Ana Sayfa / Haberler / Magazin-Yaşam / Çocuk Vakfı’ndan Dünya Çocuk Günü Türkiye bildirisi

Çocuk Vakfı’ndan Dünya Çocuk Günü Türkiye bildirisi

Bu yılın bildirisini şair Ömer Erdem yazdı.
Çocuk Vakfı, her yıl dünyada Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Çocuk Günü nedeniyle şairlerin yazdığı bildirileri yayınlıyor. Bu yılın Dünya Çocuk Günü Türkiye Bildirisi’ni şair Ömer Erdem kaleme aldı.
DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ TÜRKİYE BİLDİRİSİ BÜTÜN İNSANLIK İÇİN ÇOCUKLAR
Ömer Erdem
Kimse başını kuma gömmesin, sol yanağını sağ yanağıyla yer değiştirmesin!
Günümüz dünyasında en büyük acıları çocuklar çekiyorlar.
Ailelerinden koparılmış, küçük yaşta çalışmaya mecbur bırakılmış, yeteri kadar beslenemeyen, sağlıklı mekanlarda barınmaktan uzak, hak ettiği eğitimden mahrum, cinsellik başta olmak üzere her tür taciz ve suistimale açık yeryüzünde milyonlarca çocuk. Doğu Türkistan, Meksika, Afrika, Çin, Hindistan, Güney Amerika, Suriye aklınıza neresi gelirse.
Politikacılar her fırsatta övünüp dursunlar ama bugünün dünyası çocuklar açısından kötü bir yerdir.
Maddi imkanlar bakımından sorunsuz çocukların bile acıları daha başka. Anne ve babalarıyla yeterince vakit geçiremedikleri gibi parklarda ve sokaklarda özgürce oynayamıyorlar. Dünyanın farklı yerlerinden ülkemize çalışmak için gelmiş ve üstelik kendi çocuklarını görmekten mahrum bakıcı anneler.
Çocuklara ninni söyleyecek ve masal anlatacak ağızlar da hızla yok oluyor. En korkunç taraf ise çocuklar çocukları bile göremiyorlar.
Ve hiçbir çocuk zerre kadar sorumlu değil bu durumdan.
Anne babaların, devletlerin, ulusların gözü önünde yaşanıyor bütün bunlar.
Eğer tek bir çocuğun uğradığı taciz, açlık, aileden kopuş, maddi ve manevi yokluk, nitelikli ve eşit eğitim hakkından mahrumluk insanların uykusunu kaçırmıyorsa o dünyada işler yolunda gitmiyor demektir. Doğudan batıya, o milletten bu ulusa, falanca dilden falanca dile dünya bir çocuk suistimali içinde. Filmler, açıklamalar, sosyal projeler, yardım çabaları işe yaramıyor.
Dünyada savaşlar, milletler arası ekonomik ve sosyal dengesizlikler, terör, dinsel baskı, güvenlik sorunları nedeniyle, gelecek korkusu dinmeyecek .
İnsan adına, insanlık adına umut ve çıkış yolu tek bir çocuğu dert edinmekten, bir varoluş şartı gibi hayatın merkezine oturtmaktan geçiyor.
Çocukları gözetmeyen ekonomik sistemler, uluslararası antlaşmalar, yeni gen ve yazılım teknolojileri, spor karşılaşmaları, eğlenceler ve turistik geziler boşunadır ve boşluğa doğrudur.
İnsan çocuğun ve çocukluğun ayağa kalktığı yerden yücelebilir.
Bugünkü sanat, düşünce ve sosyal bilimler yanında hukuk araştırmaları bu konuya ağırlık vermeli, çocuğu dert edinmelidir.
Ülkemizin çocuğa bakışı da ne yazık ki göz yaşartıcı değildir.
Son kırk yıldır, eğitim, moda, gıda, oyuncak sektöründe dönen yüksek paralar, çocuğu bir değer noktası olarak görmekten mahrumdur. Yerli yerinde bir eğitim politikası belirleyememiş, bu politikayı okuldan ders kitaplarına, evlerden sokağa, oyun alanlarından televizyon ekranlarına kadar genişletememiş bir ülkede yaşıyoruz. Çoğalın çağrıları yapılıyor ancak çoğalmanın sonucunu kimse kestiremiyor. Büyük bir maddi manipülasyon ve suiistimal söz konusu. Birkaç idealist eğitimci, yazar, bilim insanı ve gönüllünün omuzlarında sonuna kadar taşınamaz çocuk ve çocukluk yükü.
Bugün ülkemizdeki akıl ve vicdan sahibi herkesi insanlığımızı ilgilendiren bu konuda sorumlu davranmaya çağırıyorum. Politikacıların, para sahiplerinin ve toplum kesimlerinin duyarsızlığının bir kez daha altını çiziyorum.
Biz bir zamanlar çocuk değildik. Çocuk biyolojik bir yaş diliminin adı olabilir ama çocukluk ruhumuzun ve insanlığımızın en temiz ve ölmez tarafıdır, unutulmasın! Çocuk varsa, insan korunuyor demektir.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Genç modacılar, en güzel tasarım için yarışacak

Yenilikçi, vizyoner, genç tasarımcılara kendini gösterme fırsatı veren, genç tasarımcıların Türk Moda Endüstrisine sunduğu yeni …