Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Kayseri OSB (4) (Köşe yazısı 06.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Kayseri OSB (4) (Köşe yazısı 06.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Evet Kayseri OSB’yi tanıtıma devam.

Kayseri OSB’de bulunan sanayicilerimizin daha az enerji bedeli ödemeleri için bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığının pilot bölge olarak seçmiş olduğu Kayseri OSB’deki sanayicilerimize 300 bin TL’na kadar, verimsiz elektrik motorlarının yerine, daha verimli motorlar değişimi için kredi imkânı sağlanmıştır.

Mevcut skada sitemi genişletilerek, alt rinkler ve müşteri dağıtım binalarımız uzaktan kumanda edilebilir hale gelmesi için çalışmalarımız devam etmekte olup, bu sistemin 2018 yılı içerisinde devreye girmesi planlanmaktadır.

OSOS Sistemi (Uzaktan Kumandalı Sayaç Okuma Sistemi) genişletilerek 1300 sanayicimiz ve sosyal tesisimizin tamamı bu sisteme dahil edilmiştir.

Bölgemizin muhtelif yerlerinde eski beton direkler, daha güvenli ve kullanışlı yeni galvanizli direkler ile değiştirilmiştir.

Daha ekonomik olması itibarıyla tüm caddelerimizdeki 1.000 direkte kullanılan eski “sodyum buharlı“ armatürlerin yerine “ led “ armatürler kullanılmıştır, bu uygulamadan % 65 enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Bütün Ana Dağıtım Merkezleri mevcut kapasite üzerine  %200 ilave kapasiteyi karşılayabilecek durumdadır. 2014 yılından itibaren TEİAŞ TM de yıllık bakım esnasında bölgemizde elektrik kesintisi olmamıştır. Yapılan ilave yatırımlar sayesinde bölge içerisinde yaşanacak arızalarda manevra kabiliyetimiz artmış yaşanan kesintiler daha kısa sürmüştür.

Ayrıca Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Doğu sınırında bulunan Kayseri 3 TM – DM3 arası dört devre enerji dağıtım hattı mevcut bulunduğu güzergâh fuar alanı yapılacak olması nedeniyle 6. Cadde üzerinde yeni bir güzergâha yer altına alınmıştır. Böylelikle elektrik şebekemizin bütün ana hatları da yer altına alınmış oldu.

Güneş Enerji Santrali: Türkiye’nin ilk ve en büyük GES tesisidir. Toplam 51 MWP kapasiteye sahiptir. Yap-işlet-devret modeli ile 11,5MWP’lık (245,000 m2) GES Santrali’nin tamamı devreye alınmıştır. İşletmelerin kendi bünyelerinde kurdukları11 ayrı tesis10,56 MWP civarındaki GES sistemleri de halen faal durumdadır. Dönemimizde ise, 32.4 MWP GES tesisi 2017 yılı ortasında devreye alınmıştır.

Bölgemizdeki 5.000 metrelik içme ve kullanma suyu şebeke hattı tamamen yenilenmiş, Aşırı yağmurlar nedeniyle bazı noktalarda oluşan birikintilerin önlenmesi amacıyla 1.2 km’lik ilave bir proje uygulamaya alınmış, biriken suyun en kısa zamanda tahliyesi için yüksek kapasiteli pis su dalgıç pompa montajı yapılmıştır. Bölgemizin arıtma girişi kanalizasyon kollektör bağlantı işi tamamlanmıştır. Abdülhamit Han Bulvarı (Melikgazi Belediyesi çalışması) içme suyu şebeke deplase çalışmaları belediye ile koordineli yapılmış, 22. Cadde kanalizasyon ve yağmursuyu şebekesinin 2300 metre lik kısmı yenilenmiştir. Meşe üstü bölgesinin 6.322 metre yağmursuyu ve kanalizasyon şebekeleri hizmete verilmiştir.

Kayseri Endüstriyel Tasarım Merkezi: Sanayimiz için ihtiyaç duyulan Endüstriyel Tasarım Merkezi faaliyetlerine ayrı bir önem verilmektedir. Kayseri Endüstriyel Tasarım Merkezi; Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark A.Ş.’nin dörtlü iş birliği protokolü çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Yönetimi Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’ne aittir. Genel amacı, Kayseri sanayisinde katma değerin artırılması ve rekabet edebilirliğin sağlanmasında katkıda bulunmaktır. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Endüstriyel Tasarım Merkezi’nin (ETM) öncelikli çalışma alanı, bölgede Ar-Ge ve yenilikçilik kapasitesinin arttırılması, marka yaratılması, ileri teknolojiye dayalı ve katma değeri yüksek ürünlere geçilmesi ve verimliliğin artırılması yoluyla bölgenin küresel rekabet gücünün artırılmasıdır.

ETM özgün ürünleri tasarlayabilen, mevcut ürünleri geliştirebilen, bölgesindeki ve ülkesindeki sanayi teknolojik yapısının gelişimine katkı sağlayan ve küresel rekabet gücüne ulaşmış dünya markası tasarım ve geliştirme merkezi olmayı vizyon edinmiştir. Merkezimiz, markalarını tasarım ile desteklemek isteyen, bünyesinde tasarımcı istihdam edemeyen veya ar-ge faaliyetlerini dışarıdan alarak desteklemek isteyen firmalara, pazar verileri ve teknolojinin sunduğu olanaklar çerçevesinde profesyonel tasarım hizmeti vermektedir. Tasarım hizmeti sürecimizde birebir firma odaklı bir çalışma prensibi belirlenmiş olup yatak odası, yemek odası, koltuk grubu, genç odası, aksesuar, çelik kapı, katalog, logo, kurumsal kimlik tasarımı, 3d/2d görselleme ve Kayseri OSB Dergisi, kitapçık, billboard, sertifika ve sunum çalışmaları yapılmıştır

Metal Fabrikasyon ürünleri UR-GE Projesi: 2016’da uygulamasına başlanan ve toplamda üç yıl sürecek olan projenin hedef kümelenme sektörü Kayseri ili nezdinde potansiyeli ile öne çıkan Fabrikasyon Metal Ürünler (çelik kapı) üzerine faaliyet gösteren 20 firmadır. Projeye katılan firmalar, yurtdışı pazarlara erişim konusunda yapılacak olan durum değerlendirmesinden hareket ederek, uluslararası hedefler doğrultusunda bir stratejik plana gereksinim duymaktadırlar. Projenin ilk faaliyeti olan ve Kasım 2016 sonu ile tamamlanan ihtiyaç analizi saha çalışmaları,  firma ve sektör bazında değerlendirme, küresel eğilim analizinden yararlanarak, hedef pazarlara erişim konusunda atılması gereken adımlar ve proje kapsamındaki etkinliklerle bir yol haritası çizilmektedir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Güncel gerçekler.. (Köşe yazısı 12.10.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bugün Türkiye’yi ve yaşayanları yakından ilgilendiren bazı ilginç araştırma sonuçlarını paylaşacağım. …