Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Kayseri lavanta kokacak

Kayseri lavanta kokacak

Valilik ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından desteklenen ve çiftçi İsmail Kundura  tarafından  7 bin 500 metrekare alana 7 bin lavander, 4 bin de lavanti cinsi lavanta fidesi dikildi.

Gesi Bağpınar Mahallesinde çifçi İsmail Kundura’ya ait tarım arazisine lavanta dikim töreni düzenlendi. Programa, Vali Şehmus Günaydın, Milletvekilleri Taner Yıldız ve Mustafa Elitaş,  İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmezci, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Tarım İl Müdürü Mustafa Şahin ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Lavantanın Kayseri’de yeni bir tür olarak dikildiğini söyleyen Tarım İl Müdürü Mustafa Şahin, “Lavanta çok uzun soluklu bir bitki. Lavantadan 15-20 kilogram oranında lavanta balı elde edilebilmektedir. Lavanta yağıda endüstriyel bir gelir kaynağıdır. 7 bin 500 metrekare alanda 4 bin lavanti, 7 bin civarında lavander dikimi yapacağız. Fotoğraf çektirmek için dahi buraya gelecekler ve fotoğraftan dahi gelir elde edilecek” dedi.

Isparta’da görev yaptığı sırada lavantaya yaptığı katkılarla bilinen Vali Şehmus Günaydın ise, “Lavanta konusunda ülkemiz istenilen düzeyde değil. Cennet vatanımızın her kesiminde tıbbı aromatik bitkiler konusunda çok önemli yerler var. Lavanta, Osmanlı döneminde de sineksavar olarak kullanılmış. Hem görsel hem de turistik açıdan bölgeye renk katacak bir proje. Koramaz Vadisine gelen turistler görsel açıdan da lavanta bahçesine gelecek. Lavantanın ekonomik değeri şehrimize katkı sağlayacak” dedikten sonra, protokol üyeleri lavanta fidelerini toprakla buluşturdu.

Haber: Samed Aydın SUN

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Talas Yolunda yapımı devam eden Engelsiz Yaşam Merkezi’nde inceleme

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en kapsamlı Engelsiz Yaşam Merkezi’ni şehrimize kazandırıyor. Hayırsever-Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile …