Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / Kapadokya Üniversitesinde minyatür semineri ve İmece festivali

Kapadokya Üniversitesinde minyatür semineri ve İmece festivali

Ünlü Minyatür Sanatçısı Kapadokya Üniversitesinde Seminer Verdi

Ünlü Minyatür Sanatçısı Esra Karaduman, Kapadokya Üniversitesi öğrencilerine “Minyatür Gelenek ve Moderniteye Ne Söylüyor?” başlıklı seminer verdi.

Kapadokya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi lisans ve yüksek lisans, Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler yüksek lisans, İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans ve yüksek lisans ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen seminerde konuşan Sanatçı Esra Karaduman, minyatür sanatının klasikten bugüne gelişini örneklerle anlattı.

Günümüze ulaşan ve eczacıların hala kaynak kitap olarak kullandığı en eski minyatür eser olan “Kitabü’l-Haşaiş” adlı eseri yorumlayarak başlayan Karaduman, seminerde başta edebi eserler olmak üzere birçok eserdeki minyatür ve tezhip sanatları hakkında bilgiler vererek eserlerdeki çalışmalar hakkında konuştu.

Bütün klasik anlayışları öğrendikten sonra 21. Yüzyılda bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünerek hareket ettiğini belirten Karaduman, “16. yüzyılda muhteşem şeyler çizildi.  Aynı şekilde 17. yüzyılda ve diğer dönemlerde de bazı çalışmalar yapıldı ama çağımız için düşündüğümüzde kendime ‘ilerleyen yüzyıllarda bizi ne diye anacaklar, önceki dönemlerin tekrarı diye mi anacaklar?’ sorusunu sorarak bizim de bu işe bir yenilik katmamız gerektiğini düşündüm. Bu sebeple ben kendimce bir çıkış yolu bulmaya çalıştım çünkü artık fotoğraf vardı ve çağ değişmişti. Bu çıkış yolunda batı sanatından çokça beslendiğimi kabul edebilirim çünkü çok fazla klasik eser çalıştım. Ben, minyatürü perspektifsiz ve yalın haliyle, tekniklerini sabit tutarak, üzerinde hikayeyi değiştirmeye karar verdim” şeklinde konuştuktan sonra geliştirdiği modern teknik ışığındaki çalışmalarını katılımcılarla beraber inceledi.

Seminer, Esra Karaduman’ın katılımcıların sorularını cevaplamasıyla sona erdi.

3.Uluslararası Kapadokya İmece Festivali Mustafapaşa’da Gerçekleştirildi

 3.Uluslararası Kapadokya İmece Festivali, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi ile Kapadokya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Unutulmuş ve unutulmakta olan imece geleneğini bilimin, sanatın, kültürün ve tarihin harmanlanmasıyla yeniden canlandırmayı hedefleyen festival, bu yıl konuk olarak Kırşehir Belediyesi Davul Zurna Ekibi ve Abdallar Topluluğunu da Kapadokya’da ağırladı.

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı ve Nevşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kamil Duru’nun açılış konuşmalarının ardından festivale destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edilirken, plaket takdiminden sonra Ürgüp Belediyesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Halk Oyunları Ekipleri folklör gösterisi yaparken, Kırşehir Belediyesi Davul Zurna Ekibi de yaptığı gösteriler ile katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

Festival kapsamında, Kapadokya Üniversitesi Mehmet Şakir Paşa Medrese Binasında Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yurtdışından katılan 58 ressam ve sanatçının eserlerinin sergilendiği sergi Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı’nın eşi Arzu Maraşlı ve Sanat Küratörü Esma Bayraktar tarafından açılırken, karma sergide sergilenen eserler başta üniversite öğrencileri ve Mustafapaşa halkı tarafından büyük beğeni topladı.

Kapadokya Üniversitesinin Mustafapaşa Yerleşkesinde yer alan Oktay Sinanoğlu binası Konferans Salonunda festivale Kırşehir’den katılan Halk Müziği Sanatçısı Ali Akbulut, “Hikayeleri ile Türküler” adlı müzik dinletisi ve sunum gerçekleştirirken, “Bilgi İmecesi” başlıklı konferansta ise Ressam Bilge Öztoplu, Emekli Öğretim Üyesi Leyla Kaplan ve Elazığ Fırat Üniversitesi Öğretim üyesi, Ressam Öznur Aksoy konuştu.

Etkinliğin son gününde ise, festivale katılan ressam ve sanatçılar Mustafapaşa Köyünde sokak boya çalışması kapsamında duvar ve varil boyama etkinliği gerçekleştirdiler.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Mustafa Yalçın: Teknik insana çok ihtiyacımız var’

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Türkiye’nin şu anda en büyük ihtiyacının teknik insan ihtiyacı olduğunu …