Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Kayseri Şeker’den kurtarma avansı, iftar, ziyaret

Kayseri Şeker’den kurtarma avansı, iftar, ziyaret

“VİZYON TÜRKİYE” EKİBİ KAYSERİ ŞEKERDE

Türkiye Cumhuriyeti ve Türkçe konuşan geniş coğrafya arasında bir kültür köprüsü olmayı başaran TRT AVAZ’ın Vizyon Türkiye ekibi  tarafından Şeker Sektörünün öncü kuruluşu Kayseri Şeker le ilgili çekimler yapıldı.

Yayın coğrafyasını oluşturan Türk ve Türk soylu halklar ile kardeş topluluklara yönelik hazırladığı özel içerikli programlarıyla öne çıkan Vizyon Türkiye programının yapımcısı Ali Serdar Türkeroğlu,  Şeker Pancarı sektörü ve Kayseri Şeker’in sektördeki üstlendiği rol model çalışmalar hakkında Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ile gerçekleştirdiği söyleşi yanında fabrikadaki üretim aşamaları çekimlerini de gerçekleştirdi.

Başkan Akay, Vizyon Türkiye programı çekimleri kapsamında;

– Tarımsal Amaçlı Kooperatifçiliğin önemi ve Kayseri Pancar Kooperatifinin konumu,

-Şeker Pancarı tarımını geliştirmek için öneriler ve Kayseri Şeker’in rol model çalışmalarından Üreticiye sağlanan desteklemeler,

-Türkiye’de tarımda katma değerli ürünler üretmek ve ileri teknoloji geliştirmenin mümkün olup olmadığı

-Kayseri Şeker’in  Kayseri, Bölge ve ülke ekonomisine katkılarını değerlendirdi.

KAYSERİ ŞEKER, TURHAL ŞEKER’İN  84 YILLIK TARİHİNDE İLK DEFA ÇALIŞANLARA TEŞVİK İKRAMİYESİ SEVİNCİ YAŞATTI

Kayseri Şeker, Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikasından sonra    Turhal Şeker Fabrikası  çalışanlarını da  başarılı çalışmaları ve Türkiye’de, şeker sektörünün yüz akı olmalarından dolayı Teşvik ikramiyesi ile ödüllendirdi. Dolayısıyla  Turhal Şeker Fabrikasının 85 yıllık tarihinde bir ilk olarak çalışanlara teşvik ikramiyesi verileceği açıkladı.

Turhal Şeker Fabrikası çalışanlarının katıldığı  Şeker iftar sofrası Fabrika yemekhanesinde düzenlendi. İftar sofrasına, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Şeker Fabrikası ile Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür Yardımcıları, Bölge Müdürleri, Kayseri Pancar Kooperatif Müdürü, Şeker-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ve çalışanlar katıldılar.

Kayseri Şeker iftar sofrasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Bizler hep birlikte olduğumuz zaman, birbirimize sahip çıktığımız, birlikte hareket ettiğimiz zaman büyüdüğümüzü gördük. O nedenle Büyük Kayseri şeker ailesi diyoruz. Bizler sizlerle gurur duyuyoruz. Çünkü siz çalışanlarımız büyük emek verdiniz. Büyük bir mücadele ortaya koydunuz. Bizi mahcup etmediniz. Bizim yüzümüzü ağarttınız. Bizim de Türkiye’deki şeker sektörünün de yüz akı oldunuz. Bu konuda emeğinizi esirgemediniz. Gerçekten büyük fedakarlık gösterdiniz. Bizler sizlere müteşekkiriz ve bu sebepten dolayı burada emeği geçen arkadaşlarımız ile gurur duyuyoruz. Bu temponun da giderek artmasını da bekliyoruz.

Başarıları kazanmak elbette zordur. Ama daha önemlisi o başarıyı korumaktır. Gelmiş olduğumuz seviye yüksek bir başarı seviyesidir. Onu hiçbir şekilde düşürmememiz sürekli yükseltmemiz lazım. Buna hem bizim ihtiyacımız var hem şeker sektörünün ihtiyacı var hem de gelecek kuşaklarımızın ihtiyacı vardır. Sizler, geçen sene Turhal Şeker Fabrikasında gerçekten yüz akı olacak çalışmalar ortaya koydunuz. 680 bin ton pancar işlendi ve  90 bin ton  civarında şeker  üretildi. Bu sene  ise 700 bin ton civarında taahhüt alındı. Sizler işlerinizi en iyi ve en başarılı şekilde yaptınız dolayısıyla şirketimiz üretilen şekeri satsa da satmasa da bizler de yönetim kurullarımız olarak  siz çalışanlarımıza teşvik ikramiyesi verme kararı almış bulunmaktayız dedi.

Başkan Akay’ın iftar sofrasındaki  teşvik ikramiye müjdesi çalışanlar tarafından büyük bir sevinç ve coşku yaşanmasına vesile oldu.

KAYSERİ ŞEKER’DEN  15 BİN  PANCAR ÇİFTÇİSİNE 32 MİLYON “FAİZDEN KURTARMA AVANSI”

Kayseri Şeker Yönetimi, Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikaları ile Sözleşmeli pancar ekimi yapan15 bin  çiftçiye toplamda 32 Milyon TL avans  dağıtımı yaptı.

Pancar çiftçilerinin temlik kredisini daha az kullanarak faiz yükünden daha az etkilenmesi ve şeker pancarı tarımından elde ettiği gelirin kendi cebinde kalması için Kayseri Şeker’in, pancar ekicilerine yönelik 2019-2020 kampanya döneminde verdiği Faizden kurtarma avansı çiftçiler arasında büyük bir sevinçle karşılandı.

Çiftçiyi faizden kurtarma avans uygulamasıyla ilgili olarak Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “2016 yılında başlatmış olduğumuz bu uygulama Türkiye’de ve sektörde ilklerdendir. Çiftçilerimizin çalışmalarında başarılar diler. Bereketli, kazasız belasız bir kampanya dönemi nasip etmesini Cenab-ı Haktan niyaz ederiz” dedi.

KAYSERİ ŞEKER HEYETİNDEN, SİVAS VALİLİĞİNİ  ZİYARET

Kayseri Şeker heyeti Sivas Valisi Salih Ayhan’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında Sivas’ın tarım potansiyeline harekete geçirmek için ortak projeler hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Tarım ve Orman İl Müdürü nün de hazır bulunduğu ziyarete, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyelerinden Abdullah Borazan ve Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez katıldı.

Sivas Valisi  Salih Ayhan, ziyaret sonrasında, Sivas’ın tarım potansiyeline çok güvendiğini belirterek bunu harekete geçirmek için Kayseri Şeker ile ortak projeler hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da Sayın Valimiz’in Sivas’ın tarım ve hayvancılık potansiyelini daha iyi değerlendirme azim ve kararlılığından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

KAYSERİ ŞEKER ÇİFTÇİ GÜNÜNDE TURHAL BÖLGE ÇİFTÇİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Kayseri Şeker, 14 Mayıs Çiftçiler gününde Turhal Şeker Fabrikası ile sözleşmeli pancar ekimi yapan Tokat, Sivas ve Amasya’ya bağlı 185 köyden bin 500 çiftçiyle iftar sofrasında bir araya geldi.

Turhal Şeker Fabrikası açık hava bahçesinde   düzenlenen iftar programına; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Pancar Kooperatifi ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer,  Turhal, Niksar, Pazar Belediye Başkanları, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü, Genel Müdür yardımcıları, Turhal Şeker Fabrika Müdürü Hulusi Yüksel, Belediye Meclis üyeleri, Ziraat Oda Başkanları, Ticaret Oda Başkanları,  Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanları ve 9 bölgeden çiftçiler katıldılar.

İftar Programında Konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; 14 Mayıs Çiftçiler gününün önemine değinerek, bugün aynı zamanda dünya çiftçiler günü dünya çiftçiler gününüzü de bu vesile ile tebrik ediyorum. Dünya çiftçiler günü 1984 yılından itibaren kutlanmaya başlamış uluslararası tarım üreticileri federasyonunun kuruluş günü olması münasebetiyle böyle bir kutlama günü tespit edilmiş. Çiftçilerimizin yılda bir defada olsa çiftçiliği idrak etmek amacıyla kutlamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Çiftçilik insanlığın yaradılışından beri olan bir meslektir. Hepimizin de bildiği, yaşadığı gibi zor ve meşakkatli bir iştir. Çiftçiliğin mutlaka elinden tutulması destek verilmesi, çiftçiliğe yol gösterilmesi lazımdır dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Bu iftar programlarını biz özellikle Kayseri Fabrikamızın bünyesinde 12 adet bölgemizdeki çiftçilerimizle bir araya gelmek suretiyle yapıyorduk. Bu sene Turhal Bölgesinde  ilk defa başlattık. Bu uygulama  8-9 senelik bir gelenektir. Biz bundan gerçekten büyük bir mutluluk duyuyoruz .Büyük Kayseri şeker ailesinin birliği bütünlüğü, ülkemizin birlik bütünlüğü için önemli bir örnek teşkil ediyor onun içinde bu birlik bütünlük, bize gerçekten güç veriyor kıvanç veriyor buna katkı sağladığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Başkan Akay, Türkiye’deki çiftçiler ve tarım ile ilgili olarak da şunları söyledi; Ülkemize  tarımsal üretim itibari ile baktığımız zaman dünyanın 7. si olduğumuz ifade ediliyor. Bu yönleri ile tabi kıvanç duyuyoruz. Bu kadar üretimi siz eli nasırlı çiftçiler meydana getiriyorsunuz. Bu ülkenin en azından doğru bir şekilde beslenmesi için elinizden gelen gayreti katkıyı sağlıyorsunuz. Ama son yıllarda çiftçilikte biraz geriye gitme oluyor görüyoruz hissediyoruz.

Çiftçi kayıt sistemine Kayıtlı çiftçi sayısı, 2003 yılında iki milyon 800 bin iken geçtiğimiz yıl itibari ile bu sayı iki milyon yüz bine inmiş yani  yüzde 25 oranında azalmış. GSMH içerisinde tarımın payı 2010 yılında %9 iken 2018 yılında %5.8 e düşmüş. Toplam GSMH mız ise 2017

yılında 52.6 milyar dolar iken 2018 yılında 42.5 milyar dolara gerilemiş. TL bazında bu rakam 189 milyar TL iken 2018 yılında 213 milyar TL olmuş.

Dövizdeki artıştan dolayı böyle bir düşüş meydana gelmiş. Tarım alanlarımızda da daralma meydana gelmiş. 2002 yılında 26 buçuk milyona hektar alanda tarım yapılırken 2018 yılında bu 23.2 milyon hektara gerilemiş. Bu ve benzeri veriler çiftçinin nasıl bir durumda olduğunun göstergesi. Onun için bu işe el atılması bu işe sahip çıkılması lazım.

Bu rakamlarla böyle devam edecek olursa küçük çiftçi yok oluyor. Daha sonra Şehirlere göç olmaya başlıyor bu da ülkemizde sosyal bir sorun haline geliyor. Bunun için Türk çiftçisinin elinden tutulması lazım. Desteklerinin sağlıklı bir şekilde verilmesi lazım.

Biz geçen sene 8 haziranda buraya gelmiştik. Yaklaşık 11 aydır burada ciddi bir gayret ciddi bir mücadele gösteriyoruz. Turhal şeker fabrikasını en iyi en başarılı bir şekilde yürütmek yönetmek konusunda bütün gücümüzü  ortaya koyuyoruz. Çok şükür ki bugüne kadar da başarılı bir şekilde geldik. Bizim ifademizle Turhal şeker fabrikası özelleştirmenin yüz akı oldu. Turhal şeker fabrikası 569 milyon bedelle alında ama o günden bu güne Turhal şeker fabrikası için yapılan ilave harcamalar da  77 milyon gibi bir rakama tekabül ediyor. Buna ücretler filan dahil değil.

Önümüzdeki günlerde itibaren avans ödemlerimiz başlayacak. Tona 5 TL olmak üzere faizden kurtarma avansını yarından itibaren başlatıyoruz. Biz çiftçimizi değil namerde, merde bile muhtaç etmeyecek bir anlayış içerisindeyiz dedi.

KAYSERİ ŞEKER’DEN TOKAT VALİSİ OZAN BALCIYA ZİYARET

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay Tokat Valisi  Dr.Ozan Balcı’yı makamında ziyaret ederek Kayseri Şeker’in çalışmaları ve Turhal Şeker Fabrikası kampanya hazırlıkları hakkında bilgilendirdi.

Ziyaret esnasında Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinden Hurşit Dede ,Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez ve Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel de hazır bulundu.

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yapan Başkan Akay, Sayın Tokat Valimizin  çok pozitif enerjisi olan gerçekten çalışma enerjisi arzusu olan millet için devlet için fedakarca büyük gayret gösteren bir valimiz. Biz de ziyaretimiz esnasında sayın valimizin enerjisinden istifade ediyoruz dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Biz de Kayseri Şeker ve Turhal Şeker Fabrikası olarak Tokat  bölgesi çiftçilerine, çalışanlarına elimizden geldiği kadar en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz

Turhal Şeker Fabrikamızın 85nci kampanya dönemindeki  başarılı faaliyetlerimizden dolayı gerek çiftçimiz gerek çalışanlarımız gerekse bölge insanın oldukça mutlu olduğunu biliyoruz. Ama  biz tabi ki bölgenin kalkınmasına katkı sağlamak ve  bölgeye daha fazla neler yapabiliriz daha başarılı nasıl olabiliriz çiftçimize  daha fazla nasıl kazandırabiliriz in  gayreti içinde olacağız dedi.

Kayseri Şeker heyeti daha sonra Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler’i de ziyaret ederek yeni Belediye Başkanı seçilmelerinden dolayı tebrik ederek görevlerinde başarı dilek ve temennilerini ilettiler.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Talas Yolunda yapımı devam eden Engelsiz Yaşam Merkezi’nde inceleme

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’ni şehrimize kazandırıyor. Hayırsever-Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile …