Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Kayseri OSB (6) (Köşe yazısı 09.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Kayseri OSB (6) (Köşe yazısı 09.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Kayseri OSB’nin durumunu anlatmaya devam ediyorum.

Raporlar: 2016 mobilya sektörü mevcut durum raporu: Dünyada üretim-ihracat-ithalat verileri ışığında mobilya sektörünün mevcut durumu ile ülkemizde ve Kayseri’de üretim-ihracat-ithalat, istihdam, marka, endüstriyel tasarım, kapasite kullanımı gibi temel göstergeler ışığında mobilya sektörü mevcut durumu ayrıca Kayseri’nin mobilya sektörü nezdinde önemli konumunun izah edilmesi amaçlanmıştır.

İktisadi veri paylaşım ve ekonomik göstergeler raporu: Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri gibi kurum ve kuruluşların resmi internet siteleri; Sosyo-Ekonomik gelişmişlik sıralamasında yer alan iller nezdinde incelenmiş ve bahsi geçen resmi web sitelerinde paylaşılan ekonomik verilerin istatistiği alınmıştır.

Fabrikasyon metal ürünler ur-ge projesi ve kümelenme sunumu ile raporu: Kümelenmenin tarihçesi ve öneminin Dünya’dan ve ülkemizden öncü örneklerle aktarılması hedeflenmiştir. Bu bakış açı ile ülkemizde kümeleme faaliyetleri için verilen teşviklerden ve devlet desteklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca Kayseri ilimizde gerçekleştirilen kümelenme projelerine değinilmiştir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nün Kayseri’de ihracat rakamları ile öne çıkan fabrikasyon metal ürünler (çelik kapı) sektörü kapsamında gerçekleştirdiği ve Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenen UR-GE projesinin hedefleri ve genel çerçevesi ile 6 ay süresince projede kat edilen yolun aktarılması hedeflenmiştir.

2016 fabrikasyon metal ürünler sektörel raporu: Kayseri’de ihracat rakamları ile öne çıkan Fabrikasyon Metal Ürünler (Çelik Kapı) sektörü kapsamında gerçekleştirdiği ve Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenen UR-GE Projesi kapsamında 6 ay süresince gerçekleştirilen faaliyetlerin aktarılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda UR-GE projesi dahilinde gerçekleştirilen ihtiyaç analizi sonuçları açıklanmıştır.

Kayseri OSB Müdürlüğü öncülüğünde hayata geçirilecek olan Fuarcılık ve Kongre Merkezi’nin tanıtımı; bu bağlamda Fuarcılık ve Kongre sektörünün tarihinin aktarılması ayrıca dünyada ve ülkemizde fuarcılık ve kongre sektörüne dair istatistiki verilerin ve önemli örnek merkezlerin gösterilmesi için Fuarcılık-Kongre Merkezi Sunumu hazırlanmıştır.  Sunumda ayrıca Kayseri ilinin Fuarcılık ve Kongre sektörü nezdindeki konumuna değinilmiş, istatistiki veriler gösterilmiş ve temel çalışmalarının başlaması ön görülen Kayseri Fuarcılık-Kongre Merkezi’nin mimari özellikleri belirtilmiştir.

Ruhsat Proje Müdürlüğü Faaliyetleri: 183 adet yapı ruhsatı,116 adet yapı kullanım izin belgesi, Yanan/Yıkılan Yapılara 6 adet form, 21 adet işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmiştir.

Harita – İmar Müdürlüğü: Adaletli, şeffaf, katılımcı, açık, net ve örnek olması bakımından ilimizde bulunan, yerel ve ulusal bazda faaliyet gösteren tüm TV ve Gazetelerde günler öncesinden gerekli duyurular yapılmıştır. Şeffaf, katılımcı ve örnek teşkil edecek bu uygulama ile, her türlü spekülasyondan uzak kalınarak, bölgemiz sınırları içerisinde yer alan 1160 sanayicimize ait sanayi parsellerinin de gerçek rayiç bedelleri tescil edilmiştir.

İtfaiye filomuz, yeni alınan 5 araçla ve yeni uzman elemanlar alınarak takviye edilmiş, eğitimler titizlikle verilmiştir. Yeni, modern teknolojiye uygun İtfaiye binası ve son teknoloji ekipmanları ile daha nitelikli ve daha reaksiyonel olarak faaliyet göstermektedir. 2016 yılı başından itibaren 197 firmada 6.275 kişiye, ayda ortalama 15 firmada 500 kişiye eğitim verilmiştir. 560 firmanın yapı yangın riskleri değerlendirilmiş ve raporları oluşturulmuştur. OSB’deki en uzak noktaya ulaşma süresi dünya standartları ile aynı sevide olup, 5 dakika 30 saniyedir. Tüm OSB’lere göre örnek hale getirilen itfaiye müdürlüğü, gerek araç ve ekipman gerekse yeni itfaiye binasında bulunan teknolojik imkanlarla, OSB’deki tüm işletmelere yangın eğitimlerini kendi bünyesinde de vermeye başlayacaktır. İtfaiye müdürlüğü bünyesinde verilecek yangın eğitimleri, uygulamalı yangın ve arama kurtarma özel tesisinde tatbikatlar yapılarak ve görsel olarak verilecektir.  Kayseri MEM Hayat Boyu Öğrenme ve Müdürlüğümüz arasında Eylül 2016 tarihinde Eğitim İşbirliği Protokolü ile tüm OSB itfaiye çalışanları düzenlenen eğitimlerden yararlanabilmektedir.

Bölge Genelinde Güvenlik Kontrol ve İzleme Sisteminin Kurulması, “Akıllı OSB” yolunda çalışmalarına kendi fiber alt yapı kullanılarak, Elektrik-Doğalgaz sistemimizi izleyen SCADA Sistemi kurulmuş ve sanayicimizin hizmetine sunulmuştur. 198 adet güvenlik kamerası 38 noktaya yerleştirilmiş ve 9 noktaya plaka tanıma sistemi kurulmuştur. Bu sistem sayesinde bölgemizde yaşanan güvenlik olaylarının çözümüne katkı sağlanmıştır. Bölgemiz genelinde Çevresel Ses ve Anons Sistemi kurulmuştur.

Basın Yayın Ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü: Kayseri OSB Müdürlüğünce yürütülen projeler ile bölgede yaşanan gelişmeler hakkında şu ana kadar 32 bin haber yayınlanmış, sosyal paylaşım sayfaları oluşturularak yürütülen projeler ile bölgede yaşanan gelişme ve duyurular anlık olarak bu hesaplardan paylaşılmıştır. Kayseri OSB web sitesi yoğun bir kullanıcı kesimi tarafından ziyaret edilmektedir. Sanayicilerimizin bilgilendirilmesi amacıyla, Yangın Bilinci ve Önlemler, Çevre Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi, Finansal Tablolar ve Analizi, Kümelenme Raporu- Fabrikasyon Metal Ürünler UR-GE Projesi, Endüstriyel Tasarım Merkezi, Mobilya Sektörü Mevcut Durum. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Faaliyetlerini tanıtıcı Sunum Kitapçığı hazırlanıp, yayınlanmıştır. Kayseri OSB olarak ilk kez, 1976 yılında kurulan “Kayseri OSB’nin Tarihçesi“ni anlatan “Sanayinin Dünü-Bugünü ve Yarını”na ilişkin kapsamlı bir eser yayın aşamasına getirilmiştir. Firma rehberi çalışmaları tamamlanmıştır. OSB TV kurulmasına yönelik altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Güncel gerçekler.. (Köşe yazısı 12.10.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bugün Türkiye’yi ve yaşayanları yakından ilgilendiren bazı ilginç araştırma sonuçlarını paylaşacağım. …