Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Hac kayıtları başladı, son gün 14 Aralık.. Müftülükten haberler…

Hac kayıtları başladı, son gün 14 Aralık.. Müftülükten haberler…

Kayseri Müftülüğü hac kayıtlarının  Pazartesi günü başlayıp 14 Aralık’ta sona ereceğini belirterek, bu konuda merak edilen sorularında yanıtı olan şu açıklamayı yaptı.

Hac Önkayıt işlemleri; 08-14 Aralık 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

2019 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenler kişi başı 20TL ön kayıt ücretini ilgili bankalara (Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Halk Bankası, Albaraka Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyttürk Katılım Bankası) yatırarak ön kayıtlarını internetten http://www.hac.gov.tr adresinden kendileri yapabilecekleri gibi İl ve İlçe müftülüklerimize gelerek kayıtlarını yaptırabilirler.

2018 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı aylarının kayıtları 08 Aralık 2018 tarihinde Başkanlığımız tarafından otomatik olarak yenilenecektir.

Mevcut Kayıtlarında değişiklik yapmak isteyenler 08-14 Aralık 2018 tarihlerinde müftülüklere müracaat etmesi gerekmekte olup, değişiklik yapmak istemeyenlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Hac Kur’a sonuçları ile Kesin kayıt bilgileri SMS yoluyla hacı adaylarına bildirileceğinden özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir.

Müracaatlarda; eş, anne, baba, kayınbaba, kayınvalide, kardeş ve çocukların birbirleri ile veya hiç bir akrabalık bağı olmayanların istemeleri halinde 10 kişiyi geçmemek üzere grup halinde kayıt yaptırabilecektir.

Günlük aktivitelerini kendi başlarına yerine getiremeyecek derecede engelli vatandaşlarımızın ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte kur’aya girme talepleri kabul edilecektir.

Şehit yakınları, Gazi ve eşleri önkayıt esnasında durumlarını ayrıca bildireceklerdir.

Hacı Adaylarımıza kayıt tazelediği yıl oranında katsayı uygulanarak kuraya gireceklerdir.

Örneğin: 5 yıl önce kaydını yaptırmış hacı adaylarımız için 5×5= 25 oranında kuraya girecektir.

Yeni kayıt olan kişi ise 1×1= 1 oranında kuraya katılacaktır.

2019 yılı hac kurası 28 Aralık 2018 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığımız Konferans Salonunda basına açık bir şekilde katılımcılarında olduğu ortamda Cuma günü saat: 15.00’te  (ANKARA) çekilecektir.

Kesin Kayıt hakkı kazanan hacı adaylarımızın kayıtları 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında%60 Diyanet %40 Acente olarak yapılacaktır.

Ülkemizden Hac için çıkışlar 04 Temmuz – 05 Ağustos 2019

Hacdan dönüşler ise 16 Ağustos 13 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Hac Konaklama Türleri: 1- Oda Tercihli: (2-3-4 Kişilik Odalar)

                                            2- Otel Tip olmak üzere iki çeşittir.

 Hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecektir.

İlimizde 46.522 Kayıtlı Hacı Adayı bulunmaktadır.

“AZİM VARSA ENGEL YOK”

Kayseri’deki her türden engelliye ulaşmaya çalışan Kayseri İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü tarafından  İncesu İlçesi’nde “Azim varsa engel yok” konulu program düzenlendi.

Program, Diyanet İşleri Başkanlığınca görme engellilerin dini bilgilerini geliştirmek, Kur’an’ı Kerim okumalarını teşvik etmek, inanç esasları ve Siyer-i Nebi konularında bilgilerini artırmak amacıyla “Görme Engellilere Yönelik Umre Ödüllü Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Dini Bilgiler Yarışmasının bu yılki birincisi olarak umre ödüllünü kazanan görme engelli Yunus Emre Selçuk tarafından okunan Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı.

İl koordinatörleri Kevser Serap Eliaçık ve Yasin Bulut tarafından İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü’nün çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgiler verildi ve engelli kardeşlerimizin manen destek ve eğitime ihtiyacı konusunda farkındalığı anlatan sunumlar yaptılar.

Engelli annesi olmak konusu başlığında engelli annesi Cennet İncesu ve Figen Çam tarafından hayat tecrübelerini soru cevap eşliğinde anlattılar. Daha sonra Silver İşitme Engelli Kur’an Kursu öğrencilerinin hadis ve ilahi sunumu ile devam etti.  Program İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Yasin Bulut tarafından dua yapılması ile son buldu.

Düzenlenen programa İncesu İlçe Müftüsü Ali Bingül, İncesu İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Kaplan, İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörleri Kevser Serap Eliaçık ve Yasin Bulut, Engelli kardeşlerimiz, aileleri ve İncesu halkı katıldı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri OSB’nin iftarında konuşan Tahir Nursaçan: Ümidimizi yitirmeyeceğiz

Kayseri OSB Bölge Müdürlüğü tarafından iftar yemeği düzenlendi. Programda konuşan ve  Kayseri sanayisinden bahseden OSB …