Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Ekonomi, teknoloji, mağazin-yaşam-eğitim haberleri (14.07.2019)

Ekonomi, teknoloji, mağazin-yaşam-eğitim haberleri (14.07.2019)

KAYSERİ ŞEKER;  YEM BİTKİLERİ TEMİNİ İÇİN BÖLGE ÇİFTÇİLERİNİN GELİRİNE 11 MİLYON  KATKI SAĞLIYOR

Kayseri Şeker  iştiraklerinden olan Pandoğa şirketinin yıllık ihtiyacı olan üç bin ton arpanın bir kısmını karşılayacak olan  700 dekar araziye ekimi yapılan larende cinsi arpanın hasadına başlandı.

Kayseri Şeker- Pandoğa şirketi bünyesinde hizmet veren Gemerek Etçi Damızlık Sığır Yetiştirme Çiftliği,  Pınarbaşı-Pazarören Besi Çiftliği, İncesu Gebe düve çiftliği olmak üzere üç çiftlikte yaklaşık dört bin Büyükbaş hayvan bulunmakta olup bu tesislerin kaba ve kesif yem ihtiyaçları bölge çiftçilerinden karşılanmaktadır.

Kayseri Şeker Bünyesindeki üç tesisin  ihtiyacı olan iki bin 500 ton Yonca’nın tamamı ile ihtiyaç olan arpanın bir kısmı  kuruma ait arazilerde üretilirken bölge çiftçilerinden; kaba ve kesif yem için  üç bin ton arpa, 24 bin ton mısır silajı,  bin ton danelik mısır,  üç bin ton sap balyası alımı yapılarak yaklaşık 11 Milyon TL katkı sağlanmakta olduğu belirtildi.

Konu ile ilgili olarak Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay yaptığı açıklamada; “Her üç tesisimiz, bölgemiz için önemli bir yatırım olması yanında Tesislerin ihtiyacı olan  yem bitkilerinin bölge  çiftçilerimizden alınarak  onların üretimlerine katkı sağlanması ve hayvancılık konusunda da rol model bir yatırım olma özelliğini de taşımaktadır.

En büyük hedefimiz Türk çiftçisinin gelirini artırmak, işini kolaylaştırmak ve geliştirmek, ileri tarım uygulamalarını yapma ve başarma konusunda dünya ile yarışır hale getirmektir. Bu güne kadar yaptığımız pek çok uygulama ve başardıklarımızla Kayseri Şeker, Şeker sektöründe ve Kooperatifçilikte Türkiye´de örnek noktaya gelmiştir” dedi.

Kapadokya Üniversitesinden Rehber Öğretmenlere Konferans

Kapadokya Üniversitesi ile Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kayseri’de düzenlenen konferansta Eğitimci Yazar Süleyman Beledioğlu rehber öğretmenlere seslendi.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kala Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde Kayseri’de görev yapan rehber öğretmenlere yönelik düzenlenen “Tercih Stratejileri” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılan Eğitimci Yazar Süleyman Beledioğlu, rehber öğretmenlere tercih dönemi öncesi önemli konularda konferans verdi.

Konferansta bölüm sıralamalarını etkileyecek faktörler, doğru tercih önerileri, tercih esnasında dikkat edilecek konular, kontenjan artışları, geleceğin meslekleri hakkında detaylı bilgiler veren Süleyman Beledioğlu, bilinçli tercih önerileri sunduktan sonra PwC ve TÜSİAD tarafından hazırlanan STEM raporu hakkında konuşarak Türkiye’de yükseköğretim mezunlarının istihdama katılımı hakkında da çeşitli veriler paylaştı.

Konferans sonunda Süleyman Beledioğlu’na günün anısına Kapadokya Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Öğrenci Koordinatörü Arda Çakır ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Osman Malkoçoğlu çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Zeytinyağında hedef pazar ABD

Türk zeytinyağı sektörü, ihracatında açık ara lider pazar konumunda olan ve yıllık 350 bin ton zeytinyağı ithal eden Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatını arttırmak için ABD pazarındaki tanıtım faaliyetlerini sürdürüyor.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, Türk zeytin ve zeytinyağının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pazar payını arttırmak için dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan ve bu yıl 66. Kez düzenlenen New York Summer International Fancy Food Show (Summer 2019 Fancy Food Show) Fuarı’nda tadım etkinlikleri ile tanıtım çalışmalarını sürdürdü.

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçı Birlikleri’nin yaptığı fuarda Türkiye standında ziyaretçilere Şef Özlem Cranston tarafından hazırlanan Türk zeytin ve zeytinyağını içeren lezzetlerin tadımı ve tanıtımı yapıldı.

2018-19 sezonunun ilk 8 ayında ABD’ye zeytinyağı ihracatının 14 bin ton olarak gerçekleştiğini ve 37 milyon dolar döviz geliri elde edildiğini belirten Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, dünyanın en büyük zeytinyağı ithalatçısı olan ABD’nin Türk zeytinyağı ihracatçıları için ana hedef pazarlarının başında geldiğini kaydetti.

Sağlık iksiri Türk zeytinyağı Amerikalıların tercihi

Kanser, obezite ve kalp damar hastalıklarının çok yoğun görüldüğü ABD’de, bu hastalıklarla mücadelede çok önemli yer tutan sağlık iksiri zeytinyağının önemi her geçen gün daha da iyi anlaşıldığını altını çizen EZZİB Başkanı Er, “ABD’de zeytinyağı tüketimi sürekli artıyor. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği olarak hedefimiz, hali hazırda zeytinyağında en büyük ihraç pazarımız olan ABD’ye Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak ve sağlığın sembolü olduğundan hareketle pazarda yerimizi sağlamlaştırmaktır. Yılda 350 bin tondan fazla zeytinyağı ithal eden ABD, ithalatının büyük bölümünü İtalya ve İspanya’dan gerçekleştiriyor. Yeni konan vergilere rağmen ihracatımızın artarak devam etmesi ve pazar payımızın büyümesi için tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni dünyaya sofralık zeytin ihracatımız yüzde 34 arttı

Türk Zeytinyağı sektörünün ihracatında ABD’nin en büyük pazar olması yanında, sofralık zeytin ihracatında da her geçen gün ihracatımızın arttığı bir pazar olduğunu anlatan Er sözlerini şöyle tamamladı; “Özellikle önümüzdeki yıllarda sofralık zeytin İhracatımızın daha hızlı adımlarla artacağı düşüncesindeyim. 2018/19 sezonunun 9 aylık döneminde ABD’ye sofralık zeytin ihracatımız miktar bazında 3 bin 900 ton’dan, 5 bin 207 ton’a, değer bazında ise; 7.5 milyon dolardan 9 milyon dolara yükseldi. Bu artış trendinin sürekli olması için çalışmalarımız kesintisiz sürecek.”

Fuarda, zeytin ve zeytinyağı tadımı yapılan Türkiye standı, ABD dışında Kanada, Brezilya, İngiltere, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkeden ziyaretçinin ilgi odağı oldu. Türkiye Tanıtım Grubu ise; takipçi sayısı fazla olan tanınmış ABD’li sosyal medya fenomenleri “Influencer”lar ile iş birliği yaparak Türk gıdalarının geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. New York’ta yaşayan başarılı üç sosyal medya içerik üreticisi, @eatingnyc, @nyc ve @noleftovers, Turkish Tastes teması altında Türkiye’den katılan markalar ile Türk ürünlerini keşfettikleri bir yolculuğa çıktılar.

Etkinlik kapsamında fuara katılıp organik zeytinyağı, bulgur, kuru meyve, kabuklu yemiş ve çikolata gibi ürünleri birinci elden deneyen Influencer’lar, New York’ta bulunan iki ayrı Türk restoranında ağırlanarak Türk mutfağı hakkındaki fikirlerini de takipçi kitleleriyle paylaştılar. Toplamda üç gün süren kampanya, hem Amerika pazarında Türk ürünlerine karşı olan ilginin arttırılmasına hem de dijital kanaat önderleri sayesinde Türk ürünlerine dair olan algının pekiştirilmesine oldukça güçlü bir katkı sağladı.

Ayrıca, Temmuz ayı içesinde Türkiye Tanıtım Grubu koordinatörlüğünde, Turkey Discover the Potential-Potansiyelini Keşfet logolu ikram aracıyla New York sokaklarında Türk gıda ürünlerinin tadımının yaptırılacağı tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilecek.

ABD’YE ZEYTİNYAĞI İHRACATIMIZ (1 KASIM-30 HAZİRAN)

ÜLKE ADI 01.11.2017- 30.06.2018
MİKTAR (KG)
01.11.2017- 30.06.2018
TUTAR ($)
01.11.2018- 30.06.2019
MİKTAR (KG)
01.11.2018- 30.06.2019
TUTAR ($)
MİKTAR DEĞİŞİM% TUTAR DEĞİŞİM %
ABD 19.338.838 77.845.830 14.036.805 36.928.340 -27 -53

ABD’YE SOFRALIK ZEYTİN İHRACATIMIZ (1 EKİM-30 HAZİRAN)

ÜLKE ADI 01.10.2017- 30.06.2018
MİKTAR (KG)
01.10.2017- 30.06.2018
TUTAR ($)
01.10.2018- 30.06.2019
MİKTAR (KG)
01.10.2018- 30.06.2019
TUTAR ($)
MİKTAR DEĞİŞİM% TUTAR DEĞİŞİM %
ABD 3.899.908 7.465.338 5.207.143 8.964.218 34 20

Toyota Hafif Ticari Araç Pazarına “Toyota Professional” ile Damgasını Vuracak

Toyota, son 3 yılda yüzde 17 oranında büyüme gösteren Avrupa hafif ticari araç pazarında yapılanmaya giderek yeni “Toyota Professional” markasını duyurdu. Toyota bu yeni marka ile Avrupa hafif ticari araç pazarında 2020 yılı için yüzde 50 büyüme ve yıllık 100 bin hafif ticari araç satışı hedefliyor. Bu hedef, aynı zamanda daha da güçlenmiş bir hafif ticari ürün gamı ile de desteklenecek.

“Toyota Professional” markası geliyor

Yeni marka stratejisiyle “Toyota Professional”ı hayata geçiren Toyota, bu girişimiyle, markanın hafif ticari araçlara özel olarak odaklanmasını sağlayacak. Yeni Toyota hafif ticari araç merkezleri, özel müşteri deneyimleri sunacak. Bunlar arasında, yeni hafif ticari araç showroom konsepti, tam donanımlı sergileme araçları, konusunda uzman çalışanlar ve ticari araç kullanıcılarına yönelik, özel olarak hazırlanmış internet sitesi olacak

Genişletilmiş Ürün Gamı

 Yeni yapılanma ile birlikte Toyota PROACE CITY satışları 2020 yılında başlayacak ve bu model, PROACE Van ile efsanevi Hilux pick-up modeline katılarak Toyota’nın hafif ticari ürün gamını genişletecek. Böylelikle Toyota Proace modelleri ile Avrupa’da hafif ticari araç segmentinin yüzde 75’ine hitap etmiş olacak. PROACE CITY ile segmentine farklı ve çekici bir seçenek olarak giriş yapacak olan Toyota, Avrupa’da hafif ticari araç pazarında yüzde 37’lik pazar payını da yeni modelleri ile artırmayı hedefliyor.

 PROACE CITY ve Yüzde 100 Elektrikli PROACE

Farklı tasarımıyla dikkat çeken PROACE CITY, pratik yükleme ve geniş yükleme alanı ile iki Euro paleti taşıyabilen nadir modellerinden biri olarak öne çıkıyor. Proace City, farklı yükleme ve koltuk konfigürasyonlarıyla birlikte farklı motor seçenekleriyle de her türlü iş ihtiyacını karşılayabiliyor. Yolcu taşıyabilen versiyonlar 5 veya 7 koltuklu olarak tercih edilebiliyor. Proace City’nin üstün yükleme kapasitesi ise kısa modelde 3.3 metreküp ve uzun versiyonda Akıllı Kargo opsiyonuyla 4.3 metreküplük hacim sunuyor. Proace City’nin motor seçenekleri arasında 75-130 HP güçlere sahip benzinli ve dizel motorlar yer alırken, 5-6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleri de bulunuyor.

İklim değişikliği ve hava kalitesi konusundaki endişeler, birçok Avrupa şehrinde yeni yönetmeliklerin gelmesine yol açarken, Toyota bu ihtiyacı karşılamak amacıyla PROACE ve PROACE CITY modellerinin yüzde 100 elektrikli versiyonlarını da sunmaya hazırlanıyor.

Kompakt, Pratik, Konforlu ve Çok Yönlü Tasarım

Proace City sekiz inçlik dokunmatik ekranında, MirrorLink, Apple CarPlay ve Android Auto gibi özelliklerle cep telefonuyla eşleşme imkanı da sunuyor. Navigasyon ve online özelliklere buradan erişilirken, sesli komut gibi özellikler de kullanılabiliyor. Proace City aynı zamanda cama yansıtmalı gösterge ekranında, sürücüye hız limitleri, navigasyon gibi önemli detayları gösteriyor.

Toyota Proace City’de güvenlikten de ödün verilmedi. Proace City’nin hem camlı van hem de panel van versiyonlarında bir dizi artırılmış güvenlik özellikleri bulunuyor. Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ve sürücü yorgunluk uyarı sistemi gibi özellikler sunuluyor.

 Bozkurt “İddiamızı Ortaya Koyacağız”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni “Toyota Professional” marka yapılanmasıyla hafif ticari araç pazarında iddialarını çok güçlü bir şekilde ortaya koyacaklarını belirterek, “Hafif ticari araç segmenti potansiyeli olan ve bizim yıllardır üzerinde planlama yaptığımız bir alandı. Türkiye’de Hilux ile bu segmentinin yüzde 11’ine hitap edebiliyoruz.  Proace, Proace City ve Hilux ile şimdi bu oran yüzde 75’e çıkacak. Türkiye’de 180-200 bin civarında oturmuş bir hafif ticari araç pazarı bulunuyor. Bu pazarda Toyota olarak en büyük artımız mevcut müşteri data ve portföyümüz ile sorunsuz ürün gamımız olacak. Mevcut bayi ağımız içerisinde standartları değerlendirerek hizmet vermeyi planlıyoruz” dedi. Tüm beklentileri karşılamayı ve yeni Proace modelleri ile pazarda önemli bir pay almayı hedeflediklerini kaydeden Bozkurt sözlerine şöyle devam etti;

Bu segment binek otomobil işinin yanında tamamen yepyeni bir iş. Toyota Türkiye olarak bunu böyle algılıyoruz. İşin satış ile birlikte satış sonrası kanalı da çok önemli. Çünkü bu segmentte tekerlek dönmediği takdirde ticari araç sahibi veya kullanıcısı işinden geri kalacaktır. Bunu bildiğimiz için servislerimizde ticari araç sahiplerinin en hızlı şekilde servis hizmetleri alacakları sistemler geliştirme çalışmalarını da sürdürüyoruz. Bu süreçte müşterilerimizin yanında olacağımız, 360 derece bir hazırlık içerisindeyiz. 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren Türkiye pazarına girecek bu yeni modellerimiz, Hilux’tan sonra hafif ticari araç pazarındaki satışlarımızda itici güçlerimizden olacaktır.”

Yenibirlider Derneği 7 yaşında!
Türkiye’nin gelecek nesil liderlik ekolünü oluşturmak, yetenekli gençleri fırsatlarla buluşturmak ve alanlarında öncü bireyler olmaları konusunda onları desteklemek üzere faaliyetlerini sürdüren Yenibirlider Derneği, yedinci yılını geride bıraktı. Dernek yeni dönemde kurumsallaşma çalışmalarına ağırlık verecek.
Üniversitede okuyan başarılı gençleri ve iş hayatına atılmış genç profesyonelleri liderliğe hazırlamak üzere “gençler tarafından, gençler için” felsefesiyle 9 Temmuz 2012 tarihinden bu yana çalışmalarını sürdüren Yenibirlider Derneği, yedinci yaşına girdi.
Yenibirlider Derneği’nin eş kurucusu Kerem Kamışlı, konuyla ilgili şunları söyledi: “İş dünyasına yeni liderler kazandırmak misyonuyla çıktığımız bu yolda, ilk günden itibaren ülkemizin en parlak gençlerini aynı çatı altında bir araya getirmek ve bu arkadaşlarımızın kolektif sesi olmak üzere çalışıyoruz. Kurulduğumuz günden bugüne 114 üniversite, 45 özel kurum, 16 sivil toplum kuruluşu ve 4 kamu kurumu işbirliğiyle 50 binden fazla üniversite öğrencisine temas ettik. Gençlerimizin ve iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış “YBL21” programı, Boğaziçi Üniversitesi’yle beraber yürütülen “Genç Profesyoneller” ve İş Bankası’yla ortak hayata geçirilen “İŞ’te YBL” projelerimizle fark yarattığımıza inanıyorum. Yenibirlider Derneği olarak gelecekte hayata geçireceğimiz çalışmalar bize heyecan ve umut kaynağı oluyor.”
Yenibirlider Derneği, yedinci yaşında kurumsallaşma çabaları kapsamında, hem yönetim kurulu başkanlığını hem de genel koordinatörlüğünü yürüten Tanya Hazal Kaysoydu genel koordinatörlük görevini mart ayı itibariyle Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) başta olmak üzere sivil toplum kuruluşu alanında 15 yılı aşan önemli yönetim tecrübeleri bulunan Jülide Erdoğan’a devretti. Kaysoydu, yönetim kurulu başkanlığı görevine devam ediyor.
Yenibirlider Derneği’nin Faaliyetleri:
YBL21 Programı, 2018 – 2019 dönemi kapsamında 17 farklı ilde lise öğrenimlerini tamamlamış 21 çok parlak ve ümit vaat eden üniversite öğrencisini bir araya getirdi. Programın öne çıkan etaplarından biri olan “Liderlik Kampı” ise katılımcı gençleri alanlarında lider kişilerle buluşturdu ve liderlik yolundaki hikayeleri ilk ağızdan dinleme fırsatı sundu.
TÜPRAŞ’ın ana destekçisi olduğu ve Türkiye’nin en önde gelen kurumlarında çalışan gençlere yönelik bir proje olan Genç Profesyoneller 39 kurumdan 135 profesyonelin katılımıyla altıncı kez gerçekleştirildi. Yenibirlider Derneği’nin liderlik ekosisteminde yer alan genç profesyonel sayısı her yıl ortalama yüzde 15 büyüme kaydediyor ve 2018 program mezunlarıyla beraber ekosistemde 462 genç profesyonel yer alıyor.
Yenibirlider Derneği’nin bu dönemdeki bir diğer önemli yenilik ise İş Bankası’yla ortak kurgulanan ve ilk defa hayata geçirilenİŞ’te YBL projesi oldu. İŞ’te YBL Türkiye çapından seçilen ve özellikle finans alanında bir gelecek arzulayan 10 başarılı üniversite öğrencisini özel bir yolculuğa çıkartıyor. İş Bankası’yla beraber hazırlanan online eğitim programı,  finans sektörüne derin bir bakış açısı kazandıran sınıf içi eğitimleri, mini mentörlük programı ve proje uygulamasıyla finans alanında değişime öncülük edecek nitelikte bir kariyer inşa edilmesine olanak sunuyor.

Avrupa 2. Öykü Yarışması Sonuçlandı
 
22 yıldır Hollanda’da aylık yayımlanan Platform Dergisi ve Kadın Dergisi’nin birlikte organize ettiği Avrupa öykü yarışmasına yoğun ilgi oldu.

 

10 senedir Avrupa genelinde düzenlediği Şiir yarışması ile bir marka haline gelen Platform Dergisi, Avrupa Öykü Yarışmasıda düzenleyerek bir ilke daha imza atmıştı.

Platform Dergisi ve Kadın Dergisi’nin 2010 yılında düzenlediği 1. Avrupa Öykü Yarışmasına Avrupa, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 115 öykü ile büyük bir katılım olmuştu.  Özellikle kaliteleri birbirlerine yakın olan öyküler kendi aralarında kıyasıya yarıştılar.

Bu sene gerçekleştirilen 2. Avrupa Öykü Yarışmasına Yoğun Katılım Oldu

Avrupa’nın birçok ülkesinden ve Türkiye’den yoğun katılım oldu.

Birinci :  Asiye adlı öyküsüyle  Dursaliye Şahan  (İngiltere )kazandı.

İkinci :  Abdullah Bin Mükerrer’in Hikâyesi adlı öyküsüyle Bülent Başaran  (Türkiye – Adana )kazandı.

Üçüncü:  Tahtadan Dünyalar Ateş Aldı Sobadan öyküsüyle Serra Gök (Türkiye- İstanbul) kazandı.

Dördüncü : İntikam Bazen Bir Aperatiftir adlı öyküsüyle Kerime Sak ( Türkiye – İstanbul) kazandı.

KEFKEN KAMPI TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDEN GENÇLERİ AĞIRLIYOR

Beyoğlu Belediyesi Kefken Çevre Yaz Kampı’nı ziyaret eden Başkan Yıldız, gençlerle bir araya gelerek sohbet etti. Gençlerle birlikte etkinliklere de katılan Başkan Yıldız, “Türkiye’nin 81 ilinden çocuklarımız var burada. Amacımız gençlerimizi geleceğe hazırlamak. Biz gençlerimiz için varız ve her zaman onlar için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Belediyesi tarafından öğrencilerin yaz tatilini verimli geçirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Kefken Çevre ve Yaz Kampı, 16. yılında da öğrencilerin buluşma noktası oldu. Her yıl binlerce öğrencinin katıldığı Kamp, yeni sezonun ilk haftasında Beyoğlu’ndan 300 öğrenciyi ağırladı. Bir hafta boyunca kültürel, sanatsal ve sportif branşlarda verilen eğitimlere katılan gençler hem eğlendi hem de öğrendi. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da kampı ziyaret ederek gençlerle bir araya geldi. Gençlerle sohbet ederek onlarla birlikte etkinliklere katılan Başkan Yıldız daha sonra kampı gezerek çalışmaları yerinde inceledi.

HER HAFTA 300-400 CİVARINDA GENCİMİZ İSTİFADE EDİYOR

Gençleri yaz tatillerinde Kefken Kampında buluşturmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Yıldız, “Burası Beyoğlu Belediyemizin Kefken Kampı. Özellikle eğitim dönemini tamamlayan gençlerimizi buraya davet ediyoruz. Burada gençlerimiz bir hafta boyunca kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle hem eğleniyor hem de öğreniyor. On farklı atölyede bu etkinlikler yapılıyor. Her hafta 300-400 civarında öğrencimiz, gencimiz burada bu etkinliklerden istifade ediyor. Bir tarafta deniz, diğer taraftan havuzuyla yaz sporu olarak yüzme sporunu yapabiliyorlar. Futbol, basketbol, okçuluk başta olmak üzere birçok sporu burada yapabiliyorlar” dedi.

TÜRKİYE’NİN 81 İLİNDEN ÇOCUKLARIMIZ VAR BURADA

Başkan Yıldız, “Türkiye’nin 81 ilinden çocuklarımız var burada. Burada tek millet olmanın bilincini yaşıyorlar. Bu devlet için çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Burada zaman zaman sosyal sorumluluk projeleri de geliştiriyoruz ki, gençlerimiz birlikte bir şeyler başarmanın da gururunu yaşasınlar. Amacımız, Beyoğlu’nun gençlerini geleceğe hazırlamak. Onların zihinsel ve fiziksel becerilerini artırmak. Birlikte hem eğleniyorlar, hem öğreniyorlar. Biz de gelip kendilerini zaman zaman ziyaret ediyoruz. Sohbet edip onlarla etkinliklere katılıyoruz. Kampımız yaz boyunca devam edecek. Burada ciddi bir emek var.  Emeği geçen bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Biz gençlerimiz için varız ve her zaman onlar için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

KEFKEN KAMP 2 EYLÜL’E KADAR MİSAFİRLERİNİ AĞIRLAMAYA DEVAM EDECEK

Her hafta farklı öğrenci gruplarını ağırlayan kapta öğrencilere; futbol, basketbol, voleybol, geleneksel çocuk oyunları, okçuluk, satranç, yüzme ve masa tenisi olmak üzere 8 farklı sportif branşta eğitimler veriliyor. Yeşilay eğitimleri ile de öğrenciler madde ve teknoloji bağımlılığı üzerine atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda aidiyet duygusu yüksek ve ülkesine bağlı gençler yetiştirmek amacıyla değerler eğitimi veriliyor. 12-18 yaş arasındaki öğrencilerden sivil toplum kuruluşlarına, engelli vatandaşlardan şehir dışından gelen öğrencilere kadar binlerce misafiri ağırlayan Kefken Kamp, 2 Eylül’e kadar devam edecek.

Kolaysoft Teknoloji AŞ’nin, ülke genelindeki “e-Buluşmalar” toplantıları devam ediyor

 Kolaysoft ve Eczacı Gelişim Kooperatifi’nden “e-Dönüşüm” paneli 

Kolaysoft Teknoloji AŞ ve Eczacı Gelişim Kooperatifi işbirliği ile 29 Haziran tarihinde, Antalya’daki eczacılara “e-Dönüşüm” paneli düzenlendi.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan, ayda ortalama 30 milyonun üzerinde reçete yazıldığını ve ilaçların SGK ile sözleşmeli yaklaşık 25 bin 285 eczanenin aracılığıyla vatandaşlara ulaştırıldığını kaydetti.

Antalya Su Otel’de yapılan panelde, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan, T.C. Sözleşme ve Uygulama Daire Başkanlığı Şube Müdürü Meral Aksoy Kalıpçı, T.C. İlaç Daire Başkanlığı İlaç Mevzuatı Şube Müdürü Müsüde Ergin Altun, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Sekreteri Mehmet Aydoğan, Kolaysoft AŞ Genel Müdürü Kezban Bozkurt ve Kolaysoft AŞ Pazarlama Koordinatörü M. Umut Gökbulut birer konuşma gerçekleştirdiler.

Organizasyona katılan 300’ün üzerindeki eczacı, hem SGK yetkilileriyle çeşitli konularda interaktif bir toplantı yaptılar, hem e-Dönüşüm uygulamaları hakkında bilgi edinmiş oldular. SGK yetkilileri, yaptıkları değerlendirmede, birçok hastanenin e-Fatura uygulamasına geçtiğini ve geçmeye devam ettiğini belirttiler.

Eczacılar, e-Dönüşüm süreçleri hakkında bilgi aldılar

Kolaysoft Teknoloji AŞ tarafından ülke genelindeki eczacılara e-Dönüşüm paneli düzenlenmeye devam ediyor. Samsun, Kütahya, İzmir ve Elazığ’ın ardından Antalya’daki eczacılar ile bir araya gelindi. E-Fatura başta olmak üzere, e-Dönüşüm (E-Fatura, E-Arşiv, E-İrsaliye gibi) uygulamaları hakkında genel bilgiler verildi.

Kolaysoft AŞ Genel Müdürü Kezban Bozkurt, konuşmasında şu bilgilere yer verdiğini kaydetti:

“Panelde, “E-Fatura Nedir? Eczacılar E-Fatura kullanmak zorunda mı? Kağıt fatura ve E-Faturanın maliyet karşılaştırması? E-Fatura uygulamasının getirdiği kolaylıklar hakkında açıklamalarda bulunduk. Daha sonra, eczacıların konuyla ilgili sorularını cevaplandırdık” dedi.

E-Fatura’ya geçenler fatura başına %99 tasarruf ediyor

E-Fatura’nın, fatura başına maliyeti düşürdüğünü anlatan Kolaysoft AŞ Pazarlama Koordinatörü M. Umut Gökbulut, şunları anlattı:

“Faturaların kargo ile gönderilmesi, takip süreci ve kağıt olarak saklanması, tüm işletmelerde olduğu gibi eczacılar için de sıkıntı oluşturuyordu. Kağıt bir faturanın maliyeti, fatura + zarf + kargo + saklama maliyetleri eklendiğinde yaklaşık 4.5 TL ile 12 TL arasında değişebiliyor. E-Fatura ile birlikte, bu maliyetler kuruşlar seviyesine indi ve eczacılar her bir fatura başına yaklaşık %99’a varan oranlarda tasarruf etmeye başladılar. Ayrıca toplantıda, e-Dönüşümün getirdiği yeniliklerden ve kolaylıklardan bahsettik. Örneğin, eczacılar tarafından, SGK’ya kesilen  faturalar için harcanan süre bazen saatleri bulabilirken, eczacılar ile yapmış olduğumuz Ar-ge çalışmalarının sonucunda bu süreyi saniyeler seviyesine düşürmüş olduk” diye konuştu.

Türkiye, Çin’e kiraz ihracatında ABD’nin tahtını sallayacak

Kirazla Çin’i fetheden meyve sebzeciler, 5 milyar dolarlık ihracata göz dikti

Kiraz ihracatı ile bu yıl ilk kez Çin pazarına girdiklerini belirten UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, “Çin’e ihracat yapmak en büyük hayalimizdi. Bu yıl bunu gerçekleştirdik. Çin’e 20 ton kiraz ihraç ettik. Çok güzel dönüşler aldık. Türk kirazından övgüyle bahsediyorlar. Çin pazarının bizim ihracat hedeflerimizi de revize ettireceğini düşünüyorum. Bu pazarda kalıcı olabilirsek 2.3 milyar dolar olan Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatımızı 5 milyar dolara yükseltebiliriz” diye konuştu.

Çin pazarında en büyük rakibin ABD olduğunu aktaran Senih Yazgan, “Çin pazarına kirazla girdik ama bununla yetinmeyeceğiz. ABD’nin Çin’e 40 bin ton kiraz ihracatı var. Ancak ABD-Çin arasındaki gerginlik ticarete de yansıdı. ABD’nin kiraza ek vergi koyması Çin’in gözünde Türk kirazını avantajlı hale getirdi. Bu fırsatı değerlendirebilirsek pazardaki en büyük rakibimiz olan ABD’nin pazarını elinden alabiliriz” dedi.

Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim çeşitlerinden biri olan kirazda bu yıl 78 bin ton ihracat hedefleniyor. Birlik olarak Türkiye’nin üretimdeki üstünlüğünü ihracata da yansıtmayı amaçladıklarını belirten Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, bu yıl kiraz ihracatında sıçrama yapılmasına neden olacak Çin pazarına ilk kez girildiğini söyledi. Yazgan, 1.3 milyar nüfusu olan Çin’in kiraz başta olmak üzere yaş meyve sebze ihracatı için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Çin’e ihracat yapmak bizim en büyük hayalimizdi ve bunu sonunda gerçekleştirdik. Çin’e bu yıl 20 ton kiraz ihraç ettik. Çok güzel dönüşler aldık. Türk kirazından övgüyle bahsediyorlar. Önümüzdeki yıllarda herhangi bir sorun yaşamazsak kiraz üretimimizin tamamını satabileceğimiz bir pazar haline geleceğine inanıyoruz. Çin pazarına kirazla girdik ama bununla yetinmeyeceğiz. Portakal ve limon ihracatını bu pazara sokmak için çalışacağız. Narenciye üretimimizin yüzde 60’ını Çin’e satabiliriz. Çin pazarının bizim ihracat hedeflerimizi de revize ettireceğini düşünüyorum. Bu pazarda kalıcı olabilirsek 2.3 milyar dolar olan Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatımızı, 5 milyar dolara yükseltebiliriz diye düşünüyorum.”

ABD-Çin arasındaki gerginlik Türk kirazına yaradı

Uzak Doğu pazarına Çin’le giriş yaptıklarını belirten Senih Yazgan, “Uzak Doğu pazarına Çin’den giriş yapmış olmak bizi mutlu ediyor. Çin pazarına Japonya, Tayvan’ı da dahil edebilirsek bu pazarlardaki meyve sebze taleplerine yetişemeyebiliriz. ABD’nin Çin’e 40 bin ton kiraz ihracatı var. Ancak ABD-Çin arasındaki gerginlik ticarete de yansıdı. ABD’nin kiraza ek vergi koyması Çin’in gözünde Türk kirazını avantajlı hale getirdi. Bu fırsatı değerlendirebilirsek pazardaki en büyük rakibimiz olan ABD’nin pazarını elinden alabiliriz. Türkiye’nin Çin’e açılabilmesi için Türk Hava Yolları’nın kargo seferleri koyması ya da özel hava kargo şirketlerinden tedarik etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra diğer ülkelerden uçak kiralanmasının yolu da açılabilir” dedi.

“Kiraz üretiminde dünya birincisiyiz, ihracatta beşinci sıradayız”

Geçtiğimiz yıl 161,7 milyon dolar kiraz ihracatı gerçekleştirildiğini hatırlatan Yazgan, “Bu yıl hava şartları olumlu seyretti. Kiraz sezonumuz iyi gidiyor. Meyve tutumu oldukça iyi. Hem bolluğu hem de kaliteyi fazlasıyla yakaladık. Buna bağlı olarak da kiraz ihracatında geçtiğimiz yılın üstünde bir rakama ulaşacağımızı tahmin ediyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin kiraz üretiminde yüzde 25’i karşılayarak dünyada birinci sırada yer aldığını kaydeden Senih Yazgan, “Türkiye’deki üretim her yıl artıyor. Son 10 yıldır üretimde dünyada birinci sırada yer alıyoruz.  Üretimimize yakışır ihracata da yakın bir zamanda ulaşacağımıza inanıyoruz. Şu an için Türkiye dünyada ilk 5 ihracatçı ülke konumumda yer alıyor. Yakın bir zamanda üretimde olduğumuz gibi ihracatta da ilk 3 ülke arasına gireceğimize inanıyoruz” dedi. Geçtiğimiz yıl 640 bin ton olan kiraz üretiminin 76 bin tonunun ihraç edildiğini vurgulayan Yazgan, bu yıl tonajda yüzde 3 bir ihracat artışı hedeflediklerini belirterek, “Bu yıl iyi bir sezon bekliyoruz. Kiraz ihracatında bu yıl,  78 bin ton rakamını yakalamayı hedefliyoruz. Kiraz üretim ve ihracatındaki yükseliş önümüzdeki yıllarda da devam edecek” diye konuştu.

“Bu yıl Belçika ve Mısır’a ilk kez kiraz ihraç edildi”

UYMSİB Başkan Yardımcısı Senih Yazgan,  geçtiğimiz yıl kirazın en fazla Almanya, Rusya Federasyonu, Norveç, Hollanda, Danimarka, İsveç, İtalya, Irak ve Birleşik Krallık’a ihraç edildiğini belirterek,  “2019’da da en fazla kiraz ihracatını Almanya, Rusya Federasyonu, Hollanda, Avusturya ve Norveç’e gerçekleştirdik. Çin’in yanı sıra bu yıl ilk kez Belçika ve Mısır pazarlarına kiraz ihracatı gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

 Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan dördüncü birlik

Yılın ilk altı ayında Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatı 965,9 milyon dolara ulaşırken, domates ve kiraz-vişne ürünleri ihracatı değerde yüzde 18 ve yüzde 13 pay ile yaş meyve sebze ihracatında ilk sırada yer aldı. Yaş meyve sebze sektörünün ihracatını da değerlendiren UYMSİB Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip olan yaş meyve sebze sektörü ihracatının, yılın ilk altı ayında toplam 965,9 milyon dolara ulaştığını belirtti. UYMSİB’in değerde yüzde 3 miktarda ise yüzde 7 pay ile yılın ilk altı ayında Türkiye Yaş Meyve Sebze ihracatına katkı sağlayan 4’üncü birlik olduğunu söyledi. UYMSİB’in yılın ilk altı ayında yaş meyve sebze ihracatına 63,1 milyon dolarlık katkı sağladığını aktaran Senih Yazgan, birliğin 2019 ihracat hedefinin 135 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Zeytin, kiraz ihracatta öne çıkan ürünler

Yazgan,  “UYMSİB olarak, ürün grubu bazında ihracat rakamlarına bakıldığında; öne çıkan ihraç kalemlerimiz arasında zeytin,  kiraz ve bölgesel ürünümüz olan Bursa Siyah İnciri, nar, elma, armut, ayva, biber, domates, patates ve hıyar, kornişon yer almaktadır. En önemli ihracat pazarlarımız başta Almanya olmak üzere, Hollanda, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık, Romanya, Norveç, Fransa, Ukrayna, Avusturya ve İsveç’tir.  İhracatımızda en önemli pazar Avrupa Birliği ülkelerini sırasıyla; Bağımsız Devletler Topluluğu, Diğer Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, Uzak Doğu ülkeleri, Kuzey Amerika Serbest Ticaret, Okyanusya ülkeleri, Serbest Bölgeler, Afrika ülkeleri, Diğer Asya ülkeleri ve Amerikan ülkeleri izliyor” diye konuştu.

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATI HAZİRAN AYINDA %21 ARTARAK YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ !

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı Haziran ayında bir önceki yıla göre %21 artarak 203 milyon dolar olarak gerçekleşti,  taze meyve ihracatı ise değerde %85’lik pay ile ilk sırada yerini aldı.

2019 yılı Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, Haziran ayında en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun taze meyve olduğunu, taze meyve ihracatının bir önceki yıla oranla %22 artış ile değerde 173 milyon dolar gerçekleştiğini ifade etti. Başkan SİN; Haziran ayında en çok ihraç edilen yaş meyve sebze ürünlerinin ilk üç sırasında sırasıyla kiraz-vişne, şeftali ve kayısı meyvelerinin yer aldığını belirterek,  onları domatesin takip ettiğini belirtti.

Verimli toprakları ve ılıman iklime sahip olması sayesinde çok sayıda meyvenin yetiştiği bir meyve cenneti olan ülkemizin haziran ayı yaş meyve ihracat yıldızının değerde %59’luk pay ile “Kiraz -Vişne” olduğunu belirten SİN, Ticaret Bakanlığımız ve Tarım ve Orman Bakanlığımız ile birlikte yapılan koordineli çalışmalar kapsamında Çin’e yapılan kiraz ihracatında soğuk uygulama yöntemine alternatif olarak fumigasyon uygulaması girişimlerinin olumlu sonuçlandığını söyledi. Güney Kore ile ülkemiz arası gerçekleşen kiraz ihracatı görüşmelerinde ise anlaşma noktasına gelindiğini ve Tayvan için çalışmaların hali hazırda devam ettiği belirtti. Ayrıca SİN, yaş meyve sebze ihracat değerlerimizde emeği geçen bütün sektör paydaşlarına özveri ve çabalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik %45’lik pay ile yine AKİB oldu!

Ayrıca yılın ilk yarısını bir ihracatçı gözüyle de değerlendiren Başkan SİN; Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının değerde  %45’lik payla 436,7 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca yılın ilk altı aylık narenciye ihracatında tüm İhracatçı Birlikleri arasında %80’lik pay ile en çok katkı sağlayan Birliğin AKİB olduğunun altını çizdi.

Birlik olarak yapmış oldukları çalışmaların olumlu geri dönüşlerini aldıklarını ve böylece hem ürün kalitesinin hem de ürün çeşitliliğinin arttığını belirten SİN,  Ocak-Haziran döneminde ülkemizin 61 ilinden, dünyanın 124 ülkesine ihracat yapıldığına dikkat çekti. Ayrıca en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkelerin sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, Romanya, Ukrayna ve Bulgaristan olduğunun bilgisini verdi.

SİN: “Tek pazara bağlılığı kırmalıyız!”

Tek pazara bağlılığı kırmayı önemsediklerini ifade eden ve bunun için AKİB olarak özveriyle çalıştıklarını ifade eden SİN; “İhracat değerlerimizin artışı ve ihracat pazar yelpazesini genişletmek amacıyla sektörün önünü açacak etkinliklere hız kesmeden devam edeceğiz, yaş meyve sebze sektörü hedeflerimizin gerçekleşmesi içinse ihracatçılarımızın daima yanındayız. İlerleyen ihracat sezonlarında hepimizin yüzünü güldürecek ihracat rakamlarına hep birlikte imza atmayı temenni ederim.” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Niyazi Bahçecioğlu’nun kızkardeşi yaşama veda etti

Mehmet Velioğlu’nun annesi, Sn İbrahim Bahçecioğlu’nun halası, Merhum Belediye Başkanı Niyazi Bahçecioğlu’nun kız kardeşi Mediha …