Ana Sayfa / Köşe Yazıları / İşte halkın beklentisi ve öneriler…(Köşe yazısı 05.12.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

İşte halkın beklentisi ve öneriler…(Köşe yazısı 05.12.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Kayseri’nin yıllardır istenilen ve beklediği hizmetleri alamadığını ben yazmaktan bıktım, şehri yönetenler ise ‘hayallerinde hizmet yaşamına’ devam ediyor.

Sivil Toplum Örgütleri, seçim dönemlerinde yapılan gezileri alkışlamaktan yorgun düşüyor. Ancak eleştirmekten çekinmeyen, bir ara AK Parti il başkanlığına adı geçen, Melikgazi Belediyesi meclis üyeliği de yapan Kayseri Strateji Derneği Başkanı Av. Mustafa İlhan ürettikleri projeleri anlattı. Bazılarını basit ve olmaması gerekenler olarak kabul etsem de bana gönderilen bu projeleri aynen paylaşıyorum.

*Gömeç- Boğazköprü – İncesu- Beydeğirmeni arasında demir yoluna paralel gidiş ve geliş yürüyüş ve bisiklet yolu yapımı; Genişliği araba geçmeyecek genişlikte 1.80 m. olabilir. Asfalt ya da kaplama malzeme ile çamur olmayacak şekilde yol yapımı. Bu yollara mahallelerden bağlantı sağlayacak ana yollardan tamamen ayrı bisiklet yolları yapımı.
* İlçelerde birkaç öğrenci birlikte ev tutarak lise ve üniversite tahsili yapan gençlerin mutfak ihtiyaçlarını temin etme; Bu iş için adı öğrenci evi bağışı olacak bir bütçe kalemi oluşturularak (zekatlarını bu şekilde vermek isteyenlerin zekat bağışlarından oluşacak ) tespit edilecek tüm öğrenci evlerine para harici ayni yardım yapma.
* Tüm mahallelerde muhtar evleri yanına ya da mahallelerde bulunan spor tesislerinde oluşturulacak bir oda da olsa amatör spor mahalle evi yapımı. Burada oluşacak futbol takımlarına forma ve top temin edilmesi. Bu hizmet ile gençlere ulaşma imkanı olacak mahallelerde komşuluk ve arkadaşlık ilişkileri canlanıp, kötü alışkanlıkların önüne geçilebilecektir.
* Her cami yanına ya da büyük merkezi parklara kaloriferli bir okuma salonu yapımı. Yakıt ve ihtiyaçları belediyelerden karşılanmalı. Yönetimi, bakım ve korunması cüzi bir ücret karşılığı bir emekliye verilebilir. Bu kişiler mahalle temsilcileri olursa daha iyi olur.
* Yazabilecek yaştaki çocuklar için yaş ve tahsil durumuna göre hikaye yarışmaları düzenleme. Bu hikayeler kitaplaştırılarak ilgili okullara ücretsiz dağıtılmalı.
* Kayseri’nin merkezi dışındaki doğal güzelliği olan ya da tarihi ve turistik yerlerine Pazar günleri belediye otobüsü kaldırıp, buralarda uzman kişiler eşliğinde doğa yürüyüşleri tertiplemek. Bu yürüyüş başında ve sonunda ikramda bulunmak (su, poğaça, sandviç gibi) Örnek yürüyüş güzergahları : Hacılar işmecik – kartın kayalıkları arası , yuvalı kadı bağı – Bayramhacı arası, Gesi – Koramaz vadisi, Erkilet – Ebiç Yamula barajı arası v.s. gibi .
* Amatör sporu desteklemek için başarılı spor kulüplerine futbol dışındakilere maddi yardımda bulunmak.
* Camilere ıslak temizleme yolu ile halılarını haftalık olarak yıkamak. Bu iş için yatsıdan sabaha kadar bu işi yapacak ekipler oluşturup namaz vakitlerinde temizlenen yerlerin kuru kalması sağlanabilir. Kurutma için araçlar alınabilir. Bilhassa yaşlı ve hasta ihtiyarların camilerin ilk safında sürekli namaz kıldıkları için buraya bulaşabilecek virüslerin sık sık temizlenmesi yolu ile hastalık bulaşması önlenir. Hijyen sağlanır.
* Beslenme saati sonrası ellerini yıkamaları için fakir çevre okullarına sıvı sabun aparatları konulmalıdır. Sıvı sabun temin edilmelidir.
* Kayseri Kocasinan Yuvalı tarihi Selçuklu köprüsü ile kadı bağları arası ile Kayseri Kocasinan Yemliha festival alanı ile baraj koruma sınırı arasına baraj manzaralı millet bahçesi yapımı.
* Okul çatılarına güneş enerjisi sistemi kurulup, o okulun ihtiyacından fazla elde edilecek gelir belediye park ve bahçe aydınlatmalarında kullanılmalıdır.
* Karayolları önünden Mimarsinan köprüsüne kadar olan hafif raylı sistem havaya çıkarılmalı, hızlanmalı, şehir içi trafiği rahatlatılmalıdır.
* DSİ önü ile Esentepe durağı arasında raylı sistem havaya alınmalıdır.
* Salih Avgun paşa ve Örnek evler mahalleleri de kentsel dönüşüm kapsamına alınmalıdır.
* Ali dağına yaya çıkışı için yaya yürüyüş yolu. Bu yol üzerine dinlenme yerleri yapımı.
* Bayanlar için park içerisinde kurulacak küçük pembe çadırlar içerisine spor aletleri yerleştirilerek onların erkeklerin bakışlarından rahatsız olmadan spor yapabilmeleri sağlanmalı.
* Kırşehir’e 70 km, Nevşehir’e 50 km., Yozgat’a 140 km. Kayseri’ye 45 km. uzaklıktaki Himmetdede çevresine bölgesel bir havaalanı yapımı konusunda arsa temini v.s. hususlarında öncülük etme.
* Genel sekreter yardımcılarından birisinin sivil toplum kuruluşları ile ilişkileri yürütmek amacı ile görevlendirilmesi.
* Tramvay duraklarına ve şehir merkezine güvenlikli bisiklet park yerleri yapımı.
* Boğazköprüye Kayseri’ye yakışır bir kavşak yapımı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Gazeteci Mehmet Tuna’yı 47 yaşında kaybettik

Kayseri’de mesleğin başında yanımızda gazeteciliğe adım atan ve büyük destek verdiğimiz Mehmet Tuna’nın  acı haberi …