Ana Sayfa / Haberler / Politika / ‘Dünya Kadın Hakları Günü’ mesajları

‘Dünya Kadın Hakları Günü’ mesajları

KTO BAŞKANI ÖMER GÜLSOY’UN MESAJI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 84. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

5 Aralık’ın, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ve yaşanan problemlere çözümler bulunması açısından önemli bir gün olduğunu vurgulayan Başkan Gülsoy mesajında şu ifadelere yer vermiştir:

“Türk toplumunun kalkınmasının, Türk kadının kalkınmasına bağlı olduğuna inanan Mustafa Kemal Atatürk’ün çabaları sonucu, Türk kadını genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Birçok Avrupa ülkelerinden önce bu hakka kavuşan Türk kadını tarihimiz boyunca, yaşamın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumluluğu paylaşmış, özellikle Kurtuluş Savaşının her döneminde aktif rol oynamış, cesareti ve fedakârlığıyla adını tarihe yazdırmıştır.

Toplumun her alanında söz sahibi olarak hayatın ayrılmaz bir parçası olan kadınlar, el attıkları işlerde başarılara imza atmaktadır. Varlıklarıyla toplum yapımıza şekil veren kadınlar bugün; bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat, ve daha bir çok alanda başarılarıyla kendilerinden söz ettirmektedirler.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kadınlarını geri bırakan toplumlar, geride kalmaya mahkûmdur” sözünü hatırlatarak ülke olarak daha müreffeh bir yaşam standardına kavuşmamız için kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve siyasi hayatta daha fazla yer almasını sağlamamız gerektiğini belirtmek isterim. Kadınların özellikle girişimcilik konusunda cesaretlendirilmesi, iş dünyasındaki paylarının artırılması gerektiğine inanıyorum. Üreten kadın, emek veren kadın daha güçlü kadın daha güçlü toplum demektir.  Güçlü toplumlar ise güçlü ve umut dolu yarınlara işarettir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınların Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, sağlıklı, başarılı, mutlu bir gelecek diliyorum.”

ADD KEMAL CEYLAN’IN MESAJI

Bugün 88. Kadın hakları gününü bir kere daha mutluluk duyarak anıyoruz.

Kadınlarımız Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşundan beri bir eş, bir yoldaş, bir ana, bir bacı, bir kardeş olarak düşünülmüş ve bugüne kadar anılmış ve anılacaktır.

Anadolunun Türkleştirilmemek  1238 yılından itibaren Hacı Bektaş Veli kadınlarınızı okutunuz diyerek anadoludaki kadın haklarının tohumlarını atmıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa Türkiye Cumhuriyetindeki kadınların seçme ve seçilme haklarını 3. Aşama sonunda gerçekleştirmiştir.

1-3 Nisan 1930 tarihinde kadınlara belediye seçimlerinde seçme seçilme hakkı tanındı.

2-5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara milletvekili seçilme hakkı tanındı.

8 Şubat 1935 tarihinde yapılan seçimlerde  5. Dönem TBMM de 18 kadın milletvekili yer almış ve bunlar arasında Ankara’nın bir köyü olan Kazan ilçesi muhtarı Satı kadın milletvekili seçilmiştir.

Dünyaya Önder olan Mustafa Kemal ATATÜRK kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını ilk defa vererek, kadınlarımıza verdiği değeri göstermiştir.

Bütün kadınlarımızın bu gününü kutlar, gelecekteki günlerinin, sevgi, barış, kardeşlik ve sağlıkla geçmesi dileğiyle;

Bütün kadınların birer ana olduğu düşüncesi ile hepsinin ellerinden öpülmesi gerektiğini hatırlatır, bize bu günü bahşeden Mustafa Kemal ATATÜRK ve bütün şehitlerimizi saygıyla anarken onlara şükranlarımızı sunarım.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!

Ne mutlu Türküm Diyene!

MHP MYK Üyesi Serap Şule Kalın’ın mesajı

5 Aralık..

Cumhuriyetimizin kadınlarımıza en büyük kazanımı olan Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 84. Yıl dönümü.

Bir gurur, bir övünç günü, tarihin bize atfettiği inanmışlığımızı ve adanmışlığımızı haykıracağımız bir  gerçeklik, Türk Kadını’nın temsilde eşitlik noktasındaki ilk adımı…

Çağdaşlaşmada örnek aldığımız İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde o dönemde kadına seçme, seçilme ve diğer kültürel haklar daha sağlanmamışken, Türk kadınına 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı tanınmıştı. Bu gerçeğimiz Türk Kadını için bir gurur ve şeref nişanesidir.

Atatürk hayatta iken yapılan son seçim olan, 1935 yılı seçimlerinde ilk kez seçilme hakkını da kullanan Türk kadını, TBMM’ne on sekiz kadın milletvekili ile girmiştir.

Atatürk’ün, çağı ve değişeni değil, değişecek zamanı milletine göstermesi, kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında daha insanlık tarihinin ufkunda bile görünmemişken Türk Kadınına, haklarını vermesinin değeri daha iyi anlaşılır. Çünkü bütün insanlık tarihi boyunca, tarihin hiçbir döneminde, hiçbir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve öngörülü olmamış, onun kadar uğraş ve savaş vermemiştir.

Bizim için Kadın ; Hanların Hanıdır.

Biz de kadın anadır, yardır, yarendir, yoldaştır…

Bizde kadın kahramandır.

Bizde kadın  Ulu Hakan Tomris’ tir,  Satı Kadındır, Nene Hatundur, Hayme Anadır daha niceleridir.

Bizler de Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin çizgisinden ve direktiflerinden hareketle ;

Milletimizin gür sesi Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Tüm hassasiyetimizle, kadına dair her şeyi medeniyetimizin temel esasları ve tarihten gelen özgüveni çerçevesinde ele alıyor ve çözüm üretiyoruz.  Tarihten bize kalan mirasın ve tarihimizin bize atfettiği kadim değerin bilincinde hem siyasi platformda, hem ekonomik, hem kültürel olarak “Güçlü Kadın Güçlü Türkiye” ekseninde hareket ediyoruz.

Liyakat sahibi, donanımlı, Vatan ve Millet sevdası ile bezenmiş Milliyetçi Ülkücü Kadınlarımızın sadece seçen değil, seçilen noktada varlık göstermeleri adına mücadele ediyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi Kadınları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerinin yılmaz bekçileri, kurucu  Genel Başkanımızın Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in fikir ve doktrinlerinden ayrılmayarak, Liderimiz Devlet Bahçeli’nin izinde, her alanda en ön safta yılmadan çalışacağını her fırsatta gösterecektir.

Cumhuriyetimizin ve 5 Aralık tarihinin  örneklerinden birisi olmam sıfatıyla , mensubu olmaktan şeref duyduğum partimin her kademesinde hizmet etmiş partimin hali hazırda MYK Üyesi ve Milletvekili Adayı olmuş bir Kadın ferdi olarak ;

Tüm Kadınlarımızın 5 Aralık Günü’nü kutluyor,  bizlere birçok ülkeden çok daha önce bu hakkın verilmesine yolbaşçılık yapan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyorum.

5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıl dönümünde tüm Kadınlarımıza açık çağrımdır ;

Gelin hep birlikte “Kadınlar Güçlensin Türkiye Büyüsün” diyerek sevdamız Milliyetçi Hareket Partisi’nde gönüllerimizi ve güçlerimizi birleştirelim.

Gelin hep birlikte Vatan ve Millet yolunda taşın altına elimizi , yeri gelince gövdemizi koymak suretiyle harekete geçelim. Gelin hep birlikte Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında omuz omuza, can cana Türk Kadını’nı hakettiği yere ulaştırmak için mücadele verelim.

AKP İl Başkanı Çopuroğlu’ndan ‘’5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’’ mesajı

Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Çopuroğlu mesajında;  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84. Yılını hep birlikte kutluyoruz. Kadın evde anne ve eş olmakla birlikte dışarda ise hayat mücadelesi veren, savaşta mermi taşıyan, toplumda ve çalışma hayatında ise evine katkı sağlayan bir bireydir.

5 Aralık 1934 te Mustafa Kemal Atatürk’ün kadına seçme ve seçilme hakkı vermesi ile birlikte kadının toplumdaki yeri daha da artmış, bundan 84 yıl önce kadınlarımız bu hakkı Avrupa ülkelerinin birçoğundan önce elde etmiştir. Bugün dalgalanan şanlı bayrağımız gölgesinde, bağımsızca yaşadığımız ülkemiz için  canlarını vermekten çekinmeyen kadınlarımızın, evlatları uğruna her türlü fedakârlığa katlanan annelerimizin, tarlada çalışan, fabrikada işçi, savaşta asker ve yaşamın her alanında farklı roller oynayan, hayatımızı güzelleştiren ve kolaylaştıran tüm kadınlarımıza sevgi, saygı ve hürmetlerimi sunuyor bu vesileyle tüm dünya kadınlarının Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Şehit Gazi Birlik Sen Temsilcisi malül gazi Mete Kurt: Açılım süreci tekrar mı başlıyor?

Türkiye  Harp malülü Gaziler  Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanlığı döneminde, siyasilere teröre …