Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Kayseri OSB (5) (Köşe yazısı 08.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Kayseri OSB (5) (Köşe yazısı 08.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

‘Her fabrika bir kaledir’ sözünden hareketle, Kayseri OSB’yi ve bizim toprağın bu kalesini, kalelerinin daha da büyütülmesi, genişletilmesi, üretim ve istihdamın artırılması için tanıtmaya devam ediyorum.

Kayseri Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren ihracatçı firmaların potansiyel pazarlarda, zamanında ve doğru pozisyon almaları, ihracatta hedef pazar seçimi yapıldıktan sonra rakip firmaların tespiti ve potansiyel müşterilerin belirlenmesi, pazara girmeden önce  rakip firmalar ve müşterilerle ilgili yapılan analiz ve araştırmalar, bunun sonucu elde edilecek avantajlar gibi bölge sanayicileri için  stratejik önem taşıyan  konularda bilgilendirme, yönlendirme ve  rehberlik hizmetlerinde bulunmak üzere Kayseri OSB bünyesinde kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezinde, firma yöneticileri ile bir araya gelindi. Uluslararası pazarlama ve dış ticaret alanında söz sahibi olan Yaman Koç’un liderliğinde yürütülen ve belirlenen program dahilinde Yeni Nesil Dış Ticaret İstihbaratı, İhracatta Müşteri Bulma Teknikleri, Dış Ticaret Alanında E-Ticaret Uygulamaları, İhracatın Finansmanında Türk EXİMBAK ile KGF İşbirliği gibi sertifikalı eğitim toplantılarının yanında, sanayicilere yönelik bilgilendirme amaçlı olarak ta, Kayseri OSB Dış Ticaret Hiper Rekabetin Öncüsü adı altında basılı yayın hazırlandı.

Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi kapsamında, Ekonomi Bakanlığı URGE Kümelenmesi destekli olarak,  Kayseri OSB’de Metal Ürünler (Çelik Kapı) sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinden oluşan bir ticaret heyeti, uluslararası ticari görüşmelerde bulunmak üzere ABD ve Kanada’ya gitti. Kayseri OSB’nin organizesinde gerçekleştirilen iş seyahatinde; potansiyel alıcılarla veya işbirliği yapılabilecek firmalarla bir araya gelinecek ve olası tüm ihracat alternatifleri üzerinde duruldu,  ülkelerin sektör pazar yapıları yerinde incelenip tespitler yapıldı, bu ülkelerdeki yatırımcılarla B2B çalışmaları, sektörel küme tanıtım seminerleri ve kurum ziyaretleri gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanlığı Destekleri Kapsamında ihracatın artırılması maksadıyla yurt dışında Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) kurulması ile ilgili olarak Kayseri OSB Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Dubai (BAE) ve  BRÇKO DİSTRİKT (Bosna Hersek) seçilmiş, sanayicilerle ön çalışmalarımız devam etmektedir. Kayseri OSB’de Endüstriyel simbiyoz olanaklarının araştırılması projesi: Kayseri OSB’ye bağlı işletmelerin faaliyetleri esnasında ortaya çıkan atıkların tespitinin ve simbiyoz olanaklarının tüm detaylarıyla araştırıldığı bir projedir.

Mobilya döşemeciliği ders müfredatı ve kariyer rehberliği (AB Erasmus+ka2) ORAN projesi: Eğitim  – öğretim ve iş dünyası arasında işbirliği ile öğrenmeyi, istihdamı ve iş gücü hareketliliğini kolaylaştırmak için beceri ve yeterliliklerin, öğrenim çıktılarının onaylanması, tanınması ve şeffaflığını sağlayarak dijital çağla bütünleştirilmiş yenilikçi ve açık eğitim yoluyla  Mesleki Eğitim Müfredatında anahtar yeterlilikleri daha güçlendirmektir.

Kayseri mobilya sektöründe stratejik eylem planı hazırlanması ORAN projesi: Kayseri Mobilya Üretiminin Stratejik Yol haritasının çıkarılması amacıyla yürütülen bir projedir.

Kayseri OSB’de endüstriyel tasarımın geliştirilmesi (Kosgeb): Bölgemizdeki firmalara ürün tasarımı desteği vermek, tasarım ve inovasyonun önemini sanayi kültürüne dâhil etmek amaçlanmıştır. Yeni nesil dış ticaret istihbaratı eğitimi, Iso 9001:2015 kalite yönetimi sistemleri eğitimi, Iso 14001:2015 çevre yönetimi sistemleri eğitimi, Iso 17024 personel akraditasyonu yönetim sistemi kurulması, Ohsas 18001:2007 iş sağlığı ve güvenliği sistemleri eğitimi, E-ticaret uygulamaları eğitimi ve aile şirketleri anayasası eğitimi, Yöneticiler için muhasebe ve mali analiz eğitimi, Top solıd wood teknik eğitimi

Teşvik belgeleri; Kayseri organize sanayi bölgesinde kurulan güneş enerjisi santralinde kullanmak üzere alımı yapılan güneş panelleri, Fiber optik kablo yatırımı, Atık su arıtma tesisimizde kullanılmak üzere gerçekleştirdiğimiz difüzör alımında, İçme suyu borularının değişimi ve yenilenmesi kapsamında gerçekleştirilen yatırımda, Alt yapı yatırım teşvikleri kapsamında, İtfaiye Müdürlüğümüze gerçekleşen itfaiye aracı, Kayseri OSB Müdürlüğümüz bünyesinde kullanılmak üzere, kepçe alımında Ekonomi Bakanlığımızdan alt yapı destekleri kapsamında teşvik alınmıştır.

Çalıştay –toplantılar: Kayseri uluslararası kongre ve fuar merkezi turizm yatırımı belgesi: Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan, Kayseri Kongre ve Fuar Merkezi için ‘’Turizm Yatırımıdır’’ belgesi alındı.

İs-Kur Kayseri tanıtım günleri: Kayseri OSB’de “İŞKUR Kayseri Tanıtım Günleri” etkinliği düzenlendi.

Kamu bilgilendirme günleri: Konferans salonumuzda,” Kamu Bilgilendirme Günleri” kapsamında 2,3 ve 4 Mart tarihlerinde; ilgili kurum ve kuruluşlarımızın uzmanları (T.C. Ekonomi Bakanlığı-T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı-ORAN-KOSGEB-ETTO-Teknopark-Serbest Bölge) tarafından hibe, teşvik, destekler gibi konularda sanayicilerimize bilgilendirmeler yapıldı.

Ar-ge – sanayi – akademi (asa) buluşması (martek): Kayseri OSB Başkanlığının ev sahipliğinde, Marmara Teknokent (Martek) yürütücülüğünde, Kayseri Valiliği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ve ORAN Kalkınma Ajansı işbirliğiyle, tüm teknopark yönetici şirketleri ve teknoparklarda faaliyet gösteren AR-GE firmalarının, üniversitelerde görevli akademisyenlerin, Kayseri bölgesinde üretimlerini sürdüren sanayiciler ile bir araya geldiği AR-GE – Sanayi – Akademi (ASA) Buluşması’nın ikincisi gerçekleştirildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Güncel gerçekler.. (Köşe yazısı 12.10.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bugün Türkiye’yi ve yaşayanları yakından ilgilendiren bazı ilginç araştırma sonuçlarını paylaşacağım. …