Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Ekonomi haberleri (13.03.2019)

Ekonomi haberleri (13.03.2019)

PETROLEUM ISTANBUL 2019 FUARI YAKLAŞTI
Yılda 140 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşan enerji sektörünün en kapsamlı fuarı olan Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı, Petroleum İstanbul 28-30 Mart 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.
Fuar, Gas&Power Network 3. Elektrik, Doğalgaz ve Alternatif Enerji, Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenleniyor. Petroleum Istanbul, sektörün nabzını tutan köklü bir fuar olmasının yanı sıra sektörde yeni açılımlar sağlayan ve problemlere çözüm önerileri getiren bir platform olma geleneğini de sürdürüyor.
Bu yıl 14’üncü kez “Enerjide Dijital Devrim” konsepti, “Akıllı Teknolojiler ve Akıllı İstasyonlar” ana temasıyla düzenlenecek olan Petroleum Istanbul artık birer “yaşam alanına” dönüşen istasyonların akaryakıt dışında önemli yer tutan diğer ihtiyaç ürünlerinin temsilci ve yöneticilerini de bünyesine katarak kapsamını genişletiyor.

ÖĞRENCİLER MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİNİ ANLATTI

Okullar arası düzenlenen “Milli Mücadele Destanı” konulu Kompozisyon ve Şiir Yarışmasında, öğrenciler milli mücadele dönemini ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anlattı. Beyoğlu’ndaki yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim eden Başkan Demircan, “Mehmet Akif’i anlamak dün de çok kıymetliydi, bugünde çok kıymetli, yarın da çok kıymetli olacak.” dedi.

İstiklal Marşımızın kabulünün 98. Yıldönümü vesilesiyle şiir ve kompozisyon yarışması düzenledi. Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen ‘Milli Mücadele Destanı” konulu yarışmanın galipleri belli oldu. Beyoğlu’nda bulunan ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrencilerin katıldığı yarışmada dereceye girenlere, Akademi Beyoğlu’nda düzenlenen törenle ödülleri takdim edildi. Ödül törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı’nın yanı sıra çok sayıda eğitimci, öğrenci ve veli katıldı.

Törene katılarak yarışmada derece giren öğrencilere ödüllerini takdim eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Mehmet Akif Ersoy duyarlı, toplumu çok iyi tanıyan ve çok iyi hisseden bir edebiyatçı, bir şairdir. O gün ki hissiyatta düşmana karşı verilen milli mücadeleyi, o dönemin şartlarını en iyi o anlatıyor. Mehmet Akif’e bir çok yönüyle bakılabilir ama eğer içinizde bir sanatçı ruhu taşıyorsanız Mehmet Akif’in o günü anlatış tarzı en iyi ilham kaynağı olabilir. Onun için Mehmet Akif’i anlamak dün de çok kıymetliydi, bugünde çok kıymetli, yarın da çok kıymetli olacak.” dedi.

Şiir Kategorisinde; Cihangir Münir Özkul Ortaokulundan Haydar Yağız Mamati birinci, Beyoğlu İmam Hatip Ortaokulundan Muhammet Ali Erzincanlı ikinci, Hoca İshak Efendi İmam Hatip Ortaokulundan Berat Onur Kaya ise üçüncü oldu. Kompozisyon Kategorisinde ise; Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinden İbrahim Sami Küçük birinci, Cihangir Akgül de ikinci oldu. Güner Akın Anadolu İmam Hatip Lisesinden İbrahim Faik Çakın ise üçüncü oldu. Yarışmada birincilere Laptop, ikincilere Tablet, üçüncülere ise bisiklet hediye edildi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Uğur Ateş;

 “GÜBRE TAKİP SİSTEMİ KALDIRILMALI”

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği  (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Ateş, gübreye DNA barkodlu takip içeren tebliğin tarım ürünlerindeki fiyat artışının ana nedenlerinden biri olduğunu belirterek patlayıcı özelliği olmayan gübrelerde gübre takip sisteminin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Bu tebliğin çıkartılmasındaki asıl amacın patlayıcı özelliği nedeniyle nitratlı gübreleri kontrol ve takip etmek olduğu belirten Uğur Ateş, “Gübrelerin büyük bir kısmının herhangi bir patlama özelliği ve riski bulunmamaktadır.  Sistemin takibi bakanlığa istatistiki veri akışı sağlamakta ancak tamamen gereksiz olan bu uygulama ile çiftçi, üretici, tüketici, dağıtıcı- ithalatçı, bayi ve ihracatçılara büyük bir ilave yük getirilmiştir. Gübre fiyatlarını yükselten bu uygulama son günlerde yaşadığımız gıda fiyatlarındaki artışların da ana nedenlerinden biri olmuştur” dedi.

Gübre takip sisteminin, 6-7 milyon tonluk gübre pazarına sahip ülkemizde gübre cinslerine göre ton başına 65-70 TL civarında bir ilave yük getirdiğine dikkat çeken Uğur Ateş,  gübrenin mazot ile birlikte tarımda en büyük iki gider kaleminden biri olduğunu söyledi. Üreticilerin ya gübre kullanımını azaltma yoluna gittiğini ya da oluşan maliyetleri ürünlerine yansıtmak zorunda kaldığını söyleyen Ateş,  “Her iki durumda da ürün fiyatları yükselmekte. Gübre maliyeti ürün maliyetinin yüzde 30-35’ini oluşturmakta. Enflasyon ile topyekûn mücadele içinde olan hükümetimizin patlayıcı özelliği olmayan gübrelerde gübre takip sistemini kaldırarak üreticilerin maliyetlerini düşürmesi gerekmektedir. Bu artışlar hem halkımızı etkilemiş hem de ihracatçının rekabet gücünü azaltmıştır.  Patlayıcı özelliği olmayan gübrelerde gübre takip sisteminin kaldırılması ile düşen maliyetler nihai ürün fiyatlarını da düşürecek ve halkımız da bu ürünleri daha ucuza tüketebilecektir” diye konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Teknoloji, sağlık, ekonomi, mağazin, spor haberleri (20.05.2019)

KAYSERİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRÜ  KAMİL AKÇADIRCI ÖLÇÜ ALETİ KULLANICILARINA TANINAN GEÇİCİ MUAFİYET HAKKINDA …