Ana Sayfa / Haberler / Politika / CHP il yönetiminde ‘beklenmedik’ 6 istifa ve işte gerekçesi

CHP il yönetiminde ‘beklenmedik’ 6 istifa ve işte gerekçesi

CHP Kayseri İl Yönetim kurulu üyelerinden Zeki Gümüş, Ali Domaniç, Recep Akın, Filiz Özkan, Nuran Çetin ve Filiz Ergün parti  binasında düzenledikleri basın toplantısı ile istifa ettiklerini açıkladı. “Gönül verdiğimiz, yoluna baş koyduğumuz partimizin güzide delegelerinin çoğunluğunun oyunu alarak seçilmiş olduğumuz bu kutsal görevden istifa ederek ayrılmayı uygun bulduk” diyen avukat Zeki Gümüş, partisindeki bazı istenmeyen ayrımcılık, davranış, ötekileştirme, parti tüzüğü ihlali gibi bir çok konuyu da eleştirdi. “Partimizin neferleri olarak her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Zeki Gümüş istifa edenler adına şu açıklamayı yaptı.

İSTİFA GEREKÇELERİMİZ:

 Her türlü ayrımcılığı reddedip, insana öncelik vermek için, eşitlik, adalet ve şeffaflık ilkeleri ışığında, iltimasın, listeciliğin ve yandaş siyasetinin hakim olmayacağı bir yönetim anlayışımız nedeniyle yönetim görevine talip olmuştuk. Geldiğimiz noktada yukarıda saydığımız ilkelerimize birçok aykırı davranışa maruz kaldık. Bu davranışların düzeltilmesi için her zeminde mücadelemizi sürdürmemize rağmen, dikkate alınmadığımız gibi, bu davranışlar her geçen gün biraz daha ağırlığını hissettirerek devam etmiş yönetim kurulu irademiz yok sayılmıştır.

 Parti içi ayrıştırma ve parti tüzük ihlallerinden dolayı tüm uyarılarımıza ve dikkat çekmelerimize rağmen bu ihlallere son verilmemiş, örgütün tüm organları adeta tek adam iradesine teslim edilmek istenmiştir. Demokratik ve katılımcı örgüt yapısından uzaklaşıp,  tek iradeye dayalı yönetim anlayışına kaymış olmayı ne örgüt geleneğine ne de değerlerimize uygun buluyoruz.

 Kişisel ikbal ve çıkarlarımızı bir kenara bırakıp, ülkemizin, cumhuriyetimizin ve partimizin çıkarları için, hep birlikte hareket edip kucaklaşıp bütünleşmemiz gerekirken, ben değil biz dememiz gerekirken, maalesef birileri hep ben demeyi, kişisel ve ailesel ikballerinin ve çıkarlarının peşinde koşmayı tercih etmişlerdir. Kişisel ve ailevi ikbal ve çıkarların hâkim olduğu bir örgüt yapısında görev almayacağımızın, bu eylemlere ortak olmayacağımızın bilinmesini isteriz.

 Parti örgütünün sorunlarını giderici çözümlerin bulunması, uzlaştırıcı anlayışın hâkim kılınması gerekirken;  uzlaşma kültüründen uzak ve örgütlerin verdiği görev doğrultusunda çalışma sergilenmesi gerekirken; örgütlerin üzerinde bir yönetim ve yönetme arzusu, örgütlerin işlevselliğini, enerjisini ve çalışma azmini yok etmiştir. Bu yok edişe ortak olamayız.

 Yukarıda arz edilen tüm bu noktalar partimizin en üst makamlarına yanlış aktarılarak, genel merkez politikaları yanlış bilgilendirmeler neticesine göre şekillenmiştir. Tarafımız için ise genel merkeze muhalif kanat algısı yaratılarak yıpratılmaya çalışılmış, konu bütünüyle saptırılmıştır. Oysa bizler, Partimizin, Genel Başkanımızın ve genel merkezimizin her zaman yanında ve hizmetindeyiz. Partimizin kurumsal kimliği ve örgütsel anlayışı kişilerin ego ve çıkarlarından her zaman öndedir. Hiç kimse partimizden daha büyük ve değerli değildir.  Biz onurlu partimizin üyesi ve hizmetkârıyız.

 Her ne olursa olsun, tüm olumsuzluklara, tüm itibarsızlaştırmalara rağmen, istifa etmemeyi ve görevimizi en mükemmel şekilde ifa etmeyi kendimize amaç edinmişken,  geldiğimiz ve getiriliğimiz noktanın partimizin örgüt etiğine ve siyaset vicdanına uymadığı kanaatindeyiz. İlkelerine ve görüşlerine hayatımız boyunca bağlı kalacağımız Ulu Önderimizin kurduğu partimizdeki Kayseri İl Yönetim Kurulu üyeliğimizden erdemli bir şekilde ve görevlerimizi en mükemmel şekilde yapmış olmanın verdiği vicdani huzur içinde istifa ediyoruz.

 Koltuk sevdamızın olmadığını, kişisel ikbal peşinde koşmadığımızı ve partimizin neferleri olarak her platformda mücadelemizi sürdüreceğimizi beyan eder saygılar sunarız.”

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Dr. Karaoğlu: Terörist Başının Devletin Resmi Ajansından mesajı kabul edilemez

31 Mart seçimlerinde Millet İttifakı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’den Melikgazi Belediye Başkan Adayı olan Dr. …