Ana Sayfa / Haberler / Yerel Haber / Belediyelerden haberler, etkinlikler, ziyaretler (19.04.2018)

Belediyelerden haberler, etkinlikler, ziyaretler (19.04.2018)

LİDERLER DERSTE

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Liderler Derste” programı kapsamında Besime Özderici İlkokulu 4. Sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Başkan Çelik, öğrencilere tecrübelerini aktardı ve çeşitli tavsiyelerde bulundu.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Besime Özderici İlkokulu’nda İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ve Okul Müdürü Sebahattin Durna tarafından karşılandı. Öğrencilerin çiçek takdim ettiği Başkan Çelik, 4. Sınıf öğrencileriyle bir araya geldi.

Konuşmasına çocuklara sık sık sorulan “Ne olacaksınız?” sorusunu yönelterek başlayan Başkan Mustafa Çelik, çocuklardan cevapları aldıktan sonra bu sorunun cevabının bir meslek olmaması gerektiğini söyledi. Asıl olanın bir meslek sahibi olmaktan çok insan olmak olduğunu vurgulayan Başkan Çelik, “Öncelikle adam olacağım” cevabının verilmesi gerektiğini belirtti. Nasıl adam olunacağına dair de açıklamalar yapan Başkan Çelik, “Sevgi ve saygıda kusur etmeyeceğiz. Görev ve sorumluluk bilinci içinde olacağız. Eve gidince çantayı bir kenara atmamak, yemeği yiyince tabağı kaldırmak birer sorumluluktur” dedi.

Küçük yaşta adalet bilincinin gelişmesi gerektiğini belirten ve “Adaletten hiç ayrılmayacaksınız” ifadelerini kullanan Başkan Çelik, “Hayatınız boyunca her yaşta adaletli olmak zorundasınız. Küçük kardeşiniz varsa onunla oyuncağınızı, sevginizi paylaşmak da adalettir. Bunlar günlük hayatta her zaman karşımıza çıkan olaylar” diye konuştu. Yardımseverlik, doğruluk, dürüstlük gibi kavramlardan da bahseden Başkan Çelik, “Doğruluk ve dürüstlüğü kendisine prensip edinmeyen kişi yönetici olamaz. Bu unsurlar en fazla yöneticilikte belli olur. Aklınızın köşesinde para, pul, makam, mevki, hırs gibi başka şeyler varsa o zaman doğruluktan ayrılırsınız. Kentinize çalışmak dururken kendinize çalıyorsanız yöneticilikten bahsedemezsiniz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, sözlerinin sonunda öğrencilerden sanal alemden uzak durmalarını istedi. Sanal alemin insanlara hiçbir şey katmadığını vurgulayan Başkan Çelik, çocukların sokağa çıkarak oyun oynamasını ve gerçek alemle ilgilenmesini istedi. Başkan Çelik daha sonra öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı. Başkan Çelik, Besime Özderici İlkokulu’nun diğer sınıflarını da ziyaret ederek öğrencilere çeşitli sorular yöneltti.

REKOR BAYRAĞIMIZA BÜYÜK İLGİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından lale peyzajı ile yapılan dünyanın en büyük Türk Bayrağı halkın büyük ilgisiyle karşılaştı. Dünya rekoru kıran Türk Bayrağını görmek isteyenler Cumhuriyet Meydanı’na akın ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de muhteşem güzelliği görmek isteyenlerle birlikte Cumhuriyet Meydanı’ndaydı.

Dünya Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti tarafından tescil edilen, 168 bin 100 lalenin kullanılmasıyla yapılan 403,44 metrekare büyüklüğündeki Türk Bayrağı adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu güzelliği görmek için Cumhuriyet Meydanı’na gelenler fotoğraflar çektirerek bu özel anı ölümsüzleştiriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de akşam saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’na giderek vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Çelik, dünya rekoru bayrağımızın önünde vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Birçok vatandaşın bayrağımızı görmek için ay yıldızlı tişörtlerle Cumhuriyet Meydanı’na geldikleri görüldü.

DİNOZORLAR ÇAĞI BİLİM MERKEZİ’NDE

Kayseri Bilim Merkezi “Devr-i Dinozor” sergisi ile 150 milyon yıl boyunca dünyada hakimiyet sürmüş ve 65 milyon yıl önce nesli tükenmiş olan dinozorları ziyarete açtı. Serginin açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, herkesin mutlaka görmesi gereken bir sergiyi Kayseri Bilim Merkezi’ne getirdiklerini belirtti.

Kayseri Bilim Merkezi, “Marsla Yüz Yüze” sergisinin ardından önemli bir sergiye daha ev sahipliği yapmaya başladı. Bilim Merkezi, “Devr-i Dinozor” sergisiyle ziyaretçilerini dinozorlar çağına uzanan bir yolculuğa çıkarıyor. Bilim Merkezi’ndeki macera dolu bu yolculukta dinozorlar ve yaşadıkları çağlar hakkında bilgi sunuluyor.

Bu özel serginin açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik öğrencilerle birlikte yaptı. Açılışa İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı da katıldı. Açılışta yaptığı konuşmada Bilim Merkezi’ne Kayseri ve bölgesinden büyük bir ilgi olduğunu belirten Başkan Çelik, serginin açılışına Yozgat’tan öğrencilerin de katıldığını söyledi. Devr-i Dinozor sergisinin ilgi çekici pek çok bölümden oluştuğunu ifade eden Başkan Çelik, “Öğrencilerimiz, interaktif sergi alanımızda gözlükleri taktıkları anda sanal gerçeklik ortamında dinozorlar dönemine ait yaşamı da öğrenmiş olacaklar. Buradan tüm öğrencilerimizden, tüm gençlerimizden anne ve babalarının elinden tutarak buraya getirmelerini istiyorum. 6 ay boyunca açık kalacak olan dinozor sergisini görmeye ve diğer sergi alanlarıyla bilimi öğrenmeye davet ediyorum. Bu tip müzeler yaşayan müzeler.  Sabit sergi alanlarının yanı sıra geçici sergi alanları da bulunuyor. Daha önce burada Mars ile alakalı bir sergi vardı. Şimdi onun yerine dinozor sergisini açtık. Bunların yanı sıra kalıcı olarak dört sergi daha açacağız” dedi.

ÇOCUKLARA 23 NİSAN ARMAĞANI

Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, açılışta bir de müjde verdi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Bilim Merkezi’nin açık olacağını ve ücretsiz ziyaret edilebileceğini ifade eden Başkan Çelik, 23 Nisan’a özel farklı etkinlikler de yapılacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, sergiyi açtıktan sonra öğrencilerle birlikte gezdi ve onlarla yakından ilgilendi. Üç farklı jeolojik dönemde yaşayan 16 farklı dinozoru ve bunlara ait çeşitli fosilleri görme ve inceleme imkanı sağlayan sergi 6 ay boyunca Kayseri Bilim Merkezi’nde açık kalacak. Sergide aynı zamanda 3 boyutlu dinozor dünyasında yolculuk yapma ve sergi içinde bulunan kazı alanında bir arkeolog gibi kazı yapma imkanı da sunuluyor. Dinozorların birebir replikalarının özel efektler ve bitki örtüsünü içeren dekorlarla ziyaretçilere sunulduğu sergide farklı interaktif etkinlikler de yer alıyor.

MAKİNİSTLERDEN HUZUREVİNE ANLAMLI ZİYARET

Kayseri Ulaşım A.Ş makinistleri Hacı Rukiye Gazioğlu Huzurevini ziyaret etti.

Kayseri Ulaşım A.Ş’nin yıl boyu gerçekleştirmiş olduğu sosyal sorumluluk projeleri kapsamında makinistler Hacı Rukiye Gazioğlu Huzurevi sakinlerini ziyaret etti. Ziyarette huzurevi sakinlerine yakın ilgi gösteren makinistler onlarla sohbet ederek hayat hikayelerini dinlediler ve dualarını aldılar.

Yaşlılarla bol bol hatıra fotoğrafı çekinen makinistler onlara; havlu, ıslak mendil, kağıt bardak, sıvı el sabunu gibi çeşitli hediyeler takdim etti. Huzurevi sakinlerinin ziyaretten duydukları mutluluk ise yüzlerine yansıdı.

HACILAR’DAN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ GÜÇLENDİRME VAKFI YARARINA YARDIM KERMESİ

                Hacılar İlçesinde Türk Silahlı Kuverleri Güçlendirme Vakfı yararına yardım kermesi düzenlendi. Yöresel ürünlerin yansıra el emeği yiyeceklerinde satışa sunulduğu kermes vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Hacılar Kaymakamlığı, Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Hacılar 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı yararına düzenlenen yardım kermesine, Hacılar Kaymakamı Haluk Sezen, Belediye Başkanı Doğan Ekici, İlçe Jandarma Komutanı Muhittin Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Metin Karataşlı, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Övüç, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, İş adamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Katılımcılar işle birlikte yardım kermesini gezen Belediye Başkanı Doğan Ekici yaptığı açıklamada “Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın önderliğindeki Afrin Operasyonunda 4 bine yakın terörist etkisiz hale getirildi. O günlerde Sayın Kaymakamımızla görüştüğümüzde bizimde bir katkımız olsun bu yerli silahların o Afrin’de kullanıldığını duyduk. İhalar, sihalar, obüsler, tanklar. Her türlü yerli üretim silahların kullanıldığını hoşumuza gitti sevindik gurur duyduk. Bizimde bir nebze katkımız olsun diye düşünmüştük böyle beraber Sayın Kaymakamımızla kermes organize ettik.” dedi.

Yardım kermesi ile Milletçe Türk Silahlı Kuvvetlerine destek olduklarına vurgu yapan Kaymakam Haluk Sezen’de “Kaymakamlığımız ve Belediyemiz ortak çalışmasıyla bir kere daha yaptığımız ortak çalışmasıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına yardım kermesi düzenledik. Bunun da amacı milli silah sistemlerimizin geliştirilmesine bir nebzede olsa katkıda bulunmak. İnşallah Türk Silahlı Kuvvetlerimize şuanda yoğun bir yardım kampanyası var Türkiye’nin her yerinde. Bizde bir nebze katkıda bulunacağız ki daha fazla silah sistemi geliştirilsin ordumuz için.“ şeklinde konuştu.

İlçedeki okulların yanı sıra kamu kurumlarının da stant açarak destek verdiği yardım kermesini ziyaret eden vatandaşlar, yöresel ürünlerin yanı sıra el emeği yiyeceklerden satın alarak hem güzel havada öğle yemeği yediler hem de Türk Silahlı Kuvvetler Güçlendirme Vakfına katkıda bulunmuş oldular.

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, “YENİ YOL, BÖLGENİN DEĞERİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Yavuzlar Mahallesi Karadeniz Caddesi’nde yapılacak olan yeni yol alanını inceledi. Başkan Çolakbayrakdar, inceleme sonrası yaptığı değerlendirmede, yeni yolun bölgeye değer katacağını vurguladı.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Yavuzlar Mahallesinde imara uygunsuz yapıların yıkılıp, yerine yeni yol yapılacak olan  alanı gezerek mahalle sakinleriyle hasbihal etti. Vatandaşlarla keyifli sohbetler gerçekleştiren Başkan Çolakbayrakdar, bölgenin ihtiyacına göre yeni yolun yapılacağını belirtti. Başkan Çolakbayrakdar, Kocasinan’ın dört bir yanında çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, “Mahallelerimizde sokak sokak, cadde cadde yenileme, değişim ve dönüşüm çalışmalarını devam ettiriyoruz. Her mahallemizin kendine özgü yapılması gereken ihtiyaçları var. Bunlardan biri olan Yavuzlar Mahallesi Karadeniz Caddesi’nin bir kısmı trafiğe açıktı fakat; diğer kısmını imarsız yapılar oluşturuyordu. İmarsız yapı sahipleriyle tek tek anlaşma sağlanarak, yıkımlara başlandı. Planladığımız şekilde Karadeniz Caddesi’ni bu yıl hizmete açacağız. Bu yol çalışması Gaziosman ve diğer mahalleleri de olumlu yönde etkileyecek ve bölgenin değerine büyük katkı sağlayacak. Çalışmalar tamamlandığında bölgemiz, daha güzel görünüme ve daha konforlu yola kavuşacak. Şimdiden yapılan çalışmalar hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

TALAS’TA ASFALT SEZONU AÇILDI

Tarihi yapıların yanında modern şehirciliğin de öne çıktığı Talas’ta asfalt sezonu başladı.

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Mevlana ve Tablakaya mahallelerinin birleştiği bölgede yer alan 6182. Sokak’ta yapılan asfalt çalışmalarını yerinde inceledi. 300 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde ve 450 ton asfaltın kullanıldığı yolda açıklamalarda bulunan Başkan Palancıoğlu, yetkililerden bilgi aldı.

Başkan Palancıoğlu, havaların ısınmasıyla birlikte asfalt çalışmalarına başladıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızı bilgilendirmede fayda var; asfalt, her hava şartında uygulanan bir malzeme değil. Hava sıcaklığının belli bir santigratta olması gerekir. 25 derecenin üzerinde olması uygun olan sıcaklıktır. İdeali 30-35 derece civarı. Aksi takdirde asfaltta çatlamalar meydana geliyor. Şuanda da hava şartları uygun olduğu için altyapısı tamamlanmış yollarda asfalt serimine başladık.” dedi.

Mevlana Mahallesi’ni şantiye olarak tarif eden Başkan Palancıoğlu, “Sürekli inşaatların yoğun şekilde devam ettiği yer. Nüfus artışının da en yoğun olduğu bölge. Bu nedenle yol, kaldırım, okul, sağlık ocağı, cami gibi ihtiyaçları karşılama gayretindeyiz. Biz de bu yazı en verimli şekilde değerlendirerek ihtiyacı olan bölgelere asfalt, kaldırım, kilit parke, çocuk parkı gibi çalışmalarımızı hızlandırdık. Yapılan çalışmanın bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN GERİ DÖNÜŞÜME TAM DESTEK

Geri dönüşüme ilişkin çalışmalarıyla örnek teşkil eden Kocasinan Belediyesi, Türkiye genelinde başlatılan geri dönüşüm çalışmalarına da tam destek verdi. Bu çerçevede Kocasinan Belediyesi, ilçenin 200 farklı noktasına ‘Kıyafet ve Evsel Tekstil Atık Kutusu’ yerleştirdi. Daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle toplanan tekstil ürünlerin, ülke ekonomisine kazanç sağlaması hedefleniyor.

Çevre konusundaki duyarlılığı ve hassasiyetiyle dikkat çeken Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Bilindiği üzere; Kocasinan Belediyesi olarak geri dönüşüm çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek olduk. Özellikle geçtiğimiz yıl, ilçenin çeşitli yerlerine ‘Elektrikli ve Elektronik Atık Toplama’ noktaları yerleştirdik ve yeni Ambalaj Atığı Toplama Araçlarını ilçemize kazandırdık. Şimdi ise Türkiye genelinde başlatılan tekstil ürünlerin ekonomiye kazandırılması noktasındaki çalışmaya bizler de tam destek verdik. Özellikle atık ve deforme olmuş tekstil ürünler yalıtım malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmamızla geri dönüşüme büyük katkı sağlayacağız. Proje ve yatırımlarımızın yanı sıra çocuklarımızın çevre ve geri dönüşüm bilincini de erken yaşlarda edinmeleri geleceğimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı ambalaj atıkların doğru şekilde toplanması, ülke ekonomisine ve çevreye kazandırılması için ilçe genelindeki ilk ve ortaokullara yönelik ‘E-atık Toplama Yarışması’nı başlattık. Ayrıca okullarda düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerlerimizle çocuklarımızı bilinçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYÇEV’in ülke ekonomisine olan katkısının büyük olduğunu vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar, “Teknolojiyle donatılmış Anadolu’nun modern geri dönüşüm tesisi KAYÇEV’ de toplanan ambalaj atıkları tasnif ederek, yeniden ekonomiye kazandırıyoruz. KAYÇEV ile bir yılda 2 bin 575 ton kağıt atık geri dönüştürülerek, 43 bin 775 ağacın kesilmesi önlendi. 989 ton plastik atık geri dönüştürülerek, 658 bin 674 KW/SA elektrik tasarrufu sağlandı. Ayrıca 82.5 ton cam atık geri dönüşüme kazandırılarak, 8 bin 250 LT petrol tasarrufu gerçekleştirildi. Özellikle 4 bin 360 kg elektrikli ve elektronik atık ile bin 500 kg atık pil toplandı. Böylelikle ülke ekonomisine ve doğaya daha fazla katkı sağladık. Geri dönüşüme katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

42. TURİZM HAFTASI BEYOĞLU’NDA ÖĞRENCİLERLE KUTLANDI

Beyoğlu’nda 42. Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Başkan Demircan, “Turizm Haftası İstanbul için çok önemli ve Beyoğlu olduğumuz için çok daha önemli. Biz de bugün hem Turizm Haftası’nı kutlayalım, hem de işverenlerle öğrencileri bir araya getirelim ki stajları yapsınlar, gelecekte ekmeklerin orada kazansınlar dedik. Bu düşünceyle de bugünü organize ettik.” dedi.

42. Turizm Haftası Turizmin kalbi Beyoğlu’nda düzenlenen özel etkinlikle kutlandı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Katip Mustafa Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Okul bahçesinde kurulan alanda düzenlenen etkinliğe; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz ve İlçe Kaymakamı Savaş Ünlü’nün yanı sıra okul müdürü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin müzik dinletileri, halk oyunları ve tiyatro gösterimleri ile hünerlerini sergilediği etkinlikte, öğrenciler tarafından hazırlanan yedi bölgeye ait lezzetler katılımcıların beğenisine sunuldu. Gösterilerin ardından stantları tek tek gezen Başkan Demircan, tüm yöresel lezzetlerin tadına bakarak, öğrencilere tam not verdi.

TURİZM HAFTASI, BEYOĞLU OLDUĞUMUZ İÇİN ÇOK DAHA ÖNEMLİ

Etkinlik kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Demircan, “Turizm Haftası İstanbul için çok önemli ve Beyoğlu olduğumuz için çok daha önemli. Biliyorsunuz ki 50 bin yatağımız var ve binlerce turistik işletmemiz var. Beyoğlu’nda bir de Turizm Meslek Lisemiz var. Çok yeni, çok genç tanıtılmaya ihtiyacı var. Biz de bugün hem Turizm Haftası’nı kutlayalım, hem de işverenlerle öğrencileri bir araya getirelim ki stajları yapsınlar, gelecekteki ekmeklerin orada kazansınlar dedik. Bu düşünceyle de bugünü organize ettik. Gençlerimizin her biri pırıl pırıl, hepsi hayata hazırlanıyor. Turizm Haftası’nın turistler açısından olduğu kadar oluşturduğu istihdam açısından da önemli önemine vurgu yapan bir gün” dedi.

BEYOĞLU, İSTANBUL’UN ÇOK KÜLTÜRLÜLÜĞÜ VE RENKLİLİĞİ OLAN BİR YER

Turizm liselerinin çoğalmasını temenni eden İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz ise, “İstanbul ve Beyoğlu, buralar sıradan yerler değil. Buralar dünyanın herhangi bir yeriyle karşılaştırılacak yerler değil. Beyoğlu, İstanbul’un çok kültürlülüğü, çok sesliği ve çok renkliliği olan bir yer. Farklı etnik menşei ile dini, kültürü ve coğrafi konumuyla öne çıkmış bir ilçe. Şüphesiz buraya bir turizm lisesi değil, birkaç turizm lisesi yakışır” ifadelerini kullandı.

HEPSİNİ EVLERİMİZDE BİZ YAPTIK

Ege yöresinin yemeklerini yapan 10’uncu sınıf öğrencisi Muhammet Ali Yamak, “Okulumuzda gerçekleşen Turizm Haftası etkinliğinde gerçekten çok mutluyuz. Herkes buraya geldi bizlerde yemeklerimizi yaptık masalarımıza özenle dizdik. Burada görmüş olduğunuz bütün yemekleri biz yaptık 70’e yakın çeşit yemek var” derken, Akdeniz mutfağına özgü yemekler yaptığını ifade eden Zeynep Duman ise, “Okulumuzda ilk kez bu kadar büyük ve güzel bir etkinlik yapılıyor. Zaten okulumuz çok yeni bir okuldu ve bu etkinlik sayesinde okulumuzun adını duyuracağımıza inanıyorum. Biz Akdeniz mutfağı yemeklerini yaptık. Diğer bölgelere göre daha hafif, aslında Ege mutfağına da çok yakın bir bölge, daha çok hafif tatlar kullanılıyor. Hepsini mutfağımızda evlerimizde biz yaptık” dedi.

DÜNYA ÇOCUKLARI GELENEKSEL TÜRK LEZZETLERİYLE TANIŞIYOR-

Sarıyer Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına devam ediyor. Şenlik kapsamında bu akşam çocuklara Anadolu lezzetlerinin ikram edileceği Geleneksel Türk Gecesi düzenlenecektir. Dünyanın dört bir yanından gelen çocukların yöresel oyunlarıyla renklenecek.

PROGRAM BİLGİLERİ:

Tarih  : 19 Nisan 2018 / Perşembe

Yer     : Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri

Adres : Kumköy Mahallesi, Tatlısu Cd. No:2, 34450 Sarıyer/İstanbul

Saat   : 19.30

DEĞERLER & DESENLER

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (AKADDER), 21-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü’nde “Değerler ve Desenler” üst başlıklı bir sempozyum gerçekleştirecek.Sempozyumda Cihan Aktaş, Yıldız Ramazanoğlu, Hidayet Şefkatli Tuksal, Fadime Özkan gibi isimlerin yanı sıra Ferhat Kentel, Kemal Öztürk, Mustafa Ekici gibi isimler de yer alacak.

“ÖNEMLİ OLAN İNSANA YATIRIM”

Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Aile Yaşamı ve İletişim” konulu söyleşiye Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ile Sosyolog-Yazar Polat Doğru katıldı. Prof. Dr. Cüceloğlu, evlilik ve aile başarısının meslek başarısına kurban edildiğini vurguladı. Söyleşiyi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de takip etti. Başkan Çelik, sevginin en önemli unsur olduğunu vurguladı ve her ne yatırım yapılırsa yapılsın insana dokunulmadığında bir anlam ifade etmeyeceğini dile getirdi.

Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide salon tamamen doldu. Büyük bir ilgiyle karşılaşan söyleşiye Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, Sosyolog-Yazar Polat Doğru ile birlikte katıldı. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilen söyleşide bir ülkenin geleceğini belirleyen iki sosyal ortam olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cüceloğlu, “Birincisi çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı. Bundan daha önemli bir ortam yok. Bir toplumun geleceği için en önemli olan konu aile. İkincisi de sınıfta öğretmenin verdiği eğitim ortamı” dedi.

Eğitimci Polat Doğru da konuşmasının bir bölümünde çocuğun yetiştirilmesindeki bir yanlışa dikkat çekti. Doğru, “Ben her yerde en iyi çocuk benim olsun istedim; ama bunu yaparken de çocuğun canına okudum. Çocuğumu babalığımın performans notu olarak görüyorum” diye konuştu.

“MESLEK İÇİN AİLELER KURBAN EDİLİYOR”

Söyleşide Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, hayattaki hangi başarıların önemli olduğu üzerinde de durdu. Evlilik ve aile başarısının çok önemli olduğunu ifade eden Cüceloğlu, bu başarının olmadığı yerde diğer başarıların farkına varılamayacağını söyledi. Prof. Dr. Cüceloğlu, “Maalesef farkına varmadan meslek başarısı uğruna kurban edilmiş pek çok evlilik ve aile başarısı var” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÇELİK’TEN “SEVGİ” VURGUSU

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, söyleşi sonrası sahneye çıkarak konuşmacılara teşekkür etti. 7-8 yıl önce çocuk yuvasına yaptıkları bir ziyaretten yola çıkarak sevgini ne denli önemli olduğunu vurgulayan Başkan Çelik, “Ziyaretimizde çocuklara oyuncak ve çikolata verdik. Ama gördük ki çocuklar oyuncak ya da çikolata değil sevgi istiyorlar. Sevgi olmazsa hiçbir şey olmaz. Her zaman ‘Çocuk ne istiyorsa yaptık, her istediğini yapıyoruz’ deniyor; ama istenen sevgi. Şimdi biz Büyükşehir Belediyesi olarak yolları, köprüleri yapıyoruz; ama insana dokunmazsanız bir anlam ifade etmez. Bu yüzden insana yatırımı önemsiyor ve bu tür faaliyetler gerçekleştiriyoruz” dedi.

Başkan Çelik, daha sonra Prof. Dr. Cüceloğlu ve Yazar Polat Doğru’ya çiçek verdi ve aktardıkları bilgiler için teşekkür etti. Söyleşinin sonunda Doğan Cüceloğlu ve Polat Doğru kitaplarını imzaladılar.

BAŞKAN ÇELİK’İ ZİYARET

“Aile Yaşamı ve İletişim” konulu söyleşi için ilimize gelen Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu ve Polat Doğru Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i de ziyaret ettiler. Başkan Çelik, ziyarette insana yatırımın önemini vurguladı ve bu doğrultuda azami gayret içinde olduklarını kaydetti.

BAŞKAN ÇELİK’TEN VERİMLİLİK VURGUSU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) tarafından düzenlenen Tüm Yönleriyle Yalıtım Semineri Kayseri’de yapıldı. Seminerin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ortadoğu’daki savaşların da nedeni olan enerjinin doğru kullanılmasının önemini vurguladı. Başkan Çelik, verimsiz kullanılan enerji nedeniyle her yıl 7-8 milyar dolar paramızın boşa gittiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Radisson Blu Hotel’de yapılan Tüm Yönleriyle Yalıtım Semineri’nin açılışında yalıtımın öneminden bahsetti. Kayseri’de karasal iklimin hakim olduğunu hatırlatan ve gece ile gündüz arasındaki ısı farkının 30 dereceye kadar çıktığını ifade eden Başkan Çelik, bu nedenle yalıtımın çok önemli olduğunu söyledi. Enerjinin pahalı ve değerli bir ürün olduğunu dile getiren Başkan Çelik, “Ortadoğu’daki savaşların ana sebebi enerji ve su. Ülke olarak tükettiğimiz enerjinin yüzde 75’ini dışarıdan alıyoruz. Bu enerjinin de yüzde 40’ını ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıyoruz; ama verimli kullanamıyoruz. Sadece binalarda verimsiz kullandığımız enerjiden dolayı her yıl 7-8 milyar dolarlık bir paramız boşa gidiyor. Bunu önlemenin yolları biliniyor. Kayseri parayı kolay kazanmadığı için kıymetini bilir. Bu anlamda verimliliğin hesabını da bilmemiz gerekiyor” dedi.

Enerjiyi verimli kullanmayla ilgili insan vücudunu örnek gösteren Başkan Mustafa Çelik, “Çevre ısısı çok farklı olsa bile insan vücudu, ısısını 36-37 derecede sabit tutuyor. Aldığımız gıdalardan elde edilen enerjinin yüzde 30’unu vücut ısısını sabit tutmak için kullanıyoruz. Üşümemek için palto ya da manto giyiyorsak harcadığımız enerji miktarı sekizde bire düşüyor. Bu örnekte de görüldüğü gibi yalıtım her anlamda önemli” diye konuştu

İZODER’DEN BAŞKAN ÇELİK’E ZİYARET

Öte yandan İZODER Genel Başkanı Levent Pelesen ve yönetim kurulu üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’i ziyaret etti. Levent Pelesen, Başkan Çelik’e İZODER’in çalışmaları hakkında bilgi verdi ve düzenlemiş oldukları seminere davet etti.

Hakkında Davut Güleç

Gazeteci, televizyoncu, Uzman polis-adliye muhabiri, Spor yazarı, TEMA’cı, Kızılay’cı, Dağcı, Trekkingci, Alp disiplini kayak milli hakemi, Herkes İçin Spor Federasyonu Kayseri il temsilcisi, Erciyes Kar Kaplanları Spor Kulübü Basın sözcüsü, Kayseri Spor Adamları Derneği yönetim kurulu üyesi, Kent Güvenlik konseyi üyesi

Göz Atabilirsiniz.

Mısır Şeker kuruluşlarından, Kayseri Şeker’e ziyaret

Mısırda kışlık pancar ekimi yapılan bölgede hizmet veren Mısır Şeker Şirketi, Nil Şeker ve Delta …