Ana Sayfa / K├Â┼če Yaz─▒lar─▒ / Evlilik ve yenilik.. (K├Â┼če yaz─▒s─▒ 08.12.2017 Kayseri Star Haber Gazetesi)

Evlilik ve yenilik.. (K├Â┼če yaz─▒s─▒ 08.12.2017 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT G├ťLE├ç

GAZETEC─░

davutgulec@hotmail.com

T├╝rkiyeÔÇÖde ve D├╝nyada ger├žekten┬á ilgin├ž ara┼čt─▒rmalar yap─▒l─▒yor. Bende bu ara┼čt─▒rmalar─▒, noktas─▒na, virg├╝l├╝ne dokunmadan, m├╝mk├╝n oldu─čunca yorumu sizlere b─▒rakarak payla┼č─▒yorum. Son olarak ÔÇśT├╝rkiyeÔÇÖnin evlilik haritas─▒ÔÇÖ ve yenilik ├╝zerine iki ara┼čt─▒rma dikkatimi ├žekti. ─░┼čte o ara┼čt─▒rmalar.

T├╝rkiyeÔÇÖnin evlilik haritas─▒!

T├╝rkiyeÔÇÖnin en ├žok oy kullan─▒lan sosyal anket platformu www.poltio.com, 5135 ki┼činin kat─▒ld─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma ile T├╝rkiyeÔÇÖnin ili┼čkiye ve cinselli─če kar┼č─▒ bak─▒┼č─▒n─▒ inceledi.

T├╝rkiyeÔÇÖde Evlilik Alg─▒s─▒ Ara┼čt─▒rmas─▒ kapsam─▒nda sorulan ve ÔÇśEvlili─činizde en ├žok hangi konu y├╝z├╝nden tart─▒┼č─▒yorsunuz?ÔÇÖ sorusuna 2743 ki┼činin %28ÔÇÖi ÔÇśaile meseleleriÔÇÖ yan─▒t─▒n─▒ verirken, %17 maddi konular nedeniyle tart─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ ifade etti. ÔÇś├çevrenizdeki insanlar genelde neden bo┼čan─▒yor/siz niye bo┼čand─▒n─▒z?ÔÇÖ sorusuna bo┼čanm─▒┼č ki┼čilerin %27ÔÇÖsi ÔÇśAileler i┼čin i├žine girince sorunlar ba┼č g├ÂsteriyorÔÇÖ cevab─▒n─▒ verdi; toplamda oy veren 1012 ki┼činin %56ÔÇÖs─▒ ise ÔÇśkarakter ayr─▒l─▒klar─▒ ortaya ├ž─▒k─▒yorÔÇÖ dedi.

Ayn─▒ ara┼čt─▒rma kapsam─▒nda 1842 ki┼činin %55ÔÇÖi mutsuz evlili─či devam ettirme sebebi olarak ├žocuk sahibi olmay─▒ g├Âsterdi; kad─▒nlar─▒n %18ÔÇÖi ise ekonomik ba─č─▒ms─▒zl─▒─ča sahip olmamak cevab─▒n─▒ se├žti, bu se├žene─čin oran─▒ erkeklerde %8.

Kad─▒n erkek ay─▒rmadan 1994 evli ki┼čiden %75ÔÇÖi e┼čini aldatmad─▒─č─▒n─▒ belirtirken kad─▒n erkek olraka ay─▒rd─▒─č─▒m─▒zda; Kad─▒nlar─▒n %83ÔÇÖ├╝, erkeklerin ise %68ÔÇÖi e┼čini aldatmad─▒─č─▒n─▒ s├Âyl├╝yor.

1758 ki┼čiden %35ÔÇÖi evliliklerin ÔÇśbir├žo─ču mutsuzdurÔÇÖ derken %4 de ÔÇśhemen hemen hepsi mutsuzdurÔÇÖ cevab─▒n─▒ verdi. Evliliklerin bir├žo─čunun mutlu oldu─čunu d├╝┼č├╝nenlerin oran─▒ %23 iken, hemen hemen hepsinin mutlu oldu─čunu d├╝┼č├╝nenlerin oran─▒ %2. 1758 ki┼čiden kad─▒nlar─▒n %45ÔÇÖi erkeklerin ise %32ÔÇÖsi evliliklerin mutsuz oldu─čunu belirtti. ÔÇśEvlilik hakk─▒nda ne d├╝┼č├╝n├╝yorsunuz?ÔÇÖ sorusuna %28 oran─▒nda ÔÇśEvlenmek, aile kurmak istiyorumÔÇÖ cevab─▒ gelirken, %23 ÔÇśEvliyim, halimden memnunumÔÇÖ, %15 ÔÇśMaddi g├╝c├╝m ne zaman yeterse o zaman evlenirimÔÇÖ, %13 ÔÇśEvlenmek istiyorum, ama korkuyorumÔÇÖ, %11 ÔÇśEvliyim ama ┼čimdiki akl─▒m olsa evlenmezdimÔÇÖ, %10 ise ÔÇśAsla evlenmek istemiyorumÔÇÖ cevab─▒n─▒ verdi. Erkeklerin %20ÔÇÖsi evlenmek istedi─čini ama korktu─čunu belirtirken bu oran kad─▒nlarda %9ÔÇÖda kald─▒.

Yenilik Ara┼čt─▒rmas─▒

T├╝rkiye ─░statistik Kurumu Kayseri B├Âlge M├╝d├╝rl├╝─č├╝ÔÇÖnden ald─▒─č─▒m verilere g├Âre, ├žal─▒┼čan say─▒s─▒ 10 ve daha fazla olan giri┼čimlerin %61,5ÔÇÖi 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde yenilik faaliyetinde bulundu. ├çal─▒┼čan say─▒s─▒ 10-49 olan giri┼čimlerin %60,4ÔÇÖ├╝, 50-249 ├žal─▒┼čan─▒ olan giri┼čimlerin %65ÔÇÖi, 250 ve daha fazla ├žal─▒┼čan─▒ olan giri┼čimlerin ise %70,4ÔÇÖ├╝ yenilik faaliyetinde bulundu.
Sanayi sekt├Âr├╝nde yenilik├ži giri┼čimlerin oran─▒ %64,5 iken; hizmet sekt├Âr├╝nde bu oran %57,7 oldu.
Giri┼čimlerin %47,3ÔÇÖ├╝ 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde ├╝r├╝n ve/veya s├╝re├ž yenili─či faaliyetinde (sonu├žsuz kalan ve devam eden faaliyetler dahil) bulundu. Bu kapsamda giri┼čimlerin %31,8ÔÇÖi ├╝r├╝n yenili─či, %34ÔÇÖ├╝ ise s├╝re├ž yenili─či ger├žekle┼čtirdi.
Giri┼čimlerin %50,8ÔÇÖi 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde organizasyon ve/veya pazarlama yenili─či faaliyetinde bulundu. Bu kapsamda giri┼čimlerin %34ÔÇÖ├╝ organizasyon yenili─či, %42ÔÇÖsi ise pazarlama yenili─či ger├žekle┼čtirdi.
├ťr├╝n ve/veya s├╝re├ž yenili─či faaliyeti ger├žekle┼čtiren (sonu├žsuz kalan ve devam eden faaliyetler dahil) giri┼čimlerin 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde %27,6ÔÇÖs─▒ finansal destek ald─▒. Finansal destek alan giri┼čimlerin %94,3ÔÇÖ├╝ne merkezi kamu kurum/kurulu┼člar─▒ taraf─▒ndan finansal destek verilirken, %12,6ÔÇÖs─▒na yerel veya b├Âlgesel kamu kurulu┼člar─▒, %2,8ÔÇÖine ise Avrupa Birli─či kurumlar─▒ destek verdi.
├ťr├╝n ve/veya s├╝re├ž yenili─či faaliyeti ger├žekle┼čtiren (sonu├žsuz kalan ve devam eden faaliyetler dahil) giri┼čimlerin 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde %23ÔÇÖ├╝ di─čer giri┼čim veya kurulu┼člar ile i┼čbirli─či yapt─▒. ─░┼čbirli─činde bulunan giri┼čimler en fazla %88,2 ile dahil olduklar─▒ gruptaki di─čer giri┼čimler ile i┼čbirli─činde bulundu.
─░┼čbirli─či yap─▒lan ki┼či ve kurulu┼člar─▒n ├╝lkeleri dikkate al─▒nd─▒─č─▒nda %97ÔÇÖsi yurti├žinden, %35ÔÇÖi Avrupa ├╝lkeleri ve %28,4ÔÇÖ├╝ di─čer ├╝lkelerdendi.
Giri┼čimlerin %34ÔÇÖ├╝ 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde organizasyon yenili─či yapt─▒. En ├žok tercih edilen organizasyon yenili─či %79,5 ile i┼č sorumluluklar─▒ ve karar alma s├╝recinde yeni y├Ântemlerin kullan─▒lmas─▒ oldu. Bunu %70,5 ile organizasyon s├╝reci i├žin yeni i┼č y├Ântemlerinin ortaya konulmas─▒ ve %29,2 ile di─čer giri┼čimler veya kamu kurulu┼člar─▒ ile i┼čbirli─či, ortakl─▒k, ta┼čeronluk vb. yollarla yeni y├Ântemler kullan─▒lmas─▒ takip etti.
Giri┼čimlerin %42ÔÇÖsi 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde pazarlama yenili─či yapt─▒. En ├žok uygulanan pazarlama yenili─či %63,7 ile ├╝r├╝n ve hizmetlerin fiyatland─▒rmas─▒nda yap─▒ld─▒. Bunu %57,7 ile ├╝r├╝n tasar─▒m─▒ veya ambalaj─▒n─▒n esteti─činde ├Ânemli de─či┼čiklik yap─▒lmas─▒, %57 ile ├╝r├╝n tan─▒t─▒m─▒ i├žin yeni ortam veya reklam tekniklerinin kullan─▒lmas─▒ ve %49,9 ile yeni bir sat─▒┼č veya da─č─▒t─▒m y├Ânteminin uygulanmas─▒ takip etti.
Giri┼čimlerin %38,5ÔÇÖi 2014-2016 y─▒llar─▒n─▒ kapsayan ├╝├ž y─▒ll─▒k d├Ânemde yenilik faaliyetinde bulunmad─▒. Yenilik faaliyetinde bulunmayan giri┼čimlerin %82,2ÔÇÖsi yenilik yapmaya zorlayan bir neden olmad─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %17,8ÔÇÖi ise yenilik faaliyetini engelleyen fakt├Ârlerin fazlal─▒─č─▒n─▒ en ├Ânemli neden olarak g├Âsterdi.

Hakk─▒nda Davut G├╝le├ž

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazar─▒, TEMAÔÇÖc─▒, K─▒z─▒layÔÇÖc─▒, Da─čc─▒, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes ─░├žin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanlar─▒ Spor Kul├╝b├╝ Bas─▒n s├Âzc├╝s├╝, Kayseri Spor Adamlar─▒ Derne─či y├Ânetim kurulu ├╝yesi, Kent G├╝venlik konseyi ├╝yesi

G├Âz Atabilirsiniz.

SwarmÔÇÖda rekor T├╝rkiyeÔÇÖnin

Pop├╝ler sosyal medya uygulamas─▒ SwarmÔÇÖda en ├žok yer bildiriminde bulunulan ├╝lke T├╝rkiye oldu. D├╝nya genelinde …