Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / İnsan Hakları Kurulu üyelerinden Vali Kamçı’ya ziyaret

İnsan Hakları Kurulu üyelerinden Vali Kamçı’ya ziyaret

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları münasebetiyle İl İnsan Hakları Kurulu üyelerini kabul etti.

Valilik Toplantı Salonu’nda misafirlerini kabul eden Vali Kamçı, kabulden önce İl İnsan Hakları Kurulu’nun öğrenciler arasında düzenlediği etkinlikler kapsamında resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programın devamında kurul üyeleri ile bir araya gelen Vali Kamçı, her ilde kurulan İnsan Hakları Kurulunun amacının hakların ihlal edilmemesi konusunda çalışmalar yapmak olduğunu ifade ederek, kurulun insan hakları ile ilgili müracaatları değerlendirdiğini belirtti.

Öğrencilerin resim, şiir ve kompozisyon dalında “İnsan Hakları”  temalı yarışmalar yaptığını ifade eden Vali Kamçı, “Çocuklarımızın insan hakları ile ilgili kompozisyon dalında anayasayı terazinin bir tarafına koyup diğer tarafına engelli vatandaşımızı oturtup koyması çok anlamlı.” dedi.

İnsan haklarının engellisi ve engelsizi ile herkesin eşit haklara sahip olduğu bir konu olduğunu vurgulayan Vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti:

“Engelli vatandaşlarımızın da en az bizim kadar haklarının olduğunu hepimizin bilmesi lazım. Onlara acıma hissi ile bakmamamız gerekiyor. Daha da önemlisi hepimizin birer engelli adayı olduğunu hiçbir zaman unutmamamız lazım.  O yüzden engelli vatandaşlarımıza gerekli ilgi ve alakayı acıma duygusu olmadan göstermemiz lazım. Engelliler yapılması gereken hizmetler bakımından henüz yeterli seviyede olmayabiliriz. Hastanelerde, ulaşımda ve binalarda engelli vatandaşlara gerekli kolaylığın gösterilmesi ve eksikliklerin giderilmesi bakımından çalışmalar devam ediyor. Devletimiz bu konuda yaptığı çalışmalarla çok büyük yol aldı. Engelli vatandaşların artık Devletin yardımı ile hayatını devam ettirecek duruma gelmesi çok sevindirici bir durum. Sayın Başbakanımız geçen gün yaptığı açıklamada gelecek yıl 5 bin engelli vatandaşımızı işe yerleştirilecek. Peygamber Efendimiz zamanında da engellilere büyük önem verilmiştir. Her engelli vatandaşın resmi kurum ve kuruluşlarda yapacağı mutlaka bir görev vardır. Bu anlamda engelli vatandaşlara sağlık içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini diliyorum.”

Vali Kamçı son olarak, Kayseri’de İnsan Hakları konusunda kurula sıkıntılı bir durum hakkında başvuru olmadığının altını çizerek, hiçbir insanın haksızlığa uğramamasının en büyük temennisi olduğunu ifade etti.

Konuşmanın ardından Vali Kamçı, kurul üyeleri ile yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında karşılıklı görüş alış verişinde bulunduktan sonra günün anısına üyelerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

‘Açık Kapı Milletin Kapısı’ Kayseri büro açıldı

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından, vatandaşlarımızla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve …