Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Fortuna 500’de Kayseri birincisi Kayseri Şeker oldu, işçilere zam ve Siirt’ten gönül köprüsü

Fortuna 500’de Kayseri birincisi Kayseri Şeker oldu, işçilere zam ve Siirt’ten gönül köprüsü

Finansal kurumlar ve holding şirketleri dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye araştırmasının sonuçları açıklandı.

Fortune 500 Türkiye araştırma  sonuçlarına göre 2018 yılında Kayseri’de birinci olan Kayseri Şeker 2019 yılında da yine  Kayseri’de birinci oldu.

Fortune 500 Türkiye araştırması  ile ilgili olarak  açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay;  Özel hesap dönemi uygulayan şirketler arasında yer alan ve 30 Nisan 2019 tarihi hesap yılı sonu olarak baz alınan Kayseri Şeker,1.708.438.855 TL net satışı ile Türkiye genelinde 168 nci sırada  Kayseri’de ise birinci sırada yer almayı başarmıştır dedi.

Başkan Akay ayrıca yapılan  araştırma sonuçlarına göre  Kayseri Şeker’in öz kaynak kullanımında da 879.748.882 TL ile ülke genelinde 98 nci sırada yerini aldığını belirtti.

2018 yılının 500 listesi, Fortune Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Şule Laleli, CRIF Türkiye Birim Müdürü Yavuz Arsoy ve Fortune Türkiye Finans Editörü Ayfer Yıldız’ın katıldığı bir etkinlikle açıklandı.

Araştırmanın nasıl yapıldığına dair bilgi veren CRIF Türkiye Birim Müdürü Yavuz Arsoy, “Geçtiğimiz 11 yılda olduğu gibi bu sene de uyguladığımız Anayasa maddelerimiz var. Bunun başında gelen ilk nokta firmaların bu çalışmaya gönüllülük esasına göre katılmaları. Bu gönüllülük esası yanı sıra bütün finansal verileri ve istenilen diğer verileri eksiksiz şekilde bize ulaştırıyor olmaları gerekiyor. Mart ayı başında başlayan çalışmamız çerçevesinde şirket veri tabanımızda bulunan verilerden ve bilgilerden hareketle listeye girebilecek potansiyel 3 bin firma tespit edilmiş olup birebir temasa geçildi. Onlara böyle bir çalışmayı tekrar hatırlatıp, katılıp katılmayacakları soruldu. İstenilen bilgiler talep edildi. Bunun yanı sıra verileri gerek KAP gerekse diğer kanallardan açıklayan firmaların da bilgileri, ilgili kaynaklardan temin edildikten sonra çalışmamızı yapmaya başladık’’ ifadelerini kullandı.

SİİRT’TEN KAYSERİ’YE GÖNÜL KÖPRÜSÜNÜ GÜREŞÇİLER SAĞLADI

Kayseri Şekersporlu Milli Güreşçiler Avrupa şampiyonası sonrasında Kayseri’ye dönünce Kayseri Şeker Yönetimi tarafından da altın ile  ödüllendirildiler

İspanya’nın Pontevedra kentinde 4 haziran 2019 tarihinde düzenlenen  Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda 63 kiloda Avrupa Şampiyonu Abdullah Toprak ile 18 Haziran 2019 tarihinde İtalya’nın Faenza kentinde düzenlenen Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonasında 51 kiloda Avrupa İkincisi olan Milli Güreşçi Barış Erberk Kayseri’ye döndüler.

Milli Güreşçiler Kayseri Şekerspor onursal Başkanı ve Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ı makamında ziyaret ettiler.Ziyarete; Kayseri Şeker spor Kulüp Başkanı İbrahim Dayı, Şeker spor güreş şube sorumlusu İnanç Kızılyazı ve Güreş Antrenörü Mehmet Turgut ile  Siirt İktisas spor Kulüp Başkanı Mehmet Şakir Kayaalp, Siirt İktisas spor Kulüp yöneticilerinden Zeki Eren, Antrenörler Abdulaziz Savuk ve Naim Yıldırım katıldı. Ziyaret esnasında  Ak Parti Siirt Milletvekili Osman Ören de telefon ile arayıp güreşçilerin başarılarındaki katkılarından dolayı Başkan Akay’ı tebrik etti.

Milli güreşçiler ve Siirt heyetinin Kayseri Şeker’i ziyaretleri esnasında  Şeker-İş Sendikası Genel Balkanı İsa Gök ile  Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer de  hazır bulundu.

Kayseri Şekerspor onursal Başkanı ve Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Türk Bayrağını Avrupa semalarında  göndere çektiren Milli Güreşçileri tebrik etti ve alınlarından öptü.

Başkan Akay Mili güreşçilerin ziyaretleri esnasında yaptığı konuşmada;  Mutlu bir gündeyiz şampiyon güreşçilerimizi ağırlıyoruz tabi onlar ile birlikte Siirt İhtisas Kulübünün değerli başkan ve hocaları onlar da buraya kadar zahmet edip geldiler. Böyle bir mutluluğu beraber yaşattıkları  için kendilerine teşekkür ediyorum. Geçen haftada zaten Sayın Siirt Valimiz bu genç güreşçilerimizi Siirt’e davet etmişti yöneticilerimizle beraber orada onları ağırladılar, ödüllendirdiler.

 Çünkü bu gençlerimiz Siirt İhtisas Kulübünde güreşe başlamış daha sonra Kayseri Şeker Spor Güreş Takımına transfer olmuş güreşçiler burada ki gerek Siirt’teki hocalarımızın gerekse buradaki hocalarımızın çok önemli emekleri var bunlarda o emekleri heba etmediler, zayi etmediler ve böyle bir başarıya imza attılar. Güreşçilerimiz, Avrupa şampiyonu ve Avrupa 2. olma başarısını gösterdiler. Bu daha bir başlangıç gelecekte ay yıldızlı bayrağımızı dünya minderlerinde daha fazla dalgalandıracaklarına inanıyorum dedi.

Başkan Akay Anadolu’daki Güreş takımlarının  ve güreşçilerin karşılaştıkları  sorunlara da değindi ve sözlerini şöyle sürdürdü; Kayseri Şekerspor Güreş Takımı geçmişte çok şampiyonlar yetiştirdi şimdide bu şampiyonları yetiştirme geleneğini sürdürüyor onun için biz mutluyuz verdiğimiz emekler zayi olmuyor. Bu gençlere sahip çıkmak milli bir görevdir diye düşünüyoruz.  Biz, Milli görev anlayışıyla hareket ediyoruz ki, bunu Sayın Siirt Valimiz ve Siirt İhtisas Kulübü Başkanımız,  diğer yöneticiler, hocalar da bu şekilde değerlendiriyor.

 Bunlar milli hasretler, milli duygular bize bu duyguları yaşattıkları için gençlerimize teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Elimizden geldiği kadar onlara desteğimizin devam edeceğini bilmelerini istiyorum ve inşallah bundan sonra daha nice şampiyonluklar bekliyorum dedi.

Başkan Akay, Kayseri Şeker, reklama ihtiyacı olan bir kuruluş değil biz bu faaliyetleri sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde ve aynı zamanda gençlerimize, ata sporumuza, sporcularımıza sahip çıkmak anlayışı içerisinde yapıyoruz. Bu konuda fedakârlıktan kaçınmıyoruz. Hocalarımız gece gündüz emek veriyorlar. Kayseri Şekerin kendilerine tanımış olduğu imkânları en doğru şekilde değerlendiriyorlar ama burada tabi bazı üzüldüğümüz noktaların da altını çizmek gerekir. Bizim yetiştirdiğimiz iyi güreşçileri, şampiyon güreşçileri Kayseri dışından İstanbul’dan Ankara’dan bazı kulüpler maalesef tabirimi kullanmak durumundayım ayartarak götürüyorlar ve çocuklar orada kayboluyorlar bu yetişen gençleri kaybetmemek lazım. Şampiyon kolay yetişmiyor herkes şampiyon olamaz dünyada şampiyon olmak herkese nasip olmaz, şampiyon zor yetişiyor. Yetişen bu şampiyonları korumak lazım ve gelecekte de şampiyon olmalarına imkân sağlamak lazım. Ankara’ya, İstanbul’a giden şampiyonlar bir müddet sonra o özelliklerini kaybediyorlar. Onun için de biz bu şampiyonlarımızı hem yetiştiriyoruz hem de bundan sonra onlara daha fazla sahip çıkacağız kabiliyeti olan gençlerimize bu çerçevede imkânlar sunmaya devam edeceğiz ve bu sosyal sorumluluğumuzu da bu manada yerine getirmek niyetinde ve arzusundayız.

Ziyaret vesileşi ile konuşan Siirt İktisas Kulüp Başkanı Mehmet Şakir Kayaalp;  Kayseri-Siirt  arasında kurulan kardeşlik ve gönül birliğinin artarak devam edeceğini belirterek Siirt Valimiz Sayın Ali Fuat Atik ve Siirt Milletvekilimiz Sayın Osman Ören’den Kayseri’ye ve siz Kayseri Şeker’in değerli yöneticilerine selam getirdim. Güreşçilerimizin ilk temelleri Siirt İktisas spor kulübümüzde atıldı ama en büyük emeğin Başkan Hüseyin Akay, değerli Kayseri Şeker güreş takımının yönetici ve hocalarınındır. Biz Kayseri Şekerspor ile Siirt İktisas spor kulübünü kardeş kulüp olarak görüyoruz dedi.

KAYSERİ ŞEKERDEN  İŞÇİLERE İKİ YIL İÇİN YÜZDE 42 ZAM

Kayseri Şeker’e ait Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarının çalışma sahalarında Şeker-İş Sendikasına bağlı olarak çalışan 1356 personeli ilgilendiren 28. Dönem Toplu iş sözleşmesi, İki yıl için toplamda ortalama  yüzde 42 zam artış oranı  üzerinden  imzalandı.

Kayseri Şeker Fabrikası 15 Temmuz Şehitleri Konferans salonunda gerçekleşen sözleşme imza törenine;  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay,  Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede,Avni Hokka Ömeroğlu, Harun Halıcı, Ümit Korkmaz, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür yardımcıları, Şeker İş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri,  Şeker İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ve sendikalı işçiler katıldılar.

Toplu sözleşme töreni esnasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; 28. Dönem Toplu iş sözleşmesinin çalışanlarımız, şirketimiz ve sendikamız açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum. Önceki sözleşmede çalışanlarımıza Türkiye’de en yüksek zammı vermiştik. Bizim şampiyonluğu bırakmak gibi bir niyetimiz yok. İddiamızı devam ettiriyoruz ve  yine örnek olacak bir çalışma ile sözleşmeye ilave olarak son iki döneme  enflasyon farkı uygulaması ilave etmek suretiyle iki yıllık olarak yüzde 42 oranında zam yapmış bulunmaktayız. Ağız tadı ile harcayın dedi.

Başkan Akay konuşmasında öncelikle  Kayseri Şekerdeki son 9 yıldaki sözleşme sürecini değerlendirerek “2011 yılından beri yapmış olduğumuz 5. Toplu sözleşmeyi yapıyoruz. İlk seneki tabloyu biz de unutmuyoruz. Sendikamızın Başkan ve yöneticileri de unutmuyordur. O sene çalışanlar  maaşını, ikramiyesini alamıyordu. Sendika temsilcileri durumu bildikleri için toplu sözleşme esnasında ne gibi bir yol izleyecekleri konusunda da kararsız kalmışlardı. Sendika temsilcilerimiz Yönetim Kurulumuzun da hazır olduğu toplantıya katıldıklarında kendilerine böyle bir dönemde bizim çalışanlarımıza zam yapma durumumuz olmadığını anlayışla karşılamanızı bekliyoruz deyince anlayış gösterdiler.

Ancak, Yine de  burası Kayseri  Şeker, Kayseri Şeker batmış da olsa çalışanlara hak ettiğini verir, vermesi gerekir dedik ve Türk Şeker seviyesinde yine zam yapma başarısını göstermiştik. O günden bu güne 9 yıl geçti ama bu süre zarfında yapmış olduğumuz toplu sözleşmelerde elimizden geldiği kadar şirketimize, çalışanımıza yakışanı yapmaya çalıştık. Bizim anlayışımızda hem çiftçimizi hem çalışanımızı namerde de merde de muhtaç etmemek var. Yine de içinde bulunduğumuz şartları göz ardı etmememiz gerekiyor. Şeker sektörünün ve Şeker Fabrikalarının içerisinde bulunduğu duruma baktığımızda özellikle çok sıkıntılı bir süreç yaşanmakta olduğunu hep birlikte görüyoruz. Biz yine de çalışanımıza en yüksek zammı vermeye çalışıyoruz” dedi.

Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de yapmış olduğu konuşmada; Tarihi süreç içerisinde battı batıyor, gitti gidiyor denilen Kayseri Şeker Fabrikasındaki 2011 yılı öncesindeki  krizi işçiler olarak hep birlikte yaşadık. O krizi  Damarlarımızın içindeki kanda hissettik. O zorlukları yaşamak, çalışanların ekmeğinin aşının gideceğini bilmek kadar acı bir durum yoktu. O günleri Allah bir daha ne Kayseri Şeker Fabrikamıza ne de diğer fabrikalarımıza ve ne de ülkemize göstermesin.

Ama o günden bu güne gelinen sürece baktığımız zaman güzel olan şeyleri takdir etmek mecburiyetindeyiz. Bu sözleşmede de Başkanımız ve Yöneticilerimiz yine büyüklüğünü gösterdi. Ben Kayseri Şeker Fabrikasına geldiğimde, Başkanımız Sayın Hüseyin Akay’ın konuşması esnasında   ve bu salondaki gördüğüm olumlu manzaradan çok etkilendim. Allah birliğinizi dirliğinizi bozmasın. Birlik ve beraberliğin kıymetini bilelim. Kayseri Şeker’e bağlı üç fabrikamızın ülkeye hizmetinden alı koymasın. Katma değeri artarak insanlarımıza hizmet etsin. Bu toplu sözleşmemizin öncelikle Kayseri Şeker çalışanlarımıza, Şeker sanayimize, çalışma hayatına  ve ülkemize  hayırlara vesile olmasını dilerim dedi.

Yapılan konuşmaların ardından imza törenine geçildi. İmza töreni sonrası yapılan sözleşme çalışanlar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Perakende satışlar yüzde 4,3 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın …