Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / Bilim merkezi ile 100 saat astronomi

Bilim merkezi ile 100 saat astronomi

50 farklı ülkede gerçekleştirilen Astronomi Günleri kapsamında Kayseri Bilim Merkezi’nde de birbirinden farklı etkinlikler vardı. Etkinliklerde geleceğin uzayda olduğu vurgusu yapıldı.

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) 100. kuruluş yıldönümünü (IAU100), “Aynı Gökyüzü Altında” teması ile yüzyılda yapılan astronomi keşiflerinin farkındalığını arttırmak, astronomiyi eğitim, gelişim ve diplomatik bir araç olarak desteklemek ve geliştirmek için yıl boyu sürecek bir kutlama olarak düzenliyor. 50 farklı ülkede gerçekleştirilen etkinliklere Türkiye’nin en büyük planetaryumuna sahip olan Kayseri Bilim Merkezi ’de katıldı.

Kayseri Bilim Merkezi’nde yapılan “100 Saat Astronomi” etkinlikleri çerçevesinde Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Küçük’ün katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında bilim söyleşilerinin yanı sıra, planetaryumda astronomi eğitimleri ve film gösterimleri, farklı yaş gruplarına hitap eden astronomi temelli atölye uygulamaları da yapıldı. Etkinlikler kapsamında “Yukarı ve Ötesi” adlı fotoğraf sergisi açıldı ve özel teleskoplarla güneş gözlemi yapma imkanı da sağlandı.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BİLİM MÜZESİ’NDE “BİLİMİN IŞIĞINDA YETİŞEN, AYDINLIK BİR GELECEK”

Melikgazi Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç, Bilim Merkezi’ni ziyaret ederek hafta sonunu aileleri ile birlikte laboratuvarlarda bir yandan eğlenip diğer yandan proje üreten, ayrıca uzay teknolojileri ve astronomi konularını kaynağında görmek isteyen çocuklarla bir araya geldi.

Harikalar Diyarı’nda yer alan Bilim Merkezi ziyaretlerinde Başkan Büyükkılıç, atölye faaliyetinde olan çocuklarla sohbet ederek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Bilim Merkezi içerisinde çocukların ve gençlerin ufkunu açacak ve bilgilendirecek yeni alanları gezerek tesis çalışanlarından bilgiler alan Başkan Büyükkılıç,“ Astronomi sergisini gezdi. Eğitim ve eğlence amaçlı filmlerin yanında temel astronomiden ileri astronomiye kadar pek çok konuda eğitim verilen Gökevi’nde film izlemeye gelen çocuklar ve aileleri ile sohbet ederek 150 Vizyon Proje içerisinde yer alan Bilim Akademisi hakkında bilgiler verdi.

Bilimin ışığında yetişen aydınlık bir geleceğin şehrimizi, ülkemizi hedeflerine ulaştıracağından hiç şüphesi olmadığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, Gençlerimizin her alanda donanımlı olması, öz güveni yüksek, nitelikli branşlarda başarı ve hedefe odaklı olması için gayret gösteriyoruz. Ülkemizin savunma sanayi başta olmak üzere teknolojik alandaki gelişmesine Kayseri olarak katkı sağlayabilmek, çağın gereksinimlerine ayak uyduran, çalışan, üreten ve kazanan bir gençlik için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Bu zamana kadar gençlerimizle ilgili yapılanları asla göz ardı edemeyiz. Ancak biz Bilinçli Nesil, Güçlü Gelecek! sloganı ile gençlerimize daha çok imkan sağlayacak teorinin yanında uygulamalı eğitimlerle onları her alanda gelişmeleri ve yetişmeleri için eğiteceğiz.” dedi.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji-yaşam haberleri (07.06.2019)

Tüm dünyada firmalar sigortalanamayan risklerle karşı karşıya  Aon 2019 Global Risk Yönetimi Anketi sonuçlarına göre, …