Ana Sayfa / Haberler / Magazin-Yaşam / Belediyelerden haberler (11.02.2019)

Belediyelerden haberler (11.02.2019)

KAYMEK’TEN “ROBOTİK KODLAMA ŞENLİĞİ”

 Sanat ve mesleki eğitimde Anadolu’nun markası olan KAYMEK ilçelerde de çok başarılı çalışmalara imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Yahyalı’ya kazandırdığı Kadın ve Gençlik Merkezi’nde Robotik Kodlama Şenliği gerçekleştirildi.

Yahyalı Kadın ve Gençlik merkezi’nde çocuklara ve gençlere robotik kodlama eğitim veren KAYMEK, eğitimin sonunda bir de şenlik düzenledi. Yahyalı Kadın ve Gençlik Merkezi’nde ‘Kodla Kayseri’ temasıyla yapılan Robotik Kodlama Şenliği çerçevesinde ‘Neden Robotik Kodlama’ konulu bir konferans da gerçekleştirildi.

KAYMEK ve TÜGVA iş birliği ile 2 gün süren şenlik kapsamında robotların, 3 boyutlu yazıcıların ve dronların bulunduğu bir sergi de açıldı. Şenlik çerçevesinde ayrıca robotik kodlama merakı olan öğretmen ve katılımcılara kodlama eğitimi verildi ve eğitimin katılanlara sertifika takdim edildi.

KOCASİNAN’DA YENİ NEFESLERE GÖZAYDIN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ilçe sakinlerinin daha güzel bir hayat sürdürebilmek adına çalışırken eşi Fatma Çolakbayrakdar da sosyal projelerde eşine destek olmaya devam ediyor. Kocasinan ailesine katılan yeni nefeslere ‘Gözaydın’ ziyaretinde bulunan Fatma Çolakbayrakdar, ailelerin mutluluğuna ortak olmaktan son derece memnun olduklarını söyledi.

Kocasinan Belediyesi’nin 2015 yılında hayata geçirdiği  ‘Hoş Geldin Bebek Projesi’ kapsamında Kocasinan ailesine katılan yeni nefeslere ‘Gözaydın’ ziyaretlerine devam eden Fatma Çolakbayrakdar, bu sefer de Aras, Karamercan ve Aydın ailelerine misafir oldu. Fatma Çolakbayrakdar, ilk olarak Uğurevler Mahallesi’ndeki Aras ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Ahmet Yekta bebeği ziyaret etti. Kocasinan ailesine yeni katılan nefeslere ‘Gözün Aydın’ ziyaretinde bulunduklarını belirten Fatma Çolakbayrakdar, ailelerin mutluluğuna ortak olmaktan son derece memnun olduklarını söyledi. Bebeği kucağına alıp seven Fatma Çolakbayrakdar, “Allah, analı babalı büyütsün. Bu yeni nefes, ailenize bereket ve güzellikler getirsin.” dedi. Başkan Çolakbayrakdar’ın yoğun iş temposu nedeniyle ziyarete katılamadığını ancak selamlarını gönderdiğini ifade eden Fatma Çolakbayrakdar, “Bizler hanımlar olarak eşlerimizin destekçisi olmaya özen gösteriyoruz. Kocasinan bölgesinde doğan her bebeği fırsat buldukça eşimle birlikte ‘Hoş Geldin Bebek’ diyerek karşılıyoruz. Eşim Ahmet Bey’in yetişemediği yerlere ben yetişmeye gayret ediyorum. Ailelerimizin sevinçlerine ortak olup mutluluklarına ortak olmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Fatma Çolakbayrakdar’ın ikinci ziyareti ise Erciyesevler Mahallesi’ndeki yeni doğan Yunus Emin bebeğe oldu. İkiz bebekle birlikte 3 çocuğu olan Karamercan ailesiyle sohbet eden Fatma Çolakbayrakdar, ikiz bebek bakmanın meşakkati ve keyfi üzerine hoş sohbetler gerçekleştirdi. Yunus Emin bebeğin abisi olan İsmail Efe ve İbrahim Mete ile yakından ilgilenen Fatma Çolakbayrakdar, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Fatma Çolakbayrakdar’ın üçüncü ziyareti de Sancaktepe  Mahallesi’nde yaşayan ve yeni doğan bebeğiyle 4. çocuklarını kucaklarına alan Aydın ailesine oldu. Belinay bebeğe “Hoş geldin” diyen Fatma Çolakbayrakdar, “Allah bahtını açık etsin, uzun ömür versin.” diyerek Kocasinan Belediyesi’nin hediyesi olan bebek setini verdi. Bebeğin annesi ise Fatma Çolakbayrakdar’a ziyaretten dolayı duydukları mutluluğu dile getirerek teşekkür etti.

Aydın ailesinin hayır duasını alan Fatma Çolakbayrakdar’ın, aileyle hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından ziyaret son buldu.

Öte yandan Kocasinan Belediyesi’nden ‘Hoş Geldin Bebek Paketi’  almak isteyen ilçe sakinleri, yeni doğan bebeklerinin nüfus cüzdanları ve aile toplum kağıdı ile birlikte Kocasinan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’ne müracaat etmelerinin yeterli olacağı belirtildi.

Kadınların yaraları Özgecan Aslan kadın dayanışma Merkezi’nde sarılıyor

Kadına yönelik şiddet vakalarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Kadınlara uygulanan şiddet, ekonomik ihtiyaçlarından yoksun bırakmadan dayağa, cinsel şiddet ve cinayete kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Ağır şiddet vakalarının ve korunma talebinde bulunanların sayısı ise giderek artıyor. Sarıyer Belediyesi de kadına yönelik şiddetle mücadele etmek ve şiddet mağduru kadınlara destek olmak için Özgecan Aslan Kadın Dayanışma Merkezi’ni kurdu. Aile içi şiddet gören veya maddi durumu yetersiz olan kadınların sorunlarına çözüm yolları aranan merkeze sadece 2019 yılının ilk iki ayında 40 kadın başvurdu.

Türkiye’de kadın olmak her geçen yıl biraz daha zorlaşıyor. Gelir dengesizliği, toplum ve aile baskısı gibi kadınları sosyal hayatın dışına iten olguların yanında psikolojik, ekonomik, cinsel, sözel  şiddete maruz kalan kadınlar ya hayatları boyunca şiddet görüyor ya da hayatını kaybediyor.2014 yılında yayınlanan Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’na göre ülkemizde kadınların en az üçte biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Gördüğü şiddeti resmi kurumlara bildiren kadınların sayısı ise yüzde 11’i geçmiyor. Ülkemizde her yıl binlerce kadın gördüğü şiddet neticesinde hayatını kaybediyor.  O kadınlardan biri de 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan… Sarıyer Belediyesi, Mersin’de katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın adını kurduğu kadın dayanışma merkezinde yaşatıyor. Kadınların toplumsal yargılar karşısında maruz kaldıkları psikolojik ve fiziksel şiddetin yarattığı hasarın gidermesine yardımcı olabilmek amacıyla hizmete açılan Özgecan Aslan Kadın Danışma Merkezi, Sarıyerli kadınların yaralarını sarıyor. Merkezde, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı, aile içi iletişim ve anne baba tutumları, eşler arasında rol gerekleri ve beklentileri, aile içi iletişim, psikolojik-ekonomik-fiziksel ve cinsel şiddet, ebeveyn – çocuk problemleri, boşanma ve yas dönemi terapilerinin yanı sıra pedagog, psikolojik danışmanlık ile hukuki danışmanlık hizmetleri ücretsiz veriliyor.

KADINLARIN SORUNLARINA ÇÖZÜM

Sarıyer Belediye Meclisi’nin 2015 yılında aldığı karar doğrultusunda ilçede yaşayan tüm kadınların sorunlarına kalıcı çözümler bulmak için açılan Özgecan Aslan Kadın Dayanışma Merkezi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne bağlı olarak çalışmalarını yürütüyor. Merkezde kadınlara verilen destek onların talepleri doğrultusunda şekilleniyor. Kurumda uzmanlar tarafından pedagog desteği, psikolog desteği ve hukuksal destek de veriliyor

BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Merkeze yardım talebi ile başvuran kadınlar ön görüşmenin ardından psikolog ve hukukçular ile bir araya gelerek şikayetini dile getiriyor. Bu görüşmenin ardından uzmanlar gerekli yönlendirmeleri yapıyor. Maddi destek veya çocukları için eğitim desteği isteyen kadınların sorunları yine kurum içinde çözülürken şiddet gören, sığınma talebinde bulunan kadınlara ise psikolog ve avukat desteği veriliyor. Sığınma merkezleriyle iş birliği halinde çalışan merkez böyle bir talep olduğunda kadınları sığınma merkezlerine yönlendiriyor. Bunların yanı sıra kadınları sosyal yaşama kazandırmak için bilgilendirici seminerler, paneller, kent içi geziler de düzenleniyor.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “TOPLUMUN HER KESİMİNE HİZMET ÜRETİYORUZ”

Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, toplumun her kesimine yönelik hizmet ürettiklerini, bu hizmetlerin gerçekleştirilmesinde engellilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi.

Kocasinan Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Ahmet Çolakbayrakdar, Anadolu Sakatlar Derneği’ni ziyaret etti. Engellilerle yakından ilgilenen Başkan Çolakbayrakdar, Dernek Başkanı Eftal Özkartal ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet etti. Engellilerin toplumsal hayatta daha aktif bir şekilde yer alabilmeleri için birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Çolakbayrakdar, sosyal belediyecilik anlayışıyla tüm engellilerin önündeki engelleri kaldırma gayreti içerisinde olduklarını ifade etti. Eğitimden sanata spordan kültüre hayatın her alanında engelli vatandaşlara destek olduklarını belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Toplumun her kesimine hizmet ediyoruz. Her kesimin beklentilerine, taleplerine ve yaşam şekillerine uygun bir şekilde şehir inşa ediyoruz. Engelliler de toplumumuzun bir parçasıdır ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için yoğun gayret sarf ediyoruz.  Kardeşlerimize elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Sosyal tesisler, yaşam alanları, parklar ve çevre düzenlemesi gibi hizmetlerimizle yanlarında oluyoruz. Yapılan hizmetleri her geçen gün artırarak devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar, daha sonra Zihinsel Engellilerin Eğitimi-Rehabilitasyonu ve İstihdamı Derneği Kurs Merkezi Başkanı Hasan Aykülteli’nin misafiri oldu. Engellilerin sosyal hayata katılımlarına büyük önem verdiklerine dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Engelli vatandaşlarımızın mutluluğu ve memnuniyeti için elimizden geldiğince yoğun çaba sarf ediyoruz. Özellikle bu tesisler, engelli kardeşlerimizin aileleriyle birlikte rahat vakit geçirdiği mekanlar oluyor. Bunlar özveriyle yapılan hizmetlerdir. Engelli kardeşlerimize hizmet veren herkesi tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Ziyarette dernek başkanları ise engelliler için yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç: “AKKIŞLA Yoğurdu marka olacak, marketlerde satılacak”

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Akkışla ilçesini ziyaret ederek vatandaşlarla ve esnaflar ile bir araya gelerek sohbet etti.

Vatandaşlarla oturan ve sohbet eden, esnafa, mahalle sakinlerine, üreticilere, yatırımcılar ve çiftçiler için de gerçekleştirecekleri projelerinden anlatan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç “Akkışla denince akla ilk gelen YOĞURDU olmaktadır. Bu açıdan bizde öncelikle Akkışla Yoğurdu’nu bir marka yaparak marketlerde satışa sunulan bir yerel bir ürün olmasını sağlayacağız. Akkışla arazileri ile bir taraftan hayvancılık ile kalkınmasını sağlarken diğer taraftan bundan elde edilen ürünleri ile aranılan bir üretim merkezi olacaktır. Bunun için gerekli planlama ve projelendirme yapılmıştır. Akkışla Belediye Başkan Adayı Ayhan Aslan bildiğiniz gibi bir Melikgazi Belediye Çalışanımızdı. Uzun yıllar belediyemizin müdürlük kadrolarında örnek çalışmalara imza atmıştır. Sıra şimdi Akkışla’da deneyimli ve başarılı bir belediye başkan adayınız ile birçok yatırımı ve hizmeti hep beraber gerçekleştireceğiz”şeklinde konuştu.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, ev sohbetlerine iştirak ederek ev halkı ile sohbet etti, ikram edilen ayranlar eşliğinde Akkışla Belediye Başkan Adayı Ayhan Aslan ile projeleri anlattı ve çok sayıda selfi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

YAZARLIK OKULU BAŞLADI

 Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanata her alanda destek vermeye devam ediyor. Bu anlamda düzenlenen Yazarlık Okulu’nun altıncısı Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen törenle başladı.

Yazarlığa ilgi duyanların eğitim alabilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen Yazarlık Okulu’na bu yıl 400’ün üzerinde yazar adayı katılacak. Şehir Tiyatrosu’ndaki Yazarlık Okulu açılış programında konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Salih Özgöncü, her alanda olduğu gibi kültür alanında da Türkiye’ye örnek çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak yazara, yazmaya, okumaya ve kültüre yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Selim Tunçbilek de Büyükşehir Belediyesi’nin hayatın kültürle şekillendirilmesi açısından önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi ve bu çalışmalar nedeniyle teşekkür etti. Tunçbilek, Yazarlık Okulu’nun 12 hafta süreceğini kaydetti.

Başkan Büyükkılıç: Kültepe Ekonomi Zirvesi’nde Milli Ve Yerli Üretim İle Beyin Göçünü Anlattı.

ASKON Kayseri Şubesince düzenlenen Kültepe Ekonomi Zirvesinde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konuşmacı alarak iştirak ederek sanayi üretiminde yerli ve milli üretiminin önemini vurguladı.

Sanayi üretiminde milli ve yerli üretimde bulunan ülkelerin ve kendi işgücü ve mühendisleri ile teknoloji üreten ülkelerin dünya yönetiminde sözü dinlenen ülkeler arasında yer aldığını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konuşmasında şu bilgilere yer verdi.

“ Dünya ulaşım ve teknoloji ile artık çok küçülmüştür. Teknoloji ve bilimsel gelişmeler sanayi kurumları içinde hızla dünyaya yayılmaktadır. Öncelikle eğitime yatırım yapan ülkeler sonuçta ekonomik ve toplumsal kalkınmayı gerçekleştirmektedir. Sanayi ve teknolojik alandaki üretimde milli ve yerli üretim gerçekleştiren ülkeler dışa bağımlı bir ekonomiden bağımsız olduklarından her alanda söz sahibi olmaktadırlar. Bu açıdan öncelikle eğitim ile kendi mühendisimizi kendimiz yetiştireceğiz, sonra da bu beyin gücü ile de milli ve yerli üretim ile de sözü dinlenen ülkeler arasında haklı yerimizi alacağız”

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye’nin son yıllarda bir zoru başararak milli ve yerli üretim ile savunma, tıp, sanayi, enerji gibi üretimi gerçekleştirerek hem ekonomisini güçlendirdiğini hem de istihdama katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kurban Bayramı’nda maden suyu tüketimi önemli!

Bu yıl Kurban Bayramı’nın yaz mevsimine denk gelmesiyle yoğun miktarda tüketilen et,  yaşanması muhtemel mide …