Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / Drone kursu sona erdi. İzinsiz drone kullananlara 10 bin lira ceza

Drone kursu sona erdi. İzinsiz drone kullananlara 10 bin lira ceza

Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti, Hak İş Konfederasyonuna bağlı Medya İş Sendikası ve Sapmaz Havacılık Kurumu tarafından ortaklaşa düzenlenen, “Drone Kursu” başarıyla tamamlandı.

İki gün süren eğitim sonunda kursu başarıyla tamamlayan 14  kursiyere, sertifika ve pilot belgeleri düzenlenen törenle teslim edildi.

Kayseri’de faaliyet gösteren çok sayıda kuruluşun ilgi gösterdiği kursa, medya mensupları, iletişim fakültesi öğrencileri, Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketi Teknik Personeli, fotoğraf sanatçıları, güvenlik şirketlerinde görev yapan personel ve farklı sektörlerde görev yapan kişiler katıldı.

Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Üstün Tuncer,  Drone Pilotluğunun geleceğin mesleği olarak gösterildiğine dikkat çekerek, izinsiz drone kullanımının hızla arttığını ve bunun önüne mutlaka geçilmesi gerektiğini söyledi.

Tuncer, “Gelişen teknoloji ile birlikte görüntü ve fotoğraf çekimlerinde drone kullanımı giderek artmaktadır. Özellikle, medya sektöründe görev yapanlar için droneler önemli bir iş aracı haline gelmiştir. Drone, çok farklı alanlarda, geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Drone, Türkiye’de, yasalar ve sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından  düzenlenen yönetmelikler çerçevesinde kullanılabilir.  Bu amaçla, Emniyet Müdürlükleri bünyesinde, “Drone Üniteleri” kurulmuş bulunmaktadır.  Drone cihazları, hayatımıza büyük kolaylıklar sağlarken, güvenlik açısından da bir o kadar tehlike arz etmektedir. Bu nedenle, drone uçuları kontrollü bir şekilde yapılmak zorundadır. Sertifikası ve pilot belgesi olmayan kişiler kesinlikle drone uçuramazlar ve kullanılacak olan dronelerin mutlaka sivil havacılık genel müdürlüğüne kayıtlı olması gerekmektedir.  Kayseri’de, sayıları az da olsa, artık drone uçuş yetkisine sahip pilotlarımız vardır. Kursumuzu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Üstün Tuncer,  vatandaşları drone uçuşlarına karşı uyardı ve kontrolsüz şekilde havada görünen dronelerin mutlaka emniyet müdürlüğüne bildirilmesini yahut 155 polis imdat hattından  yardım isteyerek, uçuşların izinli uçuş olup olmadığını öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

İzinsiz drone kullanan kişi ve kuruluşlara 10 bin lira para cezası uygulanıyor.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

BTvizyon toplantısında, bilişim ve siber güvenlik konuşuldu

Kayseri’de gerçekleştirilen BTvizyon Anadolu toplantılarında, bilişim teknolojilerine ilişkin güncel ve gelecek vizyonları, deneyimleri, bilgileri, ürün …