Ana Sayfa / Haberler / Gündem / Erciyes’te ‘Sarıkamış yürüyüşü’ ne binler katıldı

Erciyes’te ‘Sarıkamış yürüyüşü’ ne binler katıldı

90 bin Askerin Şehit düştüğü Sarıkamış’taki programla aynı gün ve saatte gerçekleştirilen Erciyes’teki yürüyüşe gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine binlerce kişi ‘kar-kış-soğuk’ demeden katıldı. Erciyes Dağında 2 km’lik parkurdan oluşan yürüyüş Hisarcık kapıda başladı ve Tekir kapıda, saygı duruşu İstiklal marşı ve dualarla son buldu.

 Gençlere tarihi ve kültürel mirasın daha iyi tanıtılması, o gün ki ruhun canlılığının devam ettirilmesi, manevi iklimin tüm bireyleri tarafından hissedilebilmesi amacıyla Erciyes’te gerçekleştirilen ‘Sarıkamış yürüyüş’üne binlerce kişi katıldı.

Sarıkamış Harekatı’nın 104. yılı dolayısıyla Erciyes Dağı’nda düzenlenen yürüyüşe, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ve İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Ercyes Kar Kaplanları Spor Kulübü üyelerinin yanı sıra öğrenciler, spor kulüplerig, dernekler, Kayseri 1. Komando Tugayı askerleri ve vatandaşlar katıldı.

Yaklaşık 2 kilometrelik mesafede kırmızı beyaz bere ve atkılarıyla yürüyen katılımcılar, yürüyüş boyunca Türk bayrağını ellerinde ve omuzlarında taşıdı. Vali Günaydın, binlerce kişinin zor şartlar altında yürüyüşe katılmasından duyduğu memnuniyeti  dile getirirken şunları söyledi.

“Ecdadı ve şehitleri anmak için böyle bir etkinlik düzenlendik. Ben bu etkinliğe katılan çocuklarımıza, gençlerimize, sivil toplum örgütlerimize ve herkese Kayseri Valisi olarak şükranlarımı sunuyorum. Bu milletin kahraman evlatları, vatanımız, milletimiz, bayrağımız ve ezanımız söz konusu olduğunda seve seve koşarak şehadet şerbetini içmeye hazırlar. Malazgirt, Miryokefalon, Sarıkamış, Çanakkale, Dumlupınar ve Sakarya’da bu kutsal değerlerimiz için şehadete yürüyen binlerce şehidimizi yad etmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan ecdadımız çok zor şartlarda mücadele ettiler. Az önce de bahsettiğim kutsal değerleri için canlarını seve seve feda ettiler. Onları ve bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz, anıyoruz.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türk tarihine geçmiş olan destanlar ve kahramanlıkların asla unutulmayacağını söyledi. Sarıkamış’ta 90 bin vatan evladının ölüme yürüdüğünü dile getiren Başkan Çelik, Aralarında 15-16 yaşlarındaki çocukların da bulunduğu 90 bin vatan evladı tarafından yazılan bir destandır bu.

“Nidalarda tekbirler, semaya erdi niyaz

Ölüm saklı uykuda, yastık buz, örtü beyaz.”

Evet, şu ankinden 3-4 kat daha soğuk bir havada yazılmıştır Sarıkamış Destanı. 90 bin vatan evladına yürü denilmiştir ve hep birlikte ölüme yürümüşlerdir. Kendilerini bu cennet vatanın uğruna feda etmişlerdir. 90 bin ana evlatsız kalmıştır. Böyle bir milletin, böyle bir ruhun, böyle bir inancın, böyle bir fedakarlığın diz çöktürülmesi ne dün mümkün olmuştur, ne bugün mümkündür ne de yarın mümkün olacaktır. En son üç yıl önce 15 Temmuz’da bir kez daha bu millete diz çöktürmeyi denemişler. Ancak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir lider, yanında dimdik duran halkı ve arkasında Rabbimizin de desteğiyle 24 saat geçmeden püskürtülmüştür. Bundan sonra da kimse bu millete ilelebet diz çöktüremeyecektir” dedi.

Konuşmasında Sarıkamış’ta şehit düşenler arasında 550 Kayserilinin de bulunduğunu vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel Kurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Arşivi ve Milli Savunma Bakanlığı Arşivi’ndeki bilgilere göre Sarıkamış’ta şehit düşenler arasında 550 Kayserili de vardı. Ülkemizin her bölgesi bu acıyı ocağında hissetmiştir. Sadece bugünkü sınırlarımız içinden değil, Bağdatlı, Kerküklü, Piriştineli, Kosovalı, Halepli gençler de Allahuekber dağlarında şehit düştü. Sarıkamış Destanı da bir kez daha göstermiştir ki; Aynı dağın yeli, aynı sazın teli, aynı bağın gülü ve Bir Allah’ın kuluyuz biz. Biz bu coğrafyada bir ve beraber olduktan sonra hiçbir güç bu coğrafya ile ilgili oyun kuramaz. Bize rağmen kurulan oyunlar bozulmaya mahkumdur.” dedi.

Daha sonra 500 kayakçı ellerinde Türk Bayrağı ve Sarıkamış Pankartı ile Erciyes Tekir kapı zirvesinde iniş yaparak  bayrağı Vali Şehmus Günaydın’a teslim etti. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim Tilaveti, Şiir Dinletisi, Protokol Konuşmaları, Hatim Duasından sonra çeşitli ikramlar yapılarak etkinlik sona erdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Milli Emlak, arsa, tarla, ev, çeşitli araç ve motorsiklet satacak.. İşte liste

KAYSERİ ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNDEN SATIŞI YAPILACAK TAŞINMAZLAR S. NO: TAŞINMAZ …