Ana Sayfa / Haberler / Medya-Basın Dünyası / Gazetelerin vergi ve SGK gibi kamu borçları mahsupla tahsil edilecek

Gazetelerin vergi ve SGK gibi kamu borçları mahsupla tahsil edilecek

Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Üstün Tuncer bu konuda şu açıklamayı yaptı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti, iki yıldan bu yana, yerel basının güçlendirilmesi amacıyla önemli çalışmalar yürütmektedir.

Gelirleri giderek azalan ve kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan gazetelerimizi ayakta tutabilmek amacıyla yürütülen  bu çalışmalar,  bütün hızıyla devam etmektedir.

Anadolu Basını’na nefes aldırabilmek, hayatiyetlerini sürdürmelerini sağlamak amacıyla,  hükümetimiz ve Maliye Bakanlığı nezdinde görüşmeler yapılmış, üç kez gazetelerimizin vergi ve SGK gibi borçlarının ertelenmesi sağlanmıştır. Bu yolla,  kısmen de olsa yerel basına nefes alma imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, sayın Valimiz Şehmus Günaydın’ın kamu kurumlarına gönderdiği genelge ile, kamuya ait ihalelerin mutlaka ihale usullerine uygun şekilde yapılması ve yerel gazetelerde yayınlanması konusu hatırlatılarak, yerel gazetelerimizin gelirlerinin artırılması yolunda çaba harcanmıştır.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar da göz önüne alındığında, girişimlerimize rağmen borçlarımızın yeniden ertelenmesi mümkün olamayacak görünmektedir.

Ertelenme kararı alınmadığı takdirde, 15 Temmuz 2019 tarihinden itibaren gazetelerimizden vergi, SGK ve diğer kamu borçları otomotik olarak mahsup edilmeye başlayacaktır.

Kayseri Basın İlan Kurumu Şubesi, Maliye Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarla entegre-otomasyon bağlantılı çalıştığından, tahakkuk eden resmi ilan ücretlerinin tamamı doğrudan doğruya tahsil edilerek ilgili kamu kurumlarının hesabına aktarılacaktır.

Gazete sahiplerimiz, konuyla ilgili  geniş bilgiyi,  Basın İlan Kurumu Kayseri Şubesi Müdürlüğü’nden alabilirler.

Gazete sahipleri ve gazeteci arkadaşlarımızın ücretlerinin ödenmesinde mağduriyet yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaları konusunu hatırlatır, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Özellikli Dış Ticaret (Köşe yazısı 18.10.2019 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com Üretim, ithalat, ihracat, işsizlik, nüfus gibi özellikli bir çok konu ile …