Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / Üniversitelerden haberler.. (14.11.2018)

Üniversitelerden haberler.. (14.11.2018)

KAYÜ Rektörü Karamustafa, ERÜ Turizm Fakültesi’nde Açılış Dersi Verdi

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Dersini verdi.

Turizm Fakültesi Prof. Dr. Cengiz Utaş Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şanlıoğlu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasında Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şanlıoğlu, fakülte hakkında bilgiler verdi.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ise “Turizmde Kariyer: Başarının Kilometre Taşları” konulu açılış dersinde başarının ve başarılı olmanın yollarının anlattı.

Rektör Karamustafa, “Başarı yüksek statüler elde etmek değil. Başarı bana gör işini sevmek, bulunduğu yeri sevmektir. Aslında başarıyı mutlu olabilmek ile çevresine, içinde yaşadığı topluma, vatanına, milletine, devletine ve insanlığa katkı sağlayabilmek ve taş üzerine taş koyabilmek olarak nitelendirmek lazım. Başarı hem Allah’ın vermiş olduğu kabiliyetler, yetenekler önemli ama diğer taraftan gayret, çaba, çalışma, emek harcama, bunlarda olmadan olmaz. Allah’ın vermiş olduğu aklı iyi kullanabilmek, karar verebilmek ve çalışmak da bizim için son derece önemlidir” dedi.

Rektör Karamustafa, turizm sektöründe kariyer sahibi ve başarılı olmak için okuldaki eğitimin yanında, iyi bir İngilizcenin ve ikinci bir yabancı dilin, okul dönemindeki stajın da önemli olduğunu söyledi.

Etkinliğin sonunda ise Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şanlıoğlu, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’ya plaket hediye etti.

Erciyes Teknopark’ta; yazılım Ar-Ge Proje pazarı ile sektörün gelecek vizyonunu  ele alındı

Erciyes Üniversitesi, Erciyes Teknopark, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri OSB, Kayseri Sanayi Odası işbirliği ve TÜBİTAK desteği ile Erciyes Teknopark’ta Yazılım Ar&Ge Proje Pazarı (YAPP 2018) etkinliği düzenlendi.

 Ulusal çapta katılımın gerçekleştiği organizasyonla ilgili açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recai Kılıç şunları söyledi:”Kayseri’deki geleneksel sanayi anlayışının, teknoloji tabanlı sanayiye dönüşümü için Erciyes Teknopark olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Her geçen gün baş döndüren bir hızla ilerleme kaydeden teknoloji ve yazılım uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez unsurları haline dönüşmüş durumdadırlar. Özellikle yapay zeka alanında meydana gelen ilerleme, gelecek dünyanın, robotiğin, endüstri 4.0’ın kurgusunda önemli bir gelişim aracı olmuştur. Erciyes Teknopark olarak ülkemizin kalkınması ve dijital dönüşümü açısından da önemli katma değeri olan yazılım projeleri ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla bu etkinliği düzenledik.

Yazılım çalışmalarını teşvik etmek, teknoloji tabanlı girişimciliğe katkıda bulunup yenilikçi fikirlerin sergilenebilmesi amacıyla düzenlediğimiz Erciyes Teknopark Yazılım Ar-Ge Proje Pazarı’na ulusal çapta birbirinden değerli 53 yazılım projesi başvurusu aldık. Proje yarışmamıza bilgi, iletişim, bilişim ve yazılım teknolojileri alanında çalışmalar yürüten akademisyen, öğrenci ve KOBİ’ler kendi geliştirdikleri Ar-Ge projeleri ile katılım gösterdiler. Alanında uzman akademisyenlerin ve girişimcilerin yer aldığı proje değerlendirme komitesinden elemeyi geçip Yazılım Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğimizde sergilenmeye layık bulunan toplam 19 proje bugün sergilendi.

Yapılan değerlendirme ile yarışmanın birincisi Doç.Dr.Bilge Albayrak Çeper “ Öğrenciler İçin Basit Hava Akış Analiz Uygulaması /Simyel CFD” projesi ile, ikincisi Veli Yetişgengil “Karaciğer Segmentasyonu” projesi ile  üçüncüsü de Muhammed Dinç “ Raylı Sistemlerde Vagon Doluluk Oranı Tespiti ve Güvenliği” projesi ile oldu.

Etkinliğimizde ayrıca yapay zeka, iş zekası ve siber güvenlik konularında sektörün öncü isimlerinin panelist olarak yer aldığı paneller düzenlendi. Düzenlenen panellerde, konusunda uzman panelistler sektördeki son gelişmeleri ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Yazılım konusunda Kayseri son yıllarda Türkiye için önemli bir merkez haline gelmiştir, bu etkinlik ile bu konuya dikkat çekmeye çalıştık, yazılım sektöründe Kayseri’nin daha da önemli bir merkez haline gelmesi için Yazılım Ar&Ge Proje Pazarı (YAPP) benzeri etkinliklerin düzenli aralıklarla yapılması adına Erciyes Teknopark ve Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

ERÜ Rektörü Çalış, ERNAM da İncelemelerde Bulundu

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, üniversiteleri bünyesindeki araştırma merkezlerinin, gerek üniversitenin araştırma kimliğinde, gerek üniversite-sanayi işbirliğinde, gerekse yeni teknoloji ve buluşlarda önemli konuma sahip olduğunu kaydetti.

Birim gezileri kapsamında araştırma merkezlerine yönelik ziyaretlerini sürdüren Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, Erciyes Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi‘nde (ERNAM) incelemelerde bulundu.

Merkez binası önünde ERNAM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Serdar Önses tarafından karşılanan Rektör Çalış, ilk olarak ERNAM’ın çalışmaları ve burada yürütülen projelerle ilgili Doç. Dr. Önses’den brifing aldı.

ERNAM Müdürü Önses, başlıca araştırma alanları nanomalzeme üretimi, nanokaplamalar, mikro ve nanoüretim yöntemleri, nano-biyokatalizörler, lityumiyon bataryaları, iki boyutlu nanomalzemeler, plazmonik nanoyapılar, hibrit nanomalzemeler olan merkezlerinin; savunma sanayi, sağlık, çevre, enerji, optoelektronik ve baskılanmış elektronik alanlarında uygulama yaptığını kaydetti. Önses, ayrıca ERNAM’ın yürüttüğü projelerden de bahsetti.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ise, Erciyes Üniversitesi’nin araştırma üniversitesi olmasında araştırma merkezlerinde yapılan çalışmaların önemli yer tuttuğuna dikkat çekti.

Rektör Çalış, “Üniversitemizin daha çok gelişmesi, araştırma kimliğine daha çok katkı sağlanması adına, araştırma merkezlerimizi ve burada yapılan çalışmaları çok önemsiyor ve destekliyoruz. Üniversite-sanayi işbirliğinde de önemli konuma sahip araştırma merkezlerimizin daha çok araştırma yapması ve daha çok bilime katkı sağlaması adına da, burada görev yapan bilim adamlarımıza büyük görev düşmektedir. Biz araştırma merkezlerimizi çok önemsiyor ve buraların geliştirilmesi için her türlü desteği vermeye çalışıyoruz” dedi.

Rektör Çalış, daha sonra merkezi gezerek, buradaki yapılan çalışmalar hakkında ERREM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Serdar Önses’den bilgiler aldı.

Kapadokya Üniversitesinde ‘Hayallere Ulaşma’ Söyleşisi 

Kişisel gelişim ile ilgili yazdığı kitap ve verdiği konferanslarla adından sıkça söz ettiren Yazar Barış Müstecaplıoğlu’nun katılımıyla Kapadokya Üniversitesinde kişisel gelişim üzerine söyleşi gerçekleştirildi.

Yazdığı kitapların yanı sıra verdiği seminerler, konuşma yaptığı ulusal ve uluslararası konferanslar, uyguladığı programlarla tanınan Barış Müstecaplıoğlu, Kapadokya Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri ile buluşarak “Hayallere Ulaşma Rehberi” adlı kitabı ile aynı isimde düzenlenen söyleşide katılımcılara kişisel gelişimin temel prensipleri ve detayları hakkında bilgi verdi.

Hayal kurmanın öneminden bahsederek, hayallere ulaşmak için güvenilir, bilimsel, pratik ve kapsamlı bir yol haritasını söyleşide katılımcılara aktaran Müstecaplıoğlu, “Hayallerinize çok çalışarak değil fark yaratarak ulaşabilir, bir yerlere gelebilirsiniz. Bu bağlamda hayatınızda motivasyon kaynaklarınız olsun ve bu motivasyon kaynaklarınıza yer açmak için kitabımda kullandığım deyimle ‘zaman katillerinden’ kurtulmayı isteyin ve harekete geçin” şeklinde konuştu.

Müstecaplıoğlu, daha sonra “Hayallere Ulaşma Rehberi” adlı kitabında yer alan konular hakkında katılımcılara bilgiler aktararak uzmanlık alanlarıyla ilgili tecrübelerini paylaştı.

Ünlü İtalyan Şef Kapadokya’da tecrübelerini paylaştı

Ünlü İtalyan Şef Giancarlo Gottardo Kapadokya Üniversitesinin düzenlediği “Giancarlo Gottardo ile Kariyer Mutfağı” başlıklı söyleyişe katılarak öğrencilerle tecrübelerini paylaştı.

Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Divan Grubu’nun Corporate Executive Şefi Giancarlo Gottardo’nun katılımıyla Kapadokya Üniversitesinin Mustafapaşa Yerleşkesinde yer alan Oktay Sinanoğlu Konferans Salonunda “Giancarlo Gottardo ile Kariyer Mutfağı” başlığıyla gerçekleştirilen söyleşiye başta Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Aşçılık bölümü olmak üzere akademisyenler, öğrenciler ve Kapadokya bölgesinde çalışan mutfak şefleri katıldı.

Söyleşide Türk ve dünya mutfağı hakkında detaylı bilgiler paylaşarak yemeklerin lezzeti ve sunumu hakkında önemli ipuçlarını öğrencilere aktaran Sicilyalı Şef Giancarlo Gottardo: “Divan grubundaki görevim sebebiyle grubumuz bünyesindeki otel, pastane, brasserie, pub ve resronlarımızda 1 milyon kişiye yemek sunmamızın yanı sıra üç büyük spor kulübünün stadlarına da yemek ve catering hizmetleri sunuyoruz. Aşçılıkta başarılı olmak için disiplinin şart olduğunu asla unutmamanız gerekiyor. Bizler işimizi tutkuyla yapmalı ver her zaman yapabileceğimizin en iyisini yapmalıyız” diyerek başarının sırlarını da öğrencilerle paylaşmış oldu.

Ünlü İtalyan Şef Giancarlo Gottardo, yaklaşık iki saat süren söyleşinin sonunda öğrencilerin sorularını cevaplayarak geleceğin şeflerinin mesleğe ve iş hayatına dair merak etiği konulara da açıklık getirmiş oldu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

“İşin Olsun” Kayseri’de 13 bin mavi yaka çalışanın umudu oldu

Kariyer.net tarafından mavi yaka çalışan istihdamına katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen İşin Olsun uygulaması, bugüne …