Ana Sayfa / Haberler / Sağlık / KAHD Başkanı Dr. M. Ümit Işıldak ve Tabip Odası: ‘Sağlıkta şiddete artık yeter’

KAHD Başkanı Dr. M. Ümit Işıldak ve Tabip Odası: ‘Sağlıkta şiddete artık yeter’

Sağlıkta şiddet bu sefer ilimizde meydana geldi. Hayri Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Dr. A. H.’ya hasta yakını tarafından fiili şiddet uygulanmasına tepki gösteren  Kayseri Aile Hekimleri Derneği (KAHD)  başkanı Ümit  Işıldak  “artık sözlü ve fiili şiddete maruz kalmak istemiyoruz. Artık yeter diyoruz” dedi.

Polikliniğe gelen M. G. isimli şahıs annesine ait ilaç kupürlerini aile hekimi masasına bırakarak reçete edilmesini talep ettiğini, aile hekiminin yazmaması üzerine şiddet olayının geldiğine dikkat çeken Ümit Işıldak şunları söyledi.

Sağlıkta şiddet bu sefer ilimizde meydana geldi.
18.11.2019 tarihinde İlimiz Hayri Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Dr. A. H. a hasta yakını tarafından fiili şiddet uygulanmıştır. Sabah 09.00 civarında polikliniğe gelen M. G. isimli şahıs annesine ait ilaç kupürlerini aile hekimi masasına bırakarak reçete edilmesini talep etmiştir. Aile hekimi arkadaşımız bu ilaçların yazılmasına, annesinin bizzat gelerek şikâyetleri anlatması ve sonrası muayene sonucu karar verebileceğini ifade etmiştir. Bu ifade üzerine M. G., aile hekimimize hakaretler ederek saldırmış ve sözlü/fiili şiddet uygulamıştır.

Şunu tekrar ifade etmek istiyoruz ki, hekimler mevzuatlar ve deontoloji gereği hastasını görmeden ilaç yazamazlar, reçete düzenleyemezler.

Aile hekimleri ve sağlık çalışanları her gün sözlü ve fiili şiddete uğramaktadır. Bu her geçen gün artarak devam etmektedir. Halen geçerli olan kanunlar şiddeti önlemeye yetmemektedir.

Aile hekimimize yapılan şiddeti kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz.

Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları güven içinde görev yapmamaktadır. Hemen her gün uygunsuz taleplerle karşılaşmakta ve bu nedenle her zaman sözlü ve fiili şiddete maruz kalma ihtimali bulunmaktadır. Aile sağlığı merkezlerinde ise güvenlik bulunmamaktadır. Bu nedenle aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı her zaman tedirgin çalışmakta ve artık iş huzuru kalmamıştır. Her gün evinden çıkarken kazasız belasız günün bitmesi için dua etmektedir. Bu durumda olan sağlık çalışanlarının bu sorunu merkezi ve yerel yönetim tarafından çözülmek zorundadır.

ARTIK YETER DİYORUZ… Sorunun biran önce çözülmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz. İlgili kesimleri tekrar göreve çağırıyoruz. ARTIK SÖZLÜ VE FİİLİ ŞİDDETE MARUZ KALMAK İSTEMİYORUZ.

Kayseri Tabip Odası Doktora Yapılan Saldırıyı Kınadı

Kayseri Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hakan Karabulut, Hayri Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevi başında bir doktorun darp edilmesi olayını şiddetle kınadıklarını ve Tabip Odası olarak başlatılan hukuki sürece müdahil olduklarını söyledi.
Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Dr. Hakan Karabulut, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların her geçen gün arttığını belirterek, “Hayri Güldüoğlu Aile Sağlığı Merkezi’nde “Hastayı görmeden ilaç yazamam” diyen Dr. Ali Has isimli hekim arkadaşımız Mustafa G. İsimli hasta yakını tarafından darp edilmişti. Bununla ilgili Tabip Odası olarak başlatılan yasal sürece müdahil olduk ve konu yakından takip ediliyor” dedi.

Karabulut açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bu utanç verici saldırıya uğrayan hekimimiz Dr. Ali Has darp edilmesine rağmen görevine devam etmiş ve hekimlik mesleğinin ne kadar fedakârlık gerektirdiğini ispatlamıştır. Hastaları sağlığına kavuşturmak için gece gündüz demeden büyük fedakârlıklarla çalışan ve hepimizin ihtiyaç duyduğu anda özveriyle hizmete koşan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarına karşı yapılan saldırıları Kayseri Tabip Odası olarak şiddetle kınıyoruz” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Hasta yakınlarını mutlu eden sağlık hizmeti

İhtiyacı olan hastaların muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında …