Ana Sayfa / Haberler / Medya-Basın Dünyası / Çalışan Gazeteciler günü mesajları ve ERÜ Teknopark’ta tanıtım

Çalışan Gazeteciler günü mesajları ve ERÜ Teknopark’ta tanıtım

KAYSERİ VALİSİ ŞEHMUS GÜNAYDIN’IN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Üstlendikleri görevleri, her koşulda başarıyla sürdürmeye çalışan, bilginin doğru ve hızlı iletilmesinde, güvenli ve objektif olmasında ve ilimizin kalkınmasında, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesinde de önemli katkılar sağlayan yerel basınımızın büyük bir özveri içerisinde çalışmaları toplum nezdinde takdirle karşılanmaktadır.

Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Bu doğrultuda, kamu hizmeti yapan çalışan gazetecilerimizin, ilimizin gelişmesinde ve ilerlemesinde tespit ettikleri hususları bizimle paylaşmalarından ve vatandaşlarımızın sesi olmalarından dolayı kendilerine teşekkür ettiğimi ifade etmek istiyorum.

Günün her saatinde haber peşinde koşan, zor şartlar altında çalışıp, sorumluluk duygusu içinde toplumu aydınlatan, halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarının ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, ilimize ve ülkemize verdikleri hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, faydalı ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Başkan Çelik :“HUZURLU ŞEHİR HUZURLU BASIN”

 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada toplumun huzur ve mutluluğunun temininde medyanın da çok önemli görev üstlendiğini söyledi. Başkan Çelik, bu doğrultuda fedakarca görev yapan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, demokratik hukuk devletinin yerleşmesinde, toplumun haber alma hakkının temininde ve huzur ortamının güçlenmesinde basının çok önemli bir yeri olduğunu dile getirdi. Kayseri basınının bu amaçlar doğrultusunda fedakarca görev yaptığını vurgulayan Başkan Çelik, bu yönde gösterilen gayreti takdir ve teşekkürle karşıladıklarını belirtti.

Gazetecilerin şehirlerin gelişmesine de önemli katkılar sağladıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, insanlar arasında olduğu gibi medya kuruluşları ve gazeteciler arasında da görüş ayrılıkları olabileceğini belirtti; ancak aslolanın vatanın bölünmez bütünlüğü, toplumun birlik ve beraberliği olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, “Bu duygu ve düşüncelerle yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medya organlarında görev yapan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, aileleriyle birlikte huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum” diye konuştu

ÇETİN ARIK: ÖZGÜR BASIN CAN ÇEKİŞİYOR!

Türkiye’nin adeta gazeteciler için bir tutukevine dönüştüğünü belirten CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, özgür basının can çekiştiğini belirterek, gazetecilerin iktidarın talebi doğrultusunda değil, özgürce haber yapması gerektiğini ifade etti.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında Türkiye’nin adeta gazeteciler için bir tutukevine dönüştüğünü ifade etti. İktidarın kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist diye yaftalamasından en fazla payı gazetecilerin aldığını belirten Arık, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Bugün Necati Doğru, Emin Çölaşan gibi Türkiye basın tarihinin en önemli isimlerinin FETÖ ile suçlanması iktidarın kendisi gibi düşünmeyen, kalemini satmayan gazetecilere gözdağı verme çabasından başka bir şey değildir. Yoksulluğu, yolsuzluğu ve yasakları bitirme iddiasıyla iktidar olan AKP, yoksuzlukta, yolsuzlukta ve yasaklarda zirve yapmıştır. Bugün yasaklar AKP’nin elinde aydınlar, sanatçılar, gazetecileri susturmak için bir silaha dönüşmüştür. Özgür basın AKP tarafından bir tehdit olarak görülmekte, yandaşlar kalkındırılırken, özgür basın ekonomik ve siyasi baskılar altında can çekişir bir hale gelmiştir. Birçok gazetecinin işsiz kaldığı günümüzde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, gazeteciler için kutlanabilecek bir gün olmaktan çok ötedir. Bu durum ülkemizde demokrasinin içine düştüğü kara tabloyu da gözler önüne sermektedir. Gazetecilerin özgürce haber yaptığı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gerçekten kutlanacak bir gün olduğu günlerde buluşmak dileğiyle; halkın haber alma özgürlüğü için her türlü zorluğa göğüs geren, iktidar değil halkın sesi olan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum.”

KTO Başkanı Ömer Gülsoy’dan Gazeteciler Günü Mesajı

Kayseri Ticaret Odası(KTO)Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 1961 yılında Basın Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ilan edilen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Gazeteciliğin toplum üzerindeki önemine değinen KTO Yönetim Kurulu Başkanı Gülsoy mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasında en etkili araçlardan biri olan gazetecilik; doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata saygı gibi değerleri içinde barındıran müstesna bir meslektir.

Toplumların aydınlanmasında önemli rol oynayan gazeteciler;  ilkeli ve tarafsız görev anlayışı ile toplumu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturarak insanların sosyal, siyasal, kültürel anlamda gelişmesine katkı sunmaktadır.

Gazeteciler, şartlar ne olursa olsun eksiksiz ve doğru haber akışı ile halkın bilgilendirilmesini sağlayarak; demokratik ve şeffaf toplum olmanın önceliklerini yerine getirmektedir. En önemli görevi toplumun çıkarını savunmak olan bu önemli mesleği icra eden arkadaşlarımızın,  Ulu Önder Atatürk’ün; “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” ilkesinden vazgeçmeden aynı duyarlılıkla görevlerini devam ettirerek her daim kamu yararını gözeteceklerine inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle halkın gözü, kulağı, sesi olarak görevini zaman mefhumu gözetmeksizin büyük özveri ile yerine getiren yerel basın temsilcilerimiz başta olmak üzere mesleğine gönül veren tüm basın mensubu arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI ŞABAN ÇOPUROĞLU’NUN MESAJI

AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile bir mesaj yayımladı. Çopuroğlu mesajında; mesai kavramı gözetmeden, toplumun doğru bilgilendirilmesi adına çaba gösteren tüm basın mensubu arkadaşlarımızın gününü kutluyorum dedi.

Çopuroğlu mesajını şöyle sürdürdü; Bilindiği gibi her 10 Ocak ‘’çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır. Yerelde adeta mesai arkadaşlarımız olarak gördüğümüz basın çalışanlarımızın kar, kış demenden bizlerle beraber mesai tükettiğini biliyoruz. Şehrimize katkı veren çok zor şartlarda da olsa mesleğini,  tarafsızlık anlayışı ile sürdürmeye gayret eden, kamu görevi yapan tüm çalışan gazeteci arkadaşlarımızın gününü kutluyorum, şehrimize  verdikleri katkıdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer’in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü açıklaması

Öncelikle basın emekçilerimizin, bu mesleğe gönül vermiş herkesin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

Toplumların ifade özgürlüğüne sahip olmadığı, fikirlerinden dolayı yargılandığı dönemleri ülke olarak yaşadık, yaşamaya da devam etmekteyiz. Yaşanılan baskı dönemlerinden gazeteciler de nasibini her zaman almıştır. Ancak siyasi otoritenin bu kadar baskısını arttırdığı bir dönem olmamıştır.

Gazetecilerin yazdıkları yazılardan dolayı bir anda “vatan haini” ilan edilmeyeceğinin garantisi olmadığı gibi, bir sabah gözaltına alınmayacaklarının da garantisinin olmadığı bir ortamda kutluyor gazeteciler bu günü.

İşsizliğin ülkede kol gezdiği bir dönemde bu kolun bir kısmını da gazeteciler oluşturuyor. Çalışan gazeteceler ise sahip oldukları gazetecilik etiği ile işsizlik arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Onları bu seçime maruz bırakan iktidar partisi insanları masallarla uyutmayı tercih edenleri ise pohpohluyor. Eleştirilmeye tahammülü olmayanların, farklı görüşlere saygısı olmayanların bu seslere uyguladığı sert tutum tehdide kadar vardı son zamanlarda. Tek derdi haber yapmak olan gazetecilerin miting alanlarında açık açık tehdit edildiği, hedef gösterildiği günler, ölüm yıldönümü yaklaşan Uğur Mumcu gibi acı örnekleri yaşamış ülkemizde bazı şeylerden ders alınmadığının kanıtıdır.

Bu sorunlarına ek olarak özelleştirilen kâğıt fabrikaları sonucunda artan kâğıt fiyatlarıyla mücadele eden yerel gazeteler işçi çıkarmamak için direnmeye çalışıyor.

İktidarın baskı, tehdit ve ayrımcılığı altında görevini yerine getirmeye çalışan tarafsız, özgür basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü en içten dileklerimle tekrar kutluyorum.

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK’UN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLAMASI

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.

Tok şu ifadelere yer verdi:

“Gücünü halktan alarak mesai kavramı gözetmeden çalışan ve halkın sesi olan basın mensuplarının ağır şartlarda çalıştığının farkındayız. Gazetecilik fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir.

Her türlü zor çalışma şartlarına rağmen, ilimizde görev yapan değerli basın mensupları görevlerini özveriyle yapmaktadırlar. Basın kuruluşlarında görev yapan gazeteciler, toplumun çıkarlarını göz önünde bulundurarak halkın doğru haber alma özgürlüğü yolunda hizmet etmek gibi büyük bir görevi üstlenmiş durumdadır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.”

Yine Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi “Şüphesiz demokrasi haber alma ve ifade özgürlüğüyle güçlenir ve zenginlik kazanır. Bin bir güçlükle mesleklerini icra etmeye çalışan değerli gazetecilerimizin çabaları takdir edilmesi gereken bir durumdur.”

Bu anlamlı günde basın şehitlerimizi yad ediyor, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile kamuoyunun sesi olma görevini yürüten tüm gazeteci arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum”

ERÜ Rektörü Çalış’tan “10 Ocak Çalışanlar Gazeteciler Günü” Mesajı

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Rektör Çalış, mesajında, demokratik ülkelerin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın ve gazetecilik mesleğinin sadece halkın haber alma özgürlüğüne katkı sağlamakla kalmayıp; kamuoyunu ilgilendiren sorunların çözümünde önemli rol üstlendiğini kaydetti.

Rektör Çalış, “Tarafsız, özgür ve ilkeli bir şekilde görevini yürüten, milletimizin ve devletimizin hassasiyetlerini ön planda tutan, basın etik kurallarına bağlı basın, toplumun kalkınması ve gelişimine de katkı vermektedir. O yüzden basınsız ve medyasız bir toplum düşünülemez. Biz basınımızı ve medyamızı önemsiyor ve sürekli yanlarında olmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle mesai mefhumu gözetmeksizin fedakârca görev yapan tüm gazetecilerin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü’ kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

KAYÜ Rektörü Karamustafa’dan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” Mesajı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Rektör Karamustafa, mesajında, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri ve en önemlisi olan basının, halkın haber alma özgürlüğünü sağlayan en etkili araç olduğunu kaydetti.

Rektör Karamustafa, “Gazetecilik mesleği zor, bir o kadar da gayret gerektirir. Yaptıkları iş kamu görevi niteliğindedir. Kamuoyunun tarafsız ve objektif bir şekilde bilgilendirilmesinde önemli görevi bulunan gazeteciler, halkın bilinçlenmesinde de etkin rol üstlenmektedir. Basın meslek ilkelerine ve etik değerlere uyan, devletimizin ve milletimizin hassasiyetleri ile milli birlik ve beraberliğimizi sürekli göz önünde bulunduran gazetecilerin, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sorunlarının çözümü temel dileğimizdir. Bu vesileyle mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor ve çalışma hayatlarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

NNYÜ REKTÖRÜ PROF. DR. KERİM GÜNEY ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kerim Güney, basının demokratik hukuk devletinin temel taşlarından biri olduğunu belirterek, Ülkemizin her alanda gelişmesine ve güçlenen demokrasisine basınımızın katkısının büyük olduğunu söyledi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yayınladığı mesajda tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Rektör Prof. Dr. Kerim Güney, iletişim kanallarının ve araçlarının çeşitlendiği günümüzde ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışıyla emek veren basın çalışanlarının, toplumu bilgilendirmek adına önemli bir görev üstlendiğini belirterek basının, halkın haber alma, kamuoyu oluşturma, ifade ve düşünce özgürlüğünün güvencesi olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Kerim Güney mesajında şu ifadelere yer verdi: “Demokrasinin temel taşlarından olan basın, kurumlarla bireyler arasında bilgi akışını sağlayarak, devletle vatandaş arasında köprü görevi üstlenmektedir. Ülkemizin her alanda gelişmesine ve güçlenen demokrasisine basınımızın katkısı büyüktür. Her şartta, zaman mefhumu gözetmeksizin,  tarafsız ve basın ahlak kurallarına bağlı olarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirme çabasında olan, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde çok önemli katkılar sağlayan tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.”

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Onur Gözbaşı

Bizleri aydınlatmak adına sürekli haber peşinde mesai harcayan siz değerli gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü en iyi dileklerimle kutlar, nice başarılı çalışmalar dilerim.

KAYSO Başkanı Büyüksimitci’den Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yazılı bir açıklama yaparak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Başkan Büyüksimitci açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biridir.

Gazetecilik fedakarlık ve sorumluluk isteyen zor bir meslektir. Zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden basın mensuplarımız, düzenli bir mesaisi olmadan, doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmekte ve bu anlamda kamusal bir görevi de yerine getirmektedirler. Bu sorumlulukların bilinciyle en zor şartlara rağmen görevlerini yerine getirmeyi amaçlayan gazetecilerin bu çabaları hiç kuşkusuz takdire şayandır.

İnanıyorum ki, basın kuruluşları ve basın çalışanları, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, hızlı ve objektif habercilik anlayışı ile kamu vicdanının sesi olmaya devam edeceklerdir. Bu anlamda tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum”

YAHYALI BELEDİYE BAŞKANI ESAT ÖZTÜRK:

“Günün her saatinde haber peşinde koşan, zor şartlar altında çalışıp, sorumluluk duygusu içinde toplumu aydınlatan, halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren, ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyor, ilimize ve ülkemize verdikleri hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, faydalı ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum”

BAŞKAN CABBAR’DAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Çalışan gazetecilerin emekleri önce bir beldenin ve dolayısı ile de ülkenin gelişimine çok büyük katkı sağlamaktadır. Basın mensupları son derece hassas bir görevi yerine getiriyor, toplumun gören gözü, duyan kulağı olarak görev yapıyorlar. Onlar toplumda yaşanan olayların şahitleridirler. Toplum onların şahitliği ile bilgileniyor, öğreniyor.

Gazetecilik mesleği, toplumsal bilinci arttırmak, güçlendirmek ve kamu yararına her zaman ön planda tutmak açısından önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve olayların anlık olarak servis edilmesi adına önemli bir görev üstlenmektedirler. Toplumun gelişimi ve kalkınma süreci de basın çalışanlarının desteği ile daha hızlı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin ve şehrimizin sorunlarına değinen, gerek yerel gerek ulusal çapta tanıtımını yapan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, özel hayata saygılı bir anlayışla çalışmalarını sürdüren bütün basın mensuplarına başarılarının devamını dilerim.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Çolakbayrakdar, mesajında; basın çalışanlarının halkın sesi olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Çolakbayrakdar mesajında; şu ifadelere yer verdi: “Son derece dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu taşımaktadır. Bunun yanı sıra bu mesleği yapan gazeteci kardeşlerimiz, düşünceleri ve yorumları ile demokrasinin güçlenmesine katkı sunmakta, yaşanan sorunları ve yapılan çalışmaları gündeme taşıyarak idarecilerin çalışmalarına yardımcı olmaktadırlar. Kalemini her zaman doğrudan yana ve doğru şekilde kullanarak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmekte ve toplumun sesi olmaktadırlar. Böylesi önemli bir vazifeyi üstlenmiş olan basın çalışanlarının hassasiyetlerinden bazıları da şüphesiz ki; meslek etiğinin çiğnenmemesi, insanların kişilik haklarına saygı gösterilmesi konusudur. Bu hassasiyetlere özen göstererek, çok zor şartlar altında vatandaşın haberi alabilmesi için canla başla çalışan basın mensuplarının, harcadıkları çabayı görmemek ve takdir etmemek mümkün değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle, ilimizin ve Kocasinan’ımızın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelerine çalışmalarıyla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarımıza teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. İlimizde şevkle, fedakarca çalışan, işini hakkıyla yapmak için çabalayan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, güzel haberlere ulaşmalarını dilerim.”

Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy;

“Basın, demokrasinin temel taşlarından biri olarak haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlar ve bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir. Aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle basın, topluma öncülük ederek demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletimize büyük bir hizmet vermektedirler. Kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirme ilkesiyle zor şartlar altında fedakarlıkla görev yapan basın mensuplarımızın bu çabası takdirle karşılanmalıdır. Toplumun gelişimi ve kalkınma süreci basın mensuplarının desteği ile daha hızlı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemizde olmak üzere şehrimizin sosyal, kültürel, ekonomik gelişmesi ve kalkınmasında gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan, değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Sağlık Müdürü Benli, Gazeteciler gününü kutladı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, tüm medya mensuplarının 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutladı, şunları söyledi.

Halkın tarafsız ve doğru haber ve bilgiye ulaşması için, ilkeli, dürüst, sorumlu ve yapıcı habercilik anlayışıyla, zor şartlar altında mesleklerini icra eden, evrensel hukuka ve insan haklarına saygılı gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutluyorum.  Bu gün vesileyle; demokrasimizin ilerlemesine, fikir ve düşünce özgürlüğünün gelişmesine katkıda bulunan, şeffaflık ve tarafsızlığı şiar edinen, yapıcı eleştirileriyle hizmetlerimize ivme kazandıran, milli birlik ve beraberlik şuuruyla, ülkemizin huzuru adına sağlam bir irade ortaya koyan özverili, gayretli ve yürekli gazetecilerimizi tebrik ediyorum.

İl Emniyet Müdür yardımcısı Murat Dere’de kutladı

Dere mesajında ‘Basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, tüm çalışanlara sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim’ dedi.

Basın Mensupları, Çalışan Gazeteciler Günü’nde  Erciyes Teknopark’ta Bir Araya Geldi

Çalışan Gazeteciler günü münasebeti ile Erciyes Teknopark’ın ev sahipliğinde, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ve Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile basın mensuplarına yönelik kahvaltı düzenlendi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeni ile Kayseri’deki basın mensuplarına yönelik düzenlenen kahvaltıda açıklama yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış yaptığı açıklamada şunları söyledi:    ”Demokrasilerde haber alma özgürlüğünün aracı olan basın, halkın sesi olma noktasında da şüphesiz önemli köprü görevi görmektedir. Son derece yorucu bir tempo ile emek yoğun çalışan basın mensuplarımız demokrasinin güçlenmesinde de önemli rol oynamaktadırlar. Üstlendikleri misyonla, ilimizde işini hakkıyla, fedakârca yapan tüm basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür eder, bu toplantı vesilesi ile 10 Ocak Gazeteciler Günlerini kutlarım.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeni ile yapılan toplantıda açıklama yapan Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Recai Kılıç da şunları söyledi: ”Erciyes Teknopark’ın ev sahipliğinde toplandığımız bu özel günde teknoparkların bölgemizdeki ve ülkemizdeki teknolojik gelişmeye ve büyümeye destekleyici etkisinin önemli derecede arttığını belirtmek isterim.

Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden biri olan Erciyes Üniversitesi olarak biz de Kayseri ve çevresinde kısa zamanda önemli teknolojik gelişmelerin kaydedilmesinde etkin çalışmalar yürüten bölgenin en büyük, Türkiye’nin önde gelen teknoparkları arasında olan Erciyes Teknopark’ın ana ortağı ve yöneticisi durumundayız.

Erciyes Teknopark’ta bugün itibariyle, faaliyet gösteren 230 teknoloji tabanlı Ar-Ge firmasının bünyesinde 1.085 kadar nitelikli personel çalışırken, 367 kadar Ar-Ge projesi aktif olarak yürütülmektedir. Bölge kurulduğu günden bugüne kadar toplamda 1.085 Ar-Ge Projesi ve 650 Milyon TL’yi aşan Ar-Ge cirosuna ulaşmıştır.

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, 2018 yılında 34 üniversite-sanayi iş birliği projesine imza atmış, 12 patent başvurusu gerçekleştirmiş ve 2 lisans anlaşması gerçeklemiştir. 2018 yılında Erciyes Teknopark’ta 69 teknoloji tabanlı akademisyen şirketi yer almıştır. Üniversitede üretilen bilginin toplum yararına teknolojik pratiğe aktarımı hususunda bu rakamların önemi büyüktür.

Erciyes Teknopark, Ar-Ge projelerini büyüten firmalar için yeni tesis kuracak

Teknopark bünyesinde faaliyet göstermekte olan firmalarımızın daha da fazla büyümesi ve gelişmesine katkı yönünde bölgemizde yeni pilot üretim parkları oluşturarak bu alanlarımızı organize sanayi bölgelerine taşıyarak firmalarımızın güçlenmesini sağlayacağız.

2019 yılında inşaatına başlanacak tesiste girişimciler, teknopark ofis alanlarında gerçekleştirilmesi artık mümkün olamayacak boyuta ulaşan Ar-Ge projelerini yeni yapılacak bu tesiste ihtiyaçları kadar alan kullanarak gerçekleştirebilecek.Halihazırda 24 işlikli hangar tipi prefabrik bir seri üretim alanı projesini hayata geçirmek üzere ruhsat aşamasını tamamlamış durumdayız. Bu sayede teknoloji tabanlı girişimci firmalar, fiziksel ve alt yapısal yetersizlikler dolayısı ile erken aşamada teknopark dışına çıkmak zorunda kalmayacak.

Öte yandan Mimarsinan OSB’ye yakın bir bölgede yeni bir alanın teknoloji geliştirme bölgesi olarak ilan edilmesi için çalışmaların sonuna gelindi. Yeni ilan edilecek bölgede, ‘Teknoloji Tabanlı Büyük Ölçekli Prototip Geliştirme Tesisi’ ölçeğinin de ötesine geçen ölçekteki teknoloji tabanlı çalışmalar için yer tahsis edilecek. Erciyes Teknopark, planladığı bu yapı sayesinde girişimcileri fikir aşamasından, büyük ölçekli prototip aşamasına kadar destekleyecek.

Erciyes Teknopark olarak bölgemizde yeni kurulmaya başlayan ve sayısı hızlı bir şekilde artan Ar-Ge merkezlerinin başarılı projelere imza atması için de her türlü desteğe hazır olduğumuzu özellikle belirtmek isterim. Bu kapsamda Ar-Ge merkezlerine katkı sağlamak adına personel eğitimi, proje yazım hizmeti ve vizyon geliştirme seminerleri şeklinde hizmetler sunmaktayız.

Patentlerimizi lisanslayarak bilginin ticari değere dönüşmesini sağlayacağız

Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark olarak Kayseri ve ülke ekonomisine sağladığımız katkının daha da artması adına bilgiye dayalı ekonomiye geçmek durumunda olduğumuz bilinci ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi, üniversitemizin ticari değer taşıyan teknolojik bilgi ve patent üretmesi hedefiyle çalışmalarına devam etmektedir. Erciyes Üniversitesi’ne ait toplam 47 patent başvurusu mevcut olup, bunlardan ikisi Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi vasıtası ile lisanslanmış, biri de devir yolu ile ticarileştirilmiştir. Bu ticarileştirme ile Türkiye’de ilk defa üniversite sahipliğindeki bir patentin devri gerçekleşmiş olmuştur.

Bundan sonraki süreçte odak noktamız teknoloji portföyümüzde yer alan diğer patentlerimizi lisanslayarak bilginin ticari değere dönüşmesini sağlayabilmektir.

Bunun haricinde Erciyes Teknopark çatısı altında kurulan Ettosoft Yazılım Kümesi ve Erciyes Teknopark Elektronik kümesi ile küme üyesi firmaların eğitim ve danışmanlık ihtiyaçlarını belirleyip, altyapılarını güçlendirme, ihracat kapasitelerini ve ticari etkinliklerini arttırma yönünde de etkin çalışmalar yürütüyoruz. Firmalarımızın ürünlerinin yurtdışı pazarlarına açılmasını sağlayarak benzer sektörlerde faaliyet gösteren şirketler ile teknik ve ticari iş birliği geliştirmelerine imkân sağlıyoruz.

Küme faaliyetleri dışında Erciyes Teknopark, 2020 yılına kadar Kayseri, Yozgat ve Sivas illeri adına Avrupa İşletmeler Ağı’nda yetkili temsilcilik noktası olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda bölgemizdeki işletmeleri, ağdaki diğer işletmeler ile eşleştirmekte ve yurtdışı pazarlara açılmalarını desteklemekteyiz.

Erciyes Teknopark olarak bugüne kadar ilimizin ekonomisine önemli katkılar sağlamış durumdayız. Kayseri ekonomisine sağladığımız katkının daha da artması adına bilgiye dayalı ekonomiye geçmek zorunda olduğumuzun bilinciyle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda da hem bölgemiz hem de ülkemiz adına örnek gösterilecek uygulamaları hayata geçirmek adına 2019 yılında da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

Ak Parti Kocasinan Belediye Başkan Aday Adayı Orhan Çetin’in mesajı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Çalışan gazetecilerimizin rahat çalışma koşullarına sahip, emeğinin hakkını alabildiği, kendini geliştirebildiği bir basın ortamına kavuşmaları en büyük dileğimdir. Bu düşüncelerle, medya mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum.

HİZMET İŞ: GAZETECİLERİN ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ TEMEL ÖNCELİK OLMALI”

Hak-İş Kayseri İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, “Gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının korunma altına alınması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması temel öncelik olmalı.” ifadelerini kullandı.

Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, basının demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu belirtti.

Kamuoyunun hızlı, doğru ve tarafsız haber alma hakkını temin etmesinin demokratik ülkelerin en belirgin göstergesi olduğunu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan, toplumun bilgilendirilmesi noktasında oldukça önemli bir meslektir. Basın emekçileri, her koşulda toplumun bilgilendirilmesi, ülke yararı için doğru bilgilerin verilmesi, farklı görüş ve düşüncelerin objektif ve tarafsız olarak kamuoyuna aktarılması gibi önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Dünyaya açık, ülkesinin ve insanlığın meselelerini yakından takip eden, her konuda söyleyecek sözü olan, gerçeklerin en doğru ve en hızlı biçimde kamuoyuna aktarılmasını sağlayan basın emekçileri, toplumun sesi olma konumundadır.”

Çelik, basın emekçilerinin gece gündüz demeden özverili bir şekilde görevlerini yerine getirdiğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının korunma altına alınması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması temel öncelik olmalı. Tüm basın emekçilerini, Konfederasyonumuz bünyesindeki Medya-İş Sendikası çatısı altında örgütlenmeye ve haklarını aramaya davet ediyoruz. Tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutluyorum.”

CHP SEMA KARAOĞLU: ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

CHP Melikgazi Belediye başkan adayı Sema Karaoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutladı. Basın emekçilerinin zor şartlarda görevlerini yerine getirdiğini ifade eden Karaoğlu, “Bugün aslında kutlama günü değil. Çünkü basın açısından ortada kutlanacak bir tablo yok. Ekonomik şartlar, işsiz gazeteciler, yıpranma hakkı konusunda yaşanan sorunlar basın emekçilerini sıkıntıya düşürmüştür. Her yıl bu sorunların aşılmasını bekleyen gazeteciler, daha farklı sorunlarla karşı karşıya bırakılmışladır. Biz basının demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve ölçüsü olduğunun farkındayız.  Bu kapsamda basın emekçilerinin de kutsal bir görevi yerine getirip, kamuoyunu bilgilendirme konusunda önemli bir görev üstlendiklerinin de biliyoruz. İnşallah iş başına geldiğimiz de basınımızla da bir arada olacağız. Onlara destek konusunda üzerimize düşeni yapacağız. Biz günü kurtaran değil, sorunları onaran bir anlayışla çalışacağız. Bu çerçevede Çalışan Gazetecilere, emekçileri sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum. İnşallah birlikte güzel günler göreceğiz. Fikri hür, vicdanı hür ve sıkıntılarından arınmış Gazetecilik temennisiyle”

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ DURSUN ATAŞ:

“ÇİLEKEŞ BASIN MENSUPLARIMIZIN ONURLU GÜNLERİNİ EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLUYORUM”

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş,  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü  nedeniyle yaptığı açıklamada, “Çilekeş basın mensuplarımızın onurlu ve gururlu günlerini en kalbi duygular ile kutluyorum” dedi.

Basın mensuplarının zor şartlarda görevlerini yerine getirdiğini ifade eden İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kabul edilen, çok anlamlı bu günde çilekeş basın mensuplarımızın onurlu ve gururlu günlerini en kalbi duygular ile kutluyorum. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik mesleği, hızlı iletişim teknolojisiyle daha da önem kazanmış, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına erişmiştir.

Kamuoyunun bilgilendirilmesinde doğru ve güvenilir haber yapma, objektif olma, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde  barındıran bir mesleği icra eden gazeteciler, vatandaş ile devlet arasında  da köprü görevi görmektedirler. Özellikle sosyal medya gibi ortamlarda , doğru olmayan her şeyin haber gibi sunularak insanların yanıltıldığı, bu yanılmanın çoğu zaman telafisi olmayan bireysel ve toplumsal zararlara sebep olduğu günümüzde basın ve gazetecilik mesleği daha da önem kazanmıştır. Yaşadığımız günlerde bazı basın yayın kuruluşları ve basın mensupları üzerindeki ‘ya bizim yanımızda olursunuz yada çalışamazsınız’ baskısı ve karartmalar ile düşünce ve ifade özgürlüklerini, haber alma ve haber verme haklarını olması gereken şekilde kullanamadıkları da maalesef acı bir gerçektir. Bu nedenle demokrasinin dördüncü  gücü olarak gördüğümüz basın yayın kuruluşlarına ve bu mesleği zor şartlarda yerine getirmeye çalışan bağımsız ve objektif  basın mensuplarına  her zamandan daha çok ihtiyacın  olduğu  da yadsınamaz bir gerçektir. Basın mensuplarımızın  işlerinin güvence altına alınması, ekonomik ve sosyal haklarının güçlendirilmesi, basın mensuplarımızın doğru habercilik ve objektif olma yönündeki rahatlıklarını artıracağı gibi, topluma olan katkılarını ve gazetecilik kimliklerini de güçlendirecektir. Ülkemizin, Kayserimiz’in gelişmesinde ve kalkınmasında gündeme taşıdıkları konular ile katkı sağlayan  değerli basın çalışanlarımızın  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım.”

LÖSEV Kayseri Halkla İlişkiler Sorumlusu Arzu  Çokeken 

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden, çocuklarımız için verdiğimiz mücadelede bizleri yalnız bırakmayan siz değerli gazetecimiz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutlar, Başarılarınızın artarak devam etmesini dileriz.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARDAN GAZETECİ BÜYÜKLERİNE:

10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN İYİ Kİ VARSINIZ, İYİ Kİ YANIMIZDASINIZ

LÖSEV, Lösemili Çocuklar Vakfı bünyesindeki lösemi ve onko hastası çocuklardan gazeteci abi ve ablalarına mesaj var. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazeteci büyüklerinin günlerini kutlayan çocuklar; “Bizler maske takıyoruz ama daha çok gülmek ve daha çok gülen yüzlerimizle anılmak istiyoruz. Büyümek, sağlığımıza kavuşup tekrar koşmak, yarışmak, eğlenmek, okula parka gitmek istiyoruz. Dileklerimizi bizi düşünen milyonlarca kişiye ilettiğiniz, zor günlerimizde yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ederiz” dediler.

Lösemili Çocuklar Vakfı, 20 yıldır lösemili çocuklara son yıllarda ise onko hastası çocuk ve yetişkinlere tedavi sürecinde ve sonrasında destek oluyor. Vakfın kamuoyunu lösemi başta olmak üzere kanser hakkında bilgilendirme çalışmalarında, lösemi ve onko hastası çocukların verdikleri zorlu mücadelenin kamuoyu tarafından bilinmesinde gazetecilerin önemli bir rolü var. Bu duruma dikkat çeken Lösemili Çocuklar Vakfı Genel Koordinatörü Hülya Ünver “Medya mensupları olarak ne büyük bir özveriyle çalıştığınızın farkındayız. Minik kahramanlarımızın seslerinin güçlü çıkmasını, masum dileklerinin paylaşılmasını ve çocuklarımızın verdikleri savaşın kamuoyu tarafından bilinmesini sağladığınız için minnettarız. İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız..”dedi.

Ünver;  Kanser kaderimiz olmamalıdır ve hepimiz bunun farkında olmalıyız. Desteklerinizle bireysel ve toplumsal farkındalığımız çok daha fazla artırılmalıdır” diyerek medyanın çocuklar için sağlıklı, mutlu bir gelecek yaratma hedeflerindeki rolüne bir kez daha vurgu yaptı.

LÖSEV’e kayıtlı lösemili ve onko çocuklar da gazeteci büyüklerine şu mesajları ilettiler:

Bu anlamlı günde çocuklarımızın mesajlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Sudenaz B (7), “Haberlerde kendimizi görünce çok heyecanlanıyorum, herkesin beni sevdiğini değer verdiğini hissediyorum, sizleri çok seviyorum. Gazeteciler gününüz kutlu olsun.

Ali Eren E. (10), “Maske kampanyamıza destek verdiğiniz için çok mutlu olduk. Çünkü lösemi bulaşıcı bir hastalık değil. Biz maskeyi mikroplardan korunmak için takıyoruz. Bunu diğer insanlara anlatmanıza sevindim. Okuldaki arkadaşlarımın ve anne-babalarının bunu bilmesini istiyorum.”

Sude Nur Zeynep T. (9), “Lösemi iyileşebilir bir hastalık. Ben de iyileştikten sonra arkadaşlarım gibi okula gitmek, oyunlar oynamak istiyorum. Bunu haberlerde anlattığınız için sizi seviyorum.”

TSYD KAYSERİ’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

212 sayılı yasanın 1961 yılında kabulü sonrası kutlanmaya başlanan 10 Ocak çalışan gazeteciler günü vesilesiyle Türkiye Spor Yazarları Kayseri Şubesi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar tüm basın camiasına mutlu bir yıl diler.

TSYD Kayseri Şubesi Yönetim Kurulu Adına

Başkan Oktay Ensari

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Çevre sorunları ve öneriler..(2) (Köşe yazısı 13.06.2019 Kayseri Star Haber Gazetesi)

DAVUT GÜLEÇ GAZETECİ davutgulec@hotmail.com TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu çevre üzerine anlatmaya …