Ana Sayfa / Haberler / Kültür-Sanat / Gastroantepfest’te Kayseri rüzgarı ve diğer belediye haberleri..

Gastroantepfest’te Kayseri rüzgarı ve diğer belediye haberleri..

Başkan Büyükkılıç Gaziantep’te düzenlenen Gastoantepfest’e katıldı

GASTROANTEPFEST’TE KAYSERİ RÜZGARI

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Gastroantepfest’e katıldı. Festivalde Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan KAYTUR şirketi de stant açtı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ne Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve Büyükşehir Belediyesi kurmayları katıldı. Festivalde birbirinden önemli konuları takip eden Başkan Büyükkılıç KAYTUR standında Gaziantepli vatandaşlara mantı ikramında bulundu.

İlk olarak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile görüşen Başkan Büyükkılıç ardından ev sahibi belediye başkanları ile birlikte dünyaca ünlü şeflerin katılımı ile gerçekleştirilen workshopları takip etti. Burada şeflerin verdikleri püf noktaları dikkatlice takip eden Başkan Büyükkılıç programın ardından sahneye çıkarak Türk Mutfağı’nın ne kadar önemli bir kültür olduğunu belirterek şefleri tek tek tebrik etti.

KAYTUR STANTINA YOĞUN İLGİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi olan KAYTUR damga vurdu. Kayseri’nin mutfak kültürünün en önemli değeri olan mantının ikramını Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç bizzat yaptı. Festivale katılan vatandaşların en çok KAYTUR standına ilgi göstermesini Başkan Büyükkılıç “Mutluluk verici” olarak tarif etti.

YATIRIMLARI GEZDİ, HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİNDİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh BüyükkılıçGastroantepfest’in ardından Şehitkamil Belediyesi tarafından hayata geçirilen Şehitkamil Sanat Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Ardından 1000 yaşında olan ve hala meyve vermeye devam eden Zeytin Ağacı’nın önünde hatıra fotoğrafı çekindi.

KAYSERİ’DE GASTRONOMİ GÜNLERİ BAŞLIYOR

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Mutfağı’nı tanıtmak için önemli bir adım atıyor. 16-17 Kasım tarihlerinde Erciyes’te Gastronomi Çalıştayı düzenlenecek. Birbirinden önemli şeflerin katılacağı bu etkinlikte gastroshowlar ve söyleşiler de olacak.

TALAS’TA SONBAHAR ASFALTI

Talas Belediyesi yol yapım ve asfalt ekipleri, sonbaharın gelmesiyle beraber çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, Akçakaya Mahallesi’ni Şehit Komandolar Caddesi’ne bağlayan yolun altyapısını yenileyip genişleterek asfaltını serdi. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, asırlık medeniyetlerin üzerinden geçtiği yolları modern hale getirdiklerini söyledi.

İpek ve baharat yollarının üzerinde yer alan Talas’ın eski ticaret yollarının beşiğinde önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Başkan Mustafa Yalçın, “Asırların eskitemediği ancak günümüz şartlarına uygun hale getirilen yolları hem genişletiyor, hem de altyapısını tamamladıktan sonra asfaltlayarak vatandaşımızın kullanımına sunuyoruz. Hizmetlerimizi gerçekleştirirken vatandaşlarımızın ihtiyaçları ve beklentilerini göz önüne alarak kaliteli bir biçimde sunuyoruz. Akçakaya Mahallesi’ni Reşadiye, Zincidere ve Başakpınar hattına bağlayan 600 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindeki Gelincik Sokağı’nı 500 ton asfalt kullanarak tamamladık. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bir taraftan kırsal mahallelerdeki hizmet seferberliği devam ederken aynı zamanda merkezde de ihtiyaç duyulan yollarda asfalt çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Yalçın, “Sabahın erken saatlerinde başladığımız hizmet maratonumuzu Talas halkının konforu için zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin aralıksız sürdürüyoruz.” diye konuştu.

KOCASİNAN’DA BAYAT EKMEKLER İSRAF OLMUYOR

Kocasinan Belediyesi, ekmek israfını önlemek için ilçenin muhtelif yerlerine yerleştirdiği ‘Bayat Ekmek Kutularını’ yaygınlaştırıyor. Uygulama sayesinde hem israfın önüne geçiliyor hem de toplanan bayat ekmekler sokak hayvanlarına yemek olarak ulaştırılıyor.

Kocasinan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçe genelinde özellikle nüfusun yoğun olduğu mahallelerin birçok noktasına ‘Bayat Ekmek Kutusu’ yerleştiriyor. Tasarımı ve görüntüsüyle dikkat çeken kutuların üzerine yazılan ‘Ekmek nimettir, ekmeğinizi israf etmeyin!’, ‘Ekmek tarlada çitçinin; sofrada senin emeğin’, ‘Ye, iç ama israf etme’ mesajlarıyla toplumsal bilinç oluşturulması hedefleniyor. Ekipler tarafından düzenli olarak kutularda toplanan ekmekler, sokak hayvanlarına ve doğadaki diğer canlılara besin olarak ulaştırılıyor.

Yapılan uygulamanın; alın terinin, bereketin ve paylaşmanın sembolü olan ekmeğin israfını önlemek için önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Vatandaşlarımızın temel gıda maddesi durumundaki ekmek sofralarımızın vazgeçilmezi, başı tacıdır. İnancımızın temelinde ekmeği çok değerli gören bir toplumun mensuplarıyız. Bu yüzden nimet olan ekmeğin israfını önlemek ve bu konuda duyarlılık oluşturmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan biri olan Bayat Ekmek Kutuları ile asıl vermek istediğimiz mesaj ekmeğin israf edilmeden, yetecek şekilde tüketmemizdir. Gayretimiz, israfın önüne geçmektir. Bu vesile ile israfsız bir belediye olarak, israfın önlenmesine yönelik yapılan tüm çalışmalara öncülük etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

MELİKGAZİ’DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI HIZLANIYOR

             Melikgazi Belediyesi, kültürel ve tarihi dokunun korunması kapsamında muhtelif   yapıların bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları için Meclis’ten oybirliği ile karar aldı.

            Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, kültürel ve tarihi dokunun korunması kapsamında muhtelif yapıların bakım, onarım ve yenileme işlerinin Belediyemiz tarafından yapılabilmesi için belediye meclisinden yetki aldıklarını söyledi.

       Tarihi eserlerin bilinçli bir şekilde korunması ve yaşatılması gerektiğini belirten Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, tarihi mekanların günümüz hizmetine sunulması çalışmaların büyük bir hızla ve seri şekilde devam ettiğini kaydetti.

       Yapılacak olan işlerin belediye tarafından yapılabilmesi için belediye meclisinden yetki aldıklarını söyledi. Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

         “Melikgazi Belediyesi olarak gerçekleştirilen çalışmalar belediyecilik adına referans gösterilmektedir. Tarihi eser ve yapıları koruyor ve kolluyoruz. Bununla birlikte günümüzün hizmetine sunarak modern yapılar yarında tarihi mekânların yan yana hizmet vermesini sağlıyoruz. Aslına uygun onarılan konaklar, köprüler, çeşmeler ve külliyeler günümüz halkına hizmet veriyor. Şimdi Belediye Meclis kararı ile yine tarihi mekânların onarımı ve bakımı ve günümüz kültürel hizmetine sunulması için oybirliği ile yetki aldık. Melikgazililere ve Anadolu kültür mirasına şimdiden hayırlı olsun.”

DEVELİ’DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ GECESİ

            Develi Belediyesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Do Türk Sanat Müziği Topluluğunu Develililerle buluşturdu.

            Birbirinden güzel sanat müziği eserlerinin solo ve koro eşliğinde söylendiği gecede koronun şefliğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Topluluğu solistlerinden, TRT İstanbul Radyosu ses sanatçısı Sadiye Erimli yaptı. Develililerin büyük beğenisini toplayan gecede böylesi etkinliklerle Develilileri buluşturulduğu için de Develi Kaymakamı Murat Duru ve dinleyiciler Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar’a teşekkürlerini iletti.

            Koroyu yeniden Develi’de misafir etmek istediklerini belirten Cabbar Başkan “Değerli şefimiz Sadiye Erimli hanımefendi başta olmak üzere ses ve saz sanatçılarımıza ve programımıza icabet eden siz değerli hemşerilerime bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. Koro adına koro şefi Sadiye Erimli’ye hediyeler takdim eden Kaymakam Duru ve Cabbar Başkan son şarkıyı koroya katılarak beraber seslendirdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Kayseri Kitap Fuarı ziyaretçi rekoruna koşuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolünde Sun Fuarcılık tarafından açılan Kayseri Kitap Fuarı’nda ilk dört günün rakamlarıyla yeni …