Ana Sayfa / Haberler / Kültür-Sanat / ‘Bir zamanlar Selçuklu sergisi’ açıldı

‘Bir zamanlar Selçuklu sergisi’ açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Müzeler Genel Müdürlüğü ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisinin (GAKSA) iş birliğiyle hazırlanan ‘Bir Zamanlar Selçuklu’ sergisi Kayseri’de  açıldı.
Kayseri Kalesi’nde açışı gerçekleştirilen sergiye Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, GAKSA Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat ile çok sayıda sanatsever katıldı.  Sergide, Anadolu Selçuklu dönemini yansıtan heykeller, replika şapkalar ve Konya Olgunlaşma Enstitütüsü’nün hazırladığı kostümlerin yer alıyor.

Sergi hakkında bilgiler veren Işın Fırat, “Bir Zamanlar Selçuklu’ konulu sergimiz Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde Müzeler Genel Müdürlüğünün talimatı ve bizim iş birliğimizle hazırlandı. Selçuklu döneminde yaşamış sultanlar, baniler, alimler, ruhanilerin yer aldığı heykeller, replika şapkalar ve Konya Olgunlaşma Enstitütüsü’nün hazırladığı kostümler sergimizde yer alıyor” dedi.
Sergiye Ahlat’tan başladıklarını da ifade eden Fırat, “Kayseri’den Ankara’dan, Konya, Çanakkale, Edirne ve en son da Topkapı Sarayı’nda bitireceğiz. Selçuklu kokan, onların canlarını, nefeslerini bizlere katan bir sergi ve toplamda 200 parçadan oluşuyor. Ahlat’tan başladık ve  sergi sonunda 17 bin kilometre yol gitmiş olacağız. Bu sergiyi Kayserililerle paylaşıp, vatandaşlarımıza tanıtabilmek bizlere onur verdi. Ön çalışması 10 yıl sürdü. Bunları icra etmekte 10 yıl sürdü. Ardından da bakanlığımızın sahip çıkmasıyla Anadolu turnesine çıktık” şeklinde konuştu.
Gençler tarafından ilgi ile karşılandıklarını da dile getiren Işın Fırat, “Alpaslan ile başlıyoruz. Biruni, İbn-i Sina gibi Büyük Selçuklu döneminden de eserler var. Tüm Selçukluda’ki ecdadımızı konu oluyor. Bugüne kadar gençler ile 50 bin kişiye ulaştık. Özellikle Sivas’ta günde 3 bin öğrenci geldi. Hedefimiz onlara bu bilgileri aktarmak. 17 bin kilometre kullanıyoruz. Bir buçuk tonluk malzeme ile yol alıyoruz” dedi.Serginin 5 gün boyunca Kayseri Kalesinde yer alan müzede ücretsiz olarak ziyaret edilebileceği   öğrenildi. (Haber-Foto: Samed Aydın SUN/Kayseri Star haber)

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Pastırma şov ve “Kayseri Mutfağı” atölyesi’ne büyük ilgi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 16-17 Kasım tarihlerinde düzenlenecek «Kayseri Gastronomi Turizmi Çalıştayı» başladı. Cumartesi …