Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / KAYMOS Başkanı Tuncay Sabuncu: Mobilyada artık tüketici kendi tasarımını yaptırıyor

KAYMOS Başkanı Tuncay Sabuncu: Mobilyada artık tüketici kendi tasarımını yaptırıyor

Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) yönetimde yaşanan istifaların ardından olağanüstü genel kurula gidiyor. Mobilyacılar 23 Şubat’ta oy kullanacak.

Dernek Başkanı Tuncay Sabuncu, seçimlerde üyelerin vereceği kararın önemli olduğunu söyledi. KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sabuncu, yönetimle birlikte düzenlediği basın toplantısında İstanbul Mobilyacılar Fuarı (İMOB) hakkında değerlendirmelerde bulundu. Fuarın Kayserili sanayiciler açısından oldukça verimli geçtiğini belirten Sabuncu, artık seri üretimin çokta ilgi görmediği insanların mobilyada kendi tasarımlarının siparişini vermeye başladığını ifade etti.

Yeni yıldan umutlu olduklarını belirterek “2019 Kayseri mobilyasının canlanma yılı olacak” diyen Dernek Başkanı Sabuncu, 15. CNR İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nı yaklaşık 120 bin kişinin ziyarete ettiğini ve Kayseri adına bu yılki fuarın daha verimli geçtiğini anlattı. Yaklaşık 1 milyar doların üzerinde bir satış gerçekleştiğini dile getiren Sabuncu, aynı zamanda İMOB Fuarı Tertip Komitesi Başkanı olduğunu hatırlatarak, fuar sonrasında Kayserili firmalarla görüşen ve iş bağlantısı yapan yabancıların ise fuar sonrasında Kayseri’ye gelerek üretim tesislerini gezdiğini anımsattı. 120 bin kişinin ziyaret ettiğini, yabancı alım heyetlerinin fuara yoğun ilgi gösterdiğini aktaran Sabuncu, fuarın Kayserili firmalar başta olmak üzere bütün katılımcılar açısından memnuniyet verici olduğunu ifade etti, şunları söyledi.

“2018 yılının ilk 10 aylık dönemine bakarsanız mobilya sektörü yüzde 10 civarında küçüldü. Son iki ay içinde KDV indirimi ve benzer gelişmelerle mobilya sektörünün küçülmeden kurtularak neredeyse önceki yıllara göre aynı seviyede yılı tamamladığını gördük. 2019 yılının daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bu yöneyle eskiye göre Kayserili firmaların ürünleri hep kalitesiz ve ucuz olarak değerlendirilirdi. Ama bu fuarda ürünlerdeki anlayış değişti ve ziyaretçi sayısı da arttı. Bu gelişme önemliydi. Kayseri sanayisi adına mobilya sektöründeki gelişme daha iyi olacak. Bu sene hep birlikte bunun meyvesini alacağız.”

Fuar öncesinde sanayicilerin etkilenmemesi adına olağanüstü genel kurul kararı almadıklarını dile getiren Sabuncu, yönetimde yaşanan gelişmeler üzerine fuar sonrasında karar alarak 23 Şubat’ta seçime gideceklerini belirtti. Sabuncu, fitne oluşmaması adına bu yönde karar aldıklarını ve kendileriyle ilgili ifade edilen büyük söylemlerin yalan olduğunu, dernekten bir kez şehir dışı faaliyet için masraf ödeneği aldıklarını ve bunun dışında kesinlikle bir ödeme almadığını dile getirdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Sıfır atık projesi tam uygulanırsa ağaçlar kurtulacak, sera gazı engellenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği Sıfır Atık Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bakanlığın yaptığı, “1 ton atık …