Ana Sayfa / Haberler / Eğitim / Ekonomi-eğitim haberleri (06.05.2019)

Ekonomi-eğitim haberleri (06.05.2019)

3M üç yıl üst üste Türkiye’nin En İyi İşverenlerinden biri oldu

 “3M Bilimi. Hayatın Her Anında” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren 3M, “Great Place to Work” (GPTW) Enstitüsü tarafından düzenlenen araştırmada çalışan sayısı 500-2000 arasında olan şirketler kategorisinde Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasına girdi. 3M, çalışanlarının memnuniyetini simgeleyen bu ödülü, üst üste üçüncü kez kazanmış oldu.

Çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani etkileri yüksek kurum kültürüne sahip şirketlerin belirlendiği Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen araştırmada 3M Türkiye üst üste üçüncü kez Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında yer aldı. Çalışan sayısına göre 5 farklı grupta değerlendirilen araştırmada 3M, 500-2000 çalışanı olan şirketler kategorisinde Türkiye’nin En İyi İşvereni ödülüne layık görüldü. Çalışmada; GPTW felsefesine ait güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu gibi kavramlar analiz edildi. Bunlara ek olarak İnsan Kaynakları uygulamalarında çeşitlilik, orijinallik, kapsayıcılık, insani dokunuş ve bütünsellik faktörleri ödüle layık görülmesinde etkili oldu.

3M CEO’su Mert Büyükyazgan, Türkiye’nin En İyi İşvereni ödülünü, özellikle de üç kez üst üste almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını belirterek, “DNA’sında bilim, odağında her zaman insan olan kurum kültürümüzle yolculuğumuz boyunca her zaman çalışanlarımızla güvene ve şeffaflığa dayalı bir bağ kurduk. 3M olarak bizlerin en büyük önceliklerinden biri insanların yaşamını kolaylaştırmak ki bunu sadece ürettiklerimizle değil kurum felsefemizle tüm çalışanlarımızın da konfor alanlarını artırarak sağlamak istiyoruz. 3 yıldır üst üste Türkiye’nin En İyi İşverenleri’nden biri olarak seçilmemiz bize çalışmalarımızın ve ilkelerimizin doğruluğunu göstermesi açısından çok değerli. 3M’i harika bir işyeri yapanın burada çalışan harika insanlar olduğuna inanıyoruz. 3M Türkiye’yi harika bir yer olarak korumak için çalışanlarımıza ve kurum kültürümüze odaklanmayı sürdürüyoruz. Çalışanlarımızın mutluluğu için çıtayı daha da yukarı çekmeye ve çalışan odağımızı korumaya devam edeceğiz” dedi.

İhracatçı mobilyacıya hem devletten hem de ihracatçı birliklerinden Teşvik var!

 Mobilya sektörünün yeni pazarlara ulaşması için yoğun olarak çalışan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, yatırım, üretim ve ihracat politikalarıyla mobilya sektörünün hedeflerine ulaşması için projeler geliştiriyor. Devletten aldığı destek ile 6 farklı konuda teşvik veren Birlik, sektörün ihracat yaparken müşteri bulmaktan yurt dışında reklam vermeye, fuarlara katılmaktan müşterileri için uygun kredi bulmaya kadar sayısız destek sağlayarak sektörün gelişimine katkı sağlıyor.

Mobilya sektörünün gelişimi için yoğun olarak çalışan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, devletten aldığı güçle sektör paydaşlarını proje bazlı olarak desteklemeye tüm hızıyla devam ediyor. Sektöre 6 farklı konuda teşvik veren Birlik, sektörün ihracat yaparken müşteri bulmaktan yurt dışında reklam vermeye, fuarlara katılmaktan müşterileri için uygun kredi bulmaya kadar sayısız destek sağlayarak sektörün gelişimine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

“Her yıl milli katılım organizasyonuyla dünyanın farklı noktalarına gidiyoruz”

 İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Sektörel Nitelikli Uluslararası Yurt İçi Fuarların Desteklenmesi kapsamında üretici-ihracatçı ya da pazarlamacı-ihracatçı firmaların Bakanlıkça destek kapsamında olduğu açıklanan yurt içi fuarlara katılımları durumunda yer kirası ve stand yapım masraflarının yüzde 50 oranında desteklendiğini söyledi. Yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi kapsamında da bilgi veren Güleç, yurt dışı fuarlarına milli katılım organizasyonu ya da bireysel katılım ile gidilmesi durumunda Bakanlığın sağladığı katkıyı şöyle anlattı: “Bu tutar, bakanlık tarafından ‘yer kirası, stand yapımı, nakliye ve fuarda görevli personelin ekonomi sınıf uçuş masrafları’ ve %50 destek oranı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Hedef ülkelerde destek oranı %70 olduğundan bu ülkelerde gerçekleşen fuarlar için açıklanan tutar bu husus dikkate alınarak belirlenmektedir. Destek limiti: genel nitelikli fuarlar için 56.000TL/fuar; sektörel nitelikli fuarlar için 85.000TL/fuar; prestijli fuarlar için: 284.000TL/fuar şeklindedir.

“Fethiye, Çinli turistler için alternatif pazar konumundan çıkarak ana pazar haline geliyor”

Fethiye Çinli turistleri ağırlayacak

Bu yaz Çinli turistlerin Türkiye’ye gelmesi, başlayan yeni iki uçuşla artık çok daha kolay bir hal alıyor. Türkiye’yi gezerken deniz, kum ve güneş tatilinin yanı sıra kültür ve ekstrem sporlar için Fethiye’yi tercih eden Çinli turistler, tatillerinin bir bölümünü bu bölgede geçiriyor.  Çinli ünlüler Survivor’ının Fethiye’de çekilmesinin bölgenin Uzak Doğu’da tanınmasında büyük önem taşıdığının altını çizen Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Bülent Uysal, Fethiye’nin Çinli turistler için alternatif pazar konumdan çıkarak ana pazar haline geldiğini söyledi. FETOB olarak bölgeye gelen turist sayısını arttırmak için çalıştıklarını söyleyen Uysal, Çin’den gelen bloggerları ve tur operatörlerini Fethiye’de ağırladıklarını ve bölgenin tanıtımını yaptıklarını belirtti.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi akınına uğrayan Fethiye, Çin’den Türkiye’ye başlayan iki alternatif uçuşla Çinli turistleri bu yaz geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla ağırlayacak.

“Çinli turistlerin gelmesinden memnunuz”

Türkiye’yi gezerken deniz, kum ve güneş tatilinin yanı sıra kültür ve ekstrem sporlar için son yıllarda Çinli turistlerin Fethiye’yi tercih ettiğini söyleyen Fethiye Otelciler Birliği Başkanı (FETOB) Bülent Uysal, İstanbul, Kapadokya, Pamukkale gibi destinasyonların yanı sıra Fethiye’nin Çinli turistlerin Türkiye’ye geldiklerinde uğramadan geçmedikleri bir tatil adresi haline geldiğini belirtti. Fethiye’nin deniz, kum ve güneş konseptinde her şey dahil tatil arayan Avrupalı ağırlıklı misafirlerde uzmanlaşmış olduğunu belirten Uysal, bölgenin Çinli turistleri ağırlamaktan mutlu olduğunu ve geri dönüşlerin oldukça olumlu olduğunu belirtti. Yapılan çalışmalar neticesinde Çin’den gelen turistlerden yıldan yıla bir artış gözlemlediklerini aktaran Uysal, özellikle Babadağ’dan yapılan yamaç paraşütünün bu ilginin ana nedenlerinden biri olduğunu aktardı.

“Çin’den İstanbul’a direk uçuşlar bizi de mutlu ediyor””

Öte yandan sadece yazın değil kışın da ziyaretlerini sürdüren Çinli turistlerin kışın açık olan Fethiye merkezdeki otellerin doluluklarına katkıda bulunduğunu söyleyen Uysal, Fethiye’nin artık Uzak Doğu pazarı için alternatif konumundan çıktığını ve ana pazar haline geldiğini belirtti. Uysal, “Bu farkındalıkla FETOB olarak kendiliğinden ortaya çıkan gelişmeyi desteklemek ve Çin’den gelen turist sayılarını arttırmak amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. Çin’de reyting rekorları kıran Çinli ünlüler Survivor’ının Fethiye’de çekilmesi de önemli bir tanıtım faaliyeti oldu. FETOB’un verdiği konaklama ve lojistik destekleri sayesinde Fethiye Belediyesi’nde düzenlenen hava oyunları da Çin’de yapılan canlı yayınla milyonlara ulaştı. Dolayısıyla son günlerde tanık olduğumuz ve haberlere konu olan Çin’den direk uçuşlar FETOB’u ve Fethiyeli turizmcileri memnun etmektedir” dedi.

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATINDA BAHAR BEREKETİ

 2019 yılının ilk dört ayı Türkiye Yaş Meyve Sebze ihracatı 622,5 milyon dolar gerçekleşerek,  Sebze ürünleri değerde %42’lik pay ile ihracata büyük oranda katkı sağladı!

 Yaş meyve ve sebze sektörü Ocak-Nisan ayı ihracatını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, Türkiye ekonomisinde kilit konumunda yer alan yaş meyve ve sebze sektörünü ihracatının, Ocak-Nisan ayında 622,5 Milyon dolarlık değerle Türkiye geneli ihracat rakamlarında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Yaş sebze ihracatının ise yılın ilk dört ayında 263,5 milyon dolar ile genel ihracata değerde %42 paylık katkı sağlarken, yaş sebze ihracatında %55’lik pay ile domates ihracatı liderliğini korudu.

Başkan SİN: Yaş Meyve Sebze İhracatında bir “AKİB Klasiği”

AKİB değerde %51’lik miktarda ise %57’lik pay ile yılın ilk dört ayında Türkiye Yaş Meyve ve Sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik oldu. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, “AKİB yaş meyve sebze sektöründe liderliği kimseye bırakmıyor.” diyerek memnuniyetini dile getirdi

Başkan Sin; Meyve ürünlerinde Elma’nın 41 milyon dolarla, Sebze ürünlerinde ise Domates’ in 144 milyon dolarla liste başını çektiğini belirterek, AKİB’ in yaş meyve sebze ihracatına 317 milyon dolar ile her yıl olduğu gibi en çok katkı sağlayan Birlik olmaya devam ettiğini belirtti.

Baharın gelmesiyle meyve ürünleri ihracatta ön sıralarda yerini aldı

Nisan ayında ise 113,5 milyon dolar değerinde yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirilerek taze meyve ihracatı değerde  %27’lik pay ile en çok katkıyı sağlayan ürün grubu oldu.

Başkan Sin, yaş meyvede ilkbahar bereketi yaşandığının, çilek ihracatının 13,7 milyon dolar ile liste başında yer aldığının bilgisini verdi.  Çileği sırasıyla Elma, Erik ve Hurma gibi mevsim meyveleri takip etti.

Nisan ayında en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülke 37 milyon dolar ile Rusya Federasyonu olurken,  onu sırasıyla Romanya, Irak ve Ukrayna takip etti.

Ayrıca Nisan ayı narenciye ürünleri ihracat değerlerinde ilk iki sırada yer alan Mersin ve Hatay illeri toplamda 20 milyon dolar ve değerde %84 lük pay ile narenciye ihracatında başarısını bir kez daha ortaya koydu.

Başkan Sin’den Hollanda’da yer alan Foodwalley’e inceleme gezisi!

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, 28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde iyi örnek yurtdışı uygulama alanlarında inceleme yapmak amacı ile Hollanda Wageningen Üniversitesi-Foodwalley’e inceleme gezisine katıldıklarını belirtti.

Başkan SİN; “İnovasyon odaklı tarımı geliştirmek için sadece hammadde üretim fazından,  değer yaratılmış ürün fazı üretimine geçmeliyiz. Bugün çikolatanın ham maddesi “kakao” Afrika’da yetişmesine karşılık en iyi çikolata markaları İsviçre, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden çıkmaktadır. Sektörde artık inovasyonun önemli olduğunun ve yeni teknolojik uygulamaları yerinde incelemenin ve yeniliklerin ülkemize getirilmesinin değerinin bilincindeyiz.” diyerek tarımda inovasyonun önemini vurguladı.

AKİB’in ihracatı arttıracak her çalışmaya azami çaba gösterdiğini ve bu tarz inceleme gezilerinin ihracata büyük katkısının olacağını, bu sayede atılan adımların sektör için yeni bir soluk olacağını belirtti.

 Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği,  Rusya Federasyonu Teknik İnceleme Heyetini Ağırladı

 Başkan Sin, 15-19 Nisan tarihlerinde Rus teknik heyetin ülkemizde elma üretim alanları ve paketleme tesislerinde inceleme gerçekleştirmek amacı ile ülkemize geldiklerinin bilgisini verdi. Heyetin üretimden ihracata kadarki süreçte bakanlık birimlerinin denetimlerini nasıl yaptığı, takip sisteminin nasıl işlediği ve üretim noktalarında ürünlere ne gibi işlemlerin uygulandığı hakkında bilgi edindiklerini belirtti.

Bir ihracatçı gözüyle Rusya Federasyonu Teknik İnceleme Heyetinin gezisini değerlendiren Başkan Sin; “Yaş meyve sebze sektörü için en önemli pazarlardan olan Rusya Federasyonu tarafından gerçekleştirilen bu teknik incelemeyi AKİB olarak memnuniyetle karşılıyor ve çok değerli buluyoruz. Önümüzdeki süreçlerde de bu tür incelemelerin geri dönüşlerini ihracat rakamlarımızdaki artışlarla alacağımıza inanıyoruz.” diyerek gerçekleşen incelemenin sektör için önemini vurguladı.

UİB’in nisan ayı ihracatı 2,7 milyar dolar oldu

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB) nisan ayı ihracatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 10,26 azalışla 2,7 milyar dolar olurken, son 12 ihracatı ise yüzde 2,3 artışla 32 milyar dolara çıktı.

 Türkiye’nin genel sekreterlik bazında en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), nisan ayında 2,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Nisan ayındaki ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,26’lık azalan UİB, geriye dönük 12 aylık dönemde ise ihracatını yüzde 2,31 artırarak 32 milyar dolar rakamına ulaştı.

OİB’in ihracatı nisan ayında 2,3 milyar dolar

Nisan ayında yüzde 11,83 düşüşle 2,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) geriye dönük 12 aylık performansı ise yüzde 0,91 artışla 27,6 milyar dolar oldu.

Tekstil ihracatı nisanda 101,6 milyon dolar

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 10,17 düşüş göstererek 101,6 milyon dolarlık ihracat yaptı. Geriye dönük 12 aylık dönemde ise ihracatını yüzde 0,52 oranında artıran UTİB, 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

UHKİB’den nisanda 67,7 milyon dolar ihracat

Nisan ayında 67,7 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) ihracatını yüzde 17,73 artırdı. Geriye dönük 12 aylık ihracatını ise yüzde 12,46 artıran UHKİB, 656 milyon dolarlık ihracata imza attı.

UMSMİB’in ihracatı nisanda 12,5 milyon dolar oldu

Nisan ayında 14,11 oranındaki düşüşle 12.5 milyon dolar ihracat yapan Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) geriye dönük 12 aylık dönemde ise yüzde 6,02 artışla 170 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

UYMSİB’den nisanda 5,6 milyon dolarlık ihracat

Nisan ayında yüzde 7,56 artışla 5,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) geriye dönük 12 aylık dönemde ise ihracatını yüzde 6,37 oranında artırarak 131,2 milyon dolara imza attı.

Öte yandan UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve “diğer” başlığı altında listelenen sektörlerin nisan ayı ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,24 oranında artışla 192,2 milyon dolar oldu.

Eski Bakan Altan Öymen Kapadokya’da Türkiye’nin Demokrasi Tecrübesini Anlattı

 Eski Turizm ve Tanıtma Bakanı, Gazeteci Altan Öymen “Türkiye’nin Demokrasi Tecrübesi” başlıklı konferansında Kapadokya Üniversitesi öğrencileriyle buluştu.

Kapadokya Üniversitesi Oktay Sinanoğlu Salonunda düzenlenen konferansta konuşan Gazeteci, Yazar, Milletvekili ve Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, çok partili demokrasiye geçiş tarihimizi anlattı.

1876 yılında Kanuni Esasi’nin ilanı ve devamındaki süreçte yapılan parlamento seçimleri ile oluşan Meclisi Mebusan ve Meclisi Ayan ile ülkemizde demokrasinin ilk adımlarının atıldığını belirterek konuşmasına başlayan Altan Öymen, Cumhuriyetin ilk yıllarında Avrupa ülkelerindeki demokratik sistemleri hedefleyen Türkiye’nin bu yolda gerçekleştirdiği devrimlerin demokrasinin kurumsal altyapısını oluşturduğunu söyledi.

Altan Öymen, “Demokrasi tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biri 1945 yılında çok partili demokrasiye geçiş kararının verilmesi, yani dernekler kanununda yapılan bir değişiklik ile yeni siyasi partilerin kurulmasının önünün açılmış olmasıdır” şeklinde konuşurken, 1950 seçiminden önce Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Partinin birlikte yeni bir seçim kanunu hazırladığını, bu kanun ile Yüksek Seçim Kurulunun kurulduğunu, gizli oy, açık tasnif ve seçimlerin hâkim gözetiminde olması gerektiği gibi uygulamaların yürürlüğe girdiğini belirttiği konferansın sonunda Kapadokya Üniversitesi öğrencilerinin sorularını cevapladı.

Konferansın ardından Öymen, yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen “Türkiye’de Siyaset ve Çok Partili Yaşama Geçiş” başlıklı seminere katıldı. Seminer sonunda, Kapadokya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vesile Şenol tarafından Altan Öymen’e günün anısına Avanos el sanatları ürünü olan Amfora takdim edildi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Yapı İzninde,  ruhsat, bina, yüzölçüm, değer ve daire düştü

Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının  ilk altı ayında  Kayseri’de ve Türkiye genelinde bir önceki yıla …