Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Kamil Akçadırcı: Ölçü ve ölçü aleti kullanıcılarına muafiyet getirildi

Kamil Akçadırcı: Ölçü ve ölçü aleti kullanıcılarına muafiyet getirildi

KAYSERİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRÜ KAMİL AKÇADIRCI’DAN ÖLÇÜ ALETİ KULLANICILARINA TANINAN GEÇİCİ MUAFİYET HAKKINDA AÇIKLAMA 

ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETİ KULLANICILARINA MUAFİYET GETİRİLDİ.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması işlemleri Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerince yürütülmektedir. Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin Kanun’da öngörülen sürelerde muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır.

Damgası kopmuş, bozulmuş ve damga süresi geçmiş ölçü ve ölçü aletinin periyodik muayenesinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre;  “Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü aletini kullanan kişiye, ölçü aletinin türüne ve kullanıldığı işin niteliğine göre beşyüz Türk Lirasından onbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Ayrıca bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.”

Resmi Gazete’nin 28/02/2019 tarihli ve 30700 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’na geçici muafiyet maddesi eklenmiştir.

Bu muafiyet ile 01/12/2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcıları, 28/2/2019 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ölçü aleti türüne göre İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne ya da yetkili muayene servislerine periyodik muayene başvurusunda bulunmaları halinde, söz konusu fiilden dolayı herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabileceklerdir.  Bu süre içinde periyodik muayene için başvuruda bulunmayanlar ise söz konusu ölçü aletini kullanamayacaklardır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Çapacıların imdadına AFAD ve Kızılay yetişti

Sağanak yağmur ve dolu, yaşamı, ekili arazileri ve meyve bahçelerini olumsuz etkiliyor. Bu arada heyelan, …