Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Filistinliler için gıyabi cenaze namazı ve cami temel atma töreni

Filistinliler için gıyabi cenaze namazı ve cami temel atma töreni

ŞEHİT FİLİSTİNLİLER İÇİN KAYSERİ’DE SALALAR OKUNDU GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

İsrail’in saldırısı sonucu şehit olan Filistinli kardeşlerimiz için ilimiz genelindeki tüm camilerde öğle namazı öncesi sala okundu. İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven tarafından da Hunat Camii’nde öğle namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kıldırıldı.

Hunat Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazında Hunat Camii İmam Hatibi Metin Yalçınkaya, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın mesajını okudu. Bu mesajda şu ifadelere yer verildi: “Uluslararası hukuku hiçe sayan gözü dönmüş bir anlayış, Kudüs’ü işgalci bir topluluğa teslim etme adına tam bir vahşet uygulamaktadır. Mübarek Ramazan-ı Şerif’in arefesinde Gazze’de elinde ve yüreğinde iman ve cesaretinden başka bir şey olmayan onlarca masum insan bütün dünyanın gözü önünde hunharca katledilmişlerdir. Elbette hiçbir zorbalık, Filistin’in, Gazze’nin ve Mescid-i Aksa’nın özgür geleceğine engel olamayacaktır. Allah’ın çevresini mübarek kıldığı bir şehri hiçbir zalim güç kirletemeyecektir. Bütün zalimler kendi yaktıkları ateşin kurbanı olmuştur ve tarih nice zalim ve zorbanın helak oluşuna şahittir. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve aziz milletimiz her zaman mazlum Filistin halkının yanındadır ve onlara her türlü desteği vermeye devam edecektir. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı Ramazan ikliminde kalplerimizi ve dualarımızı Filistin için de birleştirmemizi istirham ediyor, Yüce Rabbimden inayetini bizlerden esirgememesini niyaz ediyorum.” Daha sonra İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven şehit olan Filistinli kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kıldırdı ve tüm şehitler için dua etti.

Daha sonra İl Müftümüz Güven, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı Kayseri-Filistin platformu tarafından düzenlenen programa katıldı.

Programda Melikgazi İlçe Müftüğü’ne bağlı Cıncıklı Camii İmam Hatibi İlyas Koç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası İl Müftümüz Sayın Güven tarafından şehit olan Filistinli kardeşlerimiz için dua yapıldı ve gıyabi cenaze namazı kıldırıldı.

CAVİT YURTTAŞ CAMİİ TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Melikgazi İlçesi Köşk Mahallesi’nde yapılacak olan 1500 kişilik Cavit Yurttaş Camii’nin temel atma töreni 16.05.2018 Çarşamba günü yapıldı.

Törene katılan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Değerli büyüğümüz ve abimiz H. Sait Yurttaş’ın hayırseverliğinden oğlu Cavit Yurttaş nasibini alıyor. Onun hayırsevliğinden de inşallah H. Sait Yurttaş abimizin torunu, Cavit beyin oğlu da nasibini alacak. Yani bu genlere işlemiş olan hayırseverlik devam edip gidecek. Melikgazi Belediyesi bir koordinatör, bir organizatör anlayışı içerisinde bu çalışmalara destek oluyor. Hayırseverlerimizin yanında yer alıyor. Ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ramazanınız mübarek olsun diyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, “Cami yapım koordinatörlüğünü üstlenmiş olan Melikgazi Belediyemize şahsınızda teşekkür ediyorum. Sadece burada değil Melikgazi bölgemizin birçok mahallesinde ihtiyaç duyulan camileri planlama, hayır sahipleri ile bizleri buluşturma noktasında gayretlerinden dolayı ben de müftülüğüm adına teşekkür ediyorum. Ayrıca bu temelini atmakta olduğumuz Cavit Yurttaş Camimizin bölgemize, mahallemize hayırlara vesile olmasını, cemaatinin bol olmasını, sadece namaz kılmak için değil, aynı zamanda burada gençlerimizin Kur’an öğrenebileceği, hanımefendilerin mukabeleler okuyabileceği bir yer olmamsını temenni ediyor, hayırseverlerine de teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Protokol konuşmaları sonrası Talas İlçesi Ali Sait Paşa Camii Müezzin Kayyım’ı Ömer Etli’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti okuması ve İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven tarafından dua yapılması ile protokol tarafından butona basılarak temele harç konulmasıyla tören sona erdi.

Törene Başbakan Başdanışmanı Doç. Dr. Ahmet Doğan, İl Müftümüz Doç. Dr. Şahin Güven, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, H. Sait Yurttaş, Cavit Yurttaş ve davetliler katıldı.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Mısır Şeker kuruluşlarından, Kayseri Şeker’e ziyaret

Mısırda kışlık pancar ekimi yapılan bölgede hizmet veren Mısır Şeker Şirketi, Nil Şeker ve Delta …