Ana Sayfa / Köşe Yazıları / İlişki ve yemek haritası…(Köşe yazısı 04.12.2017 Kayseri Star Haber Gazetesi)

İlişki ve yemek haritası…(Köşe yazısı 04.12.2017 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Çoğu zaman bu köşede sizlerin içinizi karartan haber ve yorumlar, olaylar, ekonomik göstergelere yer veriyorum. Bu kez ‘Türkiye’nin ilişki haritası’ üzerine bir araştırmaya yer vermek istiyorum.

En basitinden ‘Sağlam ilişkilerin temelinde aranan krater, beyaz yalanlar, ilişkide cinsellik, ayrılıkta kadınların özelliği, mutfağımızda lezzet şampiyonu şehirler, pidenin, kebabın, köfte ve çığköftenin durumu, kahvaltıda mücadelenin hali’ gibi ilginç bir araştırma.

Bu araştırmayı yapan Poltio.com’da yanıtlanan sorular Türk insanının ilişkiye ve cinselliğe karşı ilginç bakış açısını net ortaya koydu!

Türkiye’nin en çok oy kullanılan sosyal anket platformu, ulaştığı ve yüz yüze görüştüğü 5 bin 135 kişinin katıldığı araştırma ile Türkiye’nin ilişkiye ve cinselliğe karşı bakışını inceledi.

Sorulan ‘Bir ilişkinin en önemli temel taşı nedir?’ sorusunu yanıtlayan 1012 kişinin %61’i ‘karakterlerin uyumlu olması’ yanıtını verirken %15’i ‘aşk’ cevabını verdi.

1012 kişinin katılımıyla sonuçlanan “Evlenmek için nasıl bir erkek/kadın?” sorusuna cevap veren kadınların %26’sı ‘iyi bir baba olma potansiyeline sahip bir erkek” derken, erkeklerin %26’sı ise evlenmek için ‘karakteri iyi bir kadın’ tercih ettiğini belirtti.

‘Eşinize/sevgilinize yalan söyler misiniz/söylediniz mi?’ sorusuna yanıt veren 1012 kişinin %55’i beyaz yalanlar söyleyebileceğini/söylediğini belirtirken, %34 hayır yanıtını verdi.

1012 kişiden kadınların %75’i erkeklerin ise %87’si cinselliğin ilişkide önemli olduğunu belirtti.

Sadece ilişkisi olanların yanıtladığı ‘Partneriniz ile cinsel açıdan uyumlu olduğunuzu düşünüyor musunuz?’ sorusuna %66 oranla olumlu dönüş oldu;

10 seneden uzun süren evlilerin ise sadece %57’si uyumlu bir cinsel hayatları olduğunu düşünüyor.

‘İlişkiniz bittiğinde, ayrıldığınızda ilk olarak ne yaparsınız?’ sorusunu yanıtlayan 1012 kişiden %42’si ‘Normal yaşantıma devam ederim’ dedi.

Erkeklerin yarısı normal yaşantısına devam edeceğini belirtirken, bu oran kadınlarda 1/3.

Aynı soruya %21 ‘Kendi kabuğuma çekilir, evde tüm gün dizi, film izlerim’, %14 ‘Bol bol ağlarım’, %11 ‘Arkadaşlarımla gezer eğlenir, dağıtırım’ cevabını verdi.

1012 kişiden kadınların %64’ü, erkeklerin ise %55’i ilişkileri bittiğinde eski sevgililerini/eşlerini sosyal medya hesaplarından sildiğini belirtti.

Sosyal anket platformunun araç kiralama markası Garenta’nın seyahat deneyimlerini paylaştığı içerik platformu garentaday.com/blog için gerçekleştirilen araştırmayla, Türk mutfağının en ünlü lezzetlerini en iyi yapan şehirlerde belirlendi.

Türkiye’nin dört bir yanından damak tadına güvenen 9.932 katılımcı tarafından belirlenen lezzet şampiyonu şehirler arasında; Bursa, Şanlıurfa, Gaziantep, Van, İzmir, Konya ve Adana bulunuyor.

“En Lezzetli Kebap” kategorisini Adana oyların %71’ini alarak birinci oldu.

Adana’yı sırasıyla %11 Şanlıurfa, %8 Gaziantep, %5 Diyarbakır ve %4 oy oranıyla Diyarbakır izledi.

Kebap’ta birinci sıraya yerleşemeyen Gaziantep, %50 oy oranı ile lahmacunda birinci oldu.

Katılımcıların oy verdiği “En Lezzetli Köfte” kategorisinde Akhisar, Tekirdağ, Akçaabat arasından İnegöl, en çok oy alan şehir.

%46 oy oranıyla Türkiye’nin en lezzetli köfte rotası olan İnegöl’ü %26 oy oranıyla Akçaabat takip etti.

Çiğköfte kategorisinde ise Şanlıurfa ve Adıyaman yarıştı.

Katılımcıların cevaplarına göre en iyi çiğköfte %46 oy oranıyla Şanlıurfa’da yapılıyor, %42 oy oranıyla ise Adıyaman takip ediyor.

Pidesiyle ünlü Karadeniz, birinciliği İç Anadolu Bölgesi’ne kaptırdı.

“En Lezzetli Pide” kategorisinde Trabzon, Samsun, Kastamonu ve Konya yarıştı.

%44 oy oranıyla Konya, Karadeniz şehirleri arasından sıyrılarak pidelerinin lezzetini kanıtladı.

Konya’yı %25 oy oranıyla Trabzon izledi.

Testin en şaşırtan sonuçlarından biri de “En Lezzetli Kahvaltı” kategorisinden geldi.

Kahvaltısıyla ön plana çıkan Van, birinciliği İzmir ile paylaştı.

%35 oy oranlarıyla en lezzetli kahvaltı şehri Van ve İzmir oldu.

Gaziantep ise %13 oranıyla onları izleyerek 3. sıraya yerleşti.

Sonuçlar size de doğru ve ilginç geldi mi?

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Emniyet’inde geçen ay..(2) (Köşe yazısı 22.02.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Evet Kayseri Emniyeti’nin son bir ayı ve faaliyetlerine devam ediyorum. Çocuk …