Ana Sayfa / Haberler / Ekonomi / Ekonomi haberleri (06.11.2018)

Ekonomi haberleri (06.11.2018)

KAYSO Yüksek İstişare Kurulu İlk Toplantısını Yaptı

 TOBB Yönetmeliği ile ilk defa oluşturulan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yüksek İstişare Kuru Üyeleri ilk toplantısını yaptı. Odamızda yapılan toplantıya KAYSO Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

Heyetin 18 kişiden oluştuğunu açıklayan KAYSO Yüksek İstişare Kuru Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “TOBB tüm illerimizdeki odalarda 2018 yılı itibari ile Yüksek İstişare Kuru oluşturulmasının önünü açtı. Bunu da bir yönetmelikle yayınladı. Bizde yönetim kurulumuzda hızlıca karara olarak bir istişare kurulu oluşturmuş olduk. Kurulumuzda, hem geçmişi hem bu günü çok iyi bilen, bunun yanısıra gelecek konusunda bize yol gösterecek birbirinden değerli sanayicilerimiz var. Burada sadece Kayseri sanayisi ile ilgili değil, aynı zamanda şehrimizle alakalı önerileri de dosya haline getirip, ilgili makamlara ulaştırmış olacağız” dedi.

İstişare kurulunda bulunan duayen sanayicilerin tecrübeleri ile genç sanayicilere öncülük etmesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Büyüksimitci, “Kurulumuzu oluştururken kendi aramızda uzun istişareler yaptık. Sektörlerin eşit temsil edilmesi adına her sektörden bir, bazı sektörlerden iki üye almak şartı ile kurulumuzu oluşturduk. Sizlerin her birinizin gerek sanayi anlamında gerekse sosyal anlamda ne kadar paylaşımcı olduğunuz hepimizin malumu. Sizler bizim için olağanüstü kıymetlersiniz. İnşallah tecrübelerinizden bizde yeterince istifade eder, şehrimize katkı sağ

Kayseri Sanayi Odası’nın çalışmaları ve yapısı hakkında bilgiler veren KAYSO Başkanı Büyüksimitci, firmaların Ar-Ge ve inovasyona, verimliliğe, yapısal dönüşüme ve markalaşmaya dikkat etmeleri gerektiğini, yeni sektörlerle birlikte özellikle medikal ve savunma sanayi alanlarında çok önemli imkanlar olduğunu, bu konuda Kayseri’nin gerekli çalışmaları yapmasının zaruri olduğunu sözlerine ekledi.

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya ise, yaşanan ekonomik dalgalanmalardan gerekli dersleri çıkarmak zorunda olduklarını belirterek, sanayiciler olarak üretimde kabuk değiştirmedikçe, katma değerli ürünlere yönelmedikçe 5-6 sene sonra tekrar bir dalgalanma yaşanması ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Toplantının ilerleyen kısımlarında kurul üyeleri görüş ve önerilerini dile getirdi. Özellikle savunma sanayisi, Ar-Ge merkezleri ve üniversite sanayi işbirliği gibi konularda somut adımlar atılmasının üzerinde duruldu.

RUSYA DUMA HEYETİNDEN KTO’YA ZİYARET

Rusya Duma Heyeti, Kayseri Ticaret Odası (KTO)’na ziyaret gerçekleştirdi.

Kayseri’nin yatırım fırsatlarını incelemek,  iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin artırılması amacıyla Kayseri’ye gelen Rusya Duma heyeti, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy’u ziyaret ederek, ticari ilişkilerin geliştirilmesi hususunda görüş alışverişinde bulundu.

Ziyarette, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hacı Bekir Kuzucu, Yönetim Kurulu Sayman üyesi Erol Sırıklı, Duma Meclisi- Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sami Yıldırım,  Duma Temsilcisi – Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Marat Muhammet Şahin ve Büyükşehir Belediyesi Şube Müdürü aynı zamanda Türk Rus İşbirliği Koordinatörü Tamer Kaplan hazır bulundu.

Başkan Gülsoy ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin artırılması kapsamında yapılan bu ziyaretleri önemli görüyor ve daha da artmasını diliyorum. Son yıllarda gerek siyasi gerekse de ticari ve ekonomik yönden Türkiye ve Rusya’nın birbirine yakınlaşması bizleri mutlu etmiştir. Biz, Rusya olan ilişkilerimizi çok önemsiyor ve önümüzdeki süreçte bu ilişkilerin daha da iyi noktalara geleceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ticaretin kalbi olarak anılan Kayseri’nin, en eski ticaret merkezine sahip olduğunu hatırlatan Gülsoy, Kayseri’nin ekonomik yapısı ve Türkiye ekonomisine yaptığı katkılara ilişkin bilgi verdi.

Ticari gelişmelerin daha da artması için iki ülke arasında yatırım olanaklarının yakından incelenmesinin önemini vurgulayan Başkan Gülsoy; “Şehrimizde bulunan 3 Organize Sanayi Bölgemizle birlikte ticaret alanında oldukça iyi bir potansiyele sahibiz. Önemli olan bu potansiyeli gösterebilmek, yabancı ortaklıkları artırabilmek. Bunu da ancak ülkeler arasında iş ziyaretleri yaparak, şartları yerinde inceleyerek yapabiliriz. Potansiyel sektörlerde işbirliği yapabilecek işadamlarının yer alacağı heyetlerle iş gezileri yapmalı ve ülkelerin işbirliklerine olanak sağlamalıyız. Biz de, önümüzdeki süreçte Kayseri Ticaret Odası olarak, belirli periyotlarda iş seyahatleri düzenlemeyi planlıyor, ticari faaliyetlerimizi artırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Gülsoy son olarak, ülkeler arasındaki siyasi sorunlardan iş dünyasının etkilenmemesi gerektiğini belirterek, iş dünyasının her şeyden bağımsız olarak sadece ülke ekonomisine katkı sağlamak kaygısıyla çalışması gerektiğini vurguladı.

Misafirperverliklerinden dolayı Başkan Gülsoy’a teşekkür eden heyet, Türkiye’ye yaptıkları iş gezisi kapsamında Kayseri’ye geldiklerini ve burada bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini, yaptıkları incelemeler sonunda da oldukça memnun kaldıklarını ifade ettiler. Heyet, Ticari ilişkilerin güçlenmesi için bu tür ziyaretlerin arıttırılması gerektiğini belirterek,  Başkan Gülsoy nezdinde Kayserili iş adamlarını Rusya’ya davet etti.

AK PARTİ’DEN KAYMOS’A ZİYARET

Ak Parti Kayseri İl Başkanı Sayın Şaban Çopuroğlu ve il yönetiminden arkadaşlarımız güncel konuları konuşmak üzere derneğimizi ziyaret etmişlerdir.. İl Başkanımız Sayın Şaban Çopuroğluna ve beraberindeki heyete teşekkür ederim…

Banyolarda siyahın asaleti

Dekorasyonda değişen trendler, moda ve tüketim alışkanlıklarıyla birlikte siyaha evimizin birçok bölümünde daha fazla yer vermeye başladık. Renkler arasında asaletin simgesi olan siyah; beraberinde kontrast olarak kullanılacak renklerle birlikte, banyo dekorasyonunda da vazgeçilmezlerden oldu.

Siyah, uç bir renktir ve marjinaldir. Gücü, özgüveni, disiplini ve kudreti simgeler. Aynı zamanda gizemin ve dengenin rengidir. Bunların yanı sıra siyahın yaşam alanlarında kullanılmasının insan üzerinde olumlu etkileri de vardır. Bunlardan biri, fonda ya da kontrast renklerle kullanılan siyahın, konsantrasyonu arttırmasıdır.

Doğru kullanıldığı takdirde çok iyi sonuçlar ortaya koyabilen siyah rengin; banyo dolapları, vitrifiyeler, armatürler ve aksesuarlar ile sıkça kullanılmaya başlandığı yaşam alanlarından biri de banyolar. İtalyan tasarım şıklığını banyolara getiren Isvea markasının baş tasarımcısı Ettore Giordano, banyosunda siyah kullanmak isteyenler için tüyolar verdi.

-Siyah banyolarda doğru kontrast renk ve aksesuar seçimi önemli

Siyah rengin hakim olduğu banyolarda; beyaz, kırmızı, gümüş ya da altın renkleri ile kontrast oluşturmak doğru bir tercih olacaktır. Aksesuar kısmında ise aynalar, mumlar, tablolar ve bitkiler siyah banyoyu daha çarpıcı ve keyifli bir alana dönüştürecektir.

-İşin sırrı aydınlatmada

Aydınlatmanın nasıl olacağı siyah banyolar için önemli bir unsurdur. Doğru aydınlatma banyoyu; temiz ve sıcak gösterir. Gümüş lambalar ya da aplikler sayesinde siyah banyonuz oldukça şık bir görünüme kavuşacaktır. Banyonuz için ışığın ideal rengi sarı ya da beyaz olmalı ve yeterli düzeyde aydınlatma sağlıyor olması gereklidir. Eğer banyonuz küçükse daha büyük göstermek için köşelere aydınlatmalar yerleştirebilirsiniz.

-Modern görünüm için parlak dokunuşlar

Duvar renginde ve fayansta tercihinizi siyah, beyaz ve griden kullandığınız takdirde lavaboda ve küvette simli ve parlak parçalar tamamlayıcı rol oynayacaklardır. Zeminde gri renk kullanılması sadeliği ve şıklığı ile tamamlayıcı bir unsur olacaktır.

Malzemenin kalitesi

Genel olarak banyoda siyah renk, diğer açık renklere göre daha kullanışlı sayılır. Siyah, lekeleri daha az gösterir. Ancak, siyah kullanılan malzemenin kalitesi önemlidir. Kullanım kolaylığı açısından kolay temizlenebilen, çizilmez yüzeylere sahip kaliteli malzeme tercih edilmesi gerekir.

AKİB İHRACATINDAKİ YÜKSELİŞ  DEVAM EDİYOR

 AKİB Koordinatör Başkanı Uğur ATEŞ “AKİB olarak ihracatımız 2018 yılı Ekim ayında %28 artış kaydederek 1 milyar 284 milyon dolar olarak gerçekleşti. Demir ve Demir Dışı Metaller ile Çelik sektörü %65, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı %45, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı %44, Hububat-Bakliyat ihracatı %24, Tekstil ve Hammaddeleri ihracatı %17, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı %5 ve Hazırgiyim ve Konfeksiyon  %4 oranında artış gösterdi” dedi.

 AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, AKİB ihracatının Eylül ayında gösterdiği başarılı performansının getirdiği motivasyon ile Ekim ayında da %28’lik bir artışla Türkiye ihracatının artış oranının üzerinde bir artış yakaladığına dikkat çekerek, “Bu rakamlar; AKİB ihracatçılarının özverili çalışmalarının bir göstergesidir. Ülke ekonomimizi düzlüğe çıkarmak için, her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde ve AKİB’de de ihracatçılarımız görevlerini yapıyorlar ve yapmaya da devam edeceklerdir” diye konuştu.

AKİB rakamlarını değerlendiren Ateş, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2018 yılı Ekim ayı ihracatı %28 artış kaydederek 1 milyar 2 milyon dolardan 1 milyar 284 milyon dolara yükseldi. 2017 ve 2018’i ilk 10 ay olarak değerlendirdiğimizde; ihracatımızın 2018 yılı ilk 10 ayında %4 oranında artarak 10 milyar 4 milyon dolara yükselirken, son 12 ayda ise önceki yıla göre %5 artışla 12 milyar 127 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ateş, AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2018 yılının Ekim ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Mısır, Irak, İspanya, Suudi Arabistan ve Malta olduğunu açıkladı. Özellikle Malta’ya %490, İspanya’ya %349, Suudi Arabistan’a %153 ve Yunanistan’a %103’lük ihracat artışı dikkat çekti.

-TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ %8,4

 AKİB’in 2018 yılı Ekim ayında, 1 milyar 284 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 5. büyük genel sekreterlik konumuna yükseldiğini kaydeden Ateş, ihracattaki artış oranlarına bakıldığında ise AKİB’in %28 ile en fazla ihracat artışı gerçekleştiren 2. genel sekreterlik olduğuna dikkat çekerek, “AKİB, gösterdiği yüksek performans ile 15 milyar 325 milyon dolarlık Türkiye geneli ihracatında önemli pay sahibi oldu” dedi.

Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Ateş, 2018 yılının Ekim ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Adana’nın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 13. ve Karaman’ın 32. sırada olduğunu belirtti.

27. Kalite Kongresi’nin Bu Yılki Teması: Sürdürülebilir Ortak Gelecek

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından bu yıl 27.’si gerçekleştirilecek olan Kalite Kongresi için geri sayım başladı. ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ teması ile 13-14 Kasım 2018 tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek kongre iş, bilim, akademi, sanat ve medya dünyasının birbirinden değerli isimlerini bir araya getirecek. KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, EFQM CEO’su Russell Longmuir’in açılış konuşmalarını yapacağı kongrenin bu yılki sanatçı konuğu ise Aktör Halit Ergenç olacak.

İş dünyasının saygın kuruluşu TÜSİAD’ın destek verdiği kongre iki gün sürecek ve 3 bin kişiyi ağırlayacak. Dev organizasyon 26.’sı gerçekleştirilecek, ülkemizin ve iş dünyasının en prestijli ödüllerinden Türkiye Mükemmellik Ödülleri Töreni ile son bulacak.

BUKET EMİNOĞLU PİLAVCI: “UMUTLA YÖNETMEMİZ GEREKEN BİR GELECEK VAR”

27 yıldır istikrar ve kararlılıkla düzenlenen Kalite Kongresi’nin sadece ülkemizin değil dünyanın önemli paylaşım platformlarından biri haline geldiğini ifade eden KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı, kongrenin KalDer’in dönüşüme liderlik etme vizyonunun önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

Buket Eminoğlu Pilavcı, kongre ile ilgili şunları söyledi: “Şüphesiz hepimiz sürdürülebilir bir ekonomi hedefliyoruz. Bu alanda pek çok yatırım yapıyor, farkındalık yaratıyoruz. Peki attığımız bu adımların doğruluğunu ne kadar tartışıyor ve biliyoruz? Gündem haline getirdiğimiz sürdürülebilirliği başarılı şekilde uygulayabiliyor muyuz? Sorular çok karmaşık ve karşımızda pek çok güçlük var. Bilgi teknolojilerinde birbiri ardına yaşanan devrimler, dev göç dalgaları, savaşlar, susuzluk, yiyecek kıtlığı, hızla küreselleşen ekonomi daha önce hiç görülmemiş ölçüde birbirimize bağlı olduğumuzu gösteriyor. Fakat insani kalkınma ve çevre ne durumda olursa olsun umutla yönetmemiz gereken uzun bir gelecek var. İşte bu geleceği şekillendirecek paydaşlar ile sınırlı bir dünyanın tüm insanlığa nasıl yeterli olabileceğini tartışacağız. 60’ı aşkın konuşmacının katılacağı sempozyumu, ikinci günün sonunda Türkiye Mükemmellik Ödülleri ile de taçlandıracağız.”

OTURUM BAŞLIKLARI 

21. Yüzyılın Ekonomisi, İklimle Kim Oynuyor?, Bilim İnsanı Gibi Düşünmek, Hedefimiz 16 Artı 1, Enerjide Neredeyiz?, Şehrinizi Nasıl Alırsınız?, Geleceğe Taşıyan Teknoloji, Gençler Yapmış, Eğitimin Değişen Yüzü, Yönetim Kadının Hakkıdır, KOBİ’lerde Yönetim Kalitesi ve Kurumsallaşma, Doğanın Geleceği.

KONUŞMACILAR 

Ahmet Misbah Demircan (Beyoğlu Belediye Başkanı), Ali Eroğlu (TÜRKONFED Başkan Yardımcısı & Koppert İcra Kurulu Başkanı), Ali Gizer (Araştırma ve Sürdürülebilirlik Danışmanı), Ali Kındap (Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü), Atalay Hüryaşar (Girişimci), Aytül Erçil (Vispera Kurucu Ortağı ve CEO’su), Batu Aksoy (TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & Turcas Petrol A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi), Belsu Seyran (Darüşşafaka Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi), Birol Ergüven (Limak Enerji Grubu CEO’su), Buket Eminoğlu Pilavcı (KalDer Yönetim Kurulu Başkanı), Bülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı), Cem Seymen (CNNTürk Ekonomi Editörü), Cevdet Alemdar (Brisa A.Ş. CEO’su), Değer Saygın (Shura Enerji Dönüşüm Merkezi Direktörü), Deniz Ataç (TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı), Deniz Bayramoğlu (CNNTürk Televizyon Programcısı), Defne Sarısoy (Sunucu, İletişim Danışmanı ve Koç), Duygu Yılmaz (BIOLIVE Kurucu Ortağı), Ebru Dildar Edin (Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı, SKD Türkiye Başkanı), Ece Çiftçi (Sosyalben Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı), Emre Alettin Keskin (Hayalgücü Merkezi Kurucusu & Eğitimci), Engin Ayaz (Atölye Kurucu Ortağı, Tasarım Direktörü), Dr. Erdem Erikçi (Tarla İO Kurucu ve Araştırma Geliştirme Lideri), Erol Bilecik (TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı), Dr. Erkan Tozluyurt (YANINDAYIZ Derneği Yönetim Kurulu Üyesi), Gamze Dinçkök Yücaoğlu (Atlantik Holding Yönetim Kurulu Üyesi, TÜSİAD Eğitim Çalışma Grubu Başkanı), Gianluca Mule (EFQM COO’su), Gülin Yücel (Brika, Sürdürülebilirlik Danışmanı), Prof. Dr. Gündüz Ulusoy (Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi), Hakan Akben (Stratejik Pazarlama ve Teknoloji Trendleri Danışmanı), Hakan Güldağ (Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Prof. Dr. Hakan Ürey (Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği), Halit Ergenç (Aktör), Haydar Yenigün (Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü), İdil Şimşek (Darüşşafaka Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi), Prof. Dr. İsmail Çakmak (Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi), Dr. İzel Levi Coşkun (Mazars Denge CEO’su & Sürdürülebilirlik Elçisi), Kerem Deveci (Deveci Tech Kurucusu),  Kutluhan Taşkın (T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Ekonomik Modelleme ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdür Vekili), Prof. Dr. Levent Kurnaz (Boğaziçi Üniversitesi İklim Bilimci), Marion Macdonald (Ogilyv, Health & Wellness Global Leader), Metin Salt (Vestel Ventures Genel Müdürü), Meliha Okur (Gazeteci, Yazar, Ekonomist), Mine Ekinci (KODA Genel Koordinatörü), M. Serdar Kuzuloğlu (Trend Avcısı, Bilgi Bulaştırıcısı), Nur Ger (YANINDAYIZ Derneği Başkanı), Dr. Ömer Aras (QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Özgür Demirtaş (Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı, Ekonomist), Pelin Rodoplu (UNDP BM Kalkınma Programı Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföy Yöneticisi), Refik Gülbahar (Denge Kimya Genel Müdür Yardımcısı),Russell Longmuir (EFQM CEO’su) Sanem Oktar (KAGİDER Başkanı), Şule Yücebıyık (Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü), Dr. Tuğba Ağaçayak (İstanbul Politikalar Merkezi Araştırmacısı), Tunç Soyer (Seferihisar Belediye Başkanı), Tülin Akın (Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. Kurucusu, Sosyal Girişimci), Doç. Ufuk Akçiğit (The University Chicago, Ekonomi Bölümü), Ufuk Tarhan (Fütürist, Ekonomist, Dijital Ajans Başkanı), Umutcan Duman(Evreka CEO’su CO-Founder), Ziya Erdem (Enerjisa Enerji A.Ş. CEO’su)

Eğlence ve Macerayı Bir Araya Getiren Fuarlar Şubat Ayında İstanbul’da!

Nergis Aslan Tureks Uluslararası Fuarcılık A.Ş.  Kurucu ortak

Bize  bu ilgi çekici iki fuarınız hakkında bilgi verir misiniz?

14- 16 Şubat tarihlerinde İstanbul Fuar merkezinde düzenleyeceğimiz ATRAX 2019 – 7. Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Fuarı’nı  14-17 Şubat tarihlerinde düzenleyeceğimiz Macera Turizmi ve Sporları Fuarı ADVENTURE TURKEY ile eş zamanlı gerçekleştirerek sektörün birbiriyle bağlantılı tüm alanlarını aynı platformda buluşturmayı amaçlıyoruz.

Bu yıl ATRAX 2019 Fuar temamızı “Mutlu Şehirler” olarak belirledik. “Mutlu Şehirler” ile daha fazla sosyalleşme ve aktivite imkanı sağlayan, şehir halkının mutluluğuna odaklanmış eğlence ve rekreasyon projelerini ön plana çıkarıyoruz.

Mutlu Şehirler temanızla neyi amaçlıyorsunuz? Şehirler insanların mutluluğunu nasıl etkiliyor?

 “İnsanlar içinde bulunduğu şehrin bilinci ile şekilleniyor, şehrin ruhu o şehirde yaşayanların duygu durumlarını etkileyerek mutlu ya da mutsuz insanlar yaratıyor.” Bu yaklaşımdan yola çıkarak oluşturduğumuz  “Mutlu Şehirler” teması ise şehrin planlanmasından peyzaj çalışmalarına, yatırımlarından kültürel aktivitelerine kadar birçok çalışmayı bünyesinde barındırıyor.

Mutlu Şehirler temamız fuar etkinliklerimizde de önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda “Shining Star Awards – 6. Eğlence, Rekreasyon Ödülleri yarışmanızda önceki kategorilere ek olarak Yılın Mutlu Şehri ve Yılın mutlu ilçesi kategorilerini ekledik.

ATRAX’ın bu yıl asıl sürprizi ADVENTURE TURKEY ile birlikte yapılması değil mi?  

Kesinlikle ADVENTURE TURKEY Fuarı hem bize hem de sektöre büyük bir heyecan kattı.  Firmalarımız bu eş zamanlı organizasyonu çok beğendiler ve inandılar.

 ‘Macera, rekreasyon ve eğlence bir araya geliyor, potansiyel büyüyor sloganı’ ile birlikte nasıl bir potansiyelin çıkacağına dikkat çekerek aslında birbiri ile iş yapan ya da yapma potansiyeli olan sektörleri bir araya getirerek yeni ve işlevsel bir network alanı oluşturuyoruz.

Macera sektöründe iş yapan binlerce küçük büyük işletme var ve binlerce macera tutkunu da yeni arayış halinde.  Bir araya getirdiğimizde büyük bir network imkânı sağlamış olacağız.

Bunu yaparken de Türkiye’nin macera turizmine, yurtiçi ve yurtdışında tanıtımına katkı sağlamayı, potansiyeli büyütme yönünde önemli adımlar atmış olmayı ve ülkemiz turizmi açısından pozitif değer yaratmayı hedefliyoruz.

TOYOTA’DAN KAÇIRILMAYACAK KAMPANYA

Toyota’nın kasım kampanyası, yürürlüğe giren yeni ÖTV ve KDV düzenlemesiyle birlikte kaçırılmayacak avantajlar sunuyor. Özellikle dünyanın en çok tercih edilen otomobili olarak erişilmesi güç bir rekorun sahibi olan Corolla’lar ve “durdurulamaz” kimliği ile her türlü yol şartlarının üstesinden başarıyla gelen Hilux’lar çok avantajlı fiyatlar ile kasım ayı kampanyasındaki yerini alıyor. Kasım kampanyasında ayrıca “0” faiz avantajı da yeni bir otomobil sahibi olmak isteyenlere büyük fırsat sağlıyor.

Corolla 1.6 Life Lansman Fiyatına

 Hurda teşviği ile birlikte ekim ayında 86 bin 900 TL’ye satışa sunulan Corolla 1.6 Life modeli yeni ÖTV düzenlemesi sonrasında 77 bin 200 TL’lik fiyatıyla aracın lansman fiyatına yakın bir fiyatla kampanyada öne çıkıyor. Yeni KDV düzenlemesiyle birlikte 2017 yılının en çok tercih edilen pick-up’ı olan Hilux modelinde ise yüzde 14’e varan fiyat avantajı sunuluyor. Buna ek olarak Hilux 4×2 Adventure MT modelinin anahtar teslim fiyatında 5 bin 250 TL’lik kampanya katkısı da bulunuyor.

Tüm RAV4 Hybrid modellerindeki 15.000 TL’lik indirim de kasım kampanyasını benzersiz kılıyor. Kampanyada; Auris Hybrid 19 bin TL’ye, Auris 8.000 TL’ye, Yaris 4.500 TL’ye, Yaris Hybrid 6.900 TL’ye, C-HR 2.700 TL’ye ve Toyota C-HR Hybrid de 9.000 TL’ye varan indirimlerle yer alıyor.

“0” Faiz Avantajı

 Kasım ayı kampanyasında; 2018 model Auris, Auris Hybrid, Auris TS Hybrid, C-HR benzinli ve RAV4 Hybrid’lerde 24.000 TL’ye, 12 ay “0” faiz avantajı da yer alıyor. 2018 model Hilux, Corolla Benzinli, Yaris ve Yaris Hybrid’lerde de 34.000 TL’ye 12 ay “0” faiz imkanı bulunuyor.

Yüzde 2.69’dan başlayan faiz oranları ve her bütçeye göre şekillendirilebilen 48 aya varan vade seçenekleri ile Toyota’nın kasım kampanyasından yararlananlar için markası ne olursa olsun eski araçlarını değiştirip yeni bir Toyota almak isteyenlere “takas” imkanı da bulunuyor.

2018’in Fark Yaratan Kadınları Açıklandı

İş dünyasının, alanındaki en başarılı kadınlarını onurlandırmak üzere MediaCat tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen “Fark Yaratan Kadınlar” açıklandı. 8 farklı kategoride seçilen 10 başarılı kadına ödülleri, Brand Week Istanbul kapsamında 7 Kasım Çarşamba günü, Zorlu PSM’de gerçekleşecek ödül töreninde takdim edilecek.

Fark Yaratan Kadınlar; marka, pazarlama, reklam ve medya dünyası başta olmak üzere iş hayatındaki başarıları ile adından söz ettiren kadınları onurlandırmak için gerçekleştirilen bir seremoni. Onların başarı hikayelerini ve iş hayatındaki zorluklara karşı güçlü duruşlarını gözler önüne sererek, tüm kadınlar için ilham kaynağı olmalarını sağlamak adına her yıl Brand Week Istanbul kapsamında yapılan önemli bir organizasyon. İş dünyasında fark yaratarak, tüm kadınlara ilham ve cesaret sağlayan 2018’in “Fark Yaratan Kadınlar”ı şöyle açıklandı.

Türkiye’nin Fark Yaratan 10 Kadını

Yaşam Boyu Onur Ödülü: Canan Özsoy / GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür

Global Lider: Serpil Timuray / Vodafone Avrupa Bölgesi CEO’su

Sınırları Aşan Lider: Nihal Temur / Unilever Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Tedarik Zincirinden Sorumlu Bölge Başkanı & Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Marka Lideri: Pınar Mavituna / Shell Global Yakıtlar ve Fiyatlandırma Genel Müdürü

Pazarlama Lideri: Çağanur Atay Uçtu / MediaMarkt Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Pazarlama Lideri: Pınar Öney Bilsel / Nestlé Türkiye İçecekler Grubu Genel Müdürü

Pazarlama Lideri: İpek Ersavaş / P&G Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü

Teknoloji Lideri: Başak Taşpınar Değim / Armut.com Kurucu Ortak

Tasarım Lideri: Gaye Çevikel / GAİA&GİNO Kurucu&CCO, Nude Glass Kreatif Direktörü 

Sosyal Sorumluluk Lideri: İpek Ilıcak Kayaalp / Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Ödül Töreni 7 Kasım’da BWI’da

2018’in “Fark Yaratan Kadınlar”ı, 7 Kasım Çarşamba günü Zorlu PSM’de gerçekleşecek olan ödül töreninde bir araya gelecekler.

Fark Yaratan 10 Kadın Nasıl Seçildi?

Fark Yaratan Kadınlar; MediaCat’in belirlediği kriterlere uygun olarak yıl boyunca takip edilen isimlerden ve web sitesi üzerinden bireysel  başvuru yapan ya da önerilen adaylar arasından, MediaCat editöryel ekibinin titiz inceleme ve değerlendirmeleri sonucunda seçiliyor. Bu kriterler ise şöyle; yeni ve heyecan yaratan bir marka/kategori yaratarak iş dünyasına zenginlik katmak, attığı adım ve aldığı kararlarla global seviyede liderlik özellikleri sergilemek, uluslararası platformlarda ses getirmek, yaratıcılığı ve yarattığı değerlerle medya dünyasına, reklam ve pazarlama endüstrisine yeni kaynaklar sağlamak, üstlendiği başarılı ve istikrarlı sosyal sorumluluk projeleriyle topluma örnek olmak, ülke genelinde ya da firma/marka özelinde bir krizi başarıyla yönetmek ve/veya yaratıcı çözümlerle aşmak, toplumda fark yaratmak, topluma cesaret aşılamak, demografik olarak erkek egemen bir sektörde sivrilmiş olmak.

 2017’nin Fark Yaratan Kadınları kimlerdi?

Geçen yılın “Fark Yaratan Kadınlar” ödüllerini alan isimler; Tasarım Liderliği alanında Defne Koz, Marka  Liderliği alanında Ebru Özdemir, Pazarlama Liderliği alanında Ebru Özgüç, Marka Yönetimi Liderliği alanında Nazan Somer, Global Liderlikte Oya Canbaş, Dijital Liderlikte Didem Dinçer, Teknoloji Liderliği alanında Magdalena Yeşil ve Medya Liderliği alanında Aslı Şafak olmuştu.

  1. ATHİB DOKUMA KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI MUHTEŞEM BİR FİNAL GECESİ İLE İLKLERE İMZA ATTI

ATHİB tarafından 2012 yılından beri düzenlenen “ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması”nın 7.sinde dereceye girenler ödüllerine kavuştu.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri çatısı altında bulunan 8 İhracatçı Birliği’nden biri olan Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından, dokuma kumaş üretiminde tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olacak tasarımcı adayları ve tasarımcılara kendilerini ifade etme şansı vermek amacıyla bu yıl 7.’si düzenlenen ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Ödül Töreni 31 Ekim 2018 tarihinde Adana Müzesi (Eski Milli Mensucat Dokuma Fabrikası)’nde gerçekleşti.

Final Gecesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, sektör temsilcileri ile çok sayıda protokol katıldı.

Muhteşem Final Gecesi’ne katılan davetlileri bekleyen ilk sürpriz, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin koreografisi ve orkestrası ile düzenlenen özel sunum oldu. 12 adet eserin seslendirildiği ve 10 finalistin 40 kumaşının sahneye taşındığı gece, Adana Eski Milli Mensucat Dokuma Fabrikası’nın büyüleyici atmosferi ile birleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve ATHİB Yarışma Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, kumaşlarımıza ayrı bir renk, ayrı bir duygu ve ayrı bir coşku katmaları için genç tasarımcıları desteklediklerini kaydedederek, ‘‘Onlarla beraber büyüyeceğimize inanıyoruz. Bunun için de gençlerimizin önünü açmak, onların fikirlerini ve hayallerini endüstriyel ürüne dönüştürmek için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması kapsamında dereceye giren ve eğitimlerini İtalya’da tamamlayan Arif Kara ve Şenay Aslan ise gecenin bir başka sürprizi oldu. Tasarımcıların lansmanlarının da yapıldığı gecede, dokunan 40 kumaş bu tasarımcıların imzaları ile sahnelendi.

Yarışmada birinciliği Düzlem (Bauhaus) teması ile Berna Süslü, ikinciliği Blue Butterfly teması ile Şansım Televi Boğa ve üçüncülüğü de Mutual Core teması ile Gizem Nur Bağ kazandı.

Finalistler arasında dereceye layık görülen tasarımcılardan, 1.’ye 15.000 TL, 2.’ye 12.000 TL, 3.’ye 9.000 TL para ödülünün yanında, tüm finalistler numune dokuma tezgahı ve Şubat ayında Paris’te düzenlenecek Premiere Vision İstanbul Fuarı’na katılım sağlama hakkı kazandı.

Olmuksan IP’ye Avrasya Ambalaj Fuarı’nda yoğun ilgi
Olmuksan IP, 31 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrasya Ambalaj Fuarı 2018’e ödüllü ürünleriyle katıldı. Oluklu mukavva ambalaj sektöründe 50 yıllık birikimiyle öne çıkan şirket, tüm sektör temsilcilerini bir araya getiren fuarda çevreye duyarlı, sürdürülebilir ve yenilikçi ürünleriyle büyük ilgi gördü.
Türkiye’deki altı kutu tesisi ve 1200’e yakın çalışanıyla yerel pazarda ve ihracat bölgelerinde yüksek kalitede ve müşteriye özel ürünlerle hizmet sunan Olmuksan IP, bu yıl 24’üncüsü gerçekleştirilen Avrasya Ambalaj Fuarı 2018’e katıldı. Türkiye’de 50 yıldır oluklu mukavva ambalaj sektörünün lider şirketlerinden biri olarak hizmet sunan Olmuksan IP, 31 Ekim- 3 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda çevreye duyarlı, sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlerini tanıttı.
Olmuksan IP, tüm sektör temsilcilerini bir araya getiren fuarda oluklu mukavva ambalajdan imal yaş meyve-sebze ambalajları, taşıma ambalajları ve ağır iş ambalaj (Heavy Duty) çözümlerinden oluşan ürün ve hizmetleriyle etkinlikte yer aldı. Şirketin, bu yıl 8’incisi düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Ödülleri’nde Altın Ödül’e layık görülen Meyve Sebze Sepeti’nin yanı sıra Yetkinlik Ödülü kategorisinde de 3 ödül birden almaya hak kazandığı ürünleri fuar katılımcıları tarafından yoğun ilgi gördü.
“Sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve yenilikçi çözümler sunuyoruz” 
Günümüzde tüm müşterilerin daha sürdürülebilir ve tedarik zincirindeki zayiatın ortadan kaldırılmasına yardımcı olan daha iyi ambalaj çözümlerine ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Olmuksan IP Genel Müdürü Ergun Hepvar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu noktada müşterilerimizin taleplerine yönelik olarak en inovatif ve sağlıklı ürünleri sunmak üzere durmaksızın çalışıyoruz. İşte bu hassasiyet ve özen sayesinde yarım asırdır Türkiye’nin lider oluklu mukavva ambalaj üreticisi olarak hizmet vermeyi sürdürüyoruz. ARGE merkezimizi de bu ürün ve hizmetleri geliştirmek üzere hayata geçirdik. Belirlenen stratejik segmentlerle kanallardaki müşteri ihtiyaçlarına odaklanarak oluklu mukavva pazar büyümesinde aktif rol oynuyoruz. Ayrıca müşterilerimize de sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve yenilikçi çözümler sunuyoruz.”

“Vergi İndirimleri Tam Zamanında Yapılmış Bir Uygulamadır”

 Kayseri Sanayi odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan belirli sektörlere ilişkin vergi indirimlerini değerlendirerek, “Oldukça isabetli alınmış bir karar olduğuna ve neticelerinin olumlu olacağına inanıyoruz. Sayın Bakanımıza üyelerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Vergi indirimlerini zamanında yapılan bir uygulama olarak değerlendiren Başkan Büyüksimitci, “Mobilya, beyaz eşya, otomotiv ve inşaat gibi istihdam yoğun sektörlerde yapılan vergi indirimleri, bu sektörlerde yaşanan tıkanıklığı gidermesi ve piyasaların rahatlaması bakımından tam zamanında yapılmış bir uygulamadır. İş dünyasının bu yönde hem talepleri vardı, hem de beklentileri vardı. Bizimde bu sektörlerde ciddi manada faaliyet gösteren üyelerimiz var. Özellikle mobilya meslek komitemiz başta olmak üzere, inşaat ve elektrikli ev aletleri komitelerimizden gelen talepleri Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve ilgili Banaklıklarımıza iletmiştik. Bu manada taleplerimizin karşılık bulması bizleri ziyadesi ile memnun etti“ dedi.

Vergi indirimlerini hükümetin reel sektörün yanında olduğunun bir göstergesi olarak değerlendiren Başkan Büyüksimitci, “Enflasyonla Topyekûn Mücadele kapsamında özel sektörümüz hükümetin yanında olduğunu gösterdi ve kampanyaya çok ciddi destek verdi. Şimdide Sayın Bakanımız yaptığı açıklamalarla özel sektörün yanında olduklarını bizlere gösterdi. Bu vergi indirimleri de kamu-özel sektörün birlikteliğinde tespit edilip, çözüm üretilmiş konulardan bir tanesidir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kamu-özel sektör birlikte çalışır, istişare ve ortak akılla hareket edersek başaramayacağımız iş yoktur. Bunun örneklerini son birkaç yıl içerisinde defalarca yaşadık” diye konuştu.

Alınan kararların enflasyonla mücadeleye de olumlu yansıyacağına değinen Başkan Büyüksimtci, alınan kararların zaten bu yönde olduğunu, piyasaların canlanmasının ekonomik büyümeyi beraberinde getireceğini, piyasalarında oturması ile enflasyonunda düşüş trendine geçeceğini söyledi.

Başkan Büyüksimitci, özel sektöre destekleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve gecesini gündüzüne katarak özel sektör için mücadele eden TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’da teşekkür ederek, vergi indirimlerinin tüm sektörlere hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

KAYSO Üyelerine Güvenli Ticaret Çözümleri Anlatıldı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Euler Hermes Sigorta işbirliğinde, Kayseri yetkili acentesi A.N.D Sigortanın da katkıları ile üyelerimize yönelik “Güvenli Ticarette Yeni Ufuklar” konulu toplantı düzenlendi.

Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ahmet Gümüşcü, alacak sigortasının amacının ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpları tazmin etmek ve faaliyetleri büyük ölçekli kayıplardan korumak olduğunu söyledi. KOBİ’ler için alacak yönetiminin hayati öneme sahip olduğunu belirten Gümüşcü, “Tahsilat problemlerinden kaynaklı şirketlerin likiditesi ve karlılığının olumsuz etkilenmemesi için alacak sigortası güvenli bir liman olarak karşımıza çıkmaktadır.  Sıkıntılı günler yaşadığımız bu dönemlerde alacak sigortası, hem piyasada güven unsurunu pekiştirmeye, hem de ticaretin kesintiye uğramadan devam etmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Şirket iflasının genelde alacakların zamanında tahsil edilememesinden kaynaklandığını ifade eden Gümüşcü, piyasalarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle son dönemde bu risklerle çok daha fazla karşılaşılabileceği uyarısında bulunarak, KAYSO üyelerini bu risklere karşı bilgilendirmek üzere böyle bir toplantı organize ettiklerini sözlerine ekledi.

Daha sonra kürsüye gelen Euler Hermes Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ömer Gürcan Köseoğlu, işbirliğinden dolayı Kayseri Sanayi Odası yöneticilerine teşekkür ederek, dünya çapında gelişmeler ve Türkiye’deki makroekonomik görünümü değerlendirdi. Dünyanın farklı dönemlerden geçmeye başladığını belirten Köseoğlu, “Artık ülkeler üretimin, gelirin ve karın kendi ülkeleri içerisinde kalması taraftarı oluyorlar. Bundan 20 sene önce çok ilkel olan Çin, bugün bir ticaret devi konumuna geldi. ABD ile bilek güreşi yapabilen tel ülke diyebiliriz. Avrupa Birliği’nde dengeler değişmeye başladı. Dolayısı ile globalleşme olgu değişmeye başladı” dedi.

Genel ekonomik değerlendirmenin ardından Euler Hermes hakkında bilgi veren Köseoğlu, “Müşterilerimizin dünyada ve Türkiye’deki ticari fırsatları yakalamaları için Euler Hermes olarak 100 yılı aşkın tecrübemiz ve 50’den fazla ülkedeki ofisimizin sağladığı güçlü bilgi ağımızla dünya genelinde 200’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren 40 milyonun üzerinde şirketi takip ediyoruz. Sahip olduğumuz istihbarat gücü, ekonomik ve sektörel analiz yetimiz sayesinde riski öngörüp önleyemeye çalışıyoruz” diye konuştu. Soru-cevap kısmının ardından toplantı sona erdi.

Turşu ihracatının yüzde 81 Ege Bölgesi’nden yapıldı

Türk sinemasının efsane isimleri Adile Naşit ve Münir Özkul, Neşeli Günler filminde turşunun en güzel sirke ile mi, yoksa limon ile mi yapılacağı konusunda uzlaşamasa da, Türk ihracatçıları, 151 milyon dolarlık turşu ihracatı için 98 ülkenin ithalatçılarıyla anlaşma imzaladı.

Sonbahar ve Kış mevsimlerinde sofraların vazgeçilmezi, insan vücudunun bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, birçok vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran turşu çeşitleri ihracatta da önemli bir döviz kaynağı.

Türkiye, 2018 yılının Ocak – Eylül döneminde 98 ülkeye 151 milyon dolarlık turşu ihraç etti. Türkiye’nin turşu ihracatının yüzde 81’ini ise Egeli ihracatçılar gerçekleştirdi.

Turşu ihracatında 2018 yılı hedefi 200 milyon dolar

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2018 yılının 9 aylık döneminde Türkiye’nin turşu ihracatının 151 milyon dolara ulaştığını, Ege Bölgesi’nden yapılan turşu ihracatının ise 121 milyon doları aştığını kaydetti. Uçak, 2018 yılı sonu hedeflerinin Türkiye geneli 200 milyon dolar dövizi ülkeye kazandırmak olduğunu dile getirdi.

Ege Bölgesi’ndeki ürün çeşitliliğinin bölgede meyve sebze mamulleri ihracatı yapan firmalara büyük fırsatlar sunduğuna dikkati çeken Uçak, “Türkiye, 2018 yılının Ocak – Eylül döneminde 1 milyar 145 milyon dolarlık meyve sebze mamulleri ihraç etmişken, bu ihracatın 433 milyon dolarlık dilimini Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyelerimiz yaptı. Meyve sebze mamulleri ihracatımızda yüzde 38’lik payla lider konumdayız. Turşu ihracatında ise bu oran yüzde 81 ile zirveye çıkıyor” diye konuştu.

Kornişon turşu ihracatında lider konumda

Ege Bölgesi’nden yapılan 121 milyon dolarlık turşu ihracatında kornişon salatalık turşusu ihracatı 40 milyon 418 bin dolarlık tutarla zirvede yer aldı. Kornişon turşu ihracatını, acı biber turşusu 36 milyon 242 bin dolar ile takip etti. Tatlı biberlerden yapılan turşu ihracatı ise; 27 milyon 892 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Pancar turşusu, mantar turşusu, mango turşusu, soğan turşusu, lahana turşusu ve diğer sebze turşuları ise; 16.5 milyon dolarlık ihraç edildi.

Almanya, ABD ve Hollanda ihracatta ilk üç ülke

Türkiye, 2018 yılında 98 ülkeye turşu ihraç ederken ilk sırada 35 milyon dolarlık turşu ihracatı ile Almanya yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri 22,6 milyon dolarlık Türk turşusu tercih ederken, Hollanda’ya yapılan turşu ihracatı 21,7 milyon dolar oldu. Bu ülkeleri sırasıyla İngiltere, İsviçre, Avustralya, İtalya, Yunanistan, Romanya ve İsveç takip etti.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın  Vergi İndirimi Paketi Değerlendirmesi

İş dünyası olarak, ülkemizin hassas dönemlerden geçtiği bugünlerde, her zamankinden daha çok yatırım, üretim, istihdam ve ihracat gibi konularda çaba ve gayret gösterilmesi gerektiğinin farkındayız.

Hükümetimizin tam zamanında yapmış oluğu bir hamle ile Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak tarafından açıklanan ve altı başlıkta yer alan  KDV ve ÖTV indirimleri ekonomimizde muhakkak bir rahatlama sağlayacaktır.

Yılsonuna kadar geçerli olacak olan; başta mobilyada uygulanan KDV yüzde 18’den 8’e, Konut satışında KDV oranlarında yüzde 18’den 8’e, Tapu harçlarının yüzde 4’den 3’e, Beyaz eşyada ÖTV’nin sıfırlanması ve diğer başlıklarda uygulanan indirim ve sıfırlama uygulamaları kur ve faiz oranları yüzünden durgun bir dönem yaşayan ülke ekonomisine canlılık kazandıracaktır.

Bütün bunların yanında, beklentimiz, piyasanın canlı tutulması açısından, bankaların reel ekonomiye hareket kazandıracak uygulamaları devreye alması, faizlerde düşme eğilimine girilmesi ve nakit akışının hızlanmasına dair atılacak olan adımların, belirli dönemler yerine  sürekli hale getirilmesi iş dünyasına moral ve motivasyon kazandıracaktır.

Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için çaba ve gayret gösteren iş dünyası olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ekonomimize değer katmak için elimizden gelen tam desteği vereceğimizi tüm kamuoyuna özellikle belirtmek isterim.

Reel sektörün sesine kulak veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a Kayseri OSB üyeleri adına teşekkür ediyorum.

TARIMSAL SULAMA ZİRVESİ PROGRAMI SONA ERDİ

17-20 Ekim tarihleri arasında Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen InterFresh Yaş Sebze Meyve, Depolama, Ambalaj ve Lojistik İhtisas Fuarı kapsamında  BASUSAD (Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği ) tarafından düzenlenen ‘’Modern Sulamanın Ülke Ekonomisine Katkıları ‘’ paneli ve  ‘’Türkiye’de Tarımsal Sulama Nasıl Desteklenmeli? çalıştayında birçok önemli başlık konuşuldu.

Dünyayı bekleyen en büyük tehlikelerden birisi olan kuraklık, son yıllarda etkisini iyiden iyiye gösterirken bu sorun suyun doğrudan kullanım alanlarına da yansıyor. Tarımda suyun etkin ve yeterli bir şekilde kullanılması, doğal kaynaklardan aynı oranda yararlanmayı gerektiriyor.Bilindiği gibi ülkemizde kullanılan suyun 75%  i tarımda tüketiliyor.

Fuar içerisinde bir zirve gerçekleştiren BASUSAD, sektör hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Zirvede bir konuşma gerçekleştiren BASUSADYönetim Kurulu Başkanı H.Arkın Demir, Türkiye’de toplam sulanabilir arazinin 8 milyon hektar civarında olduğunu ve bu arazinin 5,5-6 milyon civarında sulanabilme imkânına sahip olduğunu belirterek; sulamadaki en büyük problemin,  yüzde 75-80 oranında salma(vahşi) sulama denilen yöntemle yapılması olduğunu ve bu yöntemin de su kaynaklarını verimsiz bir şekilde kullanılmasına mal olduğunu iletti. Ülkemizde hala tarlaya verilen suyun 90-95% oranında etkin kullanıldığı damla sulama yöntemi kullanımının 9-10 % oranında olduğunu oysa ülkemizin 60ülkeye ihracat yapan basınçlı sulama sisteleri üretecilerinin bulunduğunu iletti. Eğer gerekli özel sektör ve devlet kurumlarının işbirliği olması halinde, kısa zamanda basınçlı sulamanın 30-40% çıkabileceğini, bu durumda yem bitkileri, pamuk ve ayçiçeği ithalatı için ödenen 2-3 Milyar doların ülkemizde kalacağını belirtti. Kuru tarımla sulu tarım arasında FAO rakamlarına göre 5-7 kara arası katma değer yaratıldığını ve istihdama katkının 4 kat oldugunu ileten Demir, hem Ziraat Bankası nın faizsiz kredilerindeki limitlerin kaldırılmasını hemde Kırsal Destekleme Fonundaki hibelerin 800 milyon TL ye getirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da vahşi sulama için tahminen her yıl 5 milyar kw elektriğin sulama için boşuna tüketildiğini, oysa aynı para ile her yıl 100.000 hektar alanın basınçlı sulamaya açılabileceğini iletti. ‘’Biz balık misali af ve bedava elektrik vereceğimize olta gibi basınçlı sulama sistemi versek ne terör kalır nede işsizlik, Batı’daki abonelerde ek ödemelerden kurtulur’’ dedi. Ülkemizde sürdürebilir tarım için acil önlem alınması gerektiğini belirtip, Iç Anadoluda 100.000 izinsiz kuyunun acilen kontrol altına alınıp, yalnız damla sulama kullananlara izin verilmesini, örneğin şeker pancarında 70 % su tasarrufunun hemen uygulanabileceğini, bu sayede gelecek nesillere de aktarmamız gereken yeraltı sularının korunacağını ifade etti ve Kayseri ve Konya da gerçekleştirilen başarılı basınçlı sulama örnekleripaylaştı.

BASINÇLI SULAMADA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ORTAK NOKTA

Tarımda sulama yöntemlerini daha verimli hale getirmek ve etkinliğini artırmak içinfuar, panel ve çalıştaylargerçekleştiriliyor. Antalya’da gerçekleştirilen zirveye,  Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce, Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bl. Başkanı Ferhat Pişmaf ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil katılım sağlayarak sektör ve politikalar hakkında önemli bildirimlerde bulundular. Tüm konuşmacıların ortak görüşü, basınçlı sulama sistemlerinin yaygın ve sürdürülebilir hale gelmesi kanısı oldu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Tüketici fiyatları Kayseri ve Türkiye’de rekor arttı, tüketici artış rakamlarını yetersiz buldu

ABD’li papaz  krizi ile başlayan piyasalardaki ve pazarlardaki ekonomik kriz, dar ve sabit gelirlileri adeta …