Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / Drone kullanıcı-ehliyet pilot belgesi kursu

Drone kullanıcı-ehliyet pilot belgesi kursu

Sektörümüzde yaşanan hızlı teknolojik gelişim, yeni yeni araçların yaygın şekilde  kullanımını zorunlu hale getirmiş bulunmaktadır.

Bu araçların başında, “İnsansız Hava Araçları Sistemleri” kapsamı içinde değerlendirilen “Drone” adı verilen uzaktan kumanda edilebilen “Uçan Kameralar” gelmektedir. Drone, gerek televizyonlarımız ve gerekse çekim yapan film yapımcıları ve bazı kurumlar tarafından geniş bir alanda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Yasa gereği, bu araçlar sadece, izne ve kullanım belgesi- ehliyete sahip kişiler tarafından kullanılabilir. Aksi hareket edenler hakkında yasal işlem yapılmaktadır.

Sektörümüzde eleman kalitesini artırmak, bu alanda ortaya çıkacak eleman ihtiyacını şimdiden karşılamak, hazır iş gücü oluşturmak ve sektörü teknolojik gelişmelere hazır hale getirmek yanında, televizyonlarımızda, yayın-yapım kuruluşların da prodüktör, kameraman veya teknik eleman olarak çalışanlar ile konuya ilgi duyan amatörlerin eğitimi, belgelendirilmesi (Uçuş-Pilot Ehliyeti)  amacıyla  Kayseri’de bir eğitim programı ve kurs düzenlenmesi planlanmaktadır.

Önümüzdeki günlerde, bu kurslara katılmayan ve ehliyet almayan kişilere kesinlikle uçuş-çekim izni verilmeyecek ve izinsiz kullanımlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Belgelendirme ve Ehliyet verme yetkisine sahip özel kuruluşlar, kurs bedeli olarak kişi başı 2000-2500 TL.- talep etmektedir.

Cemiyetimiz, bu konuda yetkilendirilmiş Medya-İş Sendikası ile birlikte Kayseri’de bir eğitim programı düzenlemeyi planlamaktadır. Kursa katılan ve başarılı olan kursiyerlere,  Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından  düzenlenmiş “Drone Ehliyeti-Pilot Belgesi” verilecektir. Kurs, katılım bedeli 250+KDV olarak belirlenmiştir.

Kurs tarihi, başvuruların yeterli sayıya, en az 20 kişiye ulaşması halinde belirlenecek ve katılımcılara duyurulacaktır..

Eğitime katılmak isteyenlerin aşağıdaki mail adresine ad-soyad, çalıştığı kurum ve iletişim bilgilerini göndermeleri yeterlidir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji-yaşam haberleri (07.06.2019)

Tüm dünyada firmalar sigortalanamayan risklerle karşı karşıya  Aon 2019 Global Risk Yönetimi Anketi sonuçlarına göre, …