Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Kalelere sahip çıkın (2) (Köşe yazısı 07.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Kalelere sahip çıkın (2) (Köşe yazısı 07.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Kayseri’nin bugün önemli kalelerinden biri Organize Sanayi Bölgesi (OSB). Bende o bölgeye yakın oturduğum için 24 saat o yollardaki hareketliliği görüyorum.

Operasyonları, ekonomik krizin yansımalarını, çalışanların feryatlarını, ‘isimsiz kahraman’ olarak gördüğüm işverenlerin isyanlarını, fabrikadan hangara, depoya dönüşenleri, bankaların acımasızlığını, işçi-işveren davalarını, icralardaki fabrikaların durumları, çekişmeler gibi pek çok konuyu aç-çok biliyorum. Ben bugün biraz Kayseri OSB’ye değinmek istiyorum.

Kayseri OSB, bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmekte olan bir proje ve büyük bir tutku.

Bölgeyi ve sanayicileri çağın gereksinimleri ile buluşturmak için hareket etmek gerekiyor.

Mutlaka herkes kendini toparlamak, kısır, içi boş ve yararsız tartışmaları bir kenara atarak, gelecek kuşaklara, çocuklara daha yaşanabilir, huzurlu ve istikrarlı bir şehir ve Türkiye bırakmak zorunda.

Artık niyeti icraata dönüştürmek durumunda. Ama görünen pek de öyle değil.

Yıllardır olduğu gibi, herkes birbiri ile çekişmekten, dedikodu yapmaktan, yıpratmaktan, kendi ayağına çelme takmaktan fırsat bulamıyor. Bu nedenle değişimi ancak geriden takip ediyor, ister istemez bunun bedelini de ağır ödüyor.

Hep birlikte dünyanın yeniden kurulduğu, dengelerin yeniden yapıldığı bir sürecin eşiğinde olduğumuz kesin. Yaşam ve ülkeler arası ekonomik yarış, baş döndürücü hız ve acımasız devam ediyor.

Kayseri’ye ve OSB’ye yapılan her yeni yatırım, hayata geçirilen her yeni proje çok önemli.

Bildiğim kadarıyla, Türkiye’deki diğer OSB’ler içerisinde emsalsiz ve tüm Türkiye’nin en büyük Güneş Enerji Santrali 55 MWp ile Kayseri OSB’de kuruldu. Bu tesisin devreye alınması ile Kayseri OSB’ye sürekli bir gelir sağlandı, OSB’nin geleceği aydınlatıldı.

Misyonunu tamamlayan eski hizmet binasının yerine, Kayseri sanayisine ve sanayicisine yakışır modern ve tam donanımlı içerisinde birçok fonksiyonu barındıran hizmet binası açıldı.

Sanayinin yıllardır aradığı, nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla; Bölge Müdürlüğü desteği ile Özel Kayseri OSB Teknik Koleji, Türkiye’nin geleceği olan gençleri yetiştirir oldu. Bende gittim o koleji gezdim. Bu tip iş garantili Kolejler, üreten gençler, genç beyinler ülkemiz için çok önemli. Son teknoloji ile donatılmış okul, Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu donanımlı ve yüksek ahlaklı mühendis adayları ve teknisyenleri yetiştirmek üzere eğitim-öğretime devam ediyor.

Fuarların tüm sektörlerin gelişimine katkı sağladığı küçümsenemez. Yenilikleri ve teknolojiyi takip etmek, herkesin kendini yenilemesi, geliştirmesi, ileriye dönük çalışmalar için fuarlar; üreticilerle  müşterileri buluşturan bir köprü. Dünya Ticaret merkezi hem yetersiz hem küçük.

Kayseri’de sanayi ve ticaretin desteklenmesini sağlayacak önemli altyapılardan biri olan ve kentin ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte fuar ve kongre merkezi eksik. Bu eksiğin ortadan kaldırılması için OSB yönetimi bir risk alarak, ağır eleştirileri göğüsleyerek, modern kriterlere uygun Kayseri Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi inşaatında son aşamaya geldi.

Dış ticaretin geliştirilmesi adına, firmalara destek sağlayacak Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kuruldu. Bölgede faaliyet gösteren firmaların, yabancı ülkelerde aktif pazarlama imkânlarının beklenen seviyede gerçekleşmesi, hedef pazarlara daha kolay ulaşılması adına Türkiye Ticaret Merkezleri kurulması çalışmalarında önemli mesafe sağlandı. Hedef ülkeler de çalışmalar hızla sürüyor.

Görsel ya da teknik anlamda yeni ürün oluşturmanın temeli olan Tasarımlar ya da endüstriyel tasarım, günümüzde şirketlerin rekabetçe üstün olmak için kullandıkları en önemli araçlardan biri. Kayseri Sanayisinin fark yaratacak, estetik, maddi getirisi yüksek endüstriyel tasarımlarının desteklenmesi için kurulan Kayseri OSB Endüstriyel Tasarım Merkezi sanayicilere yüksek kapasite ile hizmet veriyor.

Türkiye’deki diğer organize sanayi bölgelerine bir çok alanda örnek olan, bölgeye prestij kazandıran Kayseri OSB yeni itfaiye binası, Kayseri’nin en büyük camisi olan Fevzi Mercan Camii, Kamera Görüntü Yönetim Sistemi, OSB TV, Kreş ve Anaokulu, Fiber Dönüşüm projeleri küçümsenemez.

En basitinden Kayseri OSB güneş enerji santrali (GES) projesi 55 mwp’lik kapasite ile Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralı. Türkiye ekonomisine yıllık 10 milyon dolarlık dev katkı sağlıyor.

Bu GES 25 Yıl faydalı ömür garantisi, kurulum alanı 955.000m2 (Sanayi parseli olmayan), yıllık kurtardığı ağaç miktarı 208 bin, engellediği Co2 salınımı 55 bin 250 ton, 10 yıl Devlet alım garantisi, yıllık engellediği doğalgaz İthalatı 8 milyon 311 bin 218 m3, Kayseri OSB’nin gündüz elektrik İhtiyacının %21,5 sini karşılayan, 65 bin konutun ihtiyacının karşılayacak kapasitede.

Bence bu tesisi açmak, Cumhurbaşkanına açtırmak, 41 açılıştan daha hayırlı idi.

Ama, o zaman kendilerinin Kayseri’ye bu kadar faydalı bir hizmet yapmadığı ortaya çıkardı. Kendi reklamları değil OSB ve yönetiminin reklamı olurdu. Bunu da istemezler tabi.

Bu şehir için kim bir kalıcı çivi çakıyor, ‘kale’ gibi eser yapıyorsa onun yanındayım.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Geldikleri gibi giderler. (Köşe yazısı 16.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden ‘suni ya da gerçek’ gündem …