Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Ekonomi-teknoloji haberleri (23.06.2019)

Ekonomi-teknoloji haberleri (23.06.2019)

Afrikalıların ev ve iş yerlerini Türk mobilyaları güzelleştirecek

Türkiye’ye 2018 yılında 3.1 milyar dolar döviz kazandıran, 2,3 milyar dolar dış ticaret fazlası veren Mobilya sektörü, 2023 yılı için ortaya koyduğu 6 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için alternatif pazar arayışlarını sürdürüyor. Mobilya sektörü, Batı ve Kuzey Afrika ülkelerine odaklandı.

Türk mobilya sektörü, yıllık 2.5 milyar dolarlık mobilya ithal eden Batı ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracatını arttırmak için harekete geçti. Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Batı ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracatı arttırmanın anahtarı konumundaki Fas’a yönelik  “Pazar İnceleme Gezisi” düzenledi.

Türkiye’nin mobilya ihracatında dünyada 12. sırada olduğuna işaret eden Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Fas’ta başkent Rabat ve Fas’ın ticari merkezi Kazablanka’da çok verimli görüşmeler yaptıklarını, Fas’ta Türk ürünlerine karşı bir sempati olduğunu bu olumlu iklimi değerlendirmek istediklerini kaydetti.

Ticaret müşavirlerimiz sayesinde çok başarılı bir seyahat oldu

Fas İnceleme Gezisi sırasında; Türkiye’nin Rabat Ticaret Müşaviri Önder Duman ve Kazablanka Ticaret Müşaviri Mehmet Erbil’in koordinesi ve katılımlarıyla çok verimli bir iş seyahati gerçekleştirdiklerini dile getiren Yağcı, “Fas’ın; ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, BAE, Tunus, Ürdün, Mısır ve Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması var. Fas konumu itibariyle Türkiye gibi çok stratejik bir noktada. Fas, 40 milyonluk nüfusu yanında 300 milyonluk nüfusa sahip 12 Batı Afrika ülkesine ihracat için kilit rolünde. Fas’taki bankaların çoğunun Batı Afrika ülkelerinde şubeleri var. Fas’ın kuzeyinde yer alan Tangier Limanı ile dünyadaki 180 limana ulaşabilme şansı var. Lojistik olarak çok iyi bir konumda. Avrupa’ya 48 saatte, Amerika’ya ise; 10 günde ürün nakliyesi mümkün. Türk mobilya ihracatçıları Faslı partnerlerle hareket ederek Batı ve Kuzey Afrika pazarında konumlarını güçlendirebilirler” diye konuştu.

Fas’ın mobilya ithalatında Türkiye’nin 2018 yılında gerçekleştirdiği 49 milyon dolarlık ihracatla 5. büyük tedarikçi konumunda olduğunun altını çizen Yağcı, Batı ve Kuzey Afrika ülkelerinin yıllık 2.5-3 milyar dolar arasında mobilya ithalatı yaptığını ve bu ithalatlarının sürekli arttığını, Batı ve Kuzey Afrika ülkelerinin Türk mobilya sektörünün pazar çeşitliliğini arttırabilmesi için büyük bir potansiyeli barındırdığını dile getirdi.

Rabat’ta Fas Yatırım ve İhracat Kalkınma Ajansı ve Rabat Ticaret,Sanayi ve Hizmetler Odası ile bir araya geldiklerini anlatan Yağcı, Türkiye’nin Rabat Büyükelçisi Ahmet Aydın DOĞAN ile bir araya geldiklerini, Büyükelçi Doğan’dan Fas pazarı ile ilgili değerli bilgiler edindiklerini ifade etti.

Fas’tan hem Alım Heyeti gelecek, hem de MODEKO Fuarı’nı ziyarete gelecekler

Fas’ın en büyük ticaret kendi Kazablanka’da, Settat Bölgesi Ticaret Sanayi ve Hizmetler Odası ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlatan Yağcı, “Settat Bölgesi Ticaret Sanayi ve Hizmetler Odası ile Eylül ayında Türkiye’ye Fas’tan bir Alım Heyeti organizasyonu gerçekleştirme konusunda mutabık kaldık. 2020 yılı Mart ayında İzmir’de düzenlenecek olan MODEKO İzmir Mobilya Fuarı’nı Faslı mobilya ithalatçılarının ziyaretini organize edecekler. Karşılıklı temasların artması dış ticaret rakamlarımızı da yukarı taşıyacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin Fas İnceleme Gezisi’ne Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Güreler, Denetim Kurulu Üyesi Özge Ertuğrul Parlas ve Sektör Temsilcisi Selim Özalp , katıldı. Heyet Rabat’ta YATSAN, Bois Turgoue, Style Joy ve KITEA firmalarının mağazalarını ziyaret ederken, Kazablanka’da Yatsan, Özbay, Zebrano ve Yerel mağazalarda incelemelerle bulundu.

BİRECİK BELEDİYE BAŞKANI, HEMŞEHRİLERİNİ VE SİYASET DÜNYASINI KAŞIBEYAZ FLORYA’DA AĞIRLADI

Şanlıurfa Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, 742 hemşehrisini 21 Haziran Cuma günü Güneydoğu mutfağının en özel lezzetlerini sunan Kaşıbeyaz Florya’da mükellef bir akşam yemeğinde bir araya getirdi. Akşam yemeğine aynı zamanda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Eski İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, AK Parti Milletvekili İrfan Kartal, AK Parti Milletvekili Salih Fırat, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin gibi bürokratik isimlerin yanı sıra iş insanı Ethem Sancak da katıldı.

Seçkin Güneydoğu lezzetlerini 1974 yılından beri İstanbul’a taşıyan Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, yenilenen Florya şubesiyle özel misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Sanat, spor, cemiyet, siyaset dünyasının birçok özel isminin uğrak noktası olan Kaşıbeyaz Florya, 21 Haziran Cuma günü bu kez de Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam’ı, 742 hemşehrisiyle birlikte ağırladı. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü, yöreye özgü lezzetlerin sunulduğu gecede Mirkelam, hemşehrilerine Birecik’e yapmayı planladıkları projeler hakkında da bilgi verdi. Mirkelam tarafından ağırlanan ve Bireciklilerin buluşmasına sahne olan bu geceye aynı zamanda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Eski İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu AK Parti Milletvekili İrfan Kartal, AK Parti Milletvekili Salih Fırat, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin gibi bürokratik isimlerin yanı sıra iş insanı Ethem Sancak da katılım gösterdi.  

ZÜCCACİYECİLER, PORSELEN ŞEHRİ KÜTAHYA’DA BİR ARAYA GELDİ

Züccaciye sektörünün nabzını tutan ZÜCDER (Züccaciyeciler Birliği), yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 21-22 Haziran tarihlerinde Türkiye’nin porselen şehri Kütahya’ya ziyarette bulundu. Kütahya Porselen, LAV, Keramika, Güral ve Porland Porselen’i ziyarette bulunan ZÜCDER yönetim kurulu üyeleri, üreticilerden porselen sektörüne dair önemli bilgiler aldılar.

Porselen, seramik, cam, plastik, çelik, ahşap, hediyelik eşya, endüstriyel mutfak ve küçük elektrikli ev aletlerini kapsayan züccaciye sektörünün Türkiye’deki çatı derneği ZÜCDER, 21-22 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin porselen şehri Kütahya’ya ziyarette bulunarak porselen üreticileriyle bir araya geldi. ZÜCDERyönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu bu ziyaretin başlangıç noktası LAV oldu. LAV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Esin Güral Argat tarafından karşılanan yönetim kurulu üyeleri, aynı zamanda porselenin üretim aşamalarını incelemek üzere fabrika gezisine katıldılar. Daha sonra Kütahya Porselen Kurucu Başkanı Nafi Güral ile bir araya gelen yönetim, öğle yemeğinde sektörün Türkiye’deki konumu, ihracat, iç pazardaki ticaret hacmi gibi birçok konuyu görüştüler. Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güral’ı Güral Porselen’de ve Keramika Yönetim Kurulu Başkanı Emin Yüce’yi de Keramika’da ziyaret eden ZÜCDER üyeleri, Kütahya’da üretim yapan sektör temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya gelerek sektörün sorunlarını, çözümlerini ve geleceğini konuştular. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “Kütahya, sektörümüz için son derece önemli bir değere sahip ilimiz. Bu seyahatle birlikte porselende, camda ve seramik sofra grubunda dünya markası olmuş markalarımızın üretimlerini yakından inceledik. Ayrıca sofra grubunda Kütahya’da bir kümeleşme olduğunu gördük. Akşam yemeğinde burada üretim faaliyetlerine devam eden üreticilerimizi yakından tanıma imkânımız oldu. Derneğimiz açısından son derece faydalı olan bu geziyi organize eden ve bizleri misafir eden sektör üyelerimize de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Programın ikinci gününde ise ZÜCDER üyeleri, Germiyan sokaktaki Kütahya Kültür ve Sanat Derneği’ndeki sanatçılarla “porselen ve sanat” üzerine konuştular. Gezinin son durağı ise şehrin artık bir simgesi haline gelen NG Porselen Müzesi oldu. Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli tarafından karşılanan heyet, müzede sergilenen eserleri de yakından inceleme fırsatı yakaladılar ve sergilenen eserlere hayran kaldıklarını ifade ettiler.

PIRELLI YETKİLİ SATICISI YÜKSEL ROT, İLERİ TEKNOLOJİLERLE DONATILMIŞ YENİ ŞUBESİNİ HİZMETE AÇTI

İzmir ve çevresinde otomotiv sektöründeki pek çok ürün grubunda hizmet sunan, Pirelli’nin yetkili satıcısı Yüksel Rot, ileri teknoloji makine parkına sahip ön düzen ve balans makineleriyle donattığı yeni şubesini 21 Haziran’da İzmir Çiğli’de hizmete açtı.

Yüksel Rot’un sahibi Koray Yılmaz’ın ev sahipliğinde Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini’nin de hazır bulunduğu açılışa Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Köçer, Pirelli Türkiye Satış Müdürü Emre Özdemir, Ege ve Akdeniz Bölge Satış Müdürü Tolga Çise, Pazarlama Müdürü Ipek Unaran, İletisim ve Medya İlişkileri Müdürü Ahu Tarmangil, Ticari Pazarlama Şefi Billur Hasbay, Bölge Satış Yöneticileri Kemal Kılınç ve Arda Yavuz’un yanı sıra birçok davetli katıldılar.

Pirelli’nin 140 yılı aşkın köklü tecrübesiyle lastikler geliştirirken, dünyanın en prestijli otomobil üreticileri ile iş birlikleri sayesinde 3.000’den fazla homologasyona sahip bulunduğunun altını çizen Pirelli Türkiye Satış Müdürü Emre Özdemir, yaptığı değerlendirmede “Premium ve prestij segment lastikler orijinal ekipman dünya lideri olan Pirelli’nin sürdürülebilir büyüme planlarında premium stratejisi önemli bir role sahip bulunuyor. Her otomobilin teknik gerekliliklerine göre özelleştirilmiş lastikler talep eden dünyanın en prestijli otomobil üreticileri Pirelli’yi tercih ediyor. İzmir ve çevresine yönelik premium satış ve servis hizmeti vermeyi hedefleyen yetkili satıcımız Yüksel Rot’un da yeni şubesiyle bu yolculuğumuzda bize önemli bir katkı sunacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Çiğli’deki Pirelli şubesi müşterilere yepyeni bir deneyim vadediyor

Pirelli ile süregelen iş birliklerini bu ileri teknolojik donanıma sahip yeni şubenin açılışı ile bir adım daha ileri taşıdıklarını ifade eden Yüksel Rot’un sahibi Koray Yılmaz ise, “Yüksel Rot olarak, son teknoloji ekipmanlarla birlikte 9 araca birden aynı anda hizmet verecek şekilde dizayn ettiğimiz şubemizle Pirelli’nin İzmir’deki en büyük şubesini açmaktan mutluluk duyuyoruz. Premium ve prestij segmentte araç üreticilerinin dünya çapında tercihi olan Pirelli’ye yakışan özel bir şube tasarladık. Çiğli’deki yeni şubemizde sadece lastik satış ve servisi değil, yeni bir deneyim de sunmayı vadediyoruz. Müşterilerimizin konforunu ve araçlarının güvenliklerini esas alarak donattığımız yeni şubemizde gerek kamera sistemi ve teknolojik ekipmanlar ve çocuklara yönelik oyun alanlarıyla da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Tüm müşterilerimizi Pirelli’nin bu özel şubesini deneyimlemeye davet ediyoruz” dedi.

Aynı anda 9 araca birden hizmet sunabiliyor

Pirelli’nin lift ve ön düzen sayısı ile en çok araca aynı anda hizmet verebilen yetkili satıcısı unvanına sahip olan yeni şube ise aynı anda 9 araca birden hizmet verebilecek. 2 katlı 1080 m2’lik bir alana sahip bulunan yeni şubede alt kat, servis alanı ve arkalı-önlü araç giriş-çıkışlarına müsait olarak tasarlandı. Şubenin üst katı ise bekleme-dinlenme alanı ile depo olarak hizmet verecek. Tamamen engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlanan yeni şubede müşteriler, üst katta kamera sistemi sayesinde araçlarını takip edebilecek. Playstation, bilardo gibi oyun alanları ise müşterilerin araçları servisteyken zamanlarını geçirebilmelerine imkan sunuyor. Servis bitiminde müşterilerin cep telefonlarına SMS ile “aracınızın bakımı bitmiştir” bilgisi verilecek.

Mevcut satışların 2 katına çıkarılması hedefleniyor

Makine ekipmanı olarak en son teknolojiye sahip yeni şube ile İzmir bölgesindeki mevcut satışların 2 katına çıkarılması amaçlanıyor. Ayrıca, çocuklarıyla gelen müşteriler için de ayrı bir oyun alanı yer alıyor. Tüm ortak alanlarda wi-fi internet ve çalışma masaları bulunurken, yoğun çalışan müşterilerin işlerini aksatmadan araçlarını servise getirebilmeleri hedefleniyor.

Bakan Varank’tan Ford Otosan Ar-Ge Merkezi’ne ziyaret

Yerli mühendislikle geleceğin teknolojilerini geliştiren Ford Otosan Ar-Ge Merkezi Bakan Varank’tan tam not aldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ford Otosan’ın Sancaktepe’de bulunan Ar-Ge Merkezi’ni ziyaret etti. Otomotiv sektörünün en büyük Ar-Ge yapılanmasına sahip Ford Otosan’ın yerli mühendislikle geleceğin teknolojilerine yönelik olarak geliştirdiği yenilikçi projelere büyük ilgi gösteren Bakan Varank, yaptıkları çalışmalar nedeniyle Ford Otosan yöneticilerini ve Ar-Ge ekibinde yer alan mühendisleri tebrik etti.

Ford Otosan’ın Sancaktepe’de yer alan Ar-Ge Merkezi, önemli bir ziyarete ev sahipliği yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sektörün en büyük Ar-Ge yapılanmasına sahip olan Ford Otosan’ın Ar-Ge çalışması yürüttüğü üç merkezden biri olan Sancaktepe’ye gelerek incelemelerde bulundu.

Ziyarette Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün yanı sırasında Genel Müdür Yardımcıları Burak Gökçelik ve Güven Özyurt’un da aralarında bulunduğu pek çok şirket yöneticisi hazır bulundu.

Ford Otosan’ın Ar-Ge alanındaki mühendislik çalışmaları hakkında bilgi alan ve süregelençalışmaları yerinde inceleyen Bakan Varank, yerli mühendislik gücüyle geliştirilerek dünya pazarlarına sunulan araçları ve teknolojileri takdirle karşıladı.

Ar-ge ve tasarıma verdiği önemin bir göstergesi olarak hükümetin sağladığı desteklerin dünya ile yarışan teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesinde kullanılmasının gurur verici olduğunu belirten Varank “Ford Otosan, bir yandan yakaladığı kalite anlayışıyla global pazarlara dönük üretim yaparken bir yandan da kendi geliştirdiği teknolojileri ihraç eder duruma geldi. Hükümetimizin sağladığı cazip desteklerle Arge’ye, tasarıma yatırım yapan şirketler hem kazanıyor hem de ülkelerine kazandırıyor” dedi.

Bakan Mustafa Varank, elektriklendirme, otonom ve bağlantılı araçlar, CO2 azaltımı gibi konuları gelecek vizyonuna alan Ford Otosan’ın Ar-Ge Merkezi’nde bu kapsamda geliştirilen yenilikçi projeleri birebir Ford Otosan yöneticilerinden ve teknolojiyi geliştiren mühendislerden dinledi. Tasarım stüdyosunu ve yeni teknolojiler ile fikir geliştirme çalışmalarının yapıldığı Ar-Ge Lab’daki çalışmaları gözlemleyen Bakan Varank, Türkiye’nin teknolojik gelişimine, ekonomisine ve geleceğine sundukları katkılar nedeniyle tüm Ford Otosan yöneticilerini ve mühendislerini tebrik etti. Ziyareti sırasında Bakan Mustafa Varank’a eşlik eden Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün bugüne kadar sektöre ve Ford Otosan’a verdikleri destek için kendisine teşekkür etti.

Ford Otosan’da Ar-Ge

AR-Ge çalışmalarına 1961 yılında başlayan Ford Otosan, 1.100 Ar-Ge mühendisiyle Türkiye otomotiv sektörünün en büyük Ar-Ge yapılanmasına sahip. Bir aracı sıfırdan ticari ürün haline dönüşene kadar, motor da dahil olmak üzere komple tasarlayacak, geliştirecek ve test edecek tüm yetenek ve altyapıya sahip tek otomotiv şirketi konumunda bulunuyor. Türkiye’nin yanı sıra tüm potansiyel ihracat pazarlarında rekabet edecek ürünler sunabilmek için ileri teknolojiler üzerinde çalışırken aynı zamanda mühendislik ihracatı da gerçekleştiriyor.

Ford Otosan’ın 1966 yılında “üretilen ilk yerli otomobil” Anadol’un ortaya çıkışı ile başlayan Ar-Ge yolculuğu, Türkiye’nin ilk dizel motoru ERK, Transit Connect, Cargo kamyon, ağır vasıta motoru Ecotorq, Ford Tourneo Courier gibi önemli başarılarla devam etti. Bu süreçte son önemli gurur kaynağı 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (International Truck of the Year) seçilerek, Ford Otosan’ın kamyon üretim gücünün ve mühendislik yeteneğinin ulaştığı son noktayı gösteren yeni çekici F-MAX oldu.

Sancaktepe Ar-Ge Merkezi hakkında

38,000 m2’lik kapalı alanda inşa edilmiş olan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi, Ford bünyesinde bulunan en büyük Ar-Ge merkezlerinden biri. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge merkezi belgesine sahip bu mekan 2.300m2’lik laboratuvar alanının yanında, bir aracın tasarımdan asfalta çıkmasına kadarki tüm Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirebilecek donanımı içerisinde barındırıyor. Merkezde Türkiye’nin ilk sanal gerçeklik laboratuvarı CAVE, tüm Ford dünyasındaki 4 Gömülü Sistemler ve Yazılım Geliştirme Laboratuvarı’ndan biri olan HIL ve bir ağır ticari aracın sıfırdan yaratılabildiği Türkiye’deki ilk ve tek tasarım stüdyosu Tasarım Stüdyosu gibi Ar-Ge’yi destekleyici altyapılar da bulunuyor. Burası aynı zamanda.

Türk Gıda İhracatçıları Yeni Dünya Yolcusu

Türk lezzetleri yeni dünya yolcusu. Dünya’nın en büyük gıda ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri’ne 2018 yılında 927 milyon dolar gıda ürünleri ihraç eden, 2023 yılında 2 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk gıda sektörü, ABD’nin en büyük gıda fuarı Summer Fancy Food Show Fuarı’na 39 firma ile çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

New York’te gerçekleşecek Summer Fancy Food fuarı bu yıl 65. kez kapılarını açacak.

Fancy Food Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu 1998 yılından beri başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Fancy Food Fuarı’na bu yıl 22. kez katılacaklarını, 39 Türk firmasının ürettikleri birbirinden lezzetli ve kaliteli gıda ürünlerini çeşitli etkinliklerle Amerikalı alıcılara ve dünyanın her yerinden katılımcılara tanıtacaklarını kaydetti.

Amerikalılar Tadım Etkinliği ile Türk Lezzetlerini Tanıyacak

New York Summer Fancy Food Fuarı’nda yer alacak Türkiye standında yapılacak pişirim etkinliği, Au Mas Turque şefi olan ve uzun süredir Amerika’da yaşayan Özlem OĞUZCAN CRANSTON’un tarafından gerçekleştirilecek. Usta şef Türk Gıda ürünleri ile katılımcılara lezzet şöleni yaşatacak ve yine Türkiye standımızda yer alacak türk kahvesi tadım alanı ile ziyaretçilerin damaklarında eşsiz tatlar bırakılacak.

Fuar Tanıtımlarına “Türkiye” Markası Damga Vuracak

Türkiye standında gerçekleşecek tadım etkinliğinin yanı sıra, fuar içi alanlarda ve fuara özel yayınlarda Türkiye markası damgasını vuracak. Summer Fancy Food Fuarı öncesi ve sırasında dağıtımı yapılan fuar resmi kataloğunda ve Gurme gıda ürünleri konusundaki ABD’nin önemli ihtisas dergilerinden Specialty Food dergisi fuar sayısında tam sayfa Türkiye ilanı yer alacak. Fuar süresince günlük olarak yayınlanancak Fancy Food Show Daily’de de ülke reklamlarımız bulunacak. Fuarın resmi web sitesinde ise katılımcı firmaların iletişim bilgilerine ulaşılmasını sağlayan interaktif reklamlar dönecek. Etkinliklerimizi daha fazla kitleye etkili kanallarla ulaştırabilmek adına ABD’li “influencer”lar ile tanıtımlar gerçekleştirilecek.

ABD’nin gıda ithalatından 2 milyar dolar pay almak istiyoruz

Summer Fancy Food fuarında gerçekleştirilecek tüm tanıtım faaliyetleri ile Türkiye’nin ürün desenindeki çeşitliliği ve kalitesiyle önemli bir gıda tedarikçisi olduğu mesajını vereceklerini dile getiren Birol Celep, “Amerika Birleşik Devletleri, yıllık yaklaşık 150 milyar dolar gıda ürünleri ithalatı yapıyor. Bu ithalattan en azından 2 milyar dolarlık pay almak istiyoruz. Summer Fancy Food Fuarı bu hedefi gerçekleştirmemiz açısından çok değerli bir fuar. Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne 2018 yılında yaptığı toplam gıda ürünleri ihracatının 927 milyon dolar olduğunu göz önüne alırsak Türk gıda ihracatçıları için çok önemli bir pazar olduğunu unutmamak gerek. Tüm dünya tarafından önemsenen bu ünlü fuarın ihracatçılarımıza yeni kapılar açacağına olan inancımızla 2018 yılında Summer Fancy Food Fuarında önemli tanıtım aktiviteleri gerçekleştirme kararı aldık. Toplam 539 m2lik alanda yerimizi alarak 39 firmamız ve tadım etkinliğiyle yer alacağımız bu fuarın Türk gıda ürünlerinin tüm dünyada bilinirliğini artıracağını ve dolayısıyla ihracatımıza katkı sağlaması için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

Pazar çeşitliliğimizi arttırmalıyız

Türk gıda sektörünün ihraç pazarlarını çeşitlendirmesi için çaba gösterdikleri bilgisini veren Celep sözlerini şöyle tamamladı: “Pazar çeşitliliği, bizim gibi pazar yoğunluğu az olan; markalaşma yolunda beklenen seviyeye gelemeyen ve istikrarlı fiyat politikasını çeşitli nedenlerden dolayı belirli bir bant içinde tutamayan ülkeler için hayati önem taşımaktadır. Türkiye 224 ülkeye ihracat yapabilen bir ülkedir. Bu bizim pazara girişle ilgili sorunumuz olmadığını gösterir; ancak sektörel bazda derin bir incelemesi yapılması elzemdir, çünkü birçok üründe pazarlarda tutunma süremiz 3 yılın bile altında kalmaktadır. Belki Markalaşmama, yanlış fiyat politikaları, pazardaki rakip ülkelerin politikaları ilk akla gelen konular olabilir ancak pazarda tutunma sürelerinin ürün bazında uzatılabilmesi için geçmişe yönelik bir çalışma yapılıp durum tespiti yapılsa ve bu ilgili kuruluşlarca ihracatçıya anlatılsa çok daha başarılı bir sonuç çıkacağı aşikardır. Kurumsal hafıza oluşturulup; raporlayarak firmalarımızın daha başarılı olmalarını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

55 Ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde Firma Katılıyor


Türkiye milli katılımı dahilinde, fuara ağırlıklı olarak kuru meyve, zeytin, zeytinyağı, meyve ve sebzeden mamuller, hububat ve bakliyat ürünleri, makarna, bitkisel yağlar, odundışı orman ürünleri, baharat ve şekerleme sektörlerinden katılım sağlanıyor. Fancy Food Fuarına 55 ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde firma katılırken, fuarı yaklaşık 25 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Katılımcı firmalar: (39 adet)

AK-İMPEKS TAR. VE SAN. ÜRÜNL. İHR. İTH. ÜRETİM PAZ. VE TAAH. LTD. ŞTİ., ALTINTOP KURUYEMIS GIDA SAN.VE TIC.A.S., ALTUNKAYA İNŞ. NAK. GIDA TİC. A.Ş., ARDES ZEYTİNCİLİK GIDA VE TARIM ÜRÜN. PAZ. A.Ş., ARK KONSERVECİLİK YAPI İNŞAAT TARIM ÜR. AMB. NAK. GIDA DAN. HİZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., AVOD KURUTULMUS GIDA VE TARIM URUNLERI AS, BESLER GIDA SAN VE TIC LTD STI, BESSAN MAKARNA GIDA SAN. VE TIC. A.S., BEYDA GIDA ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, BURCU GIDA KONSERVECİLİK VE SALÇA SANAYİ A.Ş., DAMAK GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., DENİMEKS GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ., ELVAN GIDA SAN.VE TİC.A.Ş., EREĞLİ AGROSAN DOĞAL ÜRÜNLER VE TÜREVLERİ TARIM ÜRETİM VE TİC. A.Ş., EUROGIDA SANAYİ VE TİCARET AŞ, FİDE KONSERVE SAN.VE TİC.A.Ş., GÖÇMEZ TARIM ÜRÜNLERİ VE GIDA SANAYİ A.Ş., GRANO FOOD GIDA SAN.VE TİC. A.Ş., GÜNAYDINLAR ORGANIK TARIM GIDA LTD ŞTİ, HATTİ GIDA A.Ş., HEMSI TARIM URUNLERI TIC. VE SAN. LTD.STI., KADOOĞLU YAĞ SANAYİ VE TİCARET A.Ş., KFC GIDA SUNNY FRUİT, KORHAN PAZARLAMA VE DIŞ TİCARET A.Ş., MARBİL YAĞ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, MAROLİ GIDA SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş., MEVSİM GIDA SANAYİ VE SOĞUK DEPO TİCARET AŞ., OZ OLIVE GIDA SAN.VE TIC.A.S, RAPUNZEL ORGANİK TARIM ÜRÜNLERİ VE GIDA TİC. LTD. ŞTİ, RASAGRA GIDA DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ., SIBAS GIDA SANAYI VE TICARET AS, ŞİMŞEK BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş, ŞİTOĞLU PAZARLAMA TİC .LTD. ŞTİ., TARIM KREDİ BİRLİK TARIM ÜRÜNLERİ HAYVANCILIK AMBALAJ PETROL NAKLİYAT, İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, TASCO GIDA VE DANISMANLIK SANAYI TICARET LTD.STI., TUKAŞ DIŞ TİCARET A.Ş., YAYLA AGRO GIDA SAN. NAK. A.Ş., YONCA GIDA SAN. İŞL. İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş., ZEYTURSAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Kuralkan son yılların gözdesi ATV segmenti için Kanuni 150 ve 180’i üretti…

ATV SEGMENTİNE “KANUNİ’DEN” İKİ YENİ MODEL

 Türkiye motosiklet sektörünün en önemli temsilcilerinden Kuralkan, hobi, ulaşım ve hafif çaplı yük taşımacılığı için geliştirdiği yerli üretim Kanuni ATV 150 ve 180 modellerini piyasaya sundu. Kullanım rahatlığıyla son yılların gözdesi olan ATV’ler, kompakt, güçlü ve sağlam yapısıyla her türlü yol ve arazi koşullarının üstesinden başarıyla geliyor. Kuralkan tesislerinde üretilen Kanuni ATV 150 12 bin 140 TL, Kanuni ATV 180 ise 13 bin 50 TL’lik fiyatıyla dikkat çekiyor. İnternet üzerinden on-line satışa başlayan Kuralkan’ın, e-kuralkan sistemiyle kredi kartı, kredi ve havale gibi ödeme seçenekleriyle bu iki modele 60 aya kadar taksitlendirme ile de sahip olunabiliyor.

Hem Ulaşım Hem de Taşımacılık için İdeal

Kuralkan tarafından geliştirilip üretilen Kanuni ATV 150 ve 180, özellikle yazlık ve kırsal kesimde için ideal bir ulaşım aracı olarak öne çıkıyor. Ulaşım için olduğu kadar, yük taşımacılığı için de kullanılabilecek olması bu modelleri ideal bir araç yapıyor. Tamamı toprak, çakıllı, karlı ve çamurlu yollar ile yol olmayan arazilerde bile rahatça kullanılabilen Kanuni’nin ATV 150 ve 180 off road modelleri güçlü hareket kabiliyetiyle farklılığını da ortaya koyuyor.

Kanuni ATV 150 149,6 cm3 hacimli tek silindir 4 zamanlı motora sahip. 8.84 HP’lik maksimum güce ulaşan Kanuni ATV 150’nin uzunluğu 1760mm, genişliği 1060 mm ve yüksekliği 1160 mm. Yüksüz ağırlığı 150 kg olan bu modelin maksimum yük taşıma kapasitesi de 250 kilogram. Kanuni ATV 150 50 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Kanuni’nin bir diğer ATV modeli 180 ise 177,3 cm3 hacme sahip tek silindir 4 zamanlı motor ile donatıldı. Maksimum gücü 9,24 HP olan bu modelin boyutları da ATV 150 ile aynı. Yüksüz ağırlığı 165 kg olan Kanuni ATV 180, maksimum yük 255 kilogram yük taşıyabiliyor. Kanuni ATV 180 55 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Türkiye, otomotivde Fildişi ve Gana’nın güçlü partneri olmaya aday

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Fildişi Sahili ve Gana’ya 13 Türk firması ile düzenlediği sektörel ticaret heyeti gezisi ile Türkiye’nin iki ülkeye olan 23,4 milyon dolarlık otomotiv ihracatını artırmayı planlıyor.

 Otomotivde ağırlıklı Çin, ABD, Japonya gibi ülkelerden ithalat yapan Fildişi ve Ganalı firmalarla ikili görüşmeler yapan Türk firmaları, elektrik ve mekanik aksamlardan akülere kadar en yeni ürün ve hizmetlerini tanıttı, toptancı, pazar ve tesis ziyaretleri gerçekleştirdi.

 Türkiye otomotiv sektörünün ihracattaki tek temsilcisi olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Güney Afrika’nın önemli ekonomileri arasında yer alan Fildişi Sahili ve Gana’ya 16-22 Haziran tarihleri arasında sektörel ticaret heyeti gezisi düzenledi.  13 Türk firmasından 16 firma temsilcisinin ve DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın’ın katılımıyla düzenlenen otomotiv heyeti gezisi, ülkeler arası ticaretin gelişimi açısından verimli oldu.

Fildişi ve Gana’nın otomotiv ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile Türk firmaları arasında karşılıklı ihracatı artırmak üzere ikili iş görüşmelerinin yapıldığı program kapsamında, toptancı, pazar ve tesis ziyaretleri de gerçekleştirildi. İkili görüşmeler ve toptancı ziyaretlerinin hem Abidjan hem de Akra’da ayrı ayrı düzenlendiği program kapsamında, Ticaret Müşavirliklerinin desteği ile Fildişi Sahili ve Gana otomotiv sektörü ve genel ekonomik durumu hakkında bilgilendirme sunumları da yapıldı.

Türk firmaları en yeni ürünlerini tanıttı

Ağırlıklı Çin, ABD, Japonya, Avustralya, Tayvan, Hindistan, Endonezya’dan ithalat yapan Fildişi ve Ganalı firmalar, OİB öncülüğünde düzenlenen ziyarette Türk otomotiv şirketlerinin tedarik sanayideki en yeni ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgi edinme şansı yakaladı. Bu kapsamda Türk firmaları akü, güneş paneli, madeni yağlar, motor contası, fren balata, amortisör, süspansiyon körükleri, elektrik ve mekanik aksamlar, kompresör, tır yedek parçaları gibi çok sayıda ürün ve hizmetlerini Afrikalı firmalara tanıttı.

Türkiye, Fildişi’nin yenilenecek araç filosu için güçlü aday

Afrika kıtası ölçeğinde istikrarlı bir ekonomiye sahip Fildişi Sahili, yılda 700 milyon dolar ithalat gerçekleştirirken, otomotiv üretimi ise yapmıyor. Ülkenin başlıca ithalat kalemleri binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardan oluşuyor. Yaklaşık 1 milyon adet araç filosuna sahip olan ülke, gelecek beş yılda 50 bin adet civarındaki aracını yenilemeyi ve projeye her yıl yaklaşık 225 milyon Euro aktarmayı hedefliyor.

Türkiye’nin Fildişi Sahili’ne 2014 yılında 4,5 milyon dolar olan otomotiv ihracatı ise 2018 yılında bir önceki seneye göre yüzde 78 gibi oldukça yüksek bir artışla 10,2 milyon dolara yükseldi. Türkiye’nin Fildişi Sahili’ne olan otomotiv ihracatında tedarik sanayi, 8,2 milyon dolar ile aslan payına sahip bulunuyor. Türkiye’nin otomotiv ihracatında ana sanayinin payı ise 2 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. OİB koordinatörlüğünde düzenlenen ticaret heyeti gezisi, Türkiye’nin, sahip olduğu güçlü ihracat altyapısı ile Fildişi Sahili’nin yenilemeyi planladığı araç filosu için en önemli adaylardan biri olduğu gerçeğini ortaya koydu.

  Gana ve Türkiye’nin imzalayacağı STA ile ticaretin artması bekleniyor

Afrika kıtasında 30 milyona yaklaşan nüfusu ve 43 milyar dolarlık GSYİH’sı ile önde gelen ekonomiler arasında yer alan Gana ise 1 milyon adet civarında araç parkına sahip. Yıllık 2 milyar dolar seviyesinde olan ithalatında ise ağırlığı binek otomobiller oluşturuyor. Türkiye’nin Gana’ya olan otomotiv sektörü ihracatı da 2014 yılında 14 milyon dolar iken, 2018 yılında 13,2 milyon dolar oldu. Gana’ya ihracatından en büyük payı tedarik sanayinin aldığı Türkiye, bu ülkeye ihracatında eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün grubunda ise son iki yıldır 3,5 milyon dolar ihracata imza attı. Türkiye ve Gana arasında yakın zamanda Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması ile iki ülke ticaretinin daha da artması bekleniyor.

MAPEI’DEN ÇİMENTODA “SIVI” VE “DİKEY” DEVRİM!

Dünya çimento endüstrisinin önde gelen aktörlerini her yıl bir araya getiren INTERCEM Konferansı’nın 100.’sü,  INTERCEM 100 adı altında İstanbul Hilton Bomonti Hotel’de gerçekleşiyor. 5 kıta, 34 ülke ve 52 şehirden 400 sektör temsilcisinin katılacağı INTERCEM 100 Konferansı’nda, çimento üreticileri için katkı maddeleri üreten MAPEI, devrim niteliğindeki teknolojilerini tanıtacak.

Dünya çimento endüstrisinin önde gelen aktörlerini her yıl bir araya getiren INTERCEM Konferansı’nın 100.’sü,  INTERCEM 100 adı altında İstanbul Hilton Bomonti Hotel’de gerçekleşiyor. Beş kıta, 34 ülke ve 52 şehirden 400 sektör temsilcisinin katılacağı INTERCEM 100 Konferansı’nda, çimento sektöründeki son üretim teknikleri, inşaat sektörünün çimento endüstrisi üzerindeki etkileri, ihracat pazarlarındaki yeni fırsatlar, çevre ve insan dostu üretim, atık geri dönüşümü, çimento sektöründe insan kaynağı yönetimi ve yeni iş imkanları ele alınıyor.

İtalya, İspanya, Portekiz, Norveç, Avusturya, Polonya, Vietnam, Avustralya, Hindistan, Singapur, Malezya, Güney Kore, Dubai, Mısır, Güney Afrika, ABD, Panama ve Türkiye’deki üretim merkezlerinden 70’in üzerinde ülkeye çimento katkıları temin eden MAPEI de INTERCEM 100 Konferansı’na MAPEI SpA (İtalya) ve MAPEI Türkiye olarak katılıyor.

2018 yılında yaptığı üretim yatırımıyla çimento katkı pazarına giren MAPEI Türkiye, Ankara Polatlı fabrikasında kurduğu, tamamen otomasyona dayalı olarak üretim yapabilen, paslanmaz çelik tank ve mikserlere sahip çimento katkı hattıyla şu anda Türkiye’deki tüm çimento fabrikalarının ihtiyacını karşılayacak üretim kapasitesine sahip. Çimento üretiminde kimyasalların daha etkin kullanılmasına ve çimento analiz yöntemleriyle ihtiyaçların tam olarak karşılanmasına öncülük etmeyi hedefleyen MAPEI’nin INTERCEM 100’de sektör profesyonellerine sunacağı yenilikçi teknolojiler arasında ‘Sıvı Devrim’ ve ‘Dikey Devrim’ yer alıyor.

 Sıvı Devrim: MAPEI’den sıvı krom indirgeyici

 Avrupa Yönergesi’ne göre;  Avrupa ülkelerinde üretilen ve kullanılan çimentonun içinde bulunan, insan ve çevre sağlığına zararlı krom VI (hexavalent krom) seviyesi  2 ppm’in altında olmalı. Çimento üretiminde kullanılan hammaddelerden dolayı bu seviye genellikle 2 ppm’in üzerinde ve bu durum, çimentoya üretim sırasında kimyasal ilave edilerek çözülebiliyor. MAPEI AR-GE laboratuvarlarında yapılan çalışmalar sonucu, uzun süre etkili, kullanımı ve dozajlaması kolay, ekonomik ve patentli, sıvı bir kimyasal geliştirildi. Bu çalışmaların tümü  “Sıvı Devrim” olarak nitelendiriliyor.

Dikey Devrim: MAPEI’den dik değirmenler için özel ürünler ve özel dozajlama sistemi

 Enerji maliyetlerinin artmasıyla çimento üretiminde dik değirmenlerin kullanılması, tüm dünyada daha yaygın hale geldi. Bu değirmen sistemlerine uyum sağlamak için çimento, kimyasal ve makine üreticileri tarafından geniş kapsamlı çalışmalar yapılıyor. MAPEI, bu çalışmalar kapsamında iki aşamada geliştirdiği yenilikçi ürün ve sistemlerle önce dik değirmenlere uygun ürünler geliştirdi, ardından çimento kimyasallarının uygun şekilde dozajlanabilmesini sağladı. Bu sistem de üreticilerin % 50-% 60 oranında fayda sağlamalarına olanak tanıyor. MAPEI’nin  bu alandaki çalışmaları da sektörde “Dikey Devrim” olarak adlandırılıyor.

Raben Group sürücülerini Panasonic’in dayanıklı el terminalleriyle donatıyor

Raben Group, 11 ülkede çalışan sürücülerinin el terminali ihtiyacını karşılamak için TOUGHBOOK N1’i tercih etti. Nakil sürecinde kaydedilen veriler, otomatik olarak şirketin BT sistemlerine gönderilirken, veri senkronizasyonu da gerçek zamanlı bir şekilde ilerliyor.
Mart 2019’un sonunda 4.000’i TOUGHBOOK N1 olan yaklaşık 5.500 mobil cihaz, Raben Group’un 65 şubesinde kullanılmaya başlandı. Proje kapsamında (Hollanda, Polonya, Almanya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Litvanya, Letonya, Estonya, Macaristan ve Ukrayna) 11 ülke yer alıyor. Projenin ölçeğinin bu denli büyük olması cihazların kullanıma alınması sırasında pek çok güçlüğün de çözülmesini gerektiriyordu. Üretim aşamasında olan ürünler, TLME (TISLOG Mobil Kurumsal) ve MDM (Mobil Cihaz Yönetimi) gibi gerekli yazılımla donatıldı. Devamında ise Raben cihazları kendi sistemleriyle entegre etti. Raben’in kullandığı sistemler, MS (Nakil Yönetim Sistemi), T&T (Truck&Trace), nakil haritası (PTV), nakil navigasyonu (PTV), araç yönetim uygulaması (TISLOG), tahmini varış süresi parametrelerini takip eden araç (xServer) ve Raben arşivinin yer aldığı Contman CD3’ten oluşuyor. Cihazlar, aynı zamanda ülkelerin düzenleyici kurumlarının uyguladığı gerekliliklere göre adapte edildi. Bu bağlamda Polonya’da kullanılan cihazlar, vergilendirilen ürünlerin çevrimiçi görüntülenmesini sağlayan SENT GEO uygulamasıyla donatıldı.
4,7 inç büyüklüğündeki TOUGHBOOK N1 el terminalleri bir tabletin, telefonun ve barkod okuyucusunun fonksiyonlarını bir araya getiriyor. Cihazlar, en çok nakliye durumuna dair gerçek zamanlı verileri toplamak ve bunları gerekli birimlere ulaştırmak için kullanılıyor. Raben Group, bu sayede teslimatları görüntülemek için iş ortaklarına ve müşterilerine tahmini varış süresi parametrelerine dayalı katma değerli son derece hassas bir araç ile hizmet veriyor. Bu araç, cihazın sağladığı GPS konumu sayesinde sürücünün mevcut yerini belirliyor ve bu bilgiyi kullanıyor. Geçmiş teslimatlarla oluşan istatistiksel veriyi kullanan standart çözümlerin tersine Raben’in sistemi gerçek zamanlı veri kullanıyor. Aynı zamanda görevlerin uygulanmaya başlamasından itibaren dinamik olarak elde edilen güncel bilgilerle de uyumlu oluyor. Elde edilen güncel bilgiler arasında yollarda gerçekleşen ve kaza gibi öngörülemeyen olaylar yer alıyor.
El terminali, tüm bunların yanında sürücüleri yönlendirmek, nakliyatı sevk eden görevliyle iletişime geçmek ve sürücülerin günlük işlerini kolaylaştırmak için kullanılırken, müşteri hizmetleri departmanında da görev alıyor. Açılı barkod okuyucusu, yüklemeden nakliyata kadar tüm aşamalarda etiketlerin verimli bir şekilde taranmasını sağlıyor. Cihazın imza tarama özelliği de ürünlerin teslim edildiğini onaylıyor ve elektronik teslim belgesi (POD, Proof of Delivery) oluşturuyor. Dahası, tüm işlerin süresini azaltıyor; kamyonların geçtiği yolların haritasını çıkarıyor; yolculuğun başlangıç ve bitiş süreleriyle kat edilen mesafeyi hesaplıyor, durakları ve nakliyat sırasındaki tüm işlemleri kaydediyor.
Raben Group Proje Yöneticisi Bartosz Kolasiński, konuyla ilgili şunları söyledi: “Yüksek verimlilik, kompakt boyut, doğru GPS sistemi, net ekranı ve kullanımı kolay barkod okuyucusuyla TOUGHBOOK N1, ihtiyacımız olan her şeyi bize sunuyor. Projenin ölçeğini göz önünde bulundurduğumuzda her aşamada, hatta tamamlandıktan sonra, destek hizmeti sunan ve cihazları ihtiyacımıza göre özelleştirebilen Panasonic’in çözümlerini tercih ettik.”
Projenin sonunda şirket 5.000’i Panasonic’inki olmak üzere 6.000 benzer cihazı kullanmayı hedefliyor. Raben, bu kadar fazla el terminalini yönetmek için TIS GmbH’ın sunduğu uzaktan cihaz yönetme imkanına sahip MDM sistemini kullanıyor. Bu sistem sayesinde BT yöneticileri cihazları uzaktan yapılandırmanın yanında daha önceden kullanılabilir hale getiren yazılım güncellemelerini ve ihtiyaca göre fazladan uygulama yükleyebiliyor. Cihazların 5 yıl garantisi de bulunuyor. Aynı zamanda garantiye gidecek olan cihazlar şirketin merkezinden alınıyor ve oraya getiriliyor.

İnşaat Sektöründeki Daralma Devam Ediyor, Sektör Hükûmetin Alacağı Tedbirleri Bekliyor…

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Mayıs Ayı Raporu’nu açıkladı. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra hızlı bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biridir.

Hazır Beton Endeksi 2019 Mayıs Ayı Raporu’nda bütün endekslerin eşik değerin altında olması; inşaat ve bağlantılı sektörlerde istenilen seviyelerden uzak olunduğu ve aynı zamanda hareketlenme beklentisinin de oldukça zayıf olduğunu ortaya koydu. Mevsimselliğe bağlı artışların sınırlı etkisi ile yükselen faaliyet düzeyi mayısta yeniden aşağı yönlü oldu. Faaliyete kıyasla beklenti ve güven düzeylerinin daha düşük görünmesi ilerleyen dönemlerde inşaat sektöründe canlanma olasılığını aşağı çekti.

Hazır Beton Endeksi 2019 Mayıs Ayı Raporu’na göre Faaliyet Endeksi geçen yıl ile neredeyse aynı iken diğer endeksler önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergiledi. Geçen yılın mayıs ayında görülen önemli düşüş sonrasında bu yılın mayıs ayında sektörün faaliyetleri ilerleme kaydetmedi. Geçen yıla kıyasla beklentinin gerilemiş olması, beton üreticilerinin ilerleyen dönemlerde inşaat sektörüne dışarıdan bir ivme kazandırılmadığı sürece içsel dinamikleri ile sektörün rayına giremeyeceğine inandıklarını gösterdi.

“50 bin kentsel dönüşüm projesi, başta hazır beton olmak üzere inşaat sektörü oyuncularının nefes alması için önemli bir fırsat olabilecektir”

Hazır Beton Endeksi 2019 Mayıs Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Bütün endekslerin eşik değerin altında olması; inşaat ve bağlantılı sektörlerin istenilen seviyelerden uzak olduğunu ortaya koydu.” dedi.

İnşaat sektörüne yönelik gelişmeleri değerlendiren Yavuz Işık, “Yılın ilk çeyreğinde %10,9 gibi ciddi bir oranda daralan inşaat sektörü dışında çift haneli daralan başka bir sektör bulunmamaktadır. En son küresel krizde çift haneli daralan inşaat sektörü son 3 çeyrektir artan bir hızla geriye gitmektedir. Bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanımız tarafından, yakın zamanda açıklanması planlanan kentsel dönüşüme ilişkin eylem projesi kapsamında 50 bin kentsel dönüşüm projesi, başta hazır beton olmak üzere inşaat sektörü oyuncularının nefes alması için önemli bir fırsat olabilecektir. Doğru planlama ve kaynakların etkin dağılımına ilişkin alınacak tedbirler ile kentsel dönüşümde yeni bir hamle başlatılabilirken aynı zamanda inşaat sektöründeki daralma da frenlenebilecektir.” dedi.

Toyota’nın En Anlamlı Ödülü “Ichiban” Fethiye Toyota Plaza Bakırcılar’ın Oldu

 Toyota’nın başarılı Fethiye yetkili satıcı ve servisi Toyota Plaza Bakırcılar, ‘Ichiban’ Avrupa Müşteri Memnuniyeti Ödülleri 2019 kapsamında satış ve satış sonrası müşteri memnuniyetindeki üstün başarısı ile ödüle layık görüldü.

Toyota’nın her yıl düzenlediği “Ichiban” Avrupa Müşteri Memnuniyeti Ödülleri’nin 2019 yılı kazananları belli oldu.  Cenevre Gölü’nde düzenlenen törende satış ve satış sonrası hizmetlerdeki müşteri memnuniyetinde gösterdiği performans ile Türkiye’den Fethiye Toyota Plaza Bakırcılar, “Ichiban” büyük ödülünü almaya hak kazandı.

Fethiye Toyota Plaza Bakırcılar, Toyota’nın Avrupa bölgesindeki yaklaşık 2 bin 500’den fazla yetkili satıcısının performanslarının değerlendirildiği zorlu kriterleri aşmayı başararak ödüle layık görülen 45 bayi arasındaki yerini aldı. Fethiye Toyota Plaza Bakırcılar’ın ödülü, Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Dr. Johan van Zyl tarafından Bayi Sahibi Esat Bakırcı ve Genel Müdür Esra Bakırcı Çerçinli’ye sunuldu. Geleneksel “Ichiban Ödülleri” 2007 yılından bu yana düzenleniyor. Bu yıl Ichiban Ödülleri’nde onur konuğu ise Toyota’nın sponsor olduğu Paralimpik Oyunlar’da yarışan Güney Afrikalı Tyrone Pillay oldu.

Ichiban ödül töreninde konuşan Toyota Avrupa Başkanı ve CEO’su Dr. Johan van Zyl, müşterilerin sesini dinlemenin ve markaya bağlanan her müşteri için kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratmanın önemine vurgu yaparak şunları söyledi;

“Müşteri, işimizin tam merkezinde yer alıyor. Bugün burada toplanan herkes, Avrupa çapında müşteri memnuniyetini sağlamanın günlük faaliyetlerimizde çok önemli olduğunu gösterdi Her bir müşterimiz Toyota için önemlidir. Bizler bu felsefeyi temel alan bir anlayış içindeyiz.”

*Ödüllere adını veren ve Japonca ‘Birinci’ anlamına gelen “Ichiban”, Toyota’nın müşteri memnuniyeti sloganı olan ve “Önce Müşteri” anlamına gelen Japonca “Okyakusama Ichiban” cümlesinden alınmıştır.

İsli midyeyi bir de pilav ile deneyin

 Genellikle hepimiz midyeyi çok severiz.  Aperatif olmasının yanı sıra besin değeriyle de yaz sofralarının vazgeçilmezi olan midye, geleneksel lezzetlerle birleştiğinde de enfes tatlar ortaya çıkıyor.  Özelikle Kocaman Balıkçılık’ın isli midyesi ile yapılan pilav, lezzetiyle olduğu kadar sunumuyla da sofraların vazgeçilmezi olmaya aday bir tat.

 Türkiye’de sıklıkla tüketilen değerli kabuklu su ürünlerinden olan midye, farklı tatlarla birleştiğinde lezzetiyle büyülüyor. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan pilav ile birleştiğinde ise her damakta eşsiz bir tat bırakan İsli Midyeli Pilav, yaz sofralarının vazgeçilmezi oluyor.

Lezzetli olduğu kadar kolay hazırlanışıyla da beğeni kazanan İsli Midyeli Pilav için yapmanız gerek şey; şimdi vereceğimiz tarife uymak.  Öncelikle;

  • Tereyağı ve sıvı yağ tencereye alınır, pirinçler eklenip kavrulur.
  • Kavrulan pirinçlerin üzerine baharatlar ve su eklenir, demlenmeye yakın üstüne daha önceden yağı süzülen Kocaman Balıkçılık’ın isli midyeleri eklenir.
  • Akabinde demlenen pilavın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır.
  • Soğuyan pilavla midyeler karıştırılır.
  • Ek olarak konserve mısır, ince doğranmış salatalık turşusu ve ince doğranmış dereotu ilave edilerek servis edilir.

Kocaman Balıkçılık dondurulmuş midyeleri, 500 ve 1000 gramlık paketlerde, isli midye ise 200 gramlık paketlerde müşterilerin beğenisine sunuluyor. Güvenilir midyeler, doğal içerikleri sayesinde kendilerine has lezzetlerinden uzaklaşmadan alıcılarıyla buluşuyor. Ürünlerini kalibre standardı gözeterek ambalajlayan Kocaman Balıkçılık, tüketicilere gönül rahatlığıyla tüketebileceği midyeleri gramajından fire vermeyecek şekilde sunuyor.

Zarif, romantik ve çarpıcı

Hanzade Yatak Odası

Huzur veren pastel tonlarını tasarımdaki ayrıntılarıyla birleştiren Hanzade Yatak Odası ile Kilim Mobilya, yatak odalarında romantizm rüzgarı estirmek isteyenlerin beğenisini kazanıyor. Fonksiyonelliği tasarımındaki zarafetle birleştiren Hanzade Yatak Odası, kullanışlı depolama alanlarıyla da yatak odasının her zaman derli toplu görünmesini sağlıyor.

Kilim Mobilya, Hanzade Yatak Odası ile çiftler için romantik, zamansız ve fonksiyonel yaşam alanı oluşturuyor. Yalın ve şık tasarımın huzur veren pastel tonlarla birleştiği Hanzade Yatak Odası,  bütün ihtiyaçlar düşünülerek oluşturulan depolama alanlarıyla da odanın her zaman romantik ve derli toplu görünmesini sağlıyor.

Dolaplarda tercih edilen cam kapak uygulamasını kendine özgü kulplarıyla tamamlayarak özgün ve etkiliyi bir tasarımı yatak odaklarına kodlayan Hanzade Yatak Odası, göz alıcı tasarımıyla şık ve dingin bir atmosfer yaratıyor.

Sürgülü dolap, şifonyer, şifonyer ayna, komodin seçeneklerini pastal tonlarıyla birleştiren Hanzade Yatak Odası, her yeni güne daha mutlu uyanmanızı sağlıyor.  Estetik detaylarıyla yatak odanızda ferahlık veren bir atmosfer yaratan Hanzade Yatak Odası, çarpıcı detaylarını estetik formalarla birleştiriyor.

Favori karne hediyeleri elektronik ürünler oldu
Oyun bilgisayarı satışları 5 kat arttı
Okullar kapandı, öğrenciler karnelerini aldı. Yoğun geçen eğitim-öğretim döneminin ardından çocuklarını sevindirmek isteyen ebeveynler elektronik hediyeleri tercih etti. Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor’un verilerine göre; okulların kapanmasından önceki haftada mayıs ayının son haftasına kıyasla oyun bilgisayarı satışlarında 5 kat, elektronik scooter satışlarında 2,5 kat artış yaşandı. Yine bu dönemde bisiklet satışları yüzde 50 yükseldi.
Yoğun geçen eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenciler karnelerine kavuştu. Anne-babaların karne hediyesi seçimlerinde ise elektronik ürünler öne çıktı. Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor’un paylaştığı verilere göre; okulların kapanmasından önceki haftada mayıs ayının son haftasına kıyasla oyun bilgisayarı satışlarında 5 kat artış yaşandı. Ayrıca elektronik scooter satışlarında ise 2,5 kat gözlendi.
Tüm zamanların karne hediyesi bisiklet hâlâ revaçta
Platformun verileri, tüm zamanların en gözde karne hediyelerinden bisikletin de popülerliğini hâlâ sürdürdüğünü ortaya koydu. Buna göre, aynı dönemde GittiGidiyor’da bisiklet satışlarının yüzde 50 oranında artış gösterdiği bilgisine ulaşıldı.
Karne dönemi satışlarını değerlendiren GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin, “Teknolojiyle iç içe yaşayan çocukların karne hediyesi beklentilerinin de değiştiğini görüyoruz. Günümüzde çocuklar teknolojik ürünlere daha fazla ilgi gösteriyor. Bu sebeple karne dönemlerinde oyun bilgisayarı, elektronik scooter gibi ürünlerde yüksek satış oranları yakalanıyor” dedi.

Yaz sıcaklarına iyi gelecek klasik bir tat

Avşar’dan Şekersiz Gazoz

 Avşar Maden Suyu, şekersiz gazozu ile formuna dikkat eden ya da sağlık açısından şekerli ürünler tüketmeyenlerin tercihi oluyor. Rahat içimi ve klasik tadıyla tercih edilen Avşar Şekersiz Gazoz, günün her saati keyifle içilebiliyor.

 Birbirinden lezzetli gazoz ve meyve aromalı maden suyu çeşitleriyle Avşar Doğal Maden Suyu, klasik tadıyla beğeni kazanan şekersiz gazozu ile yaz sıcakları için ideal bir seçenek oluyor.

Rahat içimi ve enfes tadıyla Avşar Şekersiz Gazoz, günün her saati ister öğün yanında ister ayrı olarak rahatlıkla tüketilebiliyor. Yaz aylarında serinlemek ve ferahlamak için en iyi tercihlerden olan şekersiz gazoz, Avşar kalitesi ile tüketiciye sunuluyor. Avşar Doğal Maden Suyu, şekersiz gazozunu 6’lı ve 24’lü paketlerde satışa sunuyor.

Tudem Yayın Grubu triatlon sporunun genç yeteneklerini ağırladı

Tudem Yayın Grubu’nun 2017 yılından bu yana sponsorluğunu üstlendiği Mavi Karga Spor Kulübü’nün altyapı takımı yayınevini ziyaret etti.

Eğitim ve kültür yayıncılığındaki otuz beş yıllık tecrübesi, nitelikli yayınları, her biri kendi alanında değer taşıyan markalarıyla çocuk, genç, yetişkin her yaştan okura seslenen Tudem Yayın Grubu, 2017 yılından bu yana sponsor olduğu Mavi Karga Spor Kulübü’nün altyapı takımını ağırladı.

Tudem Yayın Grubu Genel Müdürü M. Sinan Çam ve Genel Yayın Yönetmeni İlke Aykanat Çam tarafından karşılanan Mavi Karga Spor Kulübü sporcuları, önce yayınevini gezdi.

Ardından Yayın Koordinatörü Hülya Dayan’ın “Kitabın Kısa Yolculuğu”, Editör Hilâl Aydın’ın “Bir Editörün Maceraları”, Delidolu ve Desen Yayın Yönetmeni Ayşegül Utku Günaydın’ın “Türlerin Zenginliği” ve Grafik Tasarımcı Cemil Denizer’in “Yayınevinde Tasarlamak” başlıklı sunumlarını ilgiyle izleyen sporcular, metin çalışmalarından kapağına kadar bir kitabın üretim süreçleriyle ilgili bilgiler edindi.

Oldukça sıcak bir ortamda geçen ziyaretin sonunda takım sporcularına, aralarında Miyase Sertbarut’un imzaladığı Sisin Sakladıkları romanının da bulunduğu çeşitli armağanlar verildi.

“Tudem Yayın Grubu’nun desteği bize güç veriyor”

Kulübün Altyapı Direktörü Burak Bakırsoy, 2019 sezonunun ilk müsabakası olan Didim Triatlonuna çok kısa bir süre kala Tudem Yayın Grubu’na yaptıkları ziyaretin, sporcular için oldukça keyifli ve motive edici olduğunu söyledi. Bakırsoy, “Tudem ailesine çabaları ve misafirperverlikleri için çok teşekkür ederiz. Bu sene altyapıda bizim ilk yılımız. Her organizasyonun başlangıcı zordur ama çocuklarla çok deneyimimiz olmadığı için bu başlangıç açıkcası bizi epey endişelendiriyordu. Bu süreçte Tudem Yayın Grubu’nun bizimle birlikte olması, bizlere tahmin edebileceğinizden çok daha fazla güç ve cesaret verdi. İşin maddi kısmı bir yana; sektörde fark yaratan, titiz ve özenli çalışmaları ile hem velilerin hem de eğitimcilerin gözünde ayrı bir yeri olan Tudem’in yanımızda olması bu başlangıcı çok daha güçlü yapabilmemizi sağladı. Bize ayrı bir sorumluluk yükleyen bu işbirliğini önümüzdeki dönemlerde triatlon sporuna her yönüyle hizmet eden bir akademiye dönüştürme yolunda birçok projeye imza atmayı umuyoruz,” diye konuştu.

Tudem Yayın Grubu Genel Müdürü M. Sinan Çam da Mavi Karga Spor Kulübü’ne sponsor olmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade etti. Çam, “Sizi yayınevimizde ağırladığımız ve triatlon sporuna sizin gibi başarılı yeni yeteneklerin kazandırılmasına katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Burası sizin eviniz, her zaman bekleriz,” dedi.

TAİDER Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde eğitim süreci tüm hızıyla devam ediyor

TAİDER dünyada ilk ve tek aile şirketlerine özgü tasarlanan Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi’ni 2017 yılından bu yana Türk aile şirketlerinin hizmetine sunmaya devam ediyor. Proje kapsamında yer alan TAİDER Kuzey Yıldızı Ödülleri’nde eğitim süreci 10 Mayıs’ta başladı. Ödüle başvuran aile şirketleri çevre, toplum, çalışanlar, gelecek nesiller, yönetişim ve finansaetkilerini değerlendirme ve ölçümleme fırsatı bulurken şirketleri özelinde hazırlanacak değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme ve iyileştirme sürecine hızlıca dahil olma imkânı elde edecekler. 

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından 2017 yılında aile şirketlerinin sürdürülebilir iş modelleri geliştirmelerine katkı sağlamak, iyi örnekleri paylaşarak öğrenmeyi hızlandırmak, gelişimin tüm kurumlara yayılımını sağlama yönünde itici güç oluşturmak amacıyla hayata geçirilen Kuzey Yıldızı Ödülleri’nde bu yıl otomotivden turizme, tekstilden gıdaya, kimyadan makineye, tarımdan sağlığa kadar farklı sektörlerden ödüle başvuran kurumlara verilen eğitimler 10 Mayıs’ta gerçekleşti.

Ödül sürecinde kurumların çevre, toplum, çalışanlar, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal etkilerini beş ana başlıkta değerlendirecek Kuzey Yıldızı Değerlendiricileri eğitimleri ise 30-31 Mayıs tarihinde düzenlendi.

Başvuru dosyalarının son teslim tarihi olan 19 Haziran’dan sonra ise iki ay boyunca şirketleri inceleme ve saha ziyaretleri süreci başlayacak. Başvuruların son değerlendirmesini yapacak olan jüri, 31 Ekim 2019 tarihinde sonucu belirleyecek.

Tasarım ve uygulaması ARGE Danışmanlık iş birliğiyle gerçekleşen TAİDER Kuzey Yıldızı Ödülleri 1-2 Kasım 2019 tarihinde “Değişim Rüzgarını Yönetmek” temasıyla İstanbul’da düzenlenecek olan ve açılış konuşmasını Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner’in gerçekleştireceği TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’ndeki törenle sahiplerini bulacak.

TAİDER Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi Nedir?

TAİDER Kuzey Yıldızı Projesi kapsamında Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi, Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları ve Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri yer alıyor.

“Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi” aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini çevrimiçi ölçümleyebilme imkânı vermektedir. Çalışanlar, toplum, çevre, gelecek nesiller, finansal ve yönetişim alanında şirketin yarattığı sürdürülebilirlik etkisinin Türkiye’de ve Dünya’daki yansıması bir rapor ile ankete katılan şirkete sunulmaktadır. Etki değerlendirme testini tamamlayan aile şirketleri için takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan “Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları”nda ise sürdürülebilirlik alanında en iyi uygulamalar paylaşılmaktadır. “Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri” ise hem başvuran firmalar hem de süreçte yer alan değerlendiriciler açısından sürdürülebilirlik metodolojisini öğrenme ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama fırsatı buldukları benzersiz bir eğitim aracıdır.

Türkiye’nin filo profesyonelleri, bayiler ve usta şoförlerine özel geliştirilmiş yeni nesil bilgi ve deneyim paylaşım platformu hizmete açıldı…

 PROMETEON’DAN TİCARİ ARAÇ KULLANICILARINA YEPYENİ BİR ADRES: WWW.YOLUZMANI.COM

Geliştirdiği servis ve çözümleriyle lastik bakım yönetiminde uzman, Pirelli marka premium endüstriyel ve ticari lastiklerin lisanslı üreticisi Prometeon Türkiye, sektörde bir ilke imza atarak Türkiye’deki filo profesyonelleri, bayiler ve usta şoförlere özel bilgi ve deneyim paylaşım platformu “Yoluzmanı.com”u hayata geçirdi.

Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Türkiye, lastik endüstrisiyle yakın iletişimde olan filo profesyonelleri, bayiler ve usta şoförlere özel içerikler sunmayı ve paylaşmayı amaçlayan yeni nesil platformu “Yoluzmanı.com”u hizmete sundu.

Nisan ayı itibarıyla açılan “Yoluzmanı.com”, usta şoförlerin, bayilerin ve filo profesyonellerinin lastik kullanımından sürüş deneyimine, filo yönetiminden yolculuk önerilerine kadar farklı kategorilerde yüzlerce içeriğe kolayca ulaşabilmelerine imkan tanıyor. Ayrıca, filo yöneticileri ve sürücülere yönelik yakıt tasarrufu hesaplama aracı, en yakın dinlenme tesisleri, mevzuat bilgi bankası, yol durumu, güncel akaryakıt fiyatları gibi günlük bilgi ihtiyaçları da platform üzerinden karşılanabiliyor.

Gökçe Şenocak: “Yoluzmani.com ile usta şoförlerin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz”

Şirket olarak, müşterilerinin yol deneyimlerini paylaşmalarını ve lastik konusunda bilinçlenmelerini çok önemsediklerini ifade eden Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, platformla ilgili şunları söyledi:

“Prometeon olarak sadece ürünlerimizle değil, hizmetlerimizle ve yarattığımız deneyimle her zaman usta şoförlerin yanında olmayı amaçlıyoruz. ‘Yoluzmanı.com fikrinin oluşum aşamasında usta şoförlerimizin yolculuk deneyimlerini nasıl mükemmelleştirebiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Hem yolculukları esnasında nelere ihtiyaç duyduklarına, hem de hangi bilgilere erişmek ve paylaşmak istediklerine kulak verdik. Platformun içeriklerini hazırlarken usta şoförlerimiz, filo profesyonellerimiz ve iş ortaklarımız ile beklentileri üzerine birebir görüşmelerde bulunarak ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlamaya çalıştık.

Sonunda geleneksel iletişim kanallarının dışına çıkarak, dijital kanalla etkileşimli bir platform olan Yoluzmani.com doğdu. Dijital kanalda sadece ticari araç kullanıcılarına özel olarak hazırlanmış tek sayfa olan Yoluzmanı.com ile amacımızhem usta şoförlerimizin yolculukları sırasında ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgileri tek bir platformdan onlara sunmak, hem de onları lastik konusunda bilgilendirerek yolculuklarını mükemmelleştirmek. Bu bakış açısıyla yarattığımız yoluzmani.com platformu geniş içeriği ve alt yapısı ile sektörde bir ilk. Bu da bizi oldukça heyecanlandırıyor.”

“Yol Uzmanına Sorun” bölümü ile anlık olarak deneyim paylaşma fırsatı

Platform içinde yer alan “Yol Uzmanına Sorun” bölümü, sürücülerin her türlü koşulda deneyimlerini paylaşmalarına fırsat tanıyor. “Yol Uzmanına Sorun” bölümünde sürücülerin ürün veya yol deneyimi hakkındaki sorularına da yanıtlar veriliyor.

Avrupa ve Türkiye’nin ticari lideri Ford, Transit ve Custom ailesini yeniledi:

 Türkiye’nin ticari araç lideri Ford, sektöre yön veren modelleri Transit ve Custom’ı müşteri ihtiyaçları doğrultusunda ileri teknolojik donanımlarla birlikte yeniledi. Havacılık ve uzay sanayisinin bilgisayar destekli tasarım çalışmalarından yararlanılarak geliştirilen yeni Ford Transit, yük kapasitesi artırılırken, optimize edilen 2.0 litre EcoBlue dizel motoru ve segmentte bir ilk olarak hibrit teknolojisiyle daha çevreci ve verimli yakıt tüketiyor.

Ford’un yolcu taşımacılığındaki iddialı modeli Tourneo Custom ve yük taşımacılığına yönelik modeli Transit Custom modelleri ise yeni eklenen 2.0 litre 185 PS EcoBlue Upgrade ve EcoBlue Hibrit motor seçenekleriyle yakıt verimliliğini iyileştirirken, binek araçlarda sunulan gelişmiş sürücü destek teknolojileriyle sürüş konforunu arttırıyor.

Ford ticari araç ailesinin sevilen üyeleri Transit ve Tourneo & Transit Custom, daha fazla verimlilik, teknoloji, konfor ve güvenlik sunan yeni teknoloji ve donanımlarla yenilendi.

Akıllı Ticaretin Lideri Transit

Yeni Ford Transit, optimize edilen 2.0 litre EcoBlue dizel motor ve segmentte bir ilk olarak hibrit teknolojisiyle yüksek yakıt verimliliği sunuyor. 2.0 litre EcoBlue dizel ürün serisiyle yakıt verimliliğini yüzde 7’ye varan oranda iyileştirerek işletmeler için üretkenliği artırırken, minibüs versiyonlarında EcoBlue 170PS güç ve 405Nm tork sunan yeni motoru ile sürüş performansını yukarı taşıyor. Kasım 2019 itibarı ile de daha güçlü EcoBlue Upgrade 185 PS versiyonu ve 2020 yılının ilk çeyreği ile de arkadan çekişli modeller için yeni 10 vitesli otomatik şanzımanı ticari araç müşterileriyle buluşturuyor.

Havacılık ve uzay sanayisinin bilgisayar destekli tasarım çalışmalarından yararlanılarak geliştirilen yeni Ford Transit van’ın yük kapasitesi, tepeden tırnağa ağırlıktan tasarruf etmeyi amaçlayan programla 66 kilograma kadar artırıldı. Ford’un Avrupa’da ağırlık tasarrufu sağlayan, dayanıklılıktan ve güvenlikten ödün vermeyen alüminyum kaputlu ilk ticari aracı olan Yeni Transit’te hafif, yüksek mukavemetli kompozit bir ara bölme de sunuluyor.

Yeni Transit: Müşteri odaklı tasarım, akıllı teknolojiler

Yeni Ford Transit’in şık dış tasarımında daha yüksek, daha iddialı üç çubuklu ızgara ile yeniden tasarlanan alt ön tampon yer alıyor. Kabinin tamamen yenilenen yüksek malzeme kalitesine sahip yalın ve yatay çizgilere sahip olan iç tasarımıyla stil, kolay kullanım ve sürücü konforu sağlanıyor. Basit, sesli komutlar veya sekiz inç dokunmatik ekranda parmak hareketleriyle kullanılabilen Ford’un SYNC 3 bilgi ve eğlence sistemi gibi ileri teknolojiler de sunuluyor.

Transit’in binek araçlara benzeyen sürüş karakteri, park ve manevra esnasında daha fazla destek vererek sürücünün yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olan Elektrik Destekli Direksiyonu (EPAS) ve 180⁰ Görüş Sağlayan Ön ve Arka Kamera Sistemi ile daha konforlu hale geliyor. Sürücü destek teknolojileri arasında Şeritte Kalma ve Şerit Hizalama Yardımcısı gibi özellikler de yer alıyor.

Lider Teknolojiler Yeni Transit’te

Transit sürücüleri, ilk kez Seçilebilir Sürüş Modları arasından seçim yaparak sürüş performansını koşullara adapte edebilecek. Seçilebilir sürüş modları değişken yol şartlarına uyacak şekilde Normal, Eko ve Kaygan modlarından oluşuyor.

Stresi ve yorgunluğu azaltmaya, çarpışmaların etkisini önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla Çapraz Trafik Uyarı Sistemi destekli Kör Nokta Uyarı Sistemi, uzun yolculukları daha az yorucu ve daha ekonomik hale getiren Adaptif Hız Kontrolü, önünüzdeki yolu sürekli olarak izleyen ve şeritten çıktığınız anda uyararak tekrar şeridinize güvenle yönlendiren Şeritte Kalma ve Şerit Hizalama Yardımcısı, seyir halindeyken aniden önüneze çıkabilecek araç ve yayalara karşı otomatik olarak fren yaparak önden çarpışmaların etkilerini azaltılmasına ve önlenmesine yardımcı olan Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Önleyici Akıllı Fren Sistemi gibi lider sürücü destek teknolojileri de Transit ile sunuluyor. Deluxe ve Trend donanım versiyonları ile sunulan Yeni Transit, Yan Park Sensörleri, park etmenizi kolaylaştıracak Aktif Park Asistanı*, aracınızın ön ve arka kısmından gelen araçları, bisikletleri ve yayaları geniş açıda görmenize ve dar park alanlarından stressiz çıkmanıza yardımcı olacak 180⁰ Görüş Sağlayan Ön ve Arka Kamera Sistemi, geri viteste giderken diğer yol kullanıcılarının varlığı konusunda sizi uyaracak Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, aracın üst arka kısmına monte edilmiş, güneş battıktan sonra dahi uzun süre çalışma alanızı aydınlatmanıza yardımcı olacak Arka LED Tepe Lambası ve fabrika çıkışlı Elektrikli Otomatik Kayar Kapı** gibi konfor özellikleri ile dikkat çekiyor.

Yeni Transit’in minibüs versiyonu Ecoblue 170PS motor seçeneğiyle, Van versiyonu ise Ecoblue 130PS ve 170PS motor seçeneklerinin yanı sıra yeni Ecoblue Hibrit 170PS* ve Ecoblue Upgrade 185PS* motor seçenekleri ile de satışa sunuluyor. Kamyonet versiyonu ise Ecoblue 170PS ve Ecoblue Upgrade 185PS* versiyonları ile müşterileri bekliyor.

Yenilenen Tourneo Custom ve Transit Custom daha fazla güç sunuyor

Yeni Ford Tourneo ve Transit Custom daha fazla güç ve hibrit teknolojisi ile daha düşük işletme maliyeti ve geliştirilmiş sürüş konforu sunuyor. Tourneo Custom motor seçenekleri arasına, dokuz yolcu ve yük taşırken daha uyumlu performans ve daha yüksek çekiş gücü için 415 Nm torka sahip yeni EcoBlue Upgrade 185 PS motor seçeneği eklenirken, 2.0 litre EcoBlue motor ile birlikte 170PS, 130 PS ve 105 PS güç seçenekleri sunulmaya devam edilecek.

Gelişmiş teknolojiler ile güvenlik sınıfında üst seviyeye taşınıyor

Yenilenen Transit Custom ve Tourneo Custom sürücülerine ilk kez sunulan sürücü destek teknolojileri arasında şerit değiştirirken veya geri viteste giderken diğer yol kullanıcılarının varlığı konusunda sizi uyaran Çapraz trafik uyarı sistemi ile sunulan Kör Nokta Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi ile tespit edilen hız limitine göre otomatik olarak seyir hızınızı ayarlayacak Akıllı Hız Sınırlayıcı özellikli Adaptif Hız Kontrol sistemi, Elektrik Destekli Direksiyon (EPAS) ile desteklenen Şeritte Kalma ve Şerit Hizalama Yardımcısı, aracın paralel park ve dikey park alanlarına girmesine yardımcı olan Aktif Park Asistanı bulunuyor.

Yaya Algılama özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı, yoldaki yayaları ve araçları tespit etmek için ön görüş kamerasını ve radarı kullanıyor ve sürücünün uyarılara tepki vermemesi halinde otomatik olarak fren uyguluyor. Sistem şimdi geceleri far ışıklarının aydınlattığı yayaları da algılayabiliyor.

Segmentte ilk olan Hibrit versiyonun Kasım 2019’da satışa sunulması planlanıyor

Segmentinde bir ilk olan EcoBlue Hibrit motor seçeneği, özellikle şehir trafiğindeki dur-kalk durumlarında ilave yakıt verimliliği sağlıyor. Yenilikçi EcoBlue Hibrit motor seçeneğinin Kasım 2019 itibarıyla satışa sunulması planlanıyor. Tourneo Custom, önceki seride sunulan Ecoblue 130PS ve 170PS motor seçeneklerinin yanı sıra şimdi Ecoblue Upgrade 185PS ve Ecoblue Hibrit 185PS motor seçenekleriyle de satışa sunulacak. Aracın van versiyonu Transit Custom, önceki seride sunulan Ecoblue 105PS ve 130PS motor seçeneklerinin yanı sıra şimdi yeni Ecoblue Hibrit 170PS seçeneğiyle de satışa sunulacak. Transit Custom Kombi ve Kombi Van ise Ecoblue 130PS ve 170PS seçenekleri ile müşterileri bekliyor. Tourneo Custom Titanium Plus, Titanium ve Trend; Transit Custom Van Trend ve Kombi/Kombi Van versiyonu da Deluxe ve Trend versiyonları ile sunuluyor.

Yeni Ford Transit 113.800 TL’den, Ford Transit Custom Van 118.300 TL’den, Transit Custom Kombi 148.000 TL’den, Tourneo Custom ise 164.700 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatlarıyla Ford Yetkili Satıcıları’nda.

İhracat şampiyonlarının 155 tanesi Egeli

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan İhracat şampiyonları listesine 2018 yılında Ege Bölgesi’nden 155 ihracatçı firma girmeyi başardı. Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi’nden sonra listede en fazla firma ile temsil edilen ikinci bölge oldu.

İzmir, ilk 1000 ihracatçı listesinde 78 firma ile İstanbul’un ardından ikinci il olurken, İzmir’i 67 firma ile Kocaeli takip etti. Denizli’den 28, Manisa’dan 23 firma ihracat şampiyonları arasında yer alırken, Aydın 9, Balıkesir ve Kütahya 6’şar Muğla 3, Afyonkarahisar ve Uşak 1’er firma ile listede temsil edildi.

Egeli ihracat şampiyonları Türkiye’ye 2018 yılında 16 milyar 852 milyon dolarlık döviz kazandırdı. Ege Bölgesi’nden 16 firma bu yıl listeye ilk kez giriş yaptı.

İhracatın Şampiyonlar Ligi olarak tanımlanan, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 17 yıldır açıklanan en fazla ihracat yapan 1000 firma listesinde, 2018 yılı performanslarına göre Ege Bölgesi’nden 155 firma yer buldu. İlk 1000 ihracatçı listesinde 2017 yılında ise; 159 Egeli firma yer almıştı.

İlk 100’ün 17’si Egeli

Türkiye’nin ihracat şampiyonları listesinde ilk 100 firmanın 17 tanesi Egeli ihracatçılardan oluştu. Türkiye genelinde 7. firma olan Vestel Dış Ticaret A.Ş. 2 milyar 255 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Ege Bölgesi’nin ihracat şampiyonu oldu.

İhracatını 2018 yılında yüzde 23’lük artışla 650 milyon dolardan, 801 milyon dolara çıkaran Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş., ilk 1000 ihracatçı listesinde 18. sırada yer alırken, Ege Bölgesi’nde ikinci sıranın, İzmirli firmalar arasında birinci sıranın sahibi oldu.

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. 663 milyon dolarlık ihracatla Türkiye genelinde 23. sıraya adını yazdırırken, İzmir firmaları arasında ikinci, Ege Bölgesi’nde ise en fazla ihracat yapan üçüncü firma olmayı başardı.

Denizli merkezli, Başak Metal Ticaret Sanayi A.Ş., 2018 yılında ihracatını yüzde 25 arttırarak 321 milyon dolardan 402 milyon dolara tırmandı ve Denizlili firmalar arasında zirvedeki yerini sağlamlaştırdı.

Afyonkarahisar’dan ilk 1000 ihracatçı listesine Afyon Yumurta A.Ş. girerken, Aydın’dan 9 firma ihracat şampiyonları listesine girmeyi başardı. Uğur Soğutma Makinaları A.Ş. 117 milyon dolarlık ihracat tutarıyla Aydın’ın ihracat lideri oldu. Balıkesir’in ihracat şampiyonu 106 milyon dolarlık tutarla Banvit Bandırma Yem San. A.Ş. olurken, Muğla’da zirvenin sahibi 175 milyon dolarlık ihracatla KLC Gıda Ürünleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş. oldu.

Eskinazi; “İlk 1000 listesinde güçlü bir şekilde yerimizi aldık”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde, Egeli ihracatçıların her yıl olduğu gibi, 2018 yılında da güçlü bir şekilde yerlerini aldıklarını, bundan da gurur duyduklarını kaydetti.

İlk 1000 listesinde yer alan Egeli firmaların, 16 milyar 852 milyon dolar ihracata imza attığına işaret eden Eskinazi, “2019 yılında İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde daha fazla Egeli ihracatçı firmamızın yer alması için inovasyon, Ar-Ge ve Tasarım odaklı projelerimizi arttırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Melikgazi’de araç arızaları daha hızlı saptanacak

Melikgazi Belediyesi teknik personeline araçların arızalarını doğru tespit edip arızanın hızlıca giderilmesi için yetkili firma …