Ana Sayfa / Haberler / Spor / Dowhill bisiklet Avrupa kupası heyecanı başladı

Dowhill bisiklet Avrupa kupası heyecanı başladı

Avrupa kıtası dışında ilk kez Kayseri’de gerçekleşecek IXS Downhill Bisiklet Avrupa Kupası Erciyes’in volkanik parkurlarında star aldı.

Uluslararası spor camiasının en prestijli organizasyonlarından olan IXS Downhill Avrupa Kupası heyecanı Türkiye’nin tek downhill bisiklet parkurlarının bulunduğu Erciyes Bike Park’ta yaşanıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes A.Ş tarafından Uluslararası Bisiklet Federasyonu (Union Cycliste Internationale) UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu işbirliği ile Türkiye’de ilk kez organize edilen Avrupa Kupası, 8-9 Haziran tarihleri arasında Erciyes Dağı’ndaki zorlu parkurlarda nefes kesici görüntülere sahne oluyor.

Almanya, İsviçre, Romanya, İtalya, Slovenya, Polonya, Güney Kıbrıs, İran ve Türkiye’den yaklaşık 100 dağ bisikleti sporcusu Erciyes Bike Park içerisinde bulunan 1.760 metre uzunluğunda ve rampaların, taş merdivenlerin, sert dönüşlerin, tonluk kayaların bulunduğu özel hazırlanmış parkurda zorlu arazi şartlarına direnç göstererek şampiyon olmak için pedal çeviriyorlar.

16 yılı aşkın süredir Avrupa’nın tüm ülkelerinde organize edilen IXS Downhill Kupası dünyanın en büyük ve en uzun yarışları olma özelliği taşıyor. 2 gün sürecek yarışlarda hem Downhill Türkiye Şampiyonları belirlenecek hem de Avrupa Kupası kazananları yarın öğlen belli olacak ve kupaları verilecek.

Yarışmalar öncesi bir konuşma yapan Kayseri Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, Erciyes’in kış turizminin gözdesi olduğunu kaydederek yaz turizminin de gözdesi olacağını belirterek  ‘Erciyes, uluslararası bir kayak merkezi haline geldi. Özellikle yurt dışından çok büyük ziyaretçiler geliyor. Kışın Erciyes’te otellerimizin ve tesislerimizin hepsi dolu. Biz yazı da değerlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Erciyes A.Ş. olarak yaz faaliyetlerine de önem veriyoruz. Çadır kampı, bisiklet rotaları ve dağ parkurları hazırlıyoruz. Türkiye de ilk kez Downhill (Tepe İnişi) bisiklet parkuru Erciyes’te yapıldı. Erciyes büyük kupalara ev sahipliği yapıyor. Türkiye tarihinde ilk defa Avrupa Kupası’na ev sahipliği yapıyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Erciyes’i bisikletin merkezi yapmak gibi bir vizyonumuz var. Şehirde de bisiklet kullanılsın, motorlu taşıtlardan uzaklaşarak Kayseri gibi geniş yolları olan bir şehirde bisiklet imkanlarından faydalanmak istiyoruz. Bisiklet kullanımı ülkelerin gelişmişliği ile doğru orantılıdır. Biz de Türkiye olarak gelişmiş ülkeler liginde bulunduğumuz için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak istiyoruz’ dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Develi, büyük bir onganizasyona daha ev sahipliği yaptı

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası düzeyde düzenlenen Velo Erciyes Bisiklet yarışlarına ev sahipliği yapan Develi 9 ülkeden …