Ana Sayfa / Haberler / Sağlık / Sağlık Müdürlüğünden haberler (11.01.2019)

Sağlık Müdürlüğünden haberler (11.01.2019)

İl Sağlık Müdürlüğü’nden “Yeni bir hayat mümkün” projesi

İl Sağlık Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından hazırlanan ve Avusturalya Büyükelçiliği 2018 yılı Doğrudan Yardım Programına başvurusu yapılan “Yeni Bir Hayat Mümkün” Projesi 15.000 Avusturalya doları hibe desteği almaya hak kazanmıştır.

Proje ortağı Kayseri Kızılay Toplum Merkezi’nin de desteği ile; 400 Suriyeli kadına; Kişisel Hijyen ve Cinsiyet Eşitliği (2 saat), Üreme Sağlığı / Cinsel Sağlık (10 saat), Aile Planlaması (2 saat), Gebelik’te Sağlık Eğitimi Paketi (18 saat), Bebek Bakımı ve Temel Bebek İzlem Uygulamaları (20 saat) hakkında eğitim verilecektir.

Bu proje ile ilimizde ikamet eden Suriyeli göçmenlerin ülke ve şehir yaşam şekli ve sağlık tesislerine yönelik uyumlarının geliştirilmesi, sağlık okur yazarlıklarının arttırılması, kendi sağlıklarını, çocuklarının sağlıklarını koruma becerilerinin gelişmesi, cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığının artması, çocuk bakıcısı olarak meslek edinmelerinin önünün açılmasını sağlamak hedeflenmiştir. “Yeni Bir Hayat Mümkün” Projesi on iki ay devam edecek.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri’nden Drama ve Müzik Etkinliği

Kayseri Devlet Hastanesi’ne bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri Sorumlu Hekimleri Uzm. Dr. Yasemin Şimşek ve Uzm. Dr. Canan Kılıç koordinasyonunda Drama ve Müzik etkinliği düzenlendi.

Kayseri Devlet Hastanesi Beşinci Blok konferans salonunda düzenlenen etkinliğe; İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli,  Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Kılıç, Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop, TRSM’de görev yapan Öğretmen, Çalışan, çok sayıda kursiyer ve yakınları katıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Benli ve ziyaretçiler önce Fuaye alanında, kursiyerlerin hazırladığı resim sergisini ve el işi ürün standlarını gezerek müzik dinletesine katıldılar.

            Etkinliğin açılış konuşmasında Uzm. Dr. Yasemin Şimşek ; “Ben kısaca beyinden bahsetmek istiyorum. Ama öncesinde hepimizin aslında çok kıymetli bahçelerimiz var. Bu bahçelerde yetiştirdiğimiz çiçeklerimiz var. Bu çiçekler neler peki. Aslında olmak istediğimiz kişiliklerimiz. Yani daha başarılı olmak, daha iyi anne baba olmak veya daha iyi düşünebilmek, daha iyi problem çözebilmek. İşte bu çiçekleri yetiştirebilmek için bazı hizmetler vermekteyiz. Bu da en başta spor olmak üzere görsel sanatlar, müzik, drama bütün kursiyerlerimizle birlikte çok güzel gelişmeler kaydediyoruz. Bugünde bütün desteğini bizden esirgemeyen Sayın Sağlık Müdürüm, Başhekimim, değerli Müdürlerimize ve çalışma arkadaşlarıma buradan teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop ise  “ 1 Haziran’da Sağlık Müdürümüz’ün katkısıyla beraber buranın açılışını yapmıştık. İlk ziyaret ettiğimiz yerlerden birisi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi idi. Aynı yerden aynı hizmeti alarak ve bu hizmeti bir çıta daha ileri götüreceğiz dedik. Bugün de dışarıda gördük. Hepiniz hazırlandınız, buraya geldiniz.

Peki TRSM’ nin önemi nedir? Sadece biz hasta olarak görmüyoruz onları. Kardeşimiz olarak görüyoruz. Geçici bir süre moral bozukluğu olabilir,  hayatla ilgili lezzet alamıyor olabilir. Yasemin hanımın bahsettiği gibi başka problemleri olabilir. Biz kendi personelimize de spor yapıp, resim yapıp daha güzel daha mutlu yarınlara ulaşmayı her zaman tavsiye ediyoruz. Şahsınızda Yasemin Şimşek, Canan Kılıç hocalarımıza verdikleri emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Buraya emek veren arka planda görünmeyen Öğretmenlerimize de buradan teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Benli ise ; “Hekimlik bir sanattır. Bu sanatı icra eden arkadaşlarımızın hastalarıyla bütünleşmiş olması, onların tüm sıkıntılarını dertlerini tam bir şekilde kapasitif  bir anlayışla çözmeye çalışmaları ve o yolda ilerlediklerinde hastalarla bütünleştiğini gördük.  İşte bugün sizler Dr. Yasemin hanım ve Dr. Canan hanımın sanatını burada izleyip göreceksiniz. Gerçekten Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Kayseri Devlet Hastanesi’nin karakteri olmaya başladı. Bundan da çok mutluyuz. İnşallah Toplum Ruh Sağlığı merkezinin hizmetleri bundan sonra daha da iyi bir şekilde devam edecektir. Başhekimime ve Psikiyatris arkadaşlarımın yaptıkları özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” dedi.

Etkinlik; kursiyerlerin  görev aldığı drama ve müzik dinletisinden sonra emeği geçen tüm öğretmenlere teşekkür belgelerinin verilmesi ile son buldu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Ağrısı olan hastalar Kayseri Şehir hastanesi Algoloji kliniğinde şifa buluyor

Kayseri Şehir Hastanesi birçok farklı birimde olduğu gibi Algoloji polikliniğinde de şifa dağıtmaya devam ediyor. …