Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / Çalınan kredi kartları bilgileri ve dijital dünya

Çalınan kredi kartları bilgileri ve dijital dünya

Türkiye’den 463,378 adet kredi kartı bilgisi nereden ve ne zaman çalındı?
Türkiye’den 463,378 adet kredi ve banka kartına aitbilgiler çalınarak, Joker Stash adlı internet mağazası üzerinde satışasunulması olayı Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Privia Security KurucusuEyüp Çelik konu ile ilgili önemli açıklama ve uyarılarda bulundu.

28 Ekim ve 27 Kasım tarihleri arasında4 part halinde yayınlanan bilgiler, Singapur merkezli bir siber güvenlik şirketiolan Group-IB tarafından tespit edilerek. ZDNet’e bildirildi.

Group-IB araştırmacıları konuile ilgili yaptıkları açıklamada, Türkiye’ye ait kart bilgilerinin kartmağazalarında çok az görüldüğünden ve bu satışın son 1 yıl içerisinde Türkbankalarıyla ilgili tek büyük satış olduğundan bahsettiler. Ayrıca çalınankartların yeraltı pazarını izleyen Group-IB araştırmacıları, bu bilgilerisağlayan saldırganların 500.000 $ ‘dan daha fazla miktarda para kazandıklarınıtahmin ettiklerini belirttiler. Bu durumla ilgili olarak Group-IB şirketininSiber Suç Araştırma Başkanı Dmitry Shestakov, saldırganların ele geçirdiklerikart bilgileri arasında son kullanma tarihi, CVC/CVV kodları, kart sahibi adı,e-posta adresi ve telefon numarası bilgilerinin bulunduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Privia Security Kurucusu ve Siber GüvenlikAraştırmacısı Eyüp Çelik, “verilerin phishing sayfalarından, zararlı yazılımlararacılığıyla tarayıcılardan veya özel hazırlanmış zararlı kodlar aracılığıyla,saldırıya uğramış internet mağazalarından elde edilmesi muhtemeldir. Kartbilgileri genellikle, üç farklı yol ile elde edilmektedir. Birincisi, birsaldırganın phishing (oltalama) saldırıları gerçekleştirerek, son kullanıcıyısahte mail bilgilendirmeleri ve sahte banka sayfalarını oluşturup kartbilgilerini elde etmesidir. İkincisi, zararlı yazılım aracılığı ile tarayıcılarüzerinde kaydedilen ya da klavyeden girilen kart bilgilerinin elde edilmesi vekullanıcıların truva atı saldırısına maruz kalmasıdır. Üçüncüsü ise,kullanıcıların ziyaret ettiği alışveriş sitelere yönelik özel hazırlanmışzararlı kodlar ile verilerin elde edilmesidir. Son bir yıldır sosyal ağlarüzerinde sponsorlu reklamlarla karşımıza gelen özel olarak hazırlanmış sahtebanka siteleri, alışveriş hediyeleri, kredi kartı aidatı geri ödeme gibiphishing yöntemi ile hazırlanmış olan sahte paylaşımları görmekteyiz. Bu sahtereklamlar için Twitter ve Facebook gibi ağlara geri bildirimlerde yaparakilgili hesaplar tespit edildiği ve kapatılsa dahi kısa sürelerde yüzbinlercekişiyi tuzağa düşürdüklerini unutmamamız gerekiyor.

DİJİTAL DÜNYADA VAR OLMAK İÇİN MARKANIZI PROAKTİF İLETİŞİM İLE SOSYALLEŞTİRİN!
Sosyalleşmek (toplumsallaşmak) kişinin içinde bulunduğu toplumun bir üyesi olma sürecine denmektedir. Kimliklerin oluşmasında temel bir rol oynayan sosyalleşme sadece bireyler için değil, gerçek ortamın bir yansıması olan dijital ortamlarda var olmayı hedefleyen markalar için de olmazsa olmazdır. Proaktif İletişim ile markanızı doğru konumlandırarak sosyal medya mecralarında var olabilirsiniz.

İnternetin dünya genelinde etkin bir şekilde kullanılmasıyla birlikte dijital dünya da giderek genişlemektedir. Milyarlarca birey tarafından sosyalleşmek için kullanılan sosyal medya mecraları, bu yeni dünyada var olarak bir kimlik kazanmak isteyen yerel ve global markalar için adete fırsatlar dünyasına dönüşüyor.

ANAHTAR, MARKALARIN SOSYALLEŞMESİ!

Fırsatlar dünyasına giriş kapısının anahtarı markaların sosyalleşmesidir! Proaktif İletişim ile nüfusu her geçen gün artan bu dijital dünyada markanızı konumlandırabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar neticesinde; 2017 yılında dünya nüfusunun %37’si sosyal medya kullanırken bu sayının günümüzde %45’e ulaştığı görülmektedir. Dünya nüfusunun yarısı sosyal medyada aktif bir rol oynarken, global markaların yanı sıra yerel ve daha küçük ölçekli markalar da milyonlarca kişiye ulaşabilme imkanı yakılıyor.

Dijital dünyanın ve sosyal medya platformlarının dinamiklerini analiz ederek iyi anladıktan sonra dijital planlama kapsamında markanıza bir karakter kazandırarak, tıpkı bir birey gibi bu mecralarda aktif rol oynamasını sağlamanız gerekmektedir.

PROAKTİF İLETİŞİM İLE SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ!

Bütün bu dinamikleri göz önüne alarak Proaktif İletişim ile sosyal medya yönetim planı ve raporları doğrultusunda markanıza bir kimlik kazandırabilir; hedef ve beklentiler karşısında çıkabilecek sorunlara önceden hazır olabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarının yönetimi, içeriklerin oluşturulması, reklamlar, analiz ve raporlar dahilinde markanızın dijital ortamda en iyi şekilde konumlandırılmasıyla ilgili daha fazla bilgi almak için www.proaktifiletisim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji. mağazin haberleri (20.01.2020)

450 BİN TL’LİK YATAK ODASI TAKIMI GÖZ ALACAK İstanbul Yeşilköy CNREXPO’da 21 Ocak Salı günü …