Ana Sayfa / Haberler / Teknoloji / Bilim haftası ve tüketiciler için çalıştay

Bilim haftası ve tüketiciler için çalıştay

BİLİM MERKEZİ’NDE BİLİM HAFTASI

 Kayseri Bilim Merkezi, 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nı yeni sergi alanları ve bir dizi etkinlikle kutluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Bilim ve Teknoloji Haftası’nın ilk gününde Bilim Merkezi’ne giderek, etkinlikleri takip etti ve yeni açılan sergi alanlarını gezdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Bilim Merkezi’ne AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ile birlikte gitti. Başkan Çelik, Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle Bilim Merkezi’ne gelen öğrencilerle görüştü ve Bilim Merkezi’ni nasıl bulduklarını sordu. Başkan Çelik, öğrencilerle birlikte 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası nedeniyle Kayseri Bilim Merkezi öğretmenleri tarafından yapılan deneyleri izledi.

ÜÇ YENİ SERGİ ALANI

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, AK Parti İl Başkanı Çopuroğlu ve öğrencilerle birlikte Bilim Merkezi’nde yeni açılan sergi alanlarını da gezdi. Yeni açılan Sağlık Sergi alanında: hastalıkları teşhis, izleme ve tedavi ederek insan hayatını iyileştirme amacıyla geliştirilmiş görüntüleme, çip üstü laboratuvar sistemleri, nöroprotez ve gen tedavisi gibi modern tıp teknolojileri yer alıyor.

Başkan Mustafa Çelik, daha sonra yine yeni açılan sergi alanlarından Uzay sergisini gezdi. Roketlerin nasıl çalıştığı, insan vücudunun uzaya nasıl uyum sağladığı ve hayatta kaldığı, uzay yürüyüşlerinin nasıl gerçekleştiği ve yerçekimsiz bir ortamda yaşamanın nasıl olacağının anlatıldığı sergi alanında incelemelerde bulunan Başkan Çelik, özellikle roketlerin çalışma şekillerini yakından takip etti.

Kayseri Bilim Merkezi’nde açılan bir başka sergi alanı da Havacılık Sergi Alanı oldu. Başkan Mustafa Çelik ve AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, burada Boeing 737 uçağının simülasyonu ile uçuş deneyimi yaşadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, daha sonra Türkiye’nin en büyük planetaryumunda film izledi ve ardından dans eden ve spor yapan robotu inceledi. Başkan Mustafa Çelik, Bilim ve Teknoloji Haftası boyunca Kayseri Bilim Merkezi’nde gezilebilecek olan TÜBİTAK’ın sergisini de açtı.

KADINLAR GÜNÜ’NÜ UNUTMADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Bilim Merkezi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de unutmadı. Başkan Çelik, Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Ağaçlandırma Daire Başkanı Ayşe Önder ve Bilim Merkezi’nde görev yapan kadınlara karanfil verdi.

HER ŞEY TÜKETİCİLER İÇİN

Kayseri Büyükşehir Belediyesi zabıtası tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu arada Ticaret Bakanlığı tarafından 10 ilde yapılan çalıştaya Kayseri zabıtası da katıldı. Çalıştay sonunda zabıta birimlerine sertifika verildi.

Ticaret Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği “Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere Yaygınlaştırılması Zabıta Amirliği İyi Uygulama Örnekleri Çalıştayı”na katılan Büyükşehir Belediyesi zabıta personeline Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Darendelioğlu tarafından sertifikaları verildi. Çalıştayda 6502 sayılı kanun çerçevesinde tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalar ve belediyeler bünyesinde Tüketici Zabıta Amirliği kurulması konuları ele alındı.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, tüketicilerin haklarının korunmasına yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Zabıta birimlerince denetlenen iş yerlerindeki etiket fiyatları kontrol ediliyor ve bu fiyatların kasa fiyatıyla uyup uymadığı inceleniyor.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Ekonomi-teknoloji haberleri (12.05.2019)

AHBİB’DEN NİSAN AYINDA 88 MİLYON DOLARLIK İHRACAT Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları …