Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Kayseri OSB (1)(Köşe yazısı 03.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Kayseri OSB (1)(Köşe yazısı 03.01.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulduğu yıllarda çömez, heyecanlı, yerinde duramayan hem öğrenci hem çömez gazeteci adaylarından biriydim.  Önce o günden bu güne neler yapılmış kısa bir özet yapayım.

Ama söze başlamadan, sanayi, üretim, yatırım, çiftçilik, besicilik, küçük esnafın desteklenmesi ve teşvik edilmesi konularında her zaman Devletimizin ve Milletimizin yanında olduğumu belirtmek, herkesin doğduğu ve doyduğu topraklara vefa-minnet borcu olduğunu hatırlatmakta yarar buluyorum. Bu sanayi konusunda bugüne kadar emeği geçenlere, çivi çakan, bayrağı taşıyanlara teşekkür ediyorum.

Her teşebbüsün öncesinde bir büyük hayal vardır. Hayaller ideallere dönüşünce, ortaya teşebbüs ruhu çıkar. Eğer insanlar bu ruhu harekete geçirebilirlerse, hayal hayata geçirilir ve karşınıza özlemini duyduğunuz kurum çıkar. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi de böyle doğdu. 1976 yılında kuruldu. 22 milyon metrekare alan üzerinde, 1166  fabrikada 65 bin çalışanı, takribi 25 bin araç giriş-çıkışı ile Türkiye’de bulunan 300 civarındaki OSB’ler arasında  yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı ile ilk 10 sırada. Üstelik, lokomotif konumunda  önemli üretim ve cazibe  merkezlerinden  biri. Kayseri OSB’de 126 ambalaj – plastik , 24 boya-kimya-temizlik ürünleri , 49 elektrik – elektronik, 24 ev eşyaları-elektrikli ev aletleri, 53 gıda, 122 inşaat yapı malzemeleri, 34 kağıt-baskı ve reklam, 51 makina, 305 metal ürünler, 283 mobilya-ahşap ürünler, 15 otomotiv yan sanayi, 121 tekstil fabrikası bulunuyor.

Yapıldığı yıllardan ve genişleme sahalarından itibaren hep ‘verimli arazi yok ediliyor, çevre ve hava kirletiliyor’ tartışmaları hiç bitmedi. Sonra bir dizi önlemler alındı bu tartışmalar kısmen bitti.

Ama Kayseri son yıllarda siyasi oyunlar, ‘Kayserili işini bilir’ övünmeleri,  ’41-101 kere maşallah temel atma ve açılışları, ‘hayırsever ve yardımsever’ edebiyatından Yüksek Hızlı Tren, Havalimanının genişletilememesi, demiryolundan daha iyi yararlanamama, devletin  üretime, yatırıma destek ve teşviklerinden yeterince yararlanamaması gibi konularda adeta cezalandırılması ile bence ‘Üreten-kazandıran’ özelliğinden ‘tüketen-kaybeden’ şehir haline götürüldü. Halende popülist söylemlerle daha da uçuruma götürülüyor.

Son yıllarda, ‘kaçak ve ucuz işçi çalıştırma, işverenlerin çalıştıracak işçi bulamaması, çalışanların maaşlarını alamaması, güneş enerji sistemi, arıtma tesisi, güvenlik kamera sistemi, fabrikaların hangara-depoya dönüşmesi, çalışanların azalması, bankalara aldıkları kredilerden teslim olanların çoğunluğu, FETÖ ile işbirliği ve yardım yapmayanların azınlıkta kaldığı’ gibi iddialarla pek çok konuda gündeme gelen Kayseri OSB’de ilk günden bu güne ve son dönemde neler yapıldı gelin hep birlikte yönetim kurulu başkanı Tahir Nursaçan’dan dinleyelim.

Tüm dünyada 2017 yılı pek çok farklı alanda karmaşık sorunlarla dolu bir yıl olarak tarih sahnesindeki yerini alırken; bütün sektörlerde 2018 yılının, birikmiş sorunları çözüme kavuşturacak ve talebin hızla artmasını sağlayacak bir yıl olması yönünde güçlü bir beklentimiz var.

2017 yılında da dış kaynaklı ve maksatlı spekülasyonlar ile ülkemizi sendeletme, geriletme amacında olan küresel güçlerin karşısında ekonomimizin sağlam bir şekilde ayakta durduğunu görmekteyiz.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Üyeliği sıfatları ile  ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalar,  birebir görüşmeler ve muhtelif çalıştaylar  neticesinde;

Emlak Vergisi, TRT Payı, KOSGEB Payı ve KDV + ÖTV  İndirimi gibi öncelikli konularında 1 Temmuz 2017 Cumartesi Günü yayınlanan 30111 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan somut neticeler sanayinin ve üretimin gücüne güç katacaktır.

Bu önemli ve hayati adımların devamının geleceğine ve sürekliliğinin sağlanacağına olan inancımız tamdır.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi olarak, 2023 hedeflerine koşan Türkiye’de yeni sanayi ve üretim anlayışıyla hizmet ve yatırımları her geçen gün arttırmaktayız.

Kayseri OSB Yönetimi olarak; dış ticaretin geliştirilmesi adına; yeni yaklaşımlarla geliştirilmiş, firmalarımıza destek sağlayacak, dış pazar araştırması maksadıyla Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kurulmuş olup, sanayicilerimize hizmet vermekte ve yürütmekte olduğu hizmetler memnuniyetle karşılanmaktadır.

Yine, ilgili ülkelerdeki potansiyel alıcıların bir araya getirilmesi ve işbirliği imkanlarının artırılması, olası tüm ihracat alternatiflerinin görüşülmesi, pazar payımızın daha da geliştirilmesi, ülkelerin sektörel pazar yapısının yerinde incelenmesi amacıyla,  URGE Sektörel Küme Üyesi Metal Ürünler ( Çelik Kapı ) firmaları ve işbirliği kuruluşu Kayseri OSB yetkililerinden oluşan ticaret heyetinin ABD ( New York ) ve Kanada’ya seyahatleri gerçekleştirilmiş olup, söz konusu seyahat neticesinde olumlu neticeler alınmaya başlanmıştır.

Her alanda, sektörel kümelenme çalışmalarına daha da ağırlık verilecektir.

Sanayicilerimizden gelen yoğun talepler üzerine yapımına karar verilen ve inşaat çalışmaları devam eden Kayseri Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ne ilave olarak, yurt dışında, üreticilerimizin ürünlerini 365 gün sergileyeceği bir teşhir merkezi (expo center) kurulması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Kayseri OSB uluslararası büyük projelere imza atma yolunda önemli hamleler yapmaktadır. 30 ay gibi kısa bir sürede birçok önemli proje hayata geçirilmiş olup, örnek alınan bu çalışmalar sadece yerel bazda değil, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından takdirle karşılanmaktadır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Güncel gerçekler.. (Köşe yazısı 12.10.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Bugün Türkiye’yi ve yaşayanları yakından ilgilendiren bazı ilginç araştırma sonuçlarını paylaşacağım. …