Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Kalelere sahip çıkın… (4) (Köşe yazısı 09.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Kalelere sahip çıkın… (4) (Köşe yazısı 09.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Biraz aykırı ve ‘dobra’, ‘acı gerçekler’ olsa da Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın anlattıklarını, kaldığı yerden devam ettiriyorum.

“Kayseri sanayisi takdire şayandır. Hedeflerimiz çok büyük. Biz Bosna Hersek’le kalmayıp Afrika’da Amerika’da yeni ticaret merkezleri açmayı hedefliyoruz. Biz şimdi bir şey yapmaz da yakınıp durursak geleceğimiz yok.

Yurtdışında Organize Sanayi Bölgelerinin Türkiye Ticaret Merkezi kurmalarına dair gereken kanuni düzenlemelere gidilmelidir. Bu sayede Türk Sanayisi dünyaya açılacaktır.  Biz bu merkezlerin açılabilmesi için tüm gayreti gösteriyoruz.

Biz Kayseri sanayisinin takdire şayan olduğunu düşünüyoruz. Elbette sorunlarımız var ama bunlar aşılamayacak sorunlar değil.

Neden diye sorarsanız çünkü biz ürettiğimizden çok tüketir olduk. Bu da çalışıp üretmekle aşılabilir.

Organize sanayideki fabrikalara bir bakalım hepsinin önünde vasıflı eleman alınacak yazısı görürsünüz. Türkiye vasıflı eleman yetiştirmekte çok geride kaldı. Şayet sanayi toplumu olacaksanız üreteceksiniz. Biz bunun için organize sanayideki okulumuzu geliştirdik.

Bugün Türkiye’nin gözbebeği bir teknik kolejimiz var. Biz burada sanayicimizin ihtiyacı olan vasıflı elemanı yetiştirmeye çalışıyoruz. Ama art niyetli fitne çıkarmak isteyen insanlar bunu da eleştiriyorlar. Böyle güzel bir hizmet nasıl eleştirilir, niye eleştirilir bunu da anlamış değilim.  Küresel rekabetin her geçen gün arttığı, eğitimin özellikle mesleki eğitimin ön plana çıktığı günümüzde insana yapılan yatırım en önemli yatırım olarak görülmektedir.

Okulumuzda ek bina ve alınan önlemler ile öğrenci sayısı 1500’den 3 bin 750’ye çıkmıştır. Alanında uzman 95 eğitimci ile Metal Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Bilişim Teknolojileri ve Tasarım Teknolojileri alanlarında hiçbir ücret ödemeden eğitim-öğretim görüyor. Öğrenci sayısını daha da artırmak için gayret gösteriyoruz. Yeni bir proje hazırladık yaptıracak hayırsever bulursak onu da yaptıracağız. Biz buraya gönlümüzü verdik. Emeğimizi verdik. İşimizi samimi tuttuk ve başardık.

Söylediğim gibi Kayseri’de çene kültürü var. Ama dedikodu ile hiçbir yere varılmaz. Bunun hiç kimseye bir faydası olmaz. Herkes asılsız boş kısır çekişmeleri bırakıp işine baksın. Bir yerde sorun varsa oturup konuşup bu sorunu çalışarak aşmak gerekir. Üreten çalışan sanayicimizin hepsi de eli öpülecek kahraman insanlardır. Birlik olduğumuz zaman yapamayacağımız başaramayacağımız hiçbir iş yoktur.

Sivil Toplum Kurumları çok ihmal ediliyor. Biz STK’larımızın sorunlarını yerelde dinleyip genele taşımalıyız. Sanayici cefakar vefakar insanlardır, katma değer üreten memlekete çivi çakan insanlardır. Bunu görmezden gelirsek yazık etmiş oluruz. Doksanlı yıllarda 200 olan fabrika sayısı bugün bin 300 e olaştı. Bunların hepsinin bir kahramanlık destanı vardır. Bunları konuşmak lazım.

Türk Ticaret merkezlerinin sayısını artırmak gerekir. Bunun içinde Avrupa’ya ayak durabilecek yeni fabrikalar kaliteli ve çok üreten fabrikalar yapmak gerekir. Dünyaya baktığımız zaman her bizler gibi mobilya üreten ve dünyaya satan birçok fabrika olduğunu görüyoruz. Çünkü mobilya deyip geçmemek gerekir. Mobilya sektörü öyle söylendiği gibi tahta işleri yapan kuruluşlar değildir. Mobilya üretiminde teknolojinin her imkanı kullanılıyor. Bizde hedef büyütmeliyiz ve dünyaya açılacak rekabet edecek kurumlarının kalitenin olmasını sağlamalıyız.

Sanayicimizin sorunlarının çözümü için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla temas halindeyiz. Elbette sanayimizin, sanayicimizin sorunları var. Bize üzerimizde olan sorumluğunun bilinci ile bu konularda elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

Örneğin; Elektrik Son Kaynak Tedarik Tarifesi düzenlemesiyle beraber zam, tarife değişiklikleri, aynı oranda elektrik kullanan işletmeler ve fabrikaların farklı faturalar ödemesi adil rekabetin önünü tıkamaktadır.

Elektrik faturaları yükselen sanayicilerimizi rahatlatmak, üretim maliyetlerini düşürmek ve adil koşullarda rekabetin sağlanabilmesi için elektrik tarifelerinde mutlaka bir düzenleme yapılmalıdır.

Yani; üretim maliyetlerini doğrudan etkileyen ve son dönemde bir hayli artış gösteren elektrik ve doğalgaz fiyatlarının ivedilikle yeniden gözden geçirilmelidir.

Piyasaların canlanması, işverenin rahatlaması ve istihdama katkı sağlaması için İstihdam Teşvikleri Programlarının genişletilmesi sağlanmalıdır. Bankaların reel ekonomiye hareket kazandıracak uygulamaları devreye alınmalıdır.

Mart 2019’da hizmete sunmayı planladığımız fuar ve kongre merkezi ilimizin ticaret potansiyeline çok şey katacaktır. Tarihinde hep ticaret ile anılmış, geçmişinde Yabanlu Pazarı gibi dünyanın ilk uluslararası fuarını barındıran şehrimize, bu fuar alını kazandırmak boynumuzun borcudur. Günümüzde pazarda meydana gelen yeni gelişmeler rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı ortamları doğurmuştur. Fuar organizasyonları sadece organizatör firmalar ya da katılımcı firmalar açısından değil, aynı zamanda düzenlendikleri kent, bölge hatta ülkeler için olumlu sonuçlar doğurmakta, yöre halkının sosyal ve kültürel gelişimlerine önemli katkılarda bulunmaktadırlar.

Yakın zamanda hükümetimiz tarafından açıklanan Vergi İndirim Paketine ilave olarak; beklentimiz, piyasanın canlı tutulması açısından, bankaların reel ekonomiye hareket kazandıracak uygulamaları devreye alması, faizlerde düşme eğilimine girilmesi ve nakit akışının hızlanmasına dair atılacak olan adımların, belirli dönemler yerine  sürekli hale getirilmesi iş dünyasına moral ve motivasyon kazandıracaktır.

Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için çaba ve gayret gösteren iş dünyası olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ekonomimize değer katmak için elimizden gelen tam desteği vereceğiz.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Sağlık, işgücü, tarım.. (Köşe yazısı 17.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Vatandaş ekonomik kriz ya da piyasalardaki asıl kendisini etkileyen dalgalanmalardan dertlimi …