Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Kayseri Şeker’de kampanya dönemi ve Çiftçi meclisi toplantısı

Kayseri Şeker’de kampanya dönemi ve Çiftçi meclisi toplantısı

Kayseri Şeker Fabrikası    2017-2018 Kampanya döneminde 107 gün çalışarak  yeni bir rekora daha imza attı.Bu kampanya döneminde başlattığı  Randevulu Pancar Sökümü ve Tesellüm seferberliğinde ilk yıl olmasına rağmen büyük başarı sağlandığı açıklandı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikalarında bu kampanya döneminde toplam 2 Milyon 835 bin  ton  şeker pancarı işlenerek 400 bin ton şeker, 650 bin ton yaş küspe, 16.463 ton kuru küspe,120 bin ton melas üretimi gerçekleştirildiğini ve  aynı zamanda İstihdam Seferberliğinde  İl Birincisi olan Kayseri Şeker’in 2017-2018 kampanya dönemini “Rekorlar Yılı”  olarak ilan edildiğini belirtti.

Kayseri Şeker Fabrikasının 63. Kampanya dönemi içerisinde çalışıp izne çıkacak olan çalışanlara hitaben konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; 107 gün süren Bir kampanyayı daha  hayırlısı ile sonuçlandırmayı nasip ettiği ve bize böyle bir mutluluğu yaşattığı için Cenab-ı Allaha şükrediyorum. Fabrikalarımızda işlerin daha başarılı bir şekilde yürümesi, şirketin gücünün en doğru şekilde değerlendirilmesi için, elinden gelen bütün gayreti gösteren samimiyetle işe sahip çıkan herkese şükranlarımı sunuyor ve  teşekkür ediyorum ellerinize sağlık Allah razı olsun dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Bu sene işlenen pancarla elde edilen randıman ve verim  en yüksek seviyede gerçekleşti. Bunda sizin dikkatinizin, gayretinizin, işi sahiplenmenizin yanısıra çiftçimizin bu randevu sistemine uymak istemesi ve  buna sahiplenmesinin de  elbette çok büyük katkısı var. Bu sayede  bu başarılar sağlandı.

Biliyorsunuz daha kampanya devam ederken pancar fiyatı tespit edildi ve 27-28 Aralık tarihlerinde Çiftçilerimizin alacakları ödendi. Geçen sene de bunu böyle yapmıştık bu sene de böyle yaptık bundan sonra da inşallah Allah ömür verdikçe bu işi yaptıkça böyle yapmaya da devam edeceğiz.

Biz bunu hep beraber başardık. Ama Türkiye’deki Şeker Fabrikalarının daha hiçbir tanesi ne fiyat belirledi ne de ödeme zamanını belirledi. Bunu aslında biz yaparken tabi kendi çiftçimizin hakkını korumak daha alın teri kurumadan hakkını ödemek için yapıyoruz ama aynı zamanda Türkiye’deki diğer fabrikalarda örnek olsunlar diğer çiftçilerde bundan bir an önce faydalansın diye de yapıyoruz dedi.

Başkan Akay başarı elde edilirken izlenen yolu da kısaca şöyle özetledi; Türk tarımının geleceği açısından önem arz eden   Şeker pancarı tarımından geçimini sağlayan çiftçilerin gelir kapısının kapanmaması ve çiftçimizin AB standartlarında üretim ve verimlilik oranlarının yakalanması gerekiyordu. Bu kapsamda, Şeker pancarı  ekiminde münavebeye riayet,  tarla hazırlığı, coğrafi şartlara uygun tohum seçimi, ilaçlama, hastalık ve zararlılarla mücadele uygulamaları, ekim-söküm ve nakliye esnasında  oluşan zayiatların önlenerek verimliliğin artırılması, pancarda şeker oranının yükselmesi konuları geliyordu. Kayseri Şeker olarak bu konularda uzmanları çiftçilerle buluşturmak suretiyle beş yıl süresince eğitim seminerleri düzenlendik ve başarıyı da yakaladık dedi.

63.Kampanya kapanış törenine; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinden Harun Halıcı, Hurşit Dede, Denetim Kurulu Üyelerinden Menderes Baran, Av. Kaan savruk, Mehmet Güntay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, Yönetim Kurulu Üyelerinden Abdulkadir Güneş, İsmail Avşar, Mustafa Demir, Nizamettin Çatak, Abdullah Borazan, Kayseri şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Kayseri Pancar Kooperatifi Müdürü Uğur Metiner, Genel Müdür yardımcıları İsmail Gedik, Hulusi Yüksel, Sırrı Doğanlı ve çalışanlar katıldılar.

Öte yandan 63.Kayseri Şeker 13ncü Çiftçi Meclis’i Kayseri Şeker’e bağlı sözleşmeli pancar ekimi yapılan Kayseri, Yozgat, Sivas ve Nevşehir İllerindeki 12 bölgeden 200 çiftçi temsilcisinin  katılımıyla Kayseri Şeker’e ait 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda yapıldı.

Çiftçi Meclisinde Kampanya süresince elde edilen değerler ve izlenimler  Genel Müdür Osman Canıtez ve diğer yetkililer tarafından çiftçilerle paylaşıldı.

13 ncü çiftçi meclisi kapanışında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay; Çiftçi Meclisinde Çiftçi temsilcilerinin Bölgelerinde karşılaştıkları  sorunlar ve önerilerini dile getirmelerinden duyduğu memnuniyeti belirterek bir sonraki kampanyanın daha başarılı geçmesi için gösterilen duyarlılıktan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

 Başkan Akay ayrıca, Kayseri Şeker ‘in Çiftçisi, çalışanı ve paydaşlarının katkılarıyla elde edilen dekara verimlilik, üretimdeki başarı, yakaladığı kalite ve polar oranları ile Avrupa standartlarının da yakalandığını söyledi.13. Çiftçi Meclis toplantısına; Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede, Harun Halıcı,

Denetim Kurulu Üyeleri Av. Kaan Savruk, Mehmet Güntay, Menderes Baran,

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleri; Nizamettin Çatak, Abdulkadir Güneş, İsmail Avşar, Mustafa Demir, Abdullah Borazan, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Kayseri Pancar Kooperatifi Müdürü Uğur Metiner, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür yardımcıları  İsmail Gedik, Sırrı Doğanlı, Hulusi Yüksel ve diğer yetkililer de hazır bulundular.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Enflasyonla Topyekün Mücadelede Kayseri Olarak Bizde Varız

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli bulduklarını ve Kayseri’deki TOBB’a bağlı …