Ana Sayfa / Haberler / Sağlık / Kalp ve tansiyon hastalarına sıcak hava uyarısı

Kalp ve tansiyon hastalarına sıcak hava uyarısı

Mevsim normallerinin 10 derece üzerine çıkan sıcaklılar kalp sağlığı açısından ciddi riskleri de beraberinde getirdi. Bu nedenle sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın önemi daha da arttı..

Yahyalı Devlet Hastanesi Başhekimi ve aynı zamanda Kardiyoloji Uzmanı olan Dr. Yasemin Doğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Aniden yükselen ve mevsim normallerinin üzerinden seyreden bu sıcak havalar kalp, damar hastalığı olanları hem de normal sağlıklı bireyleri olumsuz yönde etkiler. Sıcaklıklar inme ve kalp krizlerine davetiye çıkarır” dedi.

Kalp, hipertansiyon ve damar hastalarının dikkat etmesi gereken konuların altını çizen Doğan; “Tansiyon hastaları ve kalp hastalarının mutlaka kalp doktoru ya da dâhiliye doktorları ile görüşerek tansiyon ilacı rejimi veya değişimi açısından fikir alması gerekir. Öncelikle kalp hastalığı olsun ya da olmasın güneşin dik açı ile geldiği 11.00 – 16:00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkılmamalı. Olabildiğince açık renkli, ince, terlemeyi engelleyici kıyafetler giyilmeli. Bol su içerek kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durulmalı. Ağır spor yapılmamalı, spor yapılacaksa da, sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılmalı. Ağır, tuzlu ve yağlı yiyecekler tüketilmemeli. Özellikle de ani sıcaklık değişimi kalp krizi riskini arttırmakta, bu nedenle de klimalı mekanlara girince ortamı belli bir ısıda tutarak ani değişiminden uzak durulmasını öneriyoruz.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Benli’den Tüm Kurumlara Temel İlk Yardım Eğitimi İçin Çağrı

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık  Hizmetleri Birimi personeli tarafından, Kocasinan İlçesinde görev …