Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / Ekonomi-mağazin-yaşam-eğitim haberleri (23.05.2019)

Ekonomi-mağazin-yaşam-eğitim haberleri (23.05.2019)

YEŞİLHİSAR’A SON SİSTEM DEPO MÜJDESİ

Yatırımlarıyla Orta Anadolu’yu donatan Kayseri Şeker’den bir yatırım müjdesi de Kayseri – Yeşilhisar İlçesi’ne geldi. Yeşilhisar ve Develi çiftçileriyle iftar programında bir araya gelen Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Yeşilhisar’da yapımına başlanılan 10 bin ton ayçekirdeği/kabak çekirdeği veya 20 bin ton danelik mısır kapasiteli, tam otomasyon, iklimlendirmeli yatay deponun, hasat dönemine yetiştirileceği müjdesini verdi.

Kayseri Şeker, geleneksel iftar buluşmalarında dün akşam Kayseri Develi ve Yeşilhisar İlçesi çiftçilerini ağırladı.

Kayseri Şeker Göl Tesisleri’nde düzenlenen iftar yemeğine Yeşilhisar ve Develi bölgelerinden yaklaşık bin çiftçi ile birlikte Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Turan Özer ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Genel Müdür Osman Canıtez de katıldı.

BAŞKAN AKAY SON SİSTEM DEPO MÜJDESİ VERDİ

Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birinin daha yaşandığı iftar programında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’in, Kayseri, Yozgat ve Tokat’taki fabrikalarıyla gerek üretim ve gerekse yatırım noktasında planlı ve sağlam adımlarla ilerlediğini söyledi.

Bir taraftan pancar üreticisinin üretim aşamasında ihtiyaç duyduğu tohum, gübre, ilaç ve avans desteklerini sağlarken, diğer yandan da Orta Anadolu’yu yatırımlarla buluşturduklarına dikkati çekti. Başkan Akay; ‘Yeşilhisar’da, 10 bin ton  ay çekirdeği/kabak çekirdeği veya 20 bin ton danelik mısır kapasiteli son sistem, tam otomasyon, iklimlendirmeli yatay depomuzu hasat dönemine yetiştireceğiz’ dedi

‘BİZİM ÇİFTÇİMİZ AYRICALIKLI’

Pancar taban fiyatına da değinen Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay;  ‘Bizim çiftçimiz ayrıcalıklı. Bu ayrıcalık Kayseri Şeker’in gücünden geliyor. Türk Şeker tarafından açıklanması beklenilen pancar taban fiyatının önceki yıllarda olduğu gibi Kayseri Şeker olarak çiftçimize 10 TL/ton fazlasını ödemeye devam edeceğiz. Bizde geri vites yok’ şeklinde konuştu.

KAYSERİ ŞEKER YATIRIMDA HIZ KESMİYOR!

Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’in yatırımda hız kesmediğini söyledi. Kayseri Şeker’in Turhal Şeker Fabrikası ile özelleştirmenin yüzakı olduğunu ifade eden Başkan Akay; ‘Tarımsal ve ekonomik alanda yaşanan sıkıntıları çiftçilerimize yansıtmıyoruz, yatırımlarımıza ara vermiyoruz’ dedi.

Kayseri Şeker,  onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan-ı Şerif dolayısıyla Büyük Kayseri Şeker Ailesi’ni geleneksel iftar sofralarında buluşturmaya devam ediyor. Kayseri Şeker Göl Tesisleri’nde dün akşam düzenlenen iftar yemeğine Sivas -Şarkışla ve Gemerek bölgesi çiftçileri katıldı. Büyük bir buluşmaya sahne olan iftar programında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’in yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

‘Kayseri Şeker’i daha nasıl güçlü hale getiririz, çiftçilerimizin elinden daha fazla nasıl tutarız diye yönetim kurullarımızla, çalışanlarımızla gece gündüz gayret gösteriyoruz’ diyen Başkan Akay konuşmasında daha sonra şu görüşlere yer verdi:

‘ÖRNEK YATIRIM VE UYGULAMALARA İMZA ATIYORUZ’

Büyük Kayseri Şeker Ailesi olarak biraraya gelmek için vesile kıldığımız geleneksel iftar programımızda bugünde Şarkışla ve Gemerek bölgesi çiftçilerimizle bir arada olmanın sevinci ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kayseri Şeker olarak üretim ve istihdama katkı sağlayan örnek uygulamalara imza atıyoruz. Bir taraftan Turhal Şeker’i özelleştirme kapsamında Kayseri Şeker’e kazandırıp, başarılı bir şekilde işletirken diğer yanda da bölgelerimizde yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. Yatırımlar konusunda bölgelerimiz arasında dengeli bir anlayış sergiliyoruz. Şarkışla’da lisansı depo ve bölge müdürlüğü hizmet binası yatırımımızdan sonra Ramazan ayının hemen öncesinde Gemerek’te de son derece modern bir besi çiftliğini hizmete açtık. Çiftçilerimize örnek olacak bir yatırım olmasının yanısıra üretim ve istihdam katkısı ile de bu yatırımımız son derece önem arz ediyor. Bölge hayvancılığına büyük katkı sağlayacak tesisimiz, çiftçilerimizin besi düvesi ihtiyacının karşılanmasında da önemli bir rol üstlenecek.

ÇİFTÇİMİZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDİYOR

Son dönemlerde tarımsal ve ekonomik alanda yaşanan sıkıntıları çiftçilerimize yansıtmamaya özen gösteriyoruz. Kayseri Şeker, özelleştirme kapsamında büyük bir yükün altına girerek bünyesine kattığı Turhal Şeker’i başarıyla işleterek özelleştirmenin yüzakı oldu. Kayseri Şeker yatırımlarını yaparken, çiftçisine olan sorumluluklarını da hiçbir şekilde aksatmadı. Gübre, tohum, mazot desteklerimizin yanısıra, Türkiye’de sadece Kayseri Şeker’in örnek uygulaması olan ‘Faizden Kurtarma Avansı’nı da  kısa bir süre önce çiftçilerimize ödedik. Ayrıca bayram ve çapa avansı ile ilgili de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bayram Avansını bayramdan önce, çapa avansını da 12 Haziran itibariyle ödeyeceğiz. Kayseri Şeker’i daha nasıl güçlü hale getiririz, çiftçilerimizin elinden daha fazla nasıl tutarız bunun mücadelesini veriyoruz. Çiftçimizin ve çocuklarının geleceğini düşünmek zorundayız. Bunları da sizlerin duasıyla gerçekleştiriyoruz’

KAYSERmall Outlet Alışveriş Merkezi, Türkiye  Balmumu Heykel Müzesi’nde sergilenen  yeni heykelleri ziyaretçileri ile buluşturacak.

Dünya ve Türk  liderlerinin,  ünlülerin, sanatçıların ve bilim adamlarından bazılarının heykellerinden oluşan sergide, birebir rehberler eşliğinde  heykellerin hikayeleri anlatılacak.

Kayseri Park AVM, Ramazan Etkinlikleri Kapsamında Araştırmacı ve Yazar Mehmet Fatih Çıtlak’ı Ağırlıyor!

Açıldığı günden bu zamana kadar düzenlediği etkinliklerle ziyaretçilerine keyifli alışveriş imkanı da sunan Kayseri Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi, araştırmacı ve yazar Mehmet Fatih Çıtlak’ı, 25 Mayıs Cumartesi günü saat 17:00’da sevenleriyle bir araya getiriyor.

Ramazan ve İslamiyet üzerine keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirecek olan Mehmet Fatih Çıtlak, ziyaretçilerle bol bol sohbet edip, onların Ramazan ayı ve İslam diniyle ilgili merak edilen sorularını cevaplayacak.

Kaysermall’da ‘balmumu heykel müzesi’

KAYSERmall Outlet AVM Müdürü Serkan Gök’ün verdiği bilgide; “Müze, dünyada bire bir rehberlik hizmeti verilen tek “Balmumu Heykel Müzesi ”  Bu etkinlikle ziyaretçilere  kültür-sanat bilinci, ve tarih sevgisi aşılanmakta özellikle öğrencilerin muhakeme güçleri gelişmekte, görsel anlatımla birlikte  birçok kalıcı bilgi ile müzemizden ayrılabilecekler. Ayrıca ziyaretçilerimiz, tarihi giysilerle fotoğraf çekinerek, sergimizdeki ufak bir şakayla hem eğlenecek hem de  öğrenebilme fırsatı yakalayacak” dedi.

YENİ ORTAÖĞRETİM SİSTEMİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, BELİRSİZLİKLER GİDERİLMELİDİR

Eğitim Bir Sen kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan değişen orta öğretim sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, 18 Mayıs 2019 günü “Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı” düzenlemiş ve yeni ortaöğretim ders çizelgelerini kamuoyu ile paylaşmıştır. Sayın Selçuk tarafından açıklanan ders çizelgelerine ilişkin değerlendirme yapmadan önce politika yapım sürecine ilişkin bazı eksikliklerin paylaşılması yerinde olacaktır.

PAYDAŞLARA SORMADAN KARAR VERİLEMEMLİDİR

Ortaöğretim ders çizelgelerinin değiştirilmesi, öğretim programları, ders kitapları ve öğretmen norm kadro hesabını doğrudan etkileyen çok önemli bir husustur. Öğretmenleri ve öğrencileri doğrudan ilgilendiren böylesine önemli bir konuda ortaya çıkacak pozitif ve negatif durumların çok iyi hesaplanabilmesi için bu değişim sürecinin sahada olan, emek veren, ter döken işin içinde yoğrulan taraflarla olgunlaştırılması daha isabetli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Eğer bundan sonrası için belli bir olgunlaştırma takvimi izlenecekse tüm paydaşların bu sürece dahil edilmesi yerinde olacaktır. Daha önce birçok kez tecrübe edildiği gibi akademik ve bürokratik bakış açısıyla iyi görünen uygulama boyutuyla hayata geçmesi zor ve sıkıntılı olan birçok uygulama akamete uğramış, proje ölü doğmuştur. Bu tasarım şekli bir değişim olarak görülse bile bir dokunuş bin haykırışa sebep olabilir.

Bakanlık yeni düzenlemeye ilişkin kapsamlı belge veya raporu kamuoyuyla paylaşmış değildir. Yapılması düşünülen değişikliğe ilişkin daha derinlikli bir değerlendirme yapmak için kuşkusuz MEB’in ayrıntıları kamuoyuyla paylaşmasını beklemek gereklidir. Bununla birlikte, ders sayılarındaki bir değişikliğin hem eğitim politikaları açısından hem de ortaöğretim öğretmenleri açısından önemli etkileri olması hayli muhtemeldir. Bazı tespitleri şimdiden yapmak, muhtemel sonuçların öngörülmesine katkıda bulunmak adına şu hususları kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

 • Zorunlu bir sebep olmadıkça, derslerin saatinde ve çeşidinde bir değişikliğe gitmek, okulların fiziki altyapısının ve mevcut insan kaynaklarının verimli kullanılamaması riski taşımaktadır. İlla ki bir değişim öngörülüyorsa toplam norm kadro hesaplamaları çok ince yapılmalı hiçbir öğretmenin dışarda kalmayacağı, angaryaya maruz kalmayacağı bir sistem oluşturulmalıdır. Ya da norm kadro sayısını artırmayacak ve eksiltmeyecek mevcut ders çizelgelerinde bir konsolidasyon ve iyileştirme yapılarak sistem kurgulanmalıdır. Ancak, açıklanan çizelge hiçbir şekilde böyle bir yaklaşımı benimsememiştir. Bunun yerine, ortaöğretimin hemen hemen tüm derslerini ve dolayısıyla branş öğretmenlerini etkileyebilecek büyük bir değişiklik öngörülmüştür. Böylesi köklü bir adım öğretmenlerimizin olumsuz etkilenebileceği büyük riskleri taşımaya adaydır.
 • DERS DAĞILIMINDA CİDDİ SORUNLAR BULUNMAKTADIR
 • Yeni açıklanan ders çizelgesi, mevcut ders isimlerinden oldukça farklı isimler içermektedir. Örneğin, Anadolu Liselerinde 9. sınıf için mevcut ders çizelgesinde 2 ders saati Fizik, 2 ders saati Kimya, 2 ders saati Biyoloji derslerine ayrılmışken, açıklanan çizelgede “Doğa Bilimleri Deneyimi” diye 6 saatlik bir ders öngörülmüştür. Yeni açıklanan ders, mevcut derslerin toplamından ibaret bir isim değişikliği midir, yoksa yeni bir içerikle oluşturulacak farklı bir ders midir? Şayet isim değişikliği ise, böyle bir isim değişikliğine neden ihtiyaç duyulmuştur? Şayet farklı bir ders ise, mevcut Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmenleri ne olacaktır? Bu yeni dersi hangi branş öğretmenleri okutacaktır? Bir diğer örnek, 6 saat olarak öngörülen “Sosyal Bilimler Deneyimi” dersine ilişkindir. Anadolu Liselerinde 9. sınıf için mevcut ders çizelgesinde 2 ders saati Tarih, 2 ders saati Coğrafya dersine yer verilmiştir. Bu yeni dersi hangi branş öğretmenleri okutacaktır? Mevcut öğretmenler ne olacaktır? Bu örnekler duyurulan çizelgede yer alan hemen tüm dersler için çoğaltılabilir ve benzer sorular sorulabilir. Bunun yanında 11 ve 12. sınıflarda öğrencilerin seçecekleri derslerin kombinasyonunda haftalık 40 ders saatini geçen durumların olduğu görülmektedir.
 • Ders çizelgelerinde ve dolayısıyla saatlerinde yapılacak herhangi bir değişiklik, okulların norm kadro durumunu doğrudan etkilemektedir. Ders sayılarının ve dolayısıyla saatlerinin azaltılması durumunda, mevcut öğretmenlerin bir kısmının norm fazlası olması söz konusu olmaktadır. Öte yandan, ders saatinin artırılması durumunda ise öğretmen ihtiyacı sorunu ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ortaöğretimde yaklaşık toplam 240 bin şube vardır. Her sınıf düzeyine ortalama 60 bin şube olduğu ve bir öğretmenin zorunlu ders yükünün 21 saat olduğu varsayıldığında ve sadece 9. sınıfta herhangi bir dersin bir saat artırılması durumunda, yaklaşık 3 bin öğretmen ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Öte yandan, sadece 9. sınıfta herhangi bir dersin haftalık ders saati bir saat azaltılması durumunda, yaklaşık 3 bin öğretmen norm fazlası haline gelecektir. Birden fazla dersin ders saatlerinin aynı anda değiştirilmesi durumunda 10 binlerce öğretmen ihtiyacı ve fazlasının aynı anda doğması söz konusu olabilecektir. Hal böyleyken, açıklanan ders çizelgelerindeki yeni ders isimlerinin hangilerinin hangi branş öğretmenleri tarafından okutulacağı büyük bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Hemen hemen tüm branş öğretmenlerini etkileme potansiyeli olan bu kapsamlı değişikliğin hangi branşı tam olarak nasıl etkilediği etraflıca masaya yatırılmayı beklemektedir. Kaldı ki, yeni açıklanan ders çizelgeleri okul türü ayrımı yapmamıştır. Okul türleri resmi olarak devam ettiğine göre, farklı okul türleri için ders çizelgeleri ne zaman açıklanacaktır?

Eğitime Bakış 2018 raporumuzda da vurguladığımız üzere, Türkiye’de gerek yıllık ortalama öğretim günü sayısı gerekse öğretim süresi OECD ülkeleri ve birçok AB ülkesinden daha düşüktür. Dolayısıyla, ciddi bir pedagojik gerekçe olmadan, ders sayısı ve sürelerinde büyük bir azaltmaya gitmek sorunludur. Bu çerçevede, Türkiye’nin en büyük eğitim sendikası olarak talebimiz, açıklanan çizelgenin bir taslak olarak düşünülmesi ve ilgili paydaşlarla istişare yapılarak olgunlaştırılmasıdır. MEB, bir sunumla açıkladığı ders çizelgelerine ilişkin, yukarıda sorulan sorulara da cevap içerecek kapsamlı bir dosya hazırlamalı ve kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Siyer-i Nebi Yarışması’nda ödüller verildi

“Gençler Kutlu Peygamberin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması”nın ödülleri dereceye giren öğrencilere verilmeye devam ediyor.Anadolu Gençlik Derneği’nin organize ettiği 20 Nisan 2019 Pazar günü Türkiye’nin 81 ilinde ortaokul düzeyindeki gençlere yönelik “Gençler Kutlu Peygamberin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması’nın ödülleri, dereceye giren öğrencilere verilmeye devam ediyor.

Kayseri’nin Develi ilçesinde de 500 ortaokul öğrencisinin katıldığı yarışmada dereceye giren kız ve erkek kategorisindeki öğrencilere Develi İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Toprak tarafından ödülleri verildi.

Yarışmada başarılı olan öğrencileri tebrik eden Toprak, “Peygamber Efendimizin bütün insanlık için örnek olduğunu” anlatarak “O’nun hayatını hayatımıza tatbik etmeli onun gibi yaşamalıyız. Bu yarışmada emeği geçen dernek temsilcisi kardeşlerimize teşekkür ederim.” dedi.

Develi İlçe Temsilcisi Mesut Köseoğlu “Yarışmaya katılımın ilçemizdeki her okuldan olmasının Hz. Muhammed (sas)’in hayatının öğrenilmesi noktasında önemli bir gösterge olduğunu söyleyerek, “Amacımız Peygamber Efendimizin hayatını hayatına tatbik edecek gençler yetiştirmektir, onun mücadelesini, İslam’ı insanlara nasıl aktardığını gençlere aktarmaktır. Rabbim bu gençleri vatanını, milletini seven, inancına sahip çıkan bir nesil olarak yetiştirmeyi nasip etsin. Yarışmamızda dereceye giren ve bu yarışmamıza katılan bütün gençlerimizi tebrik ediyoruz Yarışma boyunca ve ödül töreninde bizleri kırmayarak gelen Sayın Murat Toprak hocamıza, okul müdürü ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Develi İlçesinde derece yapan öğrenciler ve okullar;

Nevzer Erciş İHO

1. Hümeyra Yorulmaz
6. Hürü Hatun Bulut
Dudu Şahin Ortaokulu

2. Abdülkadir Tosun
4. Rabia Doğana

Şahmelik Ortaokulu
3. Zeynep Arsu
Selçuk Maşlak Ortaokulu
5 . Beyza Gülce

TOMARZA İFTAR ÇADIRINA YOĞUN İLGİ 

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kayseri Şubesi her sene yaptığı iftar çadırları etkinliklerini bu sene de sürdürüyor. Tomarza da yapılan programlara yüzlerce kişi katılıyor.

Kayseri’nin Tomarza ilçesinde yapılan iftarlarda her gün yaklaşık 250 kişilik yemek yapıldığı kaydedilirken iftar çadırlarının bereketli olduğu vurgulandı. Dernek adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Tomarza Temsilcisi her sene iftar programları yapmaya gayret edeceklerini ifade ederek “Tomarza’da çok sayıda yardıma muhtaç gencimiz, yaşlımız var. Bir kısmına da olsa farklı bir hava teneffüs ettirmeye, güzel bir iftar yaptırmaya çalışıyoruz. Tomarza’mızda 4 yıldır bu faaliyetimizi yaparken bu çalışmaların çok bereketli olduğuna inanıyoruz. Bu çalışmamızı her sene devam ettirmek istiyoruz. Çünkü gençler aileleriyle beraber güvenebilecekleri bir ortama girmekten, çok sayıda arkadaş bulmaktan memnun oluyor. Ayrı bir samimiyet oluşuyor” dedi.

Her akşam bir ya da birkaç hayırseverin iftar verdirdiğini söyleyen temsilci, “Tomarza’mızda çok sayıda hayırsever var. Onlardan yemek verdirmek isteyenler bizimle irtibata geçiyor. Onun dışında yakınını kaybedenler, destek olmak  isteyenler de sıklıkla oluyor. Bazı iftarlara kendileri de katılmak istiyorlar. Hal böyle olunca ramazan ayının şanına yakışır bir birliktelik oluşuyor. Zengin-fakir, yaşlı-genç-çocuk, yolda kalmış olanlar bir araya gelme fırsatı buluyor. Sıcak ve samimi bir ortam meydana geliyor. Sonuçta hayırseverler destek veriyor biz organize ediyoruz gençlerimizde bundan nasipleniyorlar.” şeklinde konuştu.

Kısa süre sonra başlayacak olan yaz etkinliklerine de değinen İlçe Başkanı, “17 Haziran’da ilk ve ortaokul öğrencilerimize yönelik etkinliklerimizde başlayacak. Adımızı ciddi şekilde duyuracak biçimde eğitimler vermek için altyapımızı tamamladık. Sabırsızlıkla o günü bekliyoruz. Gençlerimizin ahlaklı bireyler olarak yetişmesi için canla başla çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız her daim devam edecek” ifadelerini kullandı.

Her gün yapılan iftar programları yemek dağıtımı ve çay sohbetinin ardından kılınan namaz ile son buluyor.

Genç tasarımcılar özel sektörle buluşuyor

Özgün tasarlanmış koleksiyonlar hazırlayarak, daha katma değerli ürünler ihraç etmek isteyen deri, tekstil ve konfeksiyon ihracatçıları “DESIGNDAYIZMIR’19” etkinliğinde güçlerini birleştirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım Bölümleri ile işbirliğinde düzenleyeceği “DESIGNDAYIZMIR’19” etkinliği, genç tasarımcılarla, deri, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde işverenleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Genç tasarımcılarla, ihracatçı sektörleri tanıştırmayı amaçlayan etkinlikte üniversite öğrencileri çalışmalarını tüm gün sürecek etkinlikte sanayici ve ihracatçıların beğenisine sunacak. Daha önce Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin danışmanlığını yapan Özgür Baykut’un son dönemde ülkemizde firmalar tarafından yapılan müşteri deneyimi odaklı çalışmalar, projeler, oluşturulan müşteri deneyimi bölümlerini anlatacağı “Deneyim Tasarımları” konulu sunumu ile dünyanın lider online araştırma ve trend analiz firması olan WGSN yetkilileri tarafından trend semineri verilecek.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin son 25 yılda tasarıma ve tasarımcıya yaptığı yatırımla deri, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde fason üretim yapan ülke konumundan, tasarım satan ülke konumuna geldiğini amaçlarının ihracatta daha katma değerli ürün ihraç etmek olduğunu, DESIGNDAYIZMIR’19 etkinliğinin bu amaç doğrultusunda kurgulandığını kaydetti.

DESIGNDAYIZMIR’19 etkinliğinde; Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde yıllık 2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren 3 sektörün bir araya geldiğine dikkati çeken Eskinazi, “Türkiye’nin ortalama kilogram ihraç fiyatı 1.5 dolar seviyesinde iken, bu sektörlerimizin ihraç fiyatı 16 dolar/kg seviyesinde. Hedefimiz bu rakamı daha yukarılara taşımak. DESIGNDAYIZMIR’19 etkinliğinde; genç tasarımcıların çalışmalarını görme fırsatımız olacak. Sektörde lider isimler deneyimlerini tasarımcılarla paylaşacak, tasarımcılar networklerini geliştirmiş olacak. Karşılıklı kazan kazan olacak” diye konuştu.

DESIGNDAYIZMIR gelenekselleşecek

DESINGDAYIZMIR etkinliğini önümüzdeki yıllarda sürekli hale getirmeyi hedefledikleri bilgisini paylaşan Eskinazi, “Tasarım başlığı altına girebilecek diğer branşlardaki genç yetenekleri ve ülke genelinde diğer üniversitelerin temsilcilerinin de katılımıyla DESIGNDAYIZMIR etkinliğinin kapsamını genişletmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

DESINGDAYIZMIR’19 kapsamında; Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Ünlütürk panellerde konuşmacı olarak yer alacak ve deneyimlerini gençlerle paylaşacak.

Yeni Toyota Corolla ve Yeni RAV4’e Euro NCAP’ten 5 Yıldız

Toyota, “Sıfır Kaza” hedefi paralelinde güvenlik konusundaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Yeni Toyota Safety Sense 2 sistemini Corolla’nın tüm hibrit versiyonlarında ve RAV4 modellerinde standart olarak sunan Toyota, kullanıcılarını ileri güvenlik teknolojileriyle koruyor. Bu yılın başında tanıtılan Yeni Corolla ve Yeni RAV4, her türlü şartlara karşı geliştirilen en yeni güvenlik sistemleriyle, 2019 Euro NCAP testlerinden en üst seviye olan “5 yıldızı” almayı başardı.

TNGA Platformu ve Toyota Safety Sense Başarısını Kanıtladı

Zorlu Euro NCAP testlerinde elde edilen bu başarı, Toyota’nın altyapısını sağlayan TNGA (Toyota Yeni Global Mimarisi) platformu ile Toyota Safety Sense sisteminin yüksek verimliliğini bir kez daha kanıtladı. Toyota’nın üstün araç geliştirme yolunda güç ünitelerinin ve araçlarının kullandığı  altyapıyı sağlayan TNGA platformu ve en gelişmiş güvenlik sistemini sunan Toyota Safety Sense ile kaza riski minimuma iniyor.

TNGA platformunun sunduğu alçak ağırlık merkezi sayesinde daha çevik,  daha eğlenceli ve daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlarken, Toyota Safety Sense 2 de yüksek teknolojiyi otomobillere adapte ederek en gelişmiş güvenlik sistemini sunuyor. Toyota Safety Sense 2, Corolla’nın tüm hibrit versiyonlarında ve RAV4’de standart olarak bulunuyor. Bu güvenlik sistemi içerisinde Yaya ve bisikletli algılamaya sahip Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), tüm hızlarda çalışan Adaptif Hız Sabitleyici sistem (ACC), otomatik şerit ortalama özelliğini içeren Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojileri de yer alıyor.

4 Farklı Zorlu Testten Başarıyla Geçtiler

 Corolla ve RAV4, Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları ve Güvenlik Yardımcıları olmak üzere tüm 4 farklı Euro NCAP kategorisinde çok başarılı sonuçlar elde etti. Bunun yanında ayrıca; Corolla ve RAV4’te yer alan Ön-Çarpışma Sistemi, şehir içindeki hızlarda maksimum puanı elde etti ve tüm test hızlarından başarı ile çıktı.

Corolla Yetişkin Yolcu korumasında yüzde 95, Çocuk Yolcu korumasında yüzde 84, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları korumasında yüzde 86 ve Güvenlik Yardımcılarında ise yüzde 77’lik dereceye ulaştı. Toyota’nın SUV modeli yeni RAV4 ise Yetişkin Yolcu korumasında yüzde 93, Çocuk Yolcu korumasında yüzde 87, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları korumasında yüzde 85 ve Güvenlik Yardımcılarında ise yüzde 77’lik derece ile güvenliğe verdiği önemi perçinledi.

Biletall Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 44. Şirketi Oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) organizasyonunda Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi belirlendi. 2015 -2017 arası 2 yıllık ciro artışı dikkate alınarak yapılan değerlendirmede cirosunu yüzde 361 oranında arttıran biletall.com 44’üncü sırada yer aldı. Ödülü biletall.com CEO’su Yaşar Çelik’e, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan takdim etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadelenin ilk ateşini yakmasının 100’üncü yıl dönümü dolasıyla 19 Mayıs Pazar günü, Samsun Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda yapılan törenle ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi’ açıklandı. 2015 – 2017 yılları arasında yüzde 361 büyüme oranı ile Anadolu’nun dijital kaplanı biletall.com 44’üncü oldu. Kurulduğu günden bugüne sürekli büyüyen şirket, 2015 yılında TOBB 100 ve bu yıl Deloitte’den Fast 50 ödüllerine layık görülmüştü.

TOBB tarafından açıklanan listeye göre 3 büyükşehir dışında 22 şehirden daha şirket var. Bu şirketlerden biri de, 200 otobüs firması, 500 yerli ve yabancı havayolu şirketi, feribot ile tren biletlerini tek potada buluşturan 2006 yılında Tubitak projesiyle kurulan biletall.com oldu. İstikrarlı ve yüksek büyüme oranı ile yerli ve yabancı yatırımcının dikkatini çeken Biletall’ın, bu denli büyümesinde firmanın reklam yatırımlarının, sürekli gelişen altyapısı ile hizmetlerinin ve e-ticaret’in yükselişinin etkili olduğunu belirten Çelik,“Burada bulunan tüm firmaların ülke ekonomisine büyük katkısı var. Listeye giren firmaların başarı hikâyeleri girşimcilere örnek olacak nitelikte. Anadolu’dan aldığımız güç ile yolumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. Başarımız bir kez daha tescillendi. Yurt içi ve yurt dışı seyahat noktalarını Kayseri’den birleştirmeye daha güçlü adımlarla devam edeceğiz. Ar-Ge faaliyetlerimiz ile sektörde ilkleri gerçekleştirerek, kullanıcılara kaliteli ve yenilikçi hizmetler sunuyoruz. 2019 yılında yüzde 55 büyüme hedefliyoruz” dedi.

BABALAR GÜNÜ’NDE KAŞIBEYAZ FLORYA’DAYIZ!

Babalar Günü’nde babanızın damağını şenlendirecek bir lezzet şölenine ne dersiniz? Kebabın marka ismi Kaşıbeyaz’ın Florya şubesinde orman manzarasına karşı, babanızla ve sevdiklerinizle birlikte Güneydoğu Mutfağı’nın birbirinden özel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Seçkin Güneydoğu lezzetlerini 1974 yılından beri İstanbul’a taşıyan Kaşıbeyaz Lezzet Grubu, yenilenen Florya şubesiyle Babalar Günü için unutulmaz bir yemek şöleni yaşatıyor. Adana kebaptan fıstıklı kebaba, mevsimsel lezzet kebap kemeden sebzeli kebaba kadar onlarla kebap çeşidine, Güneydoğu Mutfağının vazgeçilmez bol Antep fıstıklı künefe ve katmer gibi tatlılar eşlik ediyor. Tabii ki içli köfte, çiğ köfte, nar ekşili lahmacunun yanı sıra mezeler de unutulmadı! Hem göze hem mideye hitap eden tatları babanızla birlikte yiyerek özel bir gün geçirebilirsiniz. Su yoluyla çevrili ve şelaleli havuzların bulunduğu dış alandaki; ıhlamur, ceviz, hurma, kaymak, manolya, dut, ayva, kayısı, elma, erik ağaçlarıyla çevrili peyzajla kendinizi doğada hissedecek, iç mekandaki palmiye, Alacalı Benjamin, Ficus Arye gibi ağaç çeşitlerinin mis kokuları ve restoranın çeşitli yerlerine yerleştirilen kanaryaların cıvıltıları eşliğinde huzur bulacaksınız.Kaşıbeyaz’da Babalar Günü’ne özel lezzetler eşliğinde unutulmaz bir gün geçirmek için 0850 441 20 40 numaralı telefondan rezervasyon yaptırmanız yeterli. Oyun ablalarıyla konfor sağlayan çocuk odası, ücretsiz internet hizmeti ve 250 araçlık otoparkı ile sektörün lokomotif markasının yenilenen yüzünü görmeye davetlisiniz.

Alcatel 1 Türkiye’de satışa sunuldu

Alcatel 1 şık tasarımı, etkili performansı, Full View 18:9 ekran özellikleri ve uygun fiyatıyla kullanıcılarla buluşuyor.  

TCL CommunicationAlcatel 1 ile giriş seviyesi akıllı telefon algısını kökünden değiştiriyor. Bu akıllı telefon; üstün tasarım, Full View 18:9 ekran ve en yüksek kalitede performansa sahip bir akıllı telefona sahip olmanın keyfini çok daha uygun bir fiyata çıkarabilmenizi sağlıyor. Alcatel 1’in “sosyalliğe hazır” kamera özelliği, özel anları yakalamanızı ve anında paylaşmanızı kolaylaştırıyor. Alcatel 1; Full View 18: 9 ekran, estetik görünüm ve eğlenceli fotoğraf düzenleme araçlarını 699 TL’lik uygun fiyatıyla tek bir cihazda bir araya getiriyor

Full View 18:9 ekranla sürükleyici görüntüleme deneyimi
Alcatel Full View, TCL’in ödüllü ekran teknolojisinin ve üretim yeteneklerinin kullanıldığı en yeni ekran inovasyonu olarak öne çıkıyor. 18:9 ekran formatı, 4.4 inç form inceliğinde 5 inçlik ekran özelliğiyle etkileyici bir görüntüleme deneyimi sunmasının yanı sıra daha konforlu bir tutuş ve kullanış rahatlığı sağlıyor.

“Sosyalliğe hazır” kamera özellikleri
Arkadaşları ve aileleriyle çektikleri fotoğraflarla hayatlarındaki özel anları paylaşmayı sevenler için tasarlanan Alcatel 8 MP flaşlı arka kamera (yazılım interpolasyonuyla) ve 5 MP ön kamera (yazılım interpolasyonuyla) özellikleriyle geliyor.

Alcatel 1 ayrıca, kullanıcıların Photo Booth, Social Square, Instant Collage ve One-Handed Mode gibi araçlarla hızlı ve eğlenceli bir şekilde fotoğraf çekmelerini, düzenlemelerini ve paylaşmalarını sağlayan “Social Mode” adlı bir sezgisel fotoğraf düzenleme özelliği de sunuyor. Kullanıcılar Photo Booth’u kullanarak arkadaşlarıyla fotoğraf kabinindeymiş gibi çekim yaparak anında paylaşabilirler.  Social Square, kullanıcılar hâlihazırda çektikleri fotoğrafları görüntülerken kamera vizörünü açık tutuyor. Böylece kullanıcılar, diledikleri her an yeniden fotoğraf çekmeye devam edebiliyorlar.  One-Handed Mode ise kullanıcıların kendi rahatlıklarına göre ayarlayabilecekleri bir arayüz sayesinde tek elleriyle hızlı çekimler yapabilmelerini sağlıyor.

ARAP MÜŞTERİ GETİREN TURİZM ACENTELERİ EMLAKÇILIĞA SOYUNDU

Türkiye’de yabancılara 250 bin doların üzerindeki alım ve satımlarda vatandaşlık verilmesi, yabancıya konut satış oranlarını artırdı. İnşaat şirketlerinin yerli müşteriye farklı, yabancı müşteriye farklı fiyatlar uyguladığını söyleyen İSTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, “turizm acenteleri özellikle Arap müşterilerden fahiş ücretlerde hizmet bedeli  alıyor. Bu başıbozukluğun önüne geçilmeli” dedi

TÜİK Nisan 2019 konut satışları rakamları açıklandı. Satışlarda geçen yıla oranla yüzde 18,1 oranında düşüş var. Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 82 arttı. İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulvi Özcan sonuçları değerlendirdi.

Yetkililer Mağduriyetleri Önlemeli

Açıklanan verilerde yabancıların emlak alımlarının arttığını belirten İSTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, bu konuda 250.000 USD üzerindeki alım-satımlarda yabancılara vatandaşlık verilmesinin ülkemiz lehine etkilendiğine dikkat çekiyor. Ulvi Özcan yabancıya satış konusunda ciddi bir başıbozukluk olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “İnşaat şirketleri yerli müşteriye farklı, yabancı müşteriye farklı fiyatlar uyguluyor. Bazı turizm acentelerinin de özellikle Arap müşterilerden fahiş ücretlerde hizmet bedeli (komisyon) aldıklarını veya fiyatın üzerine koyduklarını duyuyoruz. Bunlar ülkemizin ve sektörümüzün marka değerini negatif etkileyen durumlardır. Yetkililerin bu konulara duyarlı olması ve mağduriyetleri önleyici aksiyon alması gerekiyor.”

Piyasa nezle olunca emlak sektörü zatürre oluyor

Dünyanın içinde olduğu sosyal ve ekonomik durumdan Türkiye’nin de etkilendiğini söyleyen İSTEB Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan şöyle devam etti: “konut satış rakamlarının yüzde 18,1 ile düşüş yaşayarak gerilemesi de bu durumu teyit etmektedir. Bir ülkede reel sektördeki pozitif ve negatif verilerin en son yansıyacağı ve uzunca süre etkisini göstereceği adres emlak sektörüdür. Bu nedenle inşaat sektörünün içinde bulunduğu durum doğrudan emlak sektörünü etkiliyor. Çünkü piyasa nezle olunca emlak sektörü zatürre oluyor.”

EGİAD’dan Portekiz İş Gezisi

Ege Genç İş İnsanları Derneği EGİAD, bölgenin ve üyelerinin ticaret hacmini güçlendirme kapsamında gerçekleştirdiği yurtdışı gezilerinin 15. Dönem programının ilkini Portekiz’e gerçekleştirdi. Lizbon’a düzenlenen EGİAD iş gezisine üyeler ve İzmir Portekiz Fahri Konsolosu, aynı zamanda Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Portekiz Ticaret Ateşesi Celeste Mota da katılım gösterdi. Ziyaret kapsamında, AICEP  (Portugal Global Trade&Investment Agency), AIP (Association Industrial Portugal), CCIP (Chamber of Commerce Industrial Portugal), TTC (Turkish Trade Connection) ve Lizbon Büyükelçiliği’ne ziyaretlerde bulunularak iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi hedeflendi. Türkiye ve Portekiz iş dünyasının biraraya geldiği görüşmelerde, ekonomik ve ticari iş birliği fırsatları değerlendirildi.

Portugal Global Trade&Investment Agency – AICEP  Direktörü Miguel Fontoura  ile biraraya gelen EGİAD heyeti, Ticaret ve Yatırım Ajansı (AICEP) ile şirket yatırımlarını ve imkanlarını görüştü.  Toplantıda konuşma yapan EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, Portekiz’in Türk iş dünyası olduğu kadar Türkiye’nin de Portekiz iş dünyası için büyük fırsatlar sunduğunu belirterek, iki ülke olarak resmi rakamlarla aradaki ticaret hacminin 5 milyar ABD Dolara ulaşmasının hedeflendiğini hatırlatarak, “Türkiye ile Portekiz arasındaki ticaret hacmimiz 1,5 milyar ABD Doları civarında. Bu rakamları arttırmak hükümetlerin iyi ve sıkı ilişkilerinin yanısıra bizlerin atacağı yatırım adımlarıyla mümkün olabilecektir. Bütün sektörlerle bir araya gelerek, iş birliklerini arttırarak bu rakamları katlamak mümkün olabilir. Biz EGİAD olarak iki ülke için işbirliği potansiyeli olduğunu görüyoruz. Portekiz, sadece tarım ve şarap ülkesi değildir, aynı zamanda bir teknoloji ülkesidir ve pek çok sektörde liderdir. Biz EGİAD olarak bu ülke iş dünyası ile işbirliği yapmak üzere buradayız. Tıpkı Türkiye gibi kıtalar arasında birleştirici konuma sahip olan Portekiz, Türk iş dünyası için geniş bir coğrafyaya açılımın merkez üssü konumunda. Portekiz’i 10 milyonluk nüfusunun da ötesinde kültürel hinterlandı ile 250 milyonluk bir iktisadi ortak olarak görüyoruz. Bu açıdan bakıldığında 1,5 milyar ABD Dolarlık ticaret hacmimizin ötesinde bir iş potansiyeli bulunuyor” dedi.

Ticaret ve Yatırım Ajansı (AICEP) Proje Direktörü Diogo Ivo Cruz ise, Portekiz ve Türkiye’nin Akdeniz ülkeleri arasında iki yakın ülke olduğunu söyledi. Portekiz’in Türk firmaları tarafından AB’ye giriş kapısı olarak değerlendirilebileceğini ve coğrafi konumu nedeniyle önemli bir pazar olduğunu belirten Diogo Ivo Cruz, Türkiye’nin Portekiz’in ilk 12 ticaret partneri arasında yer aldığını söyledi. Cruz, “İki ülke olarak karşılıklı yatırımlarımız var. Altyapı, ilaç, kimya, bilgi teknolojileri, turizm gibi geniş alanda iş birliklerimiz var. İkili ilişkilerimizi sağlamlaştırmak ve geliştirmek için iş dünyası temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz bu toplantıların artarak devam edeceğine inancımız vardır” dedi.

KOBİ’lere danışmanlıkta bulunan Association Industrial Portugal – AIP  ile yapılan görüşmeler kapsamında ise Genel Müdür Yardımcısı Jorge Pais ve  Uluslar Arası İlişkiler Direktörü André Jorge ve Dora Carvalho ile görüşüldü.181 yıllık faaliyet alanı bulunan kurumda, üyeler arası ilişkilerin kurulması için dernek ve İzmir tanıtımları gerçekleştirildi, CCIP (Chamber of Commerce Industrial Portugal) Lizbon Ticaret Odası  ziyaretlerinde de benzer tanıtımlar gerçekleştirilerek iki ülke iş dünyası temsilcilerinin temaslarda bulunması için ön görüşmeler gerçekleştirildi. CCIP’in Aralık 2019’da Türkiye Ziyareti gerçekleştireceği belirtilerek, ziyaret planına İzmir’in de eklenmesi konusunda  mutabık kalındı.

Ziyaretler kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Lizbon Büyükelçiliği de ziyaret edildi. Lizbon Büyükelçisi Lale Ülker’in makamında gerçekleşen ziyarete, Büyükelçilik Birinci Müsteşarı Zeynep Kaleli, Büyükelçilik Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Gülçin Erdem ve EGİAD Heyeti katıldı. İş gezisi kapsamında EGİAD Melekleri Lizbon bölgesindeki bazı Start-up’ları da ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu.

 Android™ Oreo™ (Go sürümü) ile etkileyici bir akıllı telefonu deneyimi
Uygun fiyatlı akıllı telefon Alcatel 1 Android ™ Oreo ™ (Go sürümü) ile destekleniyor. Size iki kat daha fazla saklama alanı sağlamak üzere tasarlanan Android Oreo (Go sürümü); Alcatel 1’in micro SD yuvası sayesinde 32 GB genişletilebilir hafıza özelliğine ek olarak dâhili depolama alanını çok daha etkili kullanabilmeniz için boş alan da sunuyor.

Olağanüstü müşteri deneyimi sunan Panasonic, Markie Ödülü’nün sahibi oldu

Dayanıklı TOUGHBOOK dizüstü bilgisayar, tablet ve el terminalleriyle üstün deneyim sunan Panasonic, Oracle’ın verdiği Markie Ödülü’nü kazandı. Markie Ödülü pazarlama, satış, hizmet ve ticaret alanlarında olağanüstü deneyim sunan Oracle Customer Experience (CX, Oracle Müşteri Deneyimi) Bulut müşterilerine veriliyor. Panasonic aynı zamanda En İyi Genel Müşteri Deneyimi kategorisinde Apex Ödülü’nün de sahibi oldu.
Oracle Kurumsal Pazarlama Başkan yardımcısı Christina Cavanna, “Markie Ödülleri, on yıldan uzun süredir sanatsal ve bilimsel dijital pazarlama örneklerini ödüllendirirken, müşterilerin markalarla olan etkileşimindeki değişimi de yansıtıyor. Bu yüzden ödülümüzün kapsamını profesyonellerin satışlarını, hizmetlerini ve ticaretini de içine alacak şekilde artırdık. Markie Ödüllerimizi mükemmel deneyimler oluşturmak için inovasyonun sınırlarını zorlayan insanlara ve kurumlara veriyoruz. Bu yıl da muhteşem sonuçlar elde ettik. Oracle olarak bu yılın kazananlarını tebrik ediyoruz” dedi.
Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlama Genel Müdürü Jan Kaempfer de “20 yıldan uzun süredir sektör lideri şirketimiz, özel dayanıklı mobil bilişim çözümlerimizi benzersiz seviyelere ulaşan müşteri hizmetleriyle birleştiriyor. Bu taahhüdümüzü gerçekleştirirken Oracle’ın müşteri deneyimi bulut uygulamalarından faydalanıyoruz” dedi.
Panasonic, müşteri hizmet deneyimini sunmak için pazarlamada (Oracle Eloqua), satış işlemlerinde (Oracle Satış Bulutu) ve müşteri ilişkilerini desteklemek ve sunduğu hizmetleri geliştirmek (Oracle Service Cloud) için Oracle’ın uygulamalarını kullanıyor.
2019 Markie Ödülleri 20 Mart Çarşamba günü, Las Vegas’ta gerçekleşen Oracle Modern Müşteri Deneyimi etkinliğinde sahiplerini buldu. Her yıl binlerce lider markanın, sektör vizyonerlerinin, ürün uzmanlarının ve müşteri deneyimi profesyonellerinin katıldığı etkinlikte pazarlama, ticaret, satış ve hizmet alanlarındaki son trendler ve en iyi örnekler tartışılıyor.

REFLÜNÜZ VARSA, NASIL ORUÇ TUTACAKSINIZ?

REFLÜNÜZÜ TETİKLEMEDEN ORUÇ TUTMANIN YOLLARI

Ramazanda oruç tutarken reflünüz tetiklenebilir ve şikayetleriniz artabilir. Reflü deyip geçmeyin çünkü Türkiye’de her dört kişiden biri bu hastalıktan mustarip. Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü ve Kavaklıdere Hastaneleri Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Yüksel Ateş’in önerilerine uyarsanız oruç sırasında mide yangınlarıyla mücadele etmezsiniz.

Reflü, Türkiye’de çok yaygın bir mide hastalığı; yapılan araştırmalara göre her dört yetişkinden biri bu hastalıktan dolayı sıkıntı yaşıyor. Mide içeriğinin bir zorlama olmaksızın yemek borusuna geri gelmesi şeklinde tarif edilen bu hastalık, yaşam kalitesini kötü etkiliyor ve maalesef tekrarlıyor. Oruç ibadetini yerine getirken, tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi reflüye karşı da bazı kurallara dikkat ederseniz, Ramazan ayını kolaylıkla geçirebilirsiniz.

Reflünün belirtileri:

 • Mideden yemek borusuna asit, safra, pankreas salgılarının kaçması sonucu mide ekşimesi,
 • Ağza acı ve ekşi su gelmesi,
 • Geğirme, bulantı, kusma, yutma zorluğu,
 • Boğazda takılma hissi,
 • Ses kısılması,
 • Göğüste yanma,
 • Öksürük,
 • Gece ortaya çıkan boğulma hissi
 • Diş çürükleri, ağız kokusu.

Reflünün evreleri:

Reflü hastalığı, dört evrede derecelendirilir. A’dan D’ye kadar verilen dereceler hastalığın şiddetini ve midede oluşturduğu lezyonların büyüklüğüne göre sınıflandırılmasını sağlar. Los Angeles sınıflamasına göre, A evresi hastalığın başlangıç evresiyken D evresi en ilerlemiş halidir.

REFLÜNÜZÜN DERECESİNE GÖRE İFTAR VE SAHUR ÖNERİLERİ!

 • Eğer reflünüz D evresindeyse yemek borunuzda ülserler yani yaralar ve daralmalar vardır. Dolayısıyla ilerlemiş safhadaki reflünüz ve varsa mide fıtığınız oruç tutmanız nedeniyle şiddetini artırabilir. Bu durumdaysanız oruç tutarken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Reflünüz diğer evrelerde ise doktorunuzun verdiği diyet listesine çok dikkat etmelisiniz ve özellikle sahurda PPI yani proton pompası inhibütörünü ve yemek sonrası da yemek borusunda koruyucu bir tabaka oluşturacak aljinik asit preparatlarını kullanmalısınız.
 • İftar yemeğini mümkünse bölerek yiyelim.Biraz yiyelim, biraz bekleyelim .
 • Sahur yemeğinde yağlı ve kızartmalardan, domatesli yiyeceklerden, baharatlardan, kafeinli içeceklerden, çikolata ve benzeri gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Eğer mideniz yanmadan rahat bir gün geçirmek istiyorsanız, sahurda et ve yumurta gibi proteinli gıdaları tercih etmelisiniz.

Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak

Dünya genelinde sermayenin batıdan doğuya göçü ihracatçı sektörlerin Uzakdoğu’ya yönelmelerine yol açıyor. Deri ve deri mamulleri sektörü de önümüzdeki süreçte Güney Kore üzerinden Uzakdoğu’ya odaklanacak.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, Güney Kore’nin deri sektörü açısından çok cazip bir ihracat pazarı olma potansiyelini barındırdığını önümüzdeki süreçte Güney Kore’ye yönelik iki tane sektörel ticaret heyeti planladıklarını kaydetti.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin İzmir Tenis Kulübü’nde düzenlediği iftarda konuşan Zandar, “Güney Kore’ye 16-18 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak ile birlikte bir inceleme gezisi düzenledik. Güney Kore 55 milyonluk nüfusu, yüksek satın alma gücü ile Türk deri sektörü için büyük fırsatlar barındırıyor. Yıllık deri ve deri mamulleri ithalatları 6,7 milyar dolar. Türkiye’nin ihracatı ise; 2018 yılında 39 milyon dolar seviyesinde. Güney Kore ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması (STA) var. Ticaretimizi hızlı bir şekilde arttırma şansımız var. Önümüzdeki süreçte ayakkabı ve saraciye sektörleri için bir, deri konfeksiyon ve kürk sektörleri için bir tane olmak üzere iki sektörel ticaret heyeti gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

E-ihracatımızı da arttırabiliriz

Türkiye’den her gün Güney Kore’ye iki uçak kalktığını bunun da büyük bir fırsat olduğunu anlatan Zandar, şöyle devam etti: “Güney Kore’de Japonya ve Çin’e satışların olduğu Moda Plazalarını ziyaret ettik. Alışveriş çok canlı. Şu anda Güney Kore ile ilgili kapsamlı Pazar Araştırması yaptırıyoruz. Türkiye’deki N11 isimli online alışveriş portalını Güney Koreliler satın aldı. Bu platform aracılığıyla Güney Kore’ye e-ihracatımızı da arttırabiliriz.”

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin son 1 yılda yaptığı faaliyetler hakkında da bilgi veren Zandar, 27-30 Ağustos 2018 tarihlerinde Moskova’daki Euro Shoes Premiere Collection Fuarı’na 27 firma ile milli katılım organizasyonu yaptıklarını, 25-28 Şubat 2019 tarihlerinde aynı fuara tekrar milli katılım organize ettiklerini anlattı. Zandar, İtalya’nın Garda şehrinde 12-15 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen Expo Riva Schuh Fuarı’na da 10 firma ile Milli Katılım Organizasyonu üstlendikleri bilgisini paylaştı. Zandar, her iki fuara milli katılım organizasyonu yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

E-ihracatta öncü olduk

Dünya genelinde ticaretteki payı her geçen gün artan e-ticaretten üyelerinin daha fazla pay alması için çaba gösterdikleri bilgisini veren Zandar sözlerini şöyle tamamladı: “E-ihracat ile ilgili önce Ege İhracatçı Birlikleri’nde sonrasında ise; İzmir Swissotel’de 1138 kişinin katılımıyla e-İhracat zirvesi düzenledik. E-ihracat konusunda öncü birlik olduk. Amacımız ihracatçılarımızın elektronik dönüşüme adapte olarak ihracatlarını arttırmaları, bu konuda çalışmaya devam edeceğiz.”

Oy ve Ötesi, tekrarlanan İstanbul seçimleri için gönüllü kayıtlarını açtı 
2014 yılından beri şeffaf ve denetlenebilir seçim hedefiyle faaliyet gösteren Oy ve Ötesi, 31 Mart’ta yapılan ve Yüksek Seçim Kurulu’nun kararıyla 23 Haziran Pazar günütekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi için gönüllü kayıtlarını açtığını ve İstanbul’un tamamında seçimi gözlemleyeceğini duyurdu. Gönüllü olmak isteyen herkes oyveotesi.orgadresinden kolaylıkla kaydolabilecek.
Şeffaf ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan Oy ve Ötesi, 2014 yılından beri tarafsız ve bağımsız şekilde faaliyetlerini yürütüyor. Oy ve Ötesi, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen Mahalli İdareler Genel Seçimleri de dâhil olmak üzere toplam 8 seçimde, yaklaşık 250 bin gönüllüsüyle Türkiye’nin dört bir yanında varlık gösterdi.
31 Mart 2019 seçimleri sonrası İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanı seçimlerinin tekrarlanmasına yönelik kararın, birçok yönüyle hukuk güvenliğine zarar verecek ve seçmenler nezdinde seçimlere ilişkin hukuki süreçlerdeki belirliliği ve öngörülebilirliği zedeleyecek pek çok soru işareti yarattığını belirten Oy ve Ötesi, duyurusunda “Tarafsız ve bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak tüm bu yaşananlara rağmen demokratik, şeffaf, güvenilir ve hukuka uygun seçim talebimizi yineliyoruz. 30 Mart 2014 tarihli yerel seçimlerden başlayarak bugüne kadarki tüm seçimlerde sorumluluk aldığımız gibi, İstanbul’da tekrarlanacak seçimde de aynı demokratik amaçlarla görevimizin başındayız. Her zaman olduğu gibi bugün de odağımızda seçim sonuçları değil, süreçlerin yasalara uygunluğu ve şeffaflığı var. 23 Haziran’da İstanbul’da yenilenecek Büyükşehir Belediye Başkanı seçimleri için gönüllü kayıtlarımızı açtık. Gönüllü olmak isteyen herkesi aramıza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Oy ve Ötesi, seçim günü uygulamalarının mevzuata uygun şekilde gerçekleşmesi amacıyla seçimlere ilişkin bilgi birikimini ve tecrübelerini de vereceği eğitimlerle gönüllülerine ve tüm seçmenlere bir kez daha aktaracak.
Önceki seçimlerde olduğu gibi 23 Haziran’da da ücretsiz mobil uygulaması aracılığıyla seçimlerde ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgi ve dokümanları seçmenlerin erişimine hazır bulunduracağını ifade eden Oy ve Ötesi, herkesin uygulama aracılığıyla sandık sonuç tutanağı fotoğraflarını Türkiye Tutanak Teyit (“T3”) sistemine gönderebileceğini belirti. Ayrıca, elde edilen tutanaklardaki sayısal verilerin, bu seçimde de T3 sistemi aracılığıyla kontrol edileceği duyuruldu.

GittiGidiyor ve CarrefourSA’dan e-ticarette işbirliği
Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, süpermarket kategorisine Türkiye organize perakende sektörünün öncü markası CarrefourSA’yı dâhil etti. Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında ilk kez bir online pazaryerinde mağaza açan CarrefourSA, temizlikten kozmetik ve kişisel bakıma, anne-bebekten teknolojiye kadar toplam 26 kategoride yüzlerce ürün çeşidini GittiGidiyor üzerinden tüketicilerle buluşturuyor.
Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, 53 şehirde 612 marketi bulunan Türkiye organize perakende sektörünün öncü markası Sabancı Holdingve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA‘yı kullanıcılarıyla buluşturdu. Gerçekleştirilen işbirliğiyle CarrefourSA, ilk kez bir online pazaryerinde mağaza açtı ve e-ticarette kendi sitesi dışında ilk kez farklı bir kanal kullanmaya başladı. CarrefourSA’nın GittiGidiyor’daki mağazasında temizlik ürünlerinden kozmetik ve kişisel bakıma, ev aletlerinden anne-bebek kategorisine kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce ürün seçeneği tüketicilere sunuldu.
E-ticarette süpermarket alışverişi 3 yılda 7,5 kat büyüdü
Son yıllarda platformlarında ciddi bir büyüme trendi yakalayan süpermarket kategorisine CarrefourSA’yı dâhil etmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi olarak hem ekosistemimizi geliştirmeye hem de perakendenin güçlü markalarını e-ticaret kanalıyla daha geniş kitlelere ulaştırmaya odaklanıyoruz. GittiGidiyor’da hızla yükselen kategorilere baktığımızda süpermarketin ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Öyle ki, süpermarket kategorisi son 3 yılda 7 buçuk kat büyüdü. Tüketicinin süpermarket alışverişinde eskisinden çok daha fazla online kanalları tercih ettiğini görüyoruz.”
Gelişen ve büyüyen e-ticaretle tüketicilerin internetten alışveriş yapmanın kolaylığına alıştığını belirtenKantarcı, günümüzde süpermarket alışverişlerinde de ihtiyaç duydukları ürünleri tek tıkla evlerine ulaştırabildiklerini söyledi. Bu kapsamda kullanıcılarını daha fazla ürünle buluşturmak için çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Kantarcı, “Biz de bu trendin farkındalığıyla süpermarket kategorisini daha çok zenginleştirmek için önemli işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede Türkiye’nin önde gelen markalarından CarrefourSA’yı kullanıcılarımızla buluşturmaktan son derece mutluyuz” dedi.

TİAD’a yeni görsel kimlik

 Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören eski adıyla Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), logosunda ve isminde değişikliğe gitti. Söz konusu değişiklik ile cinsiyet eşitliğinde farkındalığı artırmayı hedefleyen dernek; ismindeki “iş adamları” tanımını, “iş insanları” olarak değiştirdi. 12 yılık logosunu da yenileyen TİAD, yeni logosunda dönüşüm, dinamizm ve birleştiriciliğe vurgu yapıyor.

 Türkiye takım tezgahları sektörü için itici güç görevi gören TİAD, logo ve görsel kimliğini yeniledi.  Eski adıyla Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği olan dernekten yapılan açıklama şöyle; “Cinsiyet eşitliğinde farkındalık yaratmak için ismimizdeki ‘iş adamları’ tanımını, ‘iş insanları’ olarak değiştirdik. Sektörün çatı kuruluşu olarak DNA’mızda hayata ve insana dokunmak var.”

 Markalaşma ve kurumsal kimlik süreci ile ilgili kurumdan yapılan açıklama ise şöyle; “TİAD’ın yapısı ve faaliyetlerinin yarattığı dinamizmi yansıtan güçlü bir yazı karakteri oluşturup günümüz tasarım trendlerini göz önüne alarak bu logo tasarlandı. Logo, derneğin karakteriyle örtüşen dinamik ve güçlü bir yapıya sahip. Öte yandan yeni logo, sanayiyi içinde barındırıp takım tezgahları sektörünün ciddiyetini yansıtmak üzere kurgulandı.  Logodaki renk geçişleri, TİAD’ın eski kurumsal renkleri olan mavi tonlarından oluşuyor. Bu renkler, TİAD’ın geçmişten geleceğe gelişimini anlatıyor. Logodaki her harf farklı parçalardan oluşup, kalemi ya da lazer kesimi kaldırmaksızın tek bir hareketle birleşiyor. Bu da sektörün farklı alanlarında faaliyet yürüten TİAD üyelerini temsil edip, derneğin birleştiriciliğini ve bütünselliğini ifade ediyor.”

Intercity2.el’den Kaçırılmayacak “Bayram” Kampanyası

 Türkiye’de ikinci el otomobil sektörünün en büyüğü Intercity2,  düşük faizli kampanyasıyla Ramazan Bayramı’na otomobilleriyle girmek isteyenlere büyük bir avantaj sunuyor.  İlk sahibinden, tüm geçmişi kayıt altında, her segmentte güvenilir ikinci el araç parkına sahip olan Intercity2.El, yüzde 0,99 faiz oranı 15 ay vadeli 25 bin TL kredi kullanımında, ayda 1.829 TL’lik ödemelerle otomobil hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Bu avantajlı kampanya ile otomobil satın almak isteyenler araçlarını www.intercity2.com adresinden seçebiliyor veya İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Samsun ve Antalya’daki Intercity2 şubelerinde yakından inceleyebiliyorlar.

Intercity2 “Aracınız 2. el, derdiniz sıfır olsun” mottosuyla, müşterilerine tüm bakımları zamanında yetkili serviste gerçekleştirilmiş, kiralama süresi boyunca tek kullanıcı tarafından kullanılmış ve tüm geçmişi Intercity veri tabanında kayıtlı “en güvenilir” ikinci el otomobillere sahip olma fırsatını da sağlıyor. Sektöründe ilklerin öncüsü olan Intercity2, tüm 2. el araçları için 10 gün veya 2.000 km’de sorgusuz değişim garantisinin yanı sıra km sınırı olmaksızın 6 ay mekanik garanti veriyor.

“GittiGidiyor ile güçlerimizi birleştirdik”
CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu ise “GittiGidiyor’da mağaza açarak ilk kez bir online pazaryeri platformunda yer aldık ve kendi sitemiz dışında bir e-ticaret kanalını kullanmaya başladık. Sektördeki 18 yıllık deneyimiyle Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından biri olan GittiGidiyor sayesinde ürünlerimizi çok daha fazla kullanıcıya güvenle sunabileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.
Kartallıoğlu, şöyle devam etti: “CarrefourSA olarak organize perakende sektöründe 26 yıllık tecrübemizle 53 ilde 612 mağazamızla müşterilerimize kaliteli ve güvenilir hizmet veriyor, carrefoursa.com e-ticaret sitemiz ve hiper-süper-mini-gurme market formatlarımızla sunduğumuz ürün çeşitliliği sayesinde müşterilerimizin alışveriş ihtiyaçlarına cevap verebiliyoruz.  GittiGidiyor ile güçlerimizi birleştirmeyi tercih ettik.  Müşterisini dinleyen ve taleplerini anlayan bir marka olarak müşterilerimize ihtiyaç duydukları her kanaldan ulaşabilir olmayı amaçlıyoruz. Böylelikle müşterilerimiz, farklı platformlarda olsa da CarrefourSA ürün ve hizmetlerine ulaşabileceklerini biliyor. Bu vesileyle işbirliğimizin hem müşterilerimiz hem de markalar için faydalı olacağına inanıyoruz.”

Sigma70 kumanda kapağı ile banyolarınızı kişiselleştirin

 İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit, dört farklı renk alternatifine sahip Sigma70 ile banyolarda büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor. Kişiselleştirilebilen kapak seçeneklerini ödüllü tasarımıyla birleştiren Sigma70, banyolarda kusursuz bir dengeye imza atmanızı sağlıyor.

 Ödüllü tasarımını kişiye özel tasarlanabilir kapak ile birleştiren Geberit Sigma70, banyosunda kendi kimliğini yaratmak isteyen kullanıcılar için ideal bir seçenek oluyor. Fazla güç gerektirmeyen kolay deşarj, cam ve metal yüzey seçenekleriyle banyolara mükemmel uyum sağlayan kumanda kapağı, duvarın birkaç milimetre önünde yüzer bir görünüm hissi veriyor.

Materyaller ve tasarımlarla oyun oynayın…

Beyaz, siyah, toprak rengi ve paslanmaz çelik ile kullanıcısına dört farklı renk seçeneği sunan tasarım, banyolarında sofistike bir ambiyans yaratmak isteyenlerin tercihi oluyor. Kapak seçeneklerine ek olarak kullanıcının beğendiği bir yüzey veya desen uygulanarak banyoları kişiselleştirme imkanı sunan tasarım, banyolarda sınırsız yaratıcılığın ismi oluyor. Hidrolik servo deşarj teknolojisi sayesinde hafif bir dokunuş ile deşarjı başlatarak maksimum temizlik sağlamanın ötesinde sade tasarım dili ile duvarın birkaç milimetre önünde konumlanan ödüllü tasarım, tasarıma olan bakış açınızı yansıtmanıza da yardımcı oluyor.

Cam ya da paslanmaz çelik seçenekleriyle Sigma70, yüksek kaliteli malzemenin, birinci sınıf işçilikle birleşmesinden doğarak banyosunda kalitenin yanı sıra zarif bir görünüm isteyenlerin aradığı ilk ürün oluyor. Sigma gömme rezervuarlarla da uyumlu olan Sigma70, yaşam alanını farklılaştırmak isteyenleri alternatif çözümlerle buluşturuyor.

Kemik Sağlığınızı Etkileyen Hastalıklar

Genetik mirasınızın yanı sıra ne kadar dikkat ederseniz edin kemik sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek hastalıklarınız söz konusuysa sağlık problemleriyle erken dönemde karşılaşma ihtimaliniz artıyor. Kemik sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek hastalıkları Hastane Derindere Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Sidar Öztürk anlattı.

Osteoporoz

Osteoporoz, kemiklerinizin tehlikeli biçimde zayıflamasına özellikle kalça, omurga ve bilekte kırık problemiyle karşılaşma ihtimalinizi artırmaya neden olan bir hastalıktır. Bu nedenle hekiminiz düzenli olarak kemik yoğunluğunuzu tespit etmek isteyebilir. Hekiminizin önereceği bazı ilaçların yanı sıra sağlıklı kilonuzu korumak ve egzersiz yapmak kemik kaybınızı yavaşlatabilir.

Osteopetrozis

Kalıtsal bir hastalık olan Osteopetrozis’de kemik yoğunluğunuz gereğinden fazla artar; ancak bu kemiklerinizin daha güçlü olacağı anlamına gelmez, kemikler zayıflar ve daha kolay kırılabilir hale gelir. Bu durum aynı zamanda kemiklerinizdeki iliği de etkiler ve vücudunuzun enfeksiyonla savaşması, oksijen taşıması ve kanamayı kontrol etmesini zorlaştırabilir. İlaç ve hormon tedavisi, takviyeler, fizik tedavi uygulamaları ve gerektiğinde ameliyat, hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Osteonekroz (Avasküler Nekroz)

Genellikle uyluk, kol, diz veya omuzlarda kemik yeterince kanlanamadığında meydana gelen sağlık problemidir. Kemik dokusu zarar görerek çöker, kişinin acı çekmesine neden olarak hareket etmesini zorlaştırabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yaralanma, yanlış ilaç kullanımı, kanser, Lupus veya HIV gibi bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilecek sağlık problemleriniz olup olmadığı hekiminizce araştırılır. İlaç, fizik tedavi uygulamaları ve ameliyat hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Tip 1 Diyabet

Çocukluk döneminden itibaren görülmeye başlanan ve kalıtsal bir hastalık olan Tip 1 Diyabette vücut hiç ya da çok az insülin salgılandığı için kemikleriniz de zayıflar. Tam olarak etkisi hala bilinemese de yeterince insülin olmadan kemikleriniz de büyüyemez veya en yüksek kemik kütlelerine ulaşabilir. Hekiminiz, ilaçlar, diyet, kan şekeri testleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile süreci yönetmenizi sağlamaya çalışır.

Lupus

Lupus bağışıklık sisteminize zarar veren bir hastalıktır. Kas ağrısı, ateş, yorgunluk, döküntü ve saç dökülmesi sık görülen belirtilerdir. Eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olur. Ayrıca osteoporoz ve kemik kırığı oluşma riskiniz daha yüksektir. Lupusu tedavi etmek için alabileceğiniz kortizon içerikli ilaçlar da kemik kaybına neden olabilir.

Osteoartrit

Bu “aşınma ve yıpranma” tipi artrittir. Kemiklerinizin uçlarını kaplayan kaygan dokuya zarar verir. Kemik ve kıkırdak kırılarak ağrı ve şişmeye neden olabilir. Zamanla, eklemin şeklini bile değiştirebilir. Egzersiz yapmak ve fazla kilonuzu vermek, ağrı ve sertliği önlemeye yardımcı olabilir. Hekiminiz ilaç ve durumunuza göre ameliyat önerebilir.

Romatoid Artrit

Lupus gibi bağışıklık sisteminizi hedef alan hastalıklardandır. Genellikle el ve ayaklardaki eklem ve kemikleri etkileyen hastalıkta eklemlerinizde ağrı ve şişliğin yanı sıra, yorgun ve yüksek ateş problemleri yaşayabilirsiniz. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme, kalbi ve diğer kaslarınızı güçlendirmeye yönelik destek tedavileri almanız gerekir.

Çölyak Hastalığı

Bu, vücudunuzun buğday ve diğer tahıllarda bulunan bir protein olan glüteni tutamayacağı anlamına gelir. Yemek yerken, bağışıklık sisteminiz ince bağırsaklarınıza saldırır ve zarar verir. Vücudunuz kalsiyum da dahil olmak üzere kemiklerinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yeterince alamaz. Çölyak hastalarında kemik zayıflığı yaygın olarak görülür.

Hipertiroidi

Tiroid beziniz vücudunuzun enerji kullanmasına yardımcı olan hormonları gereğinden fazla üretir. Bu da yorgunluk, uykusuzluk gibi problemlerin yanı sıra kemik kaybını hızlandırır. Doktorunuz, ilaç, ameliyat veya her ikisiyle de hormon seviyenizi normale döndürmenize yardımcı olur.

Sigara içmek

Tütün, kan dolaşımınızı bozduğu için çok fazla kan dolaşımı olmayan omurga ve kemiklerinizi de olumsuz yönde etkileyerek zayıflamasına neden olur. Sigara içmek ayrıca diğer hastalıklardan kaynaklanan eklem ve sırt ağrısını da daha kötü hale getirebilir.

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisinden sonra hekiminizin önerdiği kalsiyum ve D vitamini takviyelerini düzenli kullanmazsanız kemik erimesi problemiyle karşılaşma riskiniz artar.

Fibröz Displazi

Kalıtsal bir sağlık problemi olan Fibröz Displazi’de kemikler zayıflayarak şekil bozukluğu oluşmaya başlar ve daha kolay kırılır hale gelir. Bu hastalığı taşıyan çocuklarda kol, pelvis, yüz, bacak ve kaburga başta olmak üzere kemik kırığı çok fazla görülür. Semptomları azaltmak için hekiminizin önereceği ilaçları, diyet ve egzersizleri düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Çam balında 100 milyon dolar ihracat hedefi

Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan ve Türkiye’nin üretiminde dünya lideri olduğu çam balının daha fazla ihraç edilebilmesi için üretiminin desteklenmesi talep edildi.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kalpaklıoğlu, Türkiye’de yıllık 15 bin ton çam balı üretimi olduğunu, ihracatının ise; 10 bin ton seviyesinde olduğunu, çam balına dünya genelinde talep olduğunu, çam balı üretimine teşvik verilmesi halinde Türkiye’nin çam balı ihracatının 100 milyon dolara ulaşabileceğini kaydetti.

Zeytinyağı teşvik sistemi model alınabilir

Türkiye’den yapılan bal ihracatında Avrupa ülkelerinin en büyük alıcı olduğu bilgisini veren Kalpaklıoğlu, “Avrupa’ya yapılan bal ihracatının yüzde 90’ı çam balı ihracatı. Avrupa Birliği standartları çok yüksek bizden çok kaliteli ürün talep ediyorlar. Üreticinin ihraç edilebilecek ürün üretmesini teşvik etmeliyiz. Burada üreticiyi Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla teşvik edebiliriz. İhracatçıya ise; Ticaret Bakanlığı katma değerli ürün ihracatına göre teşvik verebilir. Ambalajlı bal ihracatı teşvik edilmeli. Zeytinyağındaki teşvik modeli bal teşviki için örnek alınabilir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin çam balı üretiminde ve ihracatında büyük potansiyel barındırdığının altını çizen Kalpaklıoğlu şöyle devam etti: “Çam balında Ege Bölgesi’nde büyük bir potansiyel var. Üreticinin Ege Bölgesi’ndeki üretici ve ihracatçıların dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilmesi ve ihracata uygun kaliteli üretim yapabilmesi için desteğe ihtiyacı var. Tarım ve Orman Bakanlığımız ilaç kalıntısız, kaliteli bal üreten, bal üreticilerine destek verirse hem üretici, hem ihracatçı, hem ülkemiz kazanır. Bal üreticisi desteklenirse kalite düzelir, ihracatta hem tonaj olarak artar, hem de ortalama ihraç fiyatını arttırma şansı yakalarız. Çam balı ihracatında 100 milyon dolara ulaşacak bir potansiyel var.”

Çam balının vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir bal çeşidi olduğu bilgisini veren Kalpaklıoğlu, “Çam balının özelliği sadece Türkiye’de ve Yunanistan’ın adalarında oluyor olması. Avrupa en büyük ihraç pazarımız, Çin ve Japonya bu lezzeti tanımak, tatmak istiyor. Özellikle Japonya bu iş için iyi bir Pazar. Japonlar yeni tatlara açık bir ülke. Üretim kalitesini yükselterek Uzakdoğu pazarında konumumuzu güçlendirebiliriz” diyerek sözlerini noktaladı.

Türkiye, 2017 yılında 23 milyon 893 bin dolarlık bal ihracatına imza atarken, 2018 yılında yüzde 7’lik artışla 25 milyon 503 bin dolara ulaştı.

Ramazanda maden suyu tüketiminin önemi

Ramazan ayında oruç tutmak sıcaklıklar nedeniyle biraz zor olabiliyor. Gün boyu susuz kalarak vücudun kaybettiği mineralleri ise iftardan sonra maden suyu içerek yerine koymak mümkün. İftardan sonra ve sahurda maden suyu tüketmenin besin değerleri açısından vücuda iyi geldiğini belirten Avşar Maden Suyu Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Demirel, “Maden suyu içerdiği zengin mineraller ve mideyi rahatlatması sayesinde ramazan ayında sıklıkla tüketilebilir” dedi.

 Sağlıklı yaşam için önemli bir içecek olan maden suyunu günün her saatinde tüketmek mümkün.  Özellikle yaz aylarında vücudun kaybettiği mineralleri yerine koymak için maden suyu içmek önemli. Bu farkındalıkla ramazan ayının bu yıl mayıs ayına denk gelmesiyle oluşabilecek fazla mineral kaybına karşı maden suyu içilmesi sağlık için oldukça önemli. Türkiye maden suyu sektöründe önemli bir konumda yer alan Avşar Maden Suyu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Demirel de maden suyunun içerdiği zengin mineraller, tok tutma ve sindirime yardımcı olma özellikleriyle maden suyunun ramazan ayı için ideal bir içecek olduğunu kaydetti.

BABANIZI BAŞ KÖŞEYE OTURTUN!

Babalar Günü’nde babanızı şımartacak özel bir hediye arıyorsanız, Art Design Luxury Modern’de sunduğu Doria Berjer tam size göre! Babanız Doria Berjer ile kendisini bir gün değil, her gün özel hissedecek.

Akşam eve geldiğinde babaların vazgeçilmezi evin en rahat koltuğuna şöyle bir uzanıp günün tüm yorgunluğunu atmaktır. Art Design da babaların bu zevkini hesaba katarak Luxury Modern’de çok özel bir koltuk tasarladı: Doria Berjer. İpek kadifeden siyah kumaşı ve tasarımsal çizgilerin zanaatkar ustalarda hayat bulduğu Doria Berjer, görselliği kadar rahatlığıyla da dikkat çekiyor. Evin her noktasında rahatlıkla uyum sağlayacak Doria Berjer’in arkasındaki siyah beyaz çizgiler ise koltuğa dinamizm katıyor. Proje bazlı ve kişiye özel tasarımlar sunan Art Design, isteğinize göre babanızın zevkine özel tasarımlar da yapıyor. Her dönem cazibesini yitirmeyecek tasarımların, yıllara meydan okuyacak kalitedeki malzemelerle, zanaatkar ustaların marifetli ellerinde hayat bulduğu Luxury Modern Doria Berjer ile babanızın kendisini sadece bir gün değil, her gün özel hissettirin. Doria Berjer’e sahip olmak için tek yapmanız gereken MODOKO’daki Art Design Luxury Modern mağazasına uğramak!

-40 dereceden gelen lezzet

 “Dondurulmuş ürünlerin besin değerleri en az taze satılan ürünler kadar yüksek”

 Gıda sektörünü etkisi altına alan teknolojiler sonucunda “dondurulmuş gıda” adında bir besin çeşidi yaşamımıza dahil oldu.  Bu noktada besinlerin “Vitamin ve mineral değerini kaybeder mi?’ ya da “uzun süre saklanır” mı soruları aklımızın bir köşesinde. Özellikle konu balık ise hassasiyetimiz daha da fazlalaşıyor.  Bu noktada taze balıkları mevsimde avlayarak -40 derece şokladıklarını söyleyen Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, “Bu yüksek derecede şoklamayla besin yapısında, kalitesinde ve tadında meydana gelebilecek bozulmalar minimize ediliyor. Dolayısıyla tam mevsiminde avlanan balıklar, herhangi bir katkı maddesi ilave edilmeden tazeliğini ve besin değerini tüketim anına kadar koruyor.”

Morpass üyelerine 2.5 milyon TL indirim
Modanın e-ticaretteki adresiMorhipo.com’un, müşterilerine akıllı bir moda deneyimi sunmak üzere hayata geçirdiği ödüllendirme programı Morpass, 250 bin üyeye ulaştı. Bugüne kadar 2.5 milyon TL indirim sağlayan Morpass ile 500 bin kargo ücretsiz yollandı.
Morhipo.com müşterilerine son altı ayda yaptıkları alışveriş tutarına göre sürprizler, indirim çekleri, kişiye özel teklifler, kargo bedava fırsatları, çağrı merkezi öncelikleri ve indirimli kuru temizleme ayrıcalıkları gibi cazip teklifler sunan Morpass’in üye sayısı 250 bine ulaştı.
Akıllı moda deneyiminden yararlanmak ve kişiye özel tekliflerle alışverişin keyfini çıkarmak isteyen Morpass üyelerine bugüne kadar toplam 2.5 milyon TL indirim sağlanırken, 1.5 milyon TL değerinde hediye çeki verildi. Alışverişlerde pek çok ayrıcalıklı fırsat sunarak yarattığı sürpriz faydalarla müşterileri mutlu eden Morpass ile ücretsiz gönderilen kargo sayısı ise 500 bine ulaştı.
Üç kat daha fazla alışveriş
Morhipo.com’un verilerine göre Morpass üyelerinin yüzde 60’ı mobil uygulama kullanıyor. Morhipo.com müşterilerinden üç kat daha fazla alışveriş yapan Morpassliler, sitede 15 dakikadan daha fazla zaman geçiriyor.
“Koşulsuz Müşteri Mutluluğu” anlayışıyla müşterilerine güvenli, hızlı ve kolay alışveriş keyfi yaşatmak için çalıştıklarını söyleyen Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban, “Müşterilerimize önemli faydalar sunan ve onların hayatını kolaylaştıran Morpass’in 250 bin üyeye ulaşması ne kadar doğru bir adım attığımızı gösteriyor. Bundan sonra da amacımız sadece müşterilerimizin mutluluğunu sağlamak olacak. Morpass’in avantajlarını öğrenmek isteyenlerin ünlü blogger Styleboom’u takip etmelerini öneririm. Kendisi de Morpass’in cazip ve kişiye özel tekliflerini deneyimliyor” dedi.
Morpass ile alışverişler hem kazandırıyor hem keyfe dönüşüyor! Morpass’in ayrıntıları ve her statüye özel avantajları Morhipo.com ve mobil uygulamasında akıllı moda deneyimini yaşamak isteyenleri bekliyor.

TOYOTA, WELLBEING PROGRAMI İLE “ÖNCE ÇALIŞAN MUTLULUĞU” DİYOR

Toyota Türkiye “önce çalışan mutluluğu” diyerek yeni bir program başlattı. Çalışanların her yeni güne “İyi ki Toyota’da çalışıyorum” diye başlamasını hedefleyen Toyota Türkiye İnsan Kaynakları, “Wellbeing Programı” ile çok daha mutluluk ve motivasyon sağlayan bir şirket olmayı amaçlıyor.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. bu kapsamda Wellbeing Programını çalışanlarına özel bir lansman ile tanıttı. Çeşitli aktivitelerin yer aldığı lansmanda Toyota çalışanları Wellbeing kavramını içselleştirme fırsatı bulurken çok keyifli dakikalar geçirdi. Özellikle Toyota’nın insan kaynakları mottosu olan “We Respect We Kaizen’in”, Wellbeing kavramını bütünüyle içinde barındırdığı ve çalışanların motivasyonu ile iyi hissetmesinin önemi üzerinde duruldu.

Toyota Wellbeing programı, Toyota çalışanlarının farklı alanlarda, dolu, anlamlı ve kişisel potansiyellerini en yüksek seviyelere çıkarmak için sürekli kendini geliştirmeyi hedefliyor ve bu gelişimi artırmak için birçok aktiviteyi beraberinde çalışanlara sunarak katılımlarını amaçlıyor.
Program aynı zamanda fiziksel, entelektüel, duygusal, sosyal, mesleki, ruhani ve çevresel durumu da dengede tutmayı hedefliyor.

Align Technology, genç hastalara yönelik Invisalign First çözümlerini ve Mandibular Advancement (MA) özelliğini Türkiye’deki Doktorlara Sunuyor 
Align Technology, karışık dişlenme dönemindeki genç hastalara yönelik Invisalign First çözümleriyle birlikte Mandibular Advancement (MA) özellikli Invisalign Comprehensive tedavi yöntemini piyasaya sürerek iki tedaviyi de Türkiye’deki doktorların uygulamasına sunduğunu duyurdu. Invisalign sistemi, yalnızca Invisalign eğitimli doktorlar tarafından uygulanabilen piyasadaki en gelişmiş şeffaf plak çözümüdür. Bugüne kadar 1,6 milyonu genç hastalar olmak üzere 6,8 milyonun üzerinde hasta Invisalign ile tedavi edildi.

Align Technology, faz 1 tedavisi gören genç hastalar için özel olarak tasarlanmış Invisalign First şeffaf plaklarını Türkiye’de piyasaya sürdü. Invisalign First, genellikle 6-11 yaş aralığında erken karışık dişlenme dönemindeki genç hastalar için özel olarak tasarlanan ilk şeffaf plak tedavisidir. Genç hastalar, alt çeneyi ileri doğru hareket ettirirken aynı anda dişleri hizalayan Mandibular Advancement özellikli Comprehensive Invisalign tedavisi uygulanarak başarıyla tedavi edilebilir.
Invisalign sistemi yalnızca Invisalign eğitimli doktorlar tarafından uygulanabilir.
Invisalign First Tedavisi
Invisalign First şeffaf plakları, daimi dişlerin tamamının sürmesinden önce Faz 1 tedavisi gören, süt dişleri ve daimi dişlerin bir karışımı olan erken karışık dişlenme dönemindeki genç hastalar için özel olarak geliştirildi. Invisalign First şeffaf plakları dental ark formunu gelişimini düzenlemek ve sürmekte olan daimi dişler için alan yaratmak için tasarlandı. Ayrıca bu tedavi yöntemi, dental arkların gelişimi, ark genişletme, boşluklar yer darlığı, A-P düzeltmi, estetik hizalama, diş protrüzyonları ya da arklar arasındaki oklüzal çatışmaların mevcut olduğu durumlarda da kullanılabilir.
Mandibular Advancement özellikli Invisalign Comprehensive tedavisi
Mandibular Advancement özellikli Invisalign Comprehensive tedavisi, büyüme dönemindeki ergen ve genç hastalarda Sınıf II diş düzeltme tedavinde kullanılan Invisalign şeffaf plak sisteminin özelliklerini, alt çeneyi ileri doğru hareket ettirirken aynı anda dişleri hizalayan Mandibular Advancement özellikleriyle birleştiren ilk şeffaf plak çözümüdür. Invisalign tedavisi, maloklüzyon ve çapraşıklığı düzeltirken, alt çeneyi önde tutan “precision wings” aracılığıyla Sınıf II için yaygın olarak kullanılan işlevsel apareylerin hareketinin tekrarlanması için özel olarak tasarlanmıştır.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

‘Süslü kadınlar bisiklet turu’

Bu yıl Develi’de ilki düzenlenen ve geleneksel hale getirilmesi planlanan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” tamamlandı. …