Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Kayseri Şeker’den haberler (18.05.2019)

Kayseri Şeker’den haberler (18.05.2019)

Kayseri Şeker’de, 14 milyonluk yeni yatırım ve revizyonlu kampanya dönemi

Kayseri Şeker’e bağlı üç şeker fabrikadan birisi olan ve günlük pancar işleme kapasitesi 13 bin tona ulaşan, Kayseri Şeker Fabrikasının 65 nci Kampanya dönemi için yapılan yeni yatırımlar ve revizyon çalışmalarının 14 milyon liraya mal olduğu belirtildi.

Verimliliği, kalite standartlarını, müşteri memnuniyetini artırmak ve yönetimin belirlediği hedeflere ulaşmak azim ve gayreti içerisinde Kayseri Şeker Fabrikası işletme kısmında 25 Mühendis ve 343 teknik personel ile yapılan 2019 revizyon çalışmaları kapsamında,  sadece Kömürlü kazanlarda daha verimli bir yanma ortamı sağlanarak CO2 salınımı düşürülmesi için başlatılan otomasyon sistemi ile kazanlardaki modifikasyon çalışmaları yatırım maliyetinin üç Milyon ₺ değerinde olduğu,

  Rafineri kısmındaki Pişirim Kazanlarına ait kullanım ömrünü tamamlamış 1,5 metre çapında çelik Vakum boruların değiştirildiği, 64 ncü kampanya döneminde 500 metreküp kapasiteli kireç ocağının devreye girmesiyle hizmet dışı kalan 75 ve 90 metreküp kapasiteli iki adet kireç ocağının da 65. Kampanya dönemi öncesinde söküm işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Ayrıca; Revizyon çalışmaları kapsamında türbün  bakımlarının, tüm dişli kutuları, motor ve pano bakımlarının yanı sıra rafineri kısmında kristalizatör boru hatlarında değişimlerinin devam etmekte olduğu, kazan Izgaralarının sökülüp temizlendiği, Tahribata uğrayan kazan duvarlarının yıkılarak yeniden inşa edildiği, Baca fanlarının değiştirildiği, Vanaların tamamının sökülüp bakımları yapılarak 65 nci kampanya dönemine hazırlanmakta olduğu belirtildi.

KAYSERİ ŞEKER’E  TOKATTAN DA İSTİHDAMA  KATKI ÖDÜLÜ

Tokat Valisi Dr Ozan Balcı  Kayseri Şeker’e bağlı Turhal Şeker Fabrikasının bölgedeki istihdama katkısından dolayı ödül verdi.

Turhal İlçesi Yüzbaşıoğulları sosyal tesislerinde düzenlenen ödül törenine Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Meclis üyeleri, STK Temsilcileri, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Çenesiz, işadamları ve davetliler katıldı.

Ödül töreninde konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat ve Turhal’da  uyum ve işbirliğinin olduğunu ifade ederek “Bu uyum ve birlikteliği bozmamak lazım. Bu uyum ve birlikteliğin olduğu yerde daha çok iş oluyor. Bir de bizim amacımız iş üretmek, değer üretmek. Memleket, millet bizden iş bekler. Kadını, çiftçisi, erkeği, yaşlısı, genci dolayısıyla milletimiz bizden iş beklerken enerjimizi onlara vermemiz lazım. Turhal da Tokat’ımızın gelişen, ilerleyen kıymetli bir ilçesi. Turhal, insanımızın alın teriyle, göz nuruyla inşa ettiği bir şehir. Sadece  Tokat’ a değil Türkiye’ye değer üreten bir şehir. Hem şeker fabrikasıyla hem tarımıyla, ekonomisiyle. Bunu çok önemsiyorum dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Turhal İlçesinde en çok istihdam sağlayan Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş Turhal Şeker Fabrikası Müdürü Hulusi Yüksel’e Vali Dr. Ozan Balcı plaketini takdim etti.

ŞEKER GÖLÜNDE KURULAN  ŞEKER SOFRASINA KAYSERİ VE BÜNYAN’DAN 1500 ÇİFTÇİ KATILDI

Kayseri Şeker tarafından geleneksel olarak yapılmaya devam eden Çiftçilerle birlikte yapılan toplu iftar programına Kayseri Merkez ve Bünyan Bölge çiftçilerinden bin 500 çiftçi katıldı.

Kayseri Merkez ve Bünyan Bölge çiftçilerini bir araya getiren   Şeker sofrasına; Kayseri Milletvekillerinden Mustafa Elitaş ve Taner Yıldız, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü, Genel Müdür yardımcıları, Şeker-İş Sendikası Başkanı İbrahim Dayı da katıldılar.

Kayseri Milletvekillerinden Mustafa Elitaş şeker sofrasında yaptığı konuşmada; Şu anda tarımsal ürünler arasında en iyi kazanan ürün şeker pancarı haline geldiğini belirtti ve  Şeker Pancarı tarımı yanında alternatif ürünlerden Lavanta ekiminin önemine dikkat çekti.

Kayseri Milletvekillerinden Taner Yıldız da konuşmasında; Şeker Pancarı ekicisi çiftçilerimiz yanı sıra, Kayserimizin ve Ülkemizdeki ekonomisine katkılarıyla öne çıkan Kayseri Şeker Fabrikamızın değerli yöneticileri ile iftar sofrasında bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sanayisi ile tarımı ile gelişen Türkiye’yi hep birlikte imar etmeliyiz dedi

İftar programında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Ülkemizde Çiftçilerimizin işlerini başarılı şekilde sürdürebilmesi için Kayseri Şeker gibi kuruluşlara ihtiyaç bulunmaktadır. Biz de elimizden geldiği kadar çiftçimize her türlü imkanı sağlamaya çalışıyoruz.

Biz Kayseri Şeker olarak Türkiye’deki emsallerimizden farklı uygulamalar yapıyoruz. Biz pancar taban fiyatı konusunda ödemeler konusunda, çiftçimizin ihtiyacı olan tarımsal malzemeleri temin konusunda elimizden gelen her türlü imkanı çiftçimize seferber etmek suretiyle önemli bir katkı sağladığımızı ve  hizmet sunduğumuzu düşünüyoruz. Sizler de bunu fark ve takdir ediyorsunuz.

Bizim en çok arzu ettiğimiz en önemli konulardan birisi Kayseri Şeker’in Sermaye piyasası kuruluna tabi olup halka açık şirket statüsü kazanmasıydı. Bakanımız Sayın Mustafa Elitaş’ın katkılarıyla bu da Kanunla çıktı ve yürürlüğe girdi. Emeği geçen katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hedefimiz Kayseri Şeker’in hisselerinin borsada alınıp satılmalarını sağlamaktır.

Bu şirket sizlerin de destek ve gayretleriyle güçlü olduktan sonra sektörün de önderliğini her zaman yapacak, yapmaya da devam ederek sektöründe lider konumuna gelecektir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Talas Yolunda yapımı devam eden Engelsiz Yaşam Merkezi’nde inceleme

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’ni şehrimize kazandırıyor. Hayırsever-Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile …