Ana Sayfa / Haberler / Sağlık / Develi ve Yahyalı’da organ bağışı

Develi ve Yahyalı’da organ bağışı

DEVELİ’DE İLK BAĞIŞÇI KAYMAKAM VE BAŞKAN OLDU

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Sağlık Bakanlığınca tüm Türkiye’de yürütülen organ bağışına farkındalık oluşturmak için Develi Sağlık Müdürlüğü de Cumhuriyet Meydanında stant kurarak destek verdi.

Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ve kurum amirleriyle birlikte standı ziyaret ederek İlçe Sağlık Müdiresi Fatma Anteplioğlu’ndan bilgiler aldı. Tüm Develilileri organ bağışı için başvuru yapmaya davet eden Kaymakam Duru “Dinen ve tıbben hiçbir mahsurunun olmadığı organ bağışıyla birçok şifa bekleyen ya da hayati tehlikesi bulunan hastalarımıza derman olunabilmektedir. Böylesi hayati bir bağış için farkındalık oluşturan ilçe sağlık personelimize teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu. Böylesi bir farkındalığa dikkat çekmek ve örneklik teşkil etmek için organ bağışı için başvuruda bulunan Cabbar Başkan “Maalesef ki ülkemiz Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında organ bağışında çok gerilerde. İnşallah bu ve benzeri projelerle insanımızın bu konudaki duyarlılığının artmasını diliyorum. Bu mübarek Mevlid Kandili gününde böylesi can veren bir organizasyonu düzenleyen sağlık müdürlüğü personelimize teşekkür ediyor, destek veren hemşerilerimi de tebrik ediyorum” dedi. Türkiye’de 25 bin Kayseri’de ise 500’ün üzerinde hastanın organa bağışına ihtiyaç duyulduğunu belirten İlçe Sağlık Müdiresi Fatma Anteplioğlu “Halkımıza örnek olmak ve çalışmamıza destek vermek amacıyla bu farkındalık standımızı ziyaret eden kaymakamımız ve belediye başkanımız başta olmak üzere bütün kurum amirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK

Kayseri’nin Yahyalı İlçesinde 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası münasebetiyle etkinlik düzenledi.

İlçe meydanında İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşlara broşürler dağıtılarak Organ ve Doku Bağışının önemi anlatıldı. Ayrıca bağışta bulunan vatandaşların kayıtları yapıldı.

Etkinliğe Yahyalı Kaymakamı Yunus Emre Altıner ile birlikte katılan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk Organ ve Doku Bağışı konusunda İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Kara ve Yahyalı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yasemin Doğan’dan bilgiler aldı.

Basına açıklamalarda bulunan Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk “ 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftasında bu önemli etkinliğe destek vermek amacıyla ilçemizde kurulan Organ Bağışı standını ziyaret ediyoruz. Organ bağışı hayat kurtarır. Toplum tarafından seçilmiş insanların diğer insanlara örnek olması gerekiyor. Bu nedenle organ bağışında öncülüğü seçilmiş insanların yapmasının gerektiğine inanıyorum. Halkımıza da bu konuda duyarlı olmaları için çağrıda bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Kara ise açıklama da “Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.  Ülkemizde maalesef en çok canlıdan canlıya organ nakli yapılıyor. Bu şekilde bağışlar daha fazla oluyor ama beyin ölümü gerçekleşmiş olan vakalarımızın bağışı hususunda ciddi sorunlar yaşıyoruz. Şahıs, kendisi bağışçı olmuş olsa bile yakınları müsaade etmediğinde ilgili organlar alınamıyor ve toprak oluyor. Bu, bizim ülke olarak ciddi sorunumuz. İlimizde de yeterli sayıda donör alınamadığı için organ nakli hususunda yeterli çalışmalar yapılamıyor. Organ ve Doku Bağışı konusunda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yahyalı İlçemizde öncelikle Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanımız, Kurum Amirlerimiz ve vatandaşlarımıza Organ ve Doku Bağışı konusunda destek oldukları için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Bahreynli Hasta, Şifayı ERÜ Hastanelerinde buldu

Bahreyn’de trafik kazası sonucu yaralanan 18 yaşındaki Bahreynli hasta Mohammed Hadi, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi …