Ana Sayfa / Haberler / Gündem / Büyük lider Atatürk’ü 81 yıl önce kaybettik.. İşte program ve mesajlar

Büyük lider Atatürk’ü 81 yıl önce kaybettik.. İşte program ve mesajlar

ULU ÖNDER ATATÜRK’ÜN ARAMIZDAN AYRILIŞININ 81.YIL DÖNÜMÜ  ANMA PROGRAMI

 10 KASIM 2019 PAZAR SAAT :  09.00 Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtına Çelenklerin Sunulması

   (Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çelengi)

SAAT : 09.05   Sirenlerin Çalınması Eşliğinde Saygı Duruşu, 2 (iki) dakika süre ile Sarı İkaz(düz siren sesi)

– İstiklal Marşı Eşliğinde Şanlı Bayrağımızın Göndere Çekilmesi ve Yarıya İndirilmesi

SAAT :  09.30   İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tiyatro Salonu  Atatürk’ü Anma Programı (Fevziçakmak Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan)

ETKİNLİKLER 10 KASIM 2019 PAZAR :

SAAT     : 10.45                     Atatürk Konulu Fotoğraf Sergisi   YER: Raşit Ağa Konağı Atatürk Evi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Salonu

11 KASIM 2019 PAZARTESİ :

SAAT     : 10.00                    Atatürk’ü Anma Koşusu YER: Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Koşu Parkuru

10 KASIM MESAJLARI

VALİ ŞEHMUS GÜNAYDIN’IN 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ MESAJI

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü, aramızdan ayrılışının 81. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, kendisini milletine adamış bağımsızlık ve özgürlük yolunda birçok sıkıntının, yokluğun ve zorluğun olduğu dönemde milletimizle birlikte emsalsiz mücadeleyi zaferle sonuçlandırmıştır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gerek askeri dehası, gerekse devlet adamlığı ile geride bıraktığımız yüzyılda sadece kurduğu ve mimarı olduğu Türkiye Cumhuriyeti için değil, tüm insanlık ve dünya tarihi açısından önemli bir şahsiyettir. Başlatmış olduğu Millî Mücadele, bağımsızlık mücadelesi veren milletler için ilham kaynağı olmuş, yaktığı bağımsızlık meşalesiyle tarihe ışık tutmuştur.

İşaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma doğrultusunda; Cumhuriyetimiz bugün, kuruluş amacına uygun olarak, gelişen ekonomisiyle, sanayi tesisleriyle, üniversiteleriyle, otoyollarıyla, eğitim, spor ve sağlık alanındaki büyük yatırımlarıyla, tarım ve turizmdeki başarılarıyla, her alanda gelişmişlik standartlarını yükseltmiş olup, yarınlara güven ve umutla bakan bir ülke konumundadır.

Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 81. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize de sağlık ve huzurlu bir ömür diliyorum.

Başkan Büyükkılıç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı

“MİNNETLE ANIYORUZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 10 Kasım 1938 tarihinde aramızdan ayrılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya tarihinin gördüğü eşsiz liderlerden birisi olduğunu belirtti. Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 81’inci yıldönümünde saygıyla andıklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç, en başta Cumhuriyet olmak üzere bıraktığı eserlerin ilelebet yaşayacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletine duyduğu güven ve eşsiz liderliğiyle Türk Milletini Kurtuluş Mücadelesinde zafere ulaştırdığını belirtti. Atatürk ve silah arkadaşlarının azmi ve milletimizin fedakarlığı ile istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkıldığını vurgulayan Başkan Memduh Büyükkılıç, istiklal ve istikbal mücadelesinin farklı şekillerde bugün de verildiğini belirtti ve Türk Milletinin geçmişte olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içinde her türlü güçlüğün üstesinden geleceğini söyledi.

Atatürk ve silah arkadaşları tarafından miras bırakılan başta Cumhuriyet olmak üzere tüm değerlerin ilelebet yaşatılacağını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, “Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Vatan uğruna can veren, kan döken, fedakarlık yapan, ter akıtan herkese şükranlarımı ifade ediyorum” diye konuştu.

KAYSO Başkanı Büyüksimitci’den 10 Kasım Mesajı

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Mustafa Kemal Atatürk’ün 81’inci ölüm yıldönümü nedeni ile yazılı bir açıklama yaparak, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81’inci yılında saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

Başkan Büyüksimitci yaptığı açıklamada; “Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin Anadolu topraklarından silinmek istendiği bir dönemde, başlattığı kurtuluş mücadelesini zaferle sonuçlandırarak, aziz Türk milletine uygarlık düzeyine yükselme yolunu açmış, millet olma şuuruna ulaşmasını sağlamıştır. Milletimizin çağdaş dünyada saygın bir yer edinebilmesi için Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği muasır medeniyet yolunda yorulmaksızın gayret etmek, çalışmak ve üretmekle sorumlu olduğumuzun bilincindeyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk uçak fabrikasının Atatürk tarafından Kayseri’de kurulduğunu hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “Atatürk daha cumhuriyetin ilk yıllarında 1926’da Kayseri’de kurdurduğu Türkiye’nin ilk uçak fabrikası başta olmak üzere, dönemin en önemli sanayi tesisleriyle günümüz sanayisinin temelini atmış, sanayicilerimizin ufkunu aydınlatmıştır. Bugün bize düşen, sanayimizi gelişmiş ülkeler sevisine çıkarmak ve gelecek nesillere refah düzeyi yüksek bir ülke bırakmaktır. Ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımız tamdır. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ölümünün 81’inci yılında bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

KESOB Başkanı Ahmet Övüç

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan, eşsiz devlet adamı Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 81. yılında, ulusça saygı, sevgi ve şükranla anıyoruz.

10 Kasım, bir ülkenin onur ve haysiyetini koruyarak, çağdaş ve örnek bir cumhuriyet haline getirilebileceğini bütün dünyaya gösteren Atatürk’ü anma günü olduğu kadar, aynı zamanda O’nun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığı gösterme günüdür. Aziz Atatürk’ün; Milletimizin çağdaş dünyada saygın bir yer edinebilmesi için, yorulmaksızın gayret etmek, çalışmak ve üretmekle sorumlu olduğumuzun bilinci ile bize emanet ettiği Cumhuriyetimizi, ilke ve hedefleri doğrultusunda güçlü kılma ve Türkiye’yi daha ileri seviyelere ulaştırma çabalarımızı devam ettireceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatan uğruna canlarını hiç düşünmeden veren kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi, dava ve silah arkadaşlarını, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN 10 KASIM MESAJI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Başkan Çolakbayrakdar mesajında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıldönümünde millet olarak onu saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Altı buçuk asır dünyaya hükmeden Osmanlı Devleti’nin son yıllarında içerisinde bulunan zor durumda Atatürk’ün önderliğinde milletimizin özverisi, gayreti ve azmiyle topyekün bir seferberlik gösterildi. Bu seferberlik, Türk milleti için yeni bir başlangıç oldu. Atatürk’ün dediği gibi; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’ sözünün gereği olarak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkacak genç nesiller yetiştirmek için gayret ediyoruz. Ecdadımızdan miras aldığımız mukaddes değerlerimizi gelecek nesillerimize aktararak, Güçlü ve Büyük Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Güçlü bir Türkiye olarak; dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin mazlum coğrafyaların sesi olmaktayız ve olmaya da devam edeceğiz. Daha güzel Türkiye için birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun ilelebet devam etmesini diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.”

TURAN: “ÜLKÜCÜ GENÇLİK OLARAK BAŞBUĞ MUSTAFA KEMAL’İN İLKELERİNİ BENİMSİYORUZ”

Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanı Serdar Turan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’nin bağımsızlığı ve gelişmesi için kendini Millete adayan, tüm dünyanın kabul ettiği büyük bir devlet adamı olduğunu ifade eden Turan: “Yüksek kahramanlık şuurundan ve baş eğmeyen ruhundan kuvvet bulduğumuz Türklüğün kutlu Başbuğu, büyük bir komutan, üstün meziyetleri olan bir devlet ve siyaset adamı olarak Türk Milleti’nin kalbinde taht kuran Atatürk; milletine samimiyetle inanmış bir yürek, vatanına sevdalı fazilet timsali bir şahsiyettir. Mustafa Kemal Atatürk, “Bana insan üstü bir doğuş yakıştırmayı kalkışmayınız; doğuşumdaki tek olağan üstünlük, Türk olarak dünyaya gelmemdir” demişti. Türklüğü ve Türk Milleti’ni en iyi seviyeye getirebilmek için hayatını Türk Milleti’ne adamıştı. 57 yıllık yaşamına 11 savaş, 24 madalya, 7 nişan, 13 kitap ve 1 ülke, en önemlisi milyonlarca özgür insan ve Türk’ün kurtulan gururunu sığdırdı. Biz Ülkücü Türk Gençliği olarak Başbuğ Mustafa Kemal’in İlkelerini benimsemiş, Türk Devleti’nin varlığı Türk Milleti’nin bekası için, her alanda üstüne düşen vazife ne ise layıkıyla yerine getirmek için mücadele edeceğiz” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya sergilediği üstün başarıları ile mazlum milletlere örnek olduğunu söyleyen Turan sözlerine “Avrupalıların ‘Hasta Adam’ diye nitelediği bir milleti ayağa kaldıran büyük kurtarıcı Atatürk, içindeki coşkun vatan sevgisi ile her zaman Türk Milleti’nin bağımsızlığını hedefleyerek ülkeyi önce askeri sonra da sosyal ve ekonomik alanlarda zaferden zafere taşımıştır. Ümitlerin tükendiği anda, büyük kurtarıcı devreye girmiş, yanına büyük Türk Milleti’ni almış ve silah arkadaşlarıyla birlikte bir kez daha Türk’ün gücünü dünyaya göstermiştir. Gösterdiği başarılar bütün mazlum milletlere örnek olmuştur. Bizim içinde bu gibi anlamlı günler, milli birlik ve beraberliğimizin hatırlanması bakımından özel bir önem taşımaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi varlığına ve bizlere emanet ettiği muhteşem millet eserlerine hiçbir kötü ve hain niyetin musallat olamayacağı inancımı bir kez daha teyit ederek; ebediyete intikal edişinin 81.  yıldönümünde kutlu hatırasını hürmet ve minnet duygularımla anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” şeklinde son verdi.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’tan “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” Mesajı

 Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Mesajında vefatının 81. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle yad ettiklerini belirten Rektör Çalış, şunları kaydetti:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, fikirleriyle yaşadığı yüzyıla ışık tutmuş ve birçok ülkeye ilham kaynağı olmuş bir liderdir. Onun emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, fikirleri ve gösterdiği hedefler doğrultusunda, dünyada söz sahibi bir ülke olması için durmadan ve yorulmadan çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Benim Manevi Mirasım Bilim ve Akıldır’ sözü ile bir ülkenin geleceğinin bilime dayalı olduğunun altını çizmiştir. Bizlerde ülkemizin sayılı araştırma üniversitelerinden birisi olan Erciyes Üniversitesi’nin mensupları olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceği emanet ettiği gençleri yetiştiriyor olmanın gurur ve bilinciyle, ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Vefatının sene-i devriyesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmanın yanında onun fikirlerini ve düşüncelerini gelecek nesillere aktararak ve geleceğe ışık tutan nesiller yetiştirerek her zaman yeni başarılara imza atacağımıza inancımız tamdır.

Bu düşüncelerle, vefatının 81. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın “10 Kasım” Mesajı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Rektör Karamustafa, mesajında, Türk Milleti olarak 10 Kasım’da, bağımsızlığımızın ve egemenliğin mimarı ve milletimizin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, saygı, minnet ve özlemle andığımızı belirtti.

Rektör Karamustafa’nın mesajı şöyle:

“Yaktığı kurtuluş meşalesi ile bir milletin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan dünyanın ender yetiştirdiği eşsiz bir komutan ve dahi bir yönetici olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışından bu yana 81 yıllık süre geçti.

Kendisini Türk Milletinin ülküsüne adamış büyük bir lider olan Atatürk; sözleri, icraatları ve gösterdiği hedefler ile Türk Milletini, dünyada lider ülkeler arasında görmek istemiştir.

Biz Türk Milleti olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığından hiçbir zaman ayrılmayacağız. Birliğimize, beraberliğimize her zamankinden daha çok sahip çıkacağız. Çok çalışacağız, çok fedakârlıkta bulunacağız. Çünkü bu toprakları bize vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm İstiklal Savaşı kahramanlarımızın mirasını her zamankinden daha çok sahipleneceğiz. Türk Milletine hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine yükselmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ şeklindeki sözünde olduğu gibi; millet olarak onun yolundan ayrılmayarak, Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatacağız.

Vefatının 81. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.”

TOK: “ATAMIZIN FİKİRLERİ BİZLERE İLHAM KAYNAĞIDIR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hakk’a yürüyüşünün 81. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını Türk Milleti’nin bağımsızlığına vakfetmiş ve bu uğurda büyük mücadeleler vererek, Cumhuriyet’in İlanı ile sonuçlanacak olan süreçte sergilemiş olduğu, büyük devlet adamlığı ve milletimizin önüne düşerek yapmış olduğu liderlik ile Türk ve Dünya tarihine kaydedilen önemli bir şahsiyet olduğunu söyleyen Başkan Tok: “İl Başkanı Karataş mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk’ün asil kudretini tekrar ayağa kaldıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’nin yedi düvele karşı verdiği şanlı mücadelenin sembolüdür. Hayatını Türk Milleti’ne adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü gururla, özlemle ve rahmetle bir kez daha anıyorum. Başta Türk Milleti’nin doğruluşunun kılavuzu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kurucu kahramanlarımıza, aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Asla unutulmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti milli bir eser, mukaddes bir değer ve muazzez bir mirastır. Atalarımızın canları pahasına bizlere bıraktıkları bu eşsiz miras, mutlaka yaşayacak ve yaşatılacaktır. Aksini iddia ederek karamsarlık, kötümserlik ve kaos aşılayanlar bir kez daha hezimet ve hüsrana uğrayacaklardır. Ortaya koyduğu fikir ve idealler, ülkemizin yaşadığı her badirede daha da iyi anlaşılmakla beraber bizlere de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Türk Milleti’ni yeniden aydınlığa kavuşturan bir büyük kahramandır. Unutulmamalıdır ki Atatürk, Türk olarak yaradılışını olağanüstülük olarak gören bir büyük Türk Milliyetçisidir. Bağımsızlık yolunda ölümü hiçe sayan o büyük insan, gerçek bir ülkü devidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 81. yıl dönümünde minnet ve rahmetle yad ediyor; açtığı yolda ve gösterdiği hedefe durmaksızın yürüyeceğimize ant içiyoruz. Ne Mutlu Türküm Diyene!” dedi.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın 10 Kasım Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, devlet adamı, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 81. yıldönümünde, minnet ve şükranla anıyoruz.

Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıyla çıktığı zorlu yolda, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başaran Gazi Mustafa Kemal, İstiklal Mücadelemizi Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır. Gazi’nin mücadeleci ve kurucu vasıflarını gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatmalı, onun ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları hep birlikte yerine getirmeliyiz.

Türkiye bugün, Cumhuriyetimizin kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh, dünyanın güçlü ve lider bir ülkesi, bölgesinde ve dünyada barışın öncüsü, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline gelmiştir.

“Büyük liderler için kuşkusuz matem değil; fikirlerine sadakat gereklidir.” Fikrinden hareketle, 10 Kasım tarihini bir matem ve milli yas günü olarak kabul etmek yerine, fikirlerine yönelmek için bize verilmiş bir fırsat olarak görmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ü, milli mücadelemizin kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad,  mekânları cennet olsun.

Başkan Per, “ Atatürk, Türk Milletine Umut Işığı olmuştur”

Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlayarak, “Eşsiz fedakarlık ve kahramanlık yapan Türk Milletine önderlik eden ve zaferlere ulaştıran Atatürk’ü saygıyla ve özlemle yâd ediyoruz ” dedi.

Başkan Hüseyin Per,  açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, adını tarihe nakşettirmiş kahraman bir asker, büyük bir devlet adamıdır.  Atatürk, Türk Miletine en zor zamanlarda umut ışığı olmuş ve zaferler kazandırmıştır. Bizler de Atatürk’ün miras bıraktığı Türkiye Cumhuriyetini, hedefi olan muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak adına daha fazla çalışıp, daha fazla üretmeye devam edeceğiz.  Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendilerine bıraktığı ve yüksek bir ruh ve şuurla sahip çıktığı Cumhuriyeti, daha iyi bir geleceğe taşıma azim ve kararlılığında olacaktır. Onun bu millet için yaptığı fedakârlıkları ve kahramanlıkları yetişen yeni nesillerimize ısrarla anlatacağız. İçinde bulunmaktan şeref duyduğumuz Türk Milleti, ne Atatürk’ü ne de O’nun kazandırdıklarını asla unutmayacak. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşları ile vatan toprakları için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.”

Başkan Gülsoy’dan 10 Kasım Mesajı

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla  bir mesaj yayınladı.

Başkan Gülsoy mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetin kurucusu, bağımsızlığın mimarı, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 81. Yıldönümünde minnet ve şükranla anıyoruz. Sadece Türkiye’nin değil; ileri görüşlülüğü, askeri dehası ve üstün devlet adamlığı vasıfları ile bütün insanlığın sevgisini ve saygısını kazanmış bir lider olan Ulu Önder Atatürk, fikir ve eserleriyle yaşadığı yüzyıla damga vurmuştur.

Türk milleti, bağımsızlığımızın mimarı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde makûs talihini değiştirmiş ve tarih sayfalarına büyük bir destan daha eklemiştir. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” diyerek millet iradesinin üzerinde hiçbir güç tanımadığını belirten Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti olan ve  “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi; daha güçlü, daha demokratik, daha kalkınmış hale getirmek için çalışacak ve bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni tam bağımsız olarak ilelebet yaşatacağız. Gelecek nesillere güçlü, müreffeh ve dünyada söz sahibi bir Türkiye bırakmak için üzerimize düşeni yaparak;  istikrar ve birlik beraberlik içerisinde sürekli daha iyi olma çabası içerisinde işimizi en iyi şekilde yapmalı, mükemmeli yakalamak için çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlığımızın mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi; şükranla, minnetle ve saygıyla anıyorum.”

AKSOY: “ATAMIZIN EMANETLERiNİ KORUYACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ”

Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy, Türk İstiklal Mücadelesinin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü, ebediyete intikalinin 81. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Ulu Önder Atatürk’ün miras bıraktığı fikir, eser ve inkılaplarının her zaman emanetçisi olacağını kaydeden Başkan Aksoy: “Kurtuluş Savaşımızın simgesi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yılını idrak ediyoruz. Atatürk, Kurtuluş Savaşı ile Türk Milleti’nin bağımsızlığının kılavuzu olmuş ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile dünya tarihine damga vuran bir lider olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ve O’nun vatan sevgisi, ileri görüşlülüğü ve azmi gelecek nesillere miras bıraktığı en kıymetli emanetlerden biridir. Türk toplumuna aydınlık bir gelecek bırakmak için çocukluğunu, gençliğini kısacası tüm hayatını bu uğurda yaşayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bizlere sadece bir gelecek bırakmadı. Tüm değerlerin üstünde bir yeri olan, Cumhuriyeti, laikliği ve diğer ilkelerini Türk Halkı’nın yolunun aydınlatmak için, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak için bizlere miras bıraktı. O’nun bize emanet ettiği değerlere her zaman sahip çıkacağız ve yaşatacağız. Cinsiyet ayrımını ortadan kaldıran ve eşit vatandaşlık haklarını ön plana çıkaran devrimlerle Türk Halkının geleceğine ışık tutan, Mustafa Kemal Atatürk`ün göstermiş olduğu yolda doğruluktan, eşitlikten, adaletten ve demokrasiden vazgeçmeden, bize bıraktığı emanetlerini koruyacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Mustafa Kemal Atatürk`ü özlem, saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Yılmaz Üçkan

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk aradan 81 yıl geçse de Milletimiz nezdinde Türk tarihinin iftihar duyduğu ve sadece Milletimizin değil tüm dünyanın hayran olduğu bir kahramandır.

Hayatı boyunca Milletimiz için gerçekleştirdiği gelişme ve değişmeler, hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de aziz milletimizin çağın şartlarına ayak uydurmasını sağlamıştır. Bu çalışmalarının uygulanmasına, milletin çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesine zemin hazırlamıştır.

Geçtiğimiz haftalarda büyük bir coşkuyla ve mutluluk içinde kutladığımız Türk Milleti’ni muasır medeniyetler seviyesine taşımak için kurmuş olduğu Cumhuriyet bizlere bıraktığı en önemli emanettir.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dâhidir.  Hayatını Türk Milleti’nin hürriyetine ve refahına adamıştır. Aziz ve değerli milletimiz de bunun bilincinde,  ulu önderini ve onun aziz hatırasını ve değerlerini her an yaşatmıştır.

Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milli Mücadelemizin geçmişteki ve şimdiki kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyorum.

AKP İL BAŞKANI ŞABAN ÇOPUROĞLU’NUN MESAJI

AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yılı nedeni ile bir mesaj yayımladı.
İl Başkanı Çopuroğlu, mesajında, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım da ebediyete intikal edişinin 81. yılında minnet, şükran ve özlemle anıyoruz dedi.
Çopuroğlu mesajını şöyle sürdürdü; ”Bu toprakları toprak yapan uğrunda ölen kahramanlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları sayesinde bu topraklar kazanılmış ve vatan edinilmiştir. Bu topraklara sahip çıkmak hepimizin asli görevi olmalıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” sözü de diğer sözleri gibi bize miras kalan en önemli ifadelerdir. Bizlerde var gücümüzle şehitlerimizin kanları ile sulanmış bu toprakları koruma ve kollamaya aynı zamanda da bizlere verilen görevleri en iyi şekilde yapmaya adeta mecburuz. Yine aramızdan ayrılışının 81. yılında minnet ve saygı ile andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde ”Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” ifadeleri ile bize aslında çok şey anlatmıştır. Bizlerde elimizden geldiğince bizlere verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmemiz gerekmektedir.
Bu itibarla vefatının 81 yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor bu vatanın vatan olmasında katkı sağlayan tüm Gazilerimizi de minnet ve şükranla yad ediyorum”. Dedi.

BAŞKAN YALÇIN’DAN 10 KASIM MESAJI

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Atatürk’ün 20. yüzyılın en büyük devlet adamlarından birisi olduğunu belirten Başkan Yalçın, yokluklar ve sıkıntılar içerisinde kurduğu devletin ilelebet yaşayacağına vurgu yaparak, “Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81. Yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz. O, bir askeri deha olmakla birlikte 20. yüzyılın en büyük devlet adamlarından birisidir. Kurtuluş savaşında askeri dehasını konuşturan Atatürk, sonrasında kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile de devlet adamlığını ve liderliğini ortaya koymuştur. O’nun kurduğu cumhuriyet, bugün dünyanın saygın devletleri arasındaki yerini korumaktadır ve bu doğrultuda hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmetle anıyor ve duygularımı şu veciz ifadesi ile sonlandırıyorum: ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır.”

AKP İL BAŞKANI ŞABAN ÇOPUROĞLU’NUN MESAJI

AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yılı nedeni ile bir mesaj yayımladı.
İl Başkanı Çopuroğlu, mesajında, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım da ebediyete intikal edişinin 81. yılında minnet, şükran ve özlemle anıyoruz dedi.
Çopuroğlu mesajını şöyle sürdürdü; ”Bu toprakları toprak yapan uğrunda ölen kahramanlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları sayesinde bu topraklar kazanılmış ve vatan edinilmiştir. Bu topraklara sahip çıkmak hepimizin asli görevi olmalıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.” sözü de diğer sözleri gibi bize miras kalan en önemli ifadelerdir. Bizlerde var gücümüzle şehitlerimizin kanları ile sulanmış bu toprakları koruma ve kollamaya aynı zamanda da bizlere verilen görevleri en iyi şekilde yapmaya adeta mecburuz. Yine aramızdan ayrılışının 81. yılında minnet ve saygı ile andığımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde ”Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” ifadeleri ile bize aslında çok şey anlatmıştır. Bizlerde elimizden geldiğince bizlere verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmemiz gerekmektedir.
Bu itibarla vefatının 81 yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor bu vatanın vatan olmasında katkı sağlayan tüm Gazilerimizi de minnet ve şükranla yad ediyorum”. Dedi.

TOK: “ATAMIZIN FİKİRLERİ BİZLERE İLHAM KAYNAĞIDIR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hakk’a yürüyüşünün 81. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını Türk Milleti’nin bağımsızlığına vakfetmiş ve buuğurda büyük mücadeleler vererek, Cumhuriyet’in İlanı ile sonuçlanacak olan süreçte sergilemiş olduğu, büyük devlet adamlığı ve milletimizin önüne düşerek yapmış olduğu liderlik ile Türk ve Dünya tarihine kaydedilen önemli bir şahsiyet olduğunu söyleyen Başkan Tok:  “Türk’ün asil kudretini tekrar ayağa kaldıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’nin yedi düvele karşı verdiği şanlı mücadelenin sembolüdür. Hayatını Türk Milleti’ne adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü gururla, özlemle ve rahmetle bir kez daha anıyorum. Başta Türk Milleti’nin doğruluşunun kılavuzu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kurucu kahramanlarımıza, aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Asla unutulmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti milli bir eser, mukaddes bir değer ve muazzez bir mirastır. Atalarımızın canları pahasına bizlere bıraktıkları bu eşsiz miras, mutlaka yaşayacak ve yaşatılacaktır. Aksini iddia ederek karamsarlık, kötümserlik ve kaos aşılayanlar bir kez daha hezimet ve hüsrana uğrayacaklardır.Ortaya koyduğu fikir ve idealler, ülkemizin yaşadığı her badirede daha da iyi anlaşılmakla beraber bizlere de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Türk Milleti’ni yeniden aydınlığa kavuşturan bir büyük kahramandır. Unutulmamalıdır ki Atatürk, Türk olarak yaradılışını olağanüstülük olarak gören bir büyük Türk Milliyetçisidir. Bağımsızlık yolunda ölümü hiçe sayan o büyük insan, gerçek bir ülkü devidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 81. yıl dönümünde minnet ve rahmetle yad ediyor; açtığı yolda ve gösterdiği hedefe durmaksızın yürüyeceğimize ant içiyoruz. Ne Mutlu Türküm Diyene!” dedi.

MHP MYK Üyesi Serap Şule Kalın’ın mesajı

Mustafa Kemal Atatürk deyince aklımıza adanmış bir ruhun, çelikleşen yılmaz, yıkılmaz iradesi gelir.

Atatürk deyince aklımıza bir milletin tüm değerlerini harekete geçiren itici güç, lokomotifin başında tam bir şuurla idame gösteren usta bir makinist gerçeği gelir.

Sırf kadınlara yönelik yaptığı devrimler ve yenilikler sayesinde 15 yıl gibi kısa bir süre içerisinde cemiyetin her alanında varlık göstermeleri bu usta makinistin dehasında yatmaktadır.

Atatürk, 18 Nisan 1935′ de kendisinin himayesinde İstanbul’ da toplanan ve aralarında ünlü nükleer fizikçi Madam Eve Curie’nin de bulunduğu, dünyanın dört bir yanından gelen kadınların katıldığı “Milletlerarası İlk Kadın Kongresi” delegelerine şöyle sesleniyor:

“Türk kadınının dünya kadınlığına elini vererek, dünyanın barış ve güveni için çalışacağına emin olabilirsiniz.”

Çağdaşlaşmada örnek aldığımız İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde de durum farklı değil iken Türk kadınına 1935 yılında seçme ve seçilme hakkı tanınmıştı. Bu vesile ile bakın Atatürk nasıl sesleniyor:

“Bu karar, Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını, evdeki medeni mevkiini salahiyetle işgal etmiş, iş hayatının her safhasında muvaffakiyetler göstermiştir”

Atatürk hayatta iken yapılan son seçim olan, 1935 yılı seçimlerinde ilk kez seçilme hakkını da kullanan Türk kadını, TBMM’ne on sekiz kadın milletvekili ile girmiştir.

Atatürk’ün, çağı ve değişeni değil, değişecek zamanı milletine göstermesi, kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında, “BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi”, “İnsan Hakları Sözleşmesi” gibi konular, daha insanlık tarihinin ufkunda bile görünmemişken Türk Kadınına, haklarını vermesinin değeri daha iyi anlaşılır.

Çünkü bütün insanlık tarihi boyunca, tarihin hiçbir döneminde, hiçbir Lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve öngörülü olmamış, onun kadar uğraş ve savaş vermemiştir.

Ne mutlu bir Atatürk yetiştiren Türk Kadını’na, ne mutlu O’na sahip olan Aziz Türk Milleti’ne.

10 Kasım’ı anlayabilmek, bütünüyle o ruhu ve şuur bütünlüğünü hissedebilmek ,O’nun yaptıklarını tam bir idrâkle ve önsezilerini, duygu ve duyuşlarını sindirip anlayabilmekle mümkündür.

Hamdolsun Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti ve özelinde Türk Kadını O’nun işaret etmiş olduğu hedefler doğrultusunda bugün çok daha güçlü, çok daha güvenli ve dik duruşludur.

Ebediyete karşı bu gerçek değişmeyecektir ve ezel-ebed O’nun ilke ve duruşundan tavizsiz bir şekilde devam edilecektir.

Aramızdan ayrılışının 81. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, rahmet ve dualarla anıyorum.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Büyük önder ve lider Ata’yı özlem, rahmet ve minnetle andık…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder ve lider Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa intikalinin 81. Yıldönümü olan …