Ana Sayfa / Köşe Yazıları / Havamızı temizleyin.. (Köşe yazısı 05.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Havamızı temizleyin.. (Köşe yazısı 05.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ

GAZETECİ

davutgulec@hotmail.com

Tüm Dünyada insan sağlığı ön plana çıktı.

Yeterli, düzenli, temiz ve yeşil bir dünya, şehirler, mahalleler isteği giderek artıyor.

Daha öncede yazdım.

Kayseri, çevresi tamamen dağ ve tepelerle çevrili, çukurda tarihi ve köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin tam ortasındaki bir şehir.

Eski Kayseri’nin yerleşim merkezleri dağlık, kayalık alanlara yapılmış.

Şehrin ortasındaki verimli araziler ise tarıma, üretime bırakılmış.

Şimdiki zihniyet ise gördüğü yeşil alanları bile betonlaştırmaktan kaçınmıyor ve birde bunların açılışını, şovunu yapıyor.

Son toplu açılış törenine bile bakın.

Onların anlattıklarına bakarsanız ‘evladiyelik, kalıcı, 50-100 yıllık  önemli hizmetler.

Ama klasik belediye hizmetlerini bilenlere göre ise şov’dan başka bir şey değil.

Belediyenin asli görevi yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi klasik hizmetlerin dışındaki hizmetler değil mi? Açılışı yapılanları damı yapmasalar?

Ben, şehrin merkezinde daha yaşanabilir, nefes alınabilir, kuşların fazlasıyla öttüğü, insanların terapi yaptığı, gezdiği bir Kayseri’yi istiyorum ve özlüyorum.

Bugün gelinen noktaya bir bakın.

Çevresindeki dağ ve tepelerde beton mezar 10-15 katlı binalar çoğalınca, şehir iyice çanaklaştı, çukurlaştı, nefes alamaz hale geldi.

Güya Kayseri’de kömür, odun, lastik, plastik, yanık yağ kullanımı neredeyse bitme noktasına geldi, herkes daha ucuz ve kaliteli olan doğalgaza döndü.

İyide daha havalar tam soğumadan nefes alamaz hale geldik.

Gece sanki sis inmiş gibi, duman, kükürt, karbon ne tür kirli hava istiyorsanız hepsi mevcut ve insanlara nefes aldırmıyor.

Zaten hastanelerin göğüs, dahiliye, geriatri,  artan kanseri de katarsak, onkoloji ve çocuk servisleri, poliklinikleri gibi merkezleri şimdiden nefes alamayan, çoğu yaşlı insanlarla dolup, boşalıyor. Ama herkes  ya görmezden geliyor ya da bazı gerçekleri açıklamaktan kaçınıyor.

Bu şehirde bir çok konuda olduğu gibi temiz hava konusunda da yanlışlıklara her gün yenileri ekleniyor. Ben bu seçim döneminde adaylardan ‘havayı nefes alacak şekilde temizleme’ sözü veren ve bunu gerçekleştirecek bir parti ve adayının seçilmesini isterim.

Ama şu ana kadar aday adayları ve adaylar arasında bu konuyu gündeme getiren olmadı, yazık.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, Hava kirliliğinin sigaranın yerini aldığına dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütünün  (WHO) başındaki isim olan Dr. Tedros Adhanom, ‘Hava kirliliği her yıl tek suçu nefes almak 7 milyon insanın ölümüne neden oluyor’ dedi.

Dr. Adhanom, hava kirliliğinin adeta sigaranın yerini aldığını, insanlarının ölümünün yanı sıra milyarlarca insana zarar verdiğini belirterek  ciddi önlemler alınmasını istedi.

Dünyanın %90’ı hava kirliliğinden etkileniyor. Yapılan araştırmalar ise başta çocuklar olmak üzere insan sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini tekrarladı..

The Guardian için bir makale hazırlayan Dr. Tedros yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dünya sigara konusunda tepeyi aştı. Şimdi aynısını ‘yeni sigara’ için yapmalıyız. Hava kirliliği zengin, yoksul demeden herkesi etkiliyor. Bu adeta sessiz bir acil halk sağlığı sorunu. Ölüme, birçok hastalığa yol açan bu salgın önlenebilir olmasına karşın gezegeni etki altına almasın seyirci kalıyoruz.”

Dünya Sağlık Örgütü önümüzdeki hafta Cenevre’de ilk kez küresel hava kirliliği ve sağlık konulu bir konferans düzenleyecek. Burada ileri seviye bir faaliyet gününe de yer verildi. Burada ülke ve şehirlerin hava kirliliğini önlemek amacıyla yeni taahhütlerde bulunması istenecek.

WHO Halk Sağlığı ve Çevre direktörü olarak gören yapan Dr. Maria Neira, kirli havanın en çok çocuk ve bebeklerin gelişen vücutlarını tehdit ettiğini söyledi.

Dünya genelinde 300 milyon insanın uluslararası kılavuzların 6 katı kirlilikteki havaya maruz kalarak yaşadığını söyleyen Dr. Neira, “Hava kirliliği hepimizi etkilese de, çocuklar bundan en fazla etkilenen grup. Çocuklarımız için ne yaptığımızı kendimize sormalıyız. Bunu söylemek beni üzüyor ancak çocuklarımızın geleceğini kirletiyoruz. Bu hepimiz için fazlasıyla acı bir durum.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Geldikleri gibi giderler. (Köşe yazısı 16.11.2018 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden ‘suni ya da gerçek’ gündem …