Ana Sayfa / Haberler / Gündem / ‘Dönmeyi Düşünmeyen’ Sarıkamış Şehitleri Pazar günü anılacak

‘Dönmeyi Düşünmeyen’ Sarıkamış Şehitleri Pazar günü anılacak

Sarıkamış’taki programla aynı gün ve saatte gerçekleştirilecek yürüyüşün amacı; gençlere tarihi ve kültürel mirasın daha iyi tanıtılması, Sarıkamış ruhunun canlılığının devam ettirilmesi, manevi iklimin toplumun tüm bireyleri tarafından hissedilebilmesi. Erciyes Dağında 2 km’lik parkurdan oluşan yürüyüş yarın saat 10.30’da Hisarcık kapı mevkiden başlayacak ve Tekir kapıda son bulacak. Hava şartları izin vermezse yürüyüş aynı saatte, Cumhuriyet meydanı-Şehitlik arasında gerçekleştirilecek.

Kayseri Valiliği tarafından organize edilen  ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma yürüyüşü’ yarın  gerçekleştirilecek. Saat 10.30 da Erciyes Dağı’nda başlayacak olan  yürüyüş hava muhalefeti nedeniyle Erciyes Dağı’nda gerçekleştirilememesi durumunda, aynı saatte Cumhuriyet Meydanı’ndan Kartal Şehitliği’ne kadar yapılacak.

Yürüyüşe katılmak isteyenler ve okullar Cumhuriyet meydanından otobüslerle  yürüyüş alanına taşınacak. Protokolün gelmesi ile yürüyüş başlayacak. Erciyes’te yapılırsa, 500 Kayakçı ellerinde Türk Bayrağı ve Sarıkamış Pankartı ile Erciyes Tekir kapı zirvesinde iniş yaparak  bayrağı Vali Şehmus Günaydın’a teslim edecek. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim Tilaveti, Şiir Dinletisi, Protokol Konuşmaları, Hatim Duasından sonra çeşitli ikramlar yapılarak etkinlik sona erecek.

Yürüyüş’ün Erciyes’te yapılmaması durumunda, Cumhuriyet meydanı Kartal Şehitliği arasında yapılacak etkinlikte program değişmeyecek.

Türkiye Harp malülü Gaziler Şehit dul ve yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Yılmaz Üçkan Sarıkamış Şehitlerinin yıldönümünde ‘Dönmeyi düşünmediler’ diyerek bir açıklama yaptı.

Üçkan’ın açıklaması şöyle.

 Geçmişi olmayanın geleciği olmaz. Daha da önemlisi geçmişini bilmeyen doğru bir geleceğe adım atamaz. Bu günlerde tarih bilincini düşündüğümüzde yeni nesiller nereden nereye geldiğimizi bilmeliler Özellikle Sarıkamış harekâtında 90 bin Şehidimizin  Ruslara karşı verdikleri amansız mücadelede ve -40 derecede nasıl şehit olduklarınıbilmeliler…
Yüce Türk Milletinin, bayrak uğruna, vatan uğruna, bağımsızlık uğruna ölmek için savaşa girdiğinin göstergesi, 22 Aralık 1914 ile 15 Ocak 1915 tarihleri arasında gerçekleşen ve birçok vatan evladının donarak hayatını kaybettiği Sarıkamış Harekâtı olmuştur.

Sarıkamış, düşmanın üstün gücüne karşı canını siper eden engin ruhlu, vatan âşıklarının mirası, kahramanlık ve yiğitlik destanıdır. Sarıkamış Harekâtı dünyaya kafa tutan milletimizin vatanı için yapabileceklerinin kanıtıdır.
Sarıkamış’ta askerlerimiz bu uğurda şahadete yürümüştür. Allahuekber Dağları’nın Sarıkamış’taki cesaret ateşini karlar söndürememiş, vatan için çarpan yüreklerin heyecanını soğuk dindirememiştir.
Ağır hava koşulları altında savaşan Türk askeri, muharebenin sonuna kadar direnmiş; dayanıklılık, itaat, direniş ve mücadele azminin üstünlüğünü bir kez daha kanıtlamış, şehitlik mertebesine ulaşan vatan evlatları Türk milletinin bağrına defnedilmiştir.
Harekâtın 104. Yıldönümü vesilesiyle Sarıkamış’ta verilen var olma mücadelesinde o günden bugüne kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan, şehit düşerek vatanın her karış toprağının kıymetini bize anlatan, Sarıkamış destanının neferlerini ayrıca Geçmişte olduğu gibi bugünde ülkemizin bekası ve geleceği için hiç düşünmeden istiklal ve vatan uğruna canını siper eden kahramanlarımızı rahmetle anıyor ve gazilerimize Allah’tan şifa diliyoruz.”

 

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Milli Emlak, arsa, tarla, ev, çeşitli araç ve motorsiklet satacak.. İşte liste

KAYSERİ ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜNDEN SATIŞI YAPILACAK TAŞINMAZLAR S. NO: TAŞINMAZ …